Bojím sa, že pri tretej sekcii zomriem

mylittlebiglife
31. máj 2017

Ano, dlhodobo trpim úzkosťami a panickou poruchou (mala som traumaticke detstvo, pokusy o znásilnenie, neskôr sa mi obesil brat...), takze prosim, aby ste nezačínali debaty na tuzo témy. Keby som bola zdrava, asi by som nezačínala tuto tému.
Mam za sebou dve sekcie (2010,2012) a teraz čakám tretie babo. Lieky na psychiku neberiem, lekarka mi ich v tehu neodporučila, takze to skúšam zvládnuť takto, chodím na psychoterapiu, ale nie je to nejaká obrovská pomoc.
Kamarátka mi zomrela na embóliu plodovou vodou, k tomu ma strašia lekári ze tretia sekcia je riskantná... Placenta vrastena do jazvy, riziko krvácania / vykrvacania pri pôrode... Som z toho uplne v strese. Ako sa blíži termín, pomaly sa lúčim so životom a premýšľam ako bude mojim deťom bezo mna... Bojim sa ze pri pôrode zomriem, vykrvacam, dostanem embóliu, zlyhali srdce, hocičo... Nikto mi to nevie vyhodiť z hlavy lebo vzdy si poviem, je to vzdy nejaké percento - šanca ze sa to NAOZAJ moze stať. S treťou sekciou este väčšie. Bojim sa preeklampsie, zvýšeného tlaku pri konci tehu... Priznám sa, uz ani neviem prečo som to tretie dieta chcela. Pri predchádzajúcich 2 tehu som toto nemala. Pri tej druhej sekcii som chytila paniku na stole tak ma prispali ale inak som bola v poho. Teraz neviem co mam robit. Povedala som to mužovi, gynekologicke, psychologicke, ale nikto mi nedáva nejaké uspokojive odpovede... Každý len neboj sa, nic sa ti nestane, nemysli na to.
Ani neviem prečo píšem, len vas prosim o rady, nápady, tipy, mozno niekto zažil nieco podobne.
Ja sa len bojim, ze tu nechám svoje 2/3 deti a manžela. Ja mam rada zivot, nechcem zomrieť, mam tu este nejaké poslanie hádam, strašne sa bojim ze som urobila chybu tym ze som otehotnela, a pritom sme to obaja tak velmi chceli...
Dakujem všetkým za pochopenie a pomoc ❤️

mandala77
31. máj 2017

@mylittlebiglife keď som prečítala názov diskusie, vedela som, že si to Ty.
Tebe lieky lekárka dala, veď nedávno si o tom mala diskusiu. Najskôr či ísť k lekárke a potom, ako si už bola, si založila novú diskusiu a filozofovala, že či užívať lieky. Všetky témy čo pravidelne zakladáš, len ukazujú, že máš veľký problém a diskusiami na koníku ich nevyriešiš. A čím ďalej, sú tie Tvoje témy viac psycho.

ukulela
31. máj 2017

ach jaj, nepamatala som si predchadzajuce diskusie :( zrejme je to tak, ako pise @mandala77 ... v tak vaznom probleme treba doverovat lekarom a brat lieky. prosim, pomozes tym sebe aj babu, @mylittlebiglife

jana_eyre
31. máj 2017

@mylittlebiglife zazila som podobne, tiez tretie tehotenstvo mi velmi zvratilo psychicky stav, ktory som mala pri prvych dvoch uplne super stabilizovany.. Neviem preco to tak bolo a stale sa este citim horsie ako pred tehotenstvom.. Ja mam ocd, velke strachy o deti a muza, stale myslim na katastroficke scenare.. Zazila som aj obrovsky strach o seba, lebo preeklampsiu som nakoniec mala a velmi som sa bala co bude s detmi..

Nakoniec som vsetko prezila, ziadne koplikacie, porod najjednoduchsi zo vsetkych.. Babo je sice narocne, ja stale mam blbe myslienky, ale je to omnoho omnoho lepsie..

Nebudem pisat neboj, lebo viem ze v tychto stavoch sa to neda, ale uvidis, ze ked bude potom bude lepsie..
Treba to preckat a najma uvedomit si, ze za tie strachy nemoze realita, ale tvoja porucha.. Tato skutocnost mi pomaha prezit kazdy den, to co mam v hlave je LEN strach, nie nieco co sa musi nutne stat..

ebi88
31. máj 2017

Baby citam vase prispevky, preco hrozi pri tretej sekcii smrt? V dosledku coho presne? Take riziko pocujem asi prvy raz a poznam aj zeny so 4 sekciami a ok. A preco planuje si zena tretie ked vie ze moze zomriet aj lekar jej to povie a potom sa psychicky polozi... ? (nahoda sa stane ale planovane?)

mylittlebiglife
autor
31. máj 2017

@mandala77 psychiatricka mi lieky dala, gynekologička mi ich zakázala. Ze kým záberu trvá to aj 2-3 mesiace a to uz budem aj tak po pôrode. Plus k tomu ze som brala 4 antibiotika a dalsie doplnkové lieky, mi to vazne neodporučila kombinovať.

mandala77
31. máj 2017

@ukulela https://www.modrykonik.sk/forum/choroby-a-komplikacie/predpisali-mi-antidepresiva-ale-som-tehotna/ ja si ju pamätám z tých diskusií, ale myslím, že jej je škoda niečo radiť. Vždy sa nájdu nové baby a ona môže diskutovať o svojich úzkostiach a panike. Namiesto toho aby užívala lieky.
@mylittlebiglife vieš, poviem Ti to tak, nechcem sa Ťa nijako dotknúť, ale dookola, čo tu píšeš o svojom zdravotnom stave a toto už úplne pritvrdzuješ v tejto (so smrťou) - v tom vidieť Tvoje chorobné myslenie. Si myslíš, že založíš tému a sa Ti uľaví? Nepomáha psychológ, lieky Ti neodporučila iná ale Ty jednoducho nedokážeš pochopiť, že týmito stavmi tiež dieťaťu ubližuješ.

gunagu
31. máj 2017

Kamarátka má 5 detí, z toho 4 sekciou. Jej muž je lekár, napriek tomu išli do toho.
Moja sestra má 3 sekcie a predtým 4 operácie ženských orgánov.
Obe mali aj tehotenské komplikácie - napr. silné krčové žily, zlé pečeňové testy....
Ale obe mali jedno spoločné = silnú dôveru v Boha. On za nich niesol ich kríž, úzkosti a trápenie. Takto im ostala radosť z očakávania. A teraz sa radujú zo zdravých detí aj zo seba 🙂

mylittlebiglife
autor
31. máj 2017

@jana_eyre a tebe sa to ako prejavovalo ten strach? Lebo píšeš ze mas ocd... To viem ze je o niečom inom porucha... Užívaš lieky? Pomohlo ti to?

mylittlebiglife
autor
31. máj 2017

@mandala77 prosim ta prečítaj si radšej co píšem a nehraj sa na odborníčku na môj zivot. Evidentne ani moji lekári sa nevedia dohodnúť co je pre mna najlepšie, takze ak nemáš co povedať k mojej diskusii, budem rada ked sa radšej nebudeš zapájať. Myslela som , ze nato konik je, aby sme si pomáhali. Dakujem

ebi88
31. máj 2017

@mandala77 ja zas nerozumiem...kazda zena ma pravo mat deti a cim viac tym lepsie, ale ked mi realne hrozi smrt, mam dve deti onktore sa bojim a sama so smrtou zjavne nie som zmierena ( aj ked mne to pride ako hypochondria totalna z prispevkov, bez urazky, ale zle sa to cita za kazdym pichnutim pisat na kona a hladat za tym smrt) no tak preco do toho idem. Co chce pani pocut? Ano mozete zomriet, ludia zomieraju, rodila son prirodzene som mlada zdrava a uzol na pupocniku a okolo krku mohol skoncit velmi velmi zle, ale sme tu obaja, dakujem kazdy den ze je dietatko
Ok, a to sa stane proste nevyberies si. druhy krat to moze byt ok. Ale moze to byt aj horsie. VZdy je to tak. Treba si zvazit svoj stav ci do
Toho idem ci sa zlozim. LPichanie a bolesti ma v tehu kazda jedna, nie je to porazka ani infarkt. No kto sa boji nech nechodi do lesa, co na toto povedat, to ani lieky nepomozu..a psycholog co bude pacienta cicikat a ukludnovat nic nevyriesi.

mandala77
31. máj 2017

@mylittlebiglife ja som čítala všetky Tvoje diskusie. Teba baví donekonečna rozoberať Tvoje úzkosti a zdravotný stav, akúkoľvek bolesť na fóre a riešiť to, sama si to len živíš. Ale s Tebou je debata márna. To viem už dávno. Pomáhať - tým, že budem rozoberať Tvoje stavy Ťa budem len udržiavať v Tvojich úzkostiach. Ale o to Ti ide. Ty nechceš riešenie. Ty sa chceš v tom len rýpať.
Zapájam sa, kde uznám za vhodné. Keď sa Ti nepáči čo píšem, je to Tvoj problém.

viejac
31. máj 2017

Ja som po troch sekciach a tešime sa z dievčatiek. Môj zdravotny stav bol tiež taky, že som v 15 mala isť na invalidny dôchodok. Mam astmu, no a zvladli sme to. No planovali sme druhe čo sa nam podarilo po 6 rokoch a keď som šla na preventivku po druhom tak som prišla s teh. knižkou ano aj ja som sa trocha bala no môj lekar mi poradil aby som šla rodiť do KE kde su lepši odbornici ale ani raz som nepočula od lekarov hororove scenare.A ešte ak si veriaca tak Ti to pomôže. Ak chceš pokecať napiš.😉

mylittlebiglife
autor
31. máj 2017

@mandala77 ano baví ma to, ked mam hovoriť tvojim slovníkom. Nemam kamarátky s ktorými by som sa o tom porozprávala a myslim ze tu je priestor, kde mi vela iných žien poskytne objektívny názor, ktorý mi urcite pomáha viac ako 5 minútové sedenie u psychiatra ci gynekológa, ktorý sa ponáhľa alebo 60 minútové sedenie za 50€ u psychológa ktorý mi aj tak nepomáha. Neviem aky mas so mnou problem. Keby bol koník len kvôli bazaru a timeline tak v tu fórum asi nedali. Problem mas ty, ze moje problémy považuješ za trápne, bezpredmetne a neadekvátne diskusii. Neobvinuj ma z veci ktoré nie su pravda ze nechcem riešenie a chcem sa v tom len rýpať. Nežiješ môj zivot a nikdy by som si nedovolila ta poučovať ako to ty robíš mne. Fakt nechápem. Daj ma zablokovať ked si na mna alergická, ale nemam pocit ze porušujem nejaké pravidla.

jana_eyre
31. máj 2017

@mylittlebiglife ocd nie je len o tom ze si chces stale umyvat ruky alebo pocitat auta, ale aj o tom, ze sa prehnane bojis o svojich blizkych a potrebujes uistovanie.. (resp.ocd ma vseliake prejavy)

Neviem ake rozdiely su medzi tvojou a mojpu poruchou, mne ju tiez stanovila psychologicka.. Lieky som nikdy nebrala zacala som to riesit s odbornikom pred detmi a ked som ich mala (prve dve) velmi sa mi polepsilo.. Pri tomto tretom som velmi zvazovala ze to pojdem riesit aj liekmi, ale nemala som stale pri detoch cas a tak som to odkladala.. Nakoniec som to zvladla, bez ujmy..

Ja si myslim, ze pri poruchach ktore si clovek uvedomuje sa da vela pracovat.. Lebo ked si uvedomis ze si myslis nieco, co sposobuje porucha, tak musis vediet ze to je ok.. Aspon mne take nieco staci.. Nviem to dost dobre popisat, jednoducho za moje blbe opakujuce sa myslienky moze moje ocd, nie to ze sa to naozaj stane.. ( prejavuje sa to tak, ze velmi casto mi v hlave skrstnu rovnake opakujuce sa myslienky o smrti, vaznych urazoch mojich blizkych s uplnymi detailami, niekolkonkrat do dna, mam z toho uzkost, ale casto uz to dokazem nepozorovane to predychat)

jana_eyre
31. máj 2017

@mandala77 rozoberat uzkost s ludmi co chapu naozaj pomaha.. Co nepomaha je nepochopenie a nemyslim, ze je rozumne nechciet pochopit tehotnu zenu v zlom psychickom stave.. Forum ma dost kiber priestoru aby zvladlo aj dookola opakujuce sa problemy..

mandala77
31. máj 2017

@jana_eyre áno? V tomto prípade očividne nepomáha, keďže sa jej problémy stupňujú a v poslednej diskusii dnes už rieši smrť.
To, čo ona popisuje v diskusiách, to je diagnóza, ku ktorej sa má vyjadrovať lekár a keď ju napíše na koníka, tak jej niekto môže povedať, že pôsobí hypochondricky, dookola rieši a rozpitváva svoj zdravotný stav. Ale ona spätnú väzbu ako pôsobia jej diskusie nechce a ani si ju neberie a v tom je tiež vidieť poruchu, ktorou trpí. Neverím tomu, že gynekologička jej lieky zakázala. Ale je to jedno.
To choré myslenie je u nej vidieť, hlavne ak ona je neliečená dlhodobo. Nemyslím si, že debaty a diskusie o tom, ako sa cíti, jej pomôžu. Možno na malú chvíľu pocíti úľavu (keď o tom píše, rozmýšľa), ale problém neriešia, naopak.

mylittlebiglife
autor
1. jún 2017

@mandala77 ver ci never, lekar ta nebude nutit do liekov, hlavne ked si s tebou prežil 2 predchadzajuce tehotenstva a mysli, ze to zvladnes bez nich aj tento krat. Ty si tiež odborník, myslíš si ze začnem brat lieky a uz budem vyliecena, alebo minimálne sem uz nenapíšem. Nemam pocit ze sa mi stav zhoršuje, to ze riešim smrť, riešim uz niekoľko mesiacov, mozno rokov takze nemyslím ze ide o nejaké zhoršenie. Ano, a ako piše
@jana_eyre , debaty pomáhajú. Práve to je princíp aj psychoterapie aj rodinnej terapie, debaty, diskusie, presne to co neznášaš. Ty si iste žena sen každého chlapa co moc nenahovori, pragmatická ktorá ma na vsetko odpoved. Daj si lieky a uz budeš zdrava, univerzálne odpovede ani rady ale žiaľ v tejto oblasti nefungujú. Troska ľudskosti a empatie by ti neublížilo.

sunny3
1. jún 2017

Moja kamarátka lekárka má 4deti cisárskym rezom-12,11,6,1.Jej manžel je tiež lekár. Vedeli do čoho idu, plánovali deti. V zahraničí sú bežne 4cisarske. Jej švagriná žije v Luxembursku a tiež má 4 cisárske. U nás sa to zbytočne dramatizuje. Vždy je riziko- aj keď som na ulici -môže ma zraziť auto. Treba myslieť pozitívne a všetko bude Ok.

mandala77
1. jún 2017

@mylittlebiglife takže Ti ich nezakázala. Už v nejakej diskusii predtým som Ti napísala, že by som skúsila Tradičnú čínsku medicínu, ktorá lieči príčinu. Emócie majú vplyv na organizmus, Ty celé tehotenstvo sa strachuješ a si myslíš, že to dieťaťu neublíži? Ak budeš mať nejaké komplikácie, to bude spôsobené tým, že si dlhodobo pociťovala určité emočné stavy, ktoré oslabili orgány. Takže z tohto pohľadu problémy môžeš mať a vzhľadom, že máš vkuse nejaké zdravotné problémy, tak je to práve dôsledok emócií, ktoré dlhodobo pociťuješ a svoj (psychický) zdravotný stav odmietaš riešiť (ktorý je príčinou, dôsledok sú fyzické potiaže). Ak nechceš lieky, sú iné alternatívy.
Ono aj pre príbuzných, keďže toto počúvajú určite opakovane, čo Ti je a strachy, je to jednoducho ubíjajúce. Svojimi strachmi a obavami infikuješ aj deti, lebo v tom vyrastajú.
Veď si písala, že terapia Ti nepomáha, ale na strane druhej tvrdíš, že debaty pomáhajú, že je to princíp psychoterapie. Mne príde, že Tebe pomáha sa v tom rýpať. A práve to Ťa udržuje vo problémoch. Moc sa pozoruješ.
S úzkosťami dobre pracujú psychológovia, ktorí sa venujú kognitívno-behaviorálnej psychoterapii.

vinyan
4. sep 2017

mylittlebiglife, mna caka stvrta. Tri mam za sebou uspesne prezite! Aj ked su vseliake komplikacie, tak sa doktori velmi snazia, len aby zena neumrela 🙂 Ja tiez riesim svoj vnutorny pokoj. Vzhladom k veku (nie k porodom) mi uz moja smrt obcas napadne (myslim tu prirodzenu) a je to zvlastny pocit, ale je sucast zivota. Cim je clovek starsi tak tym viac tu smrt vnima ako nevyhnutnost, nie nejake scifi. Ono v podstate je "skoro" jedno, kedy to bude. Aj ked, ked mame male deti, tak sa chceme starat a je nam to luto. Ak sa bojim pocas porodu, tak mi obcas napadne Gianna Beretta Moll alebo nedavnejsia Chiara Corbella Petrillo. Naozaj zomreli, ale nie pocas porodu, ale preto, ze sa rozhodli, ze to babo sa narodi, aj ked su rizika... Odvaha neni, ze sa nebojim, ale ze idem aj ked sa bojim. Tak vela odvahy!!! 🙂 Drzim palce. Niekde som citala, ze vsetky pribehy maju dobre konce. Ak to nema dobry koniec, znamena to iba, ze sa to este neskoncilo ...

mirkabbb
8. nov 2019

@mylittlebiglife ahoj chcem sa ta opytat ako dopadol tvoj porod?

katrin21
8. nov 2019

V dnesnej dobe je to normalna situacia na ktoru sa doktori vedia pripravit, kamoska mal to iste.sice prisla o maternicu,ale aspon nema uz otravne kramy.. cize nic hrozne, ked dalsie deti neplanujes..

Bud pokojna, necitaj o tom, ked mas uzkosti... coho sa bojis, to si pritahujes,,toto pochop.. bud pokojna, hovor si vedome ze vsetko dobre dopadne, ci tomu veris ci nie.. a ked ta preoadne zla myslienka, povedz si" vymaz, vymaz. Dobre s nami a zle prec". A postupne to mozno bude lepsie. Nestresuj sa

zuzkaz91
8. nov 2019

@mylittlebiglife Aj ja mám tri a žiadne problémy.Velmi si komplikujes život takýmto zmýšľaním.Ked ti nepomáha psychiater tak my ti tu ťažko pomôžeme.

moonlight1210
8. nov 2019

@mirkabbb
@zuzkaz91
@katrin21
tema je z 2017 a autorka uz nema ucte na koniku.

tinatitti
8. nov 2019

Ja som mala podobne rizika pred pôrodom, pri prvom pôrode som im takmer ostala pri stole. Nastala zástava a obrovské nezastavitelne krvácanie. Asi stal pri mne sam Boh, lebo ma zachránili. Druhé tehu mi lekári ani nechceli dovoliť, napriek tomu som do toho šla a dieťatko vynosila. Pred pôrodom lekári pripravili všetko, krvné transfuzie, lieky, boli pripravení na každý variant. Podľa mňa sa neboj, lekari u vás na pôrodnici ta poznajú (isto tam chodíš na kontroly). Vedia sa na všetko pripraviť a urobia max, aby si prežila aj ty aj dieťa. Nestresuj, zažila som to, viem o com hovorím. O mne vedel asi každý gynekológ v našom meste. Preberali môj prípad na niekoľkých konziliach. A vidíš, som tu, živá a zdravá aj ja aj malinka

zuzkaz91
8. nov 2019

@tinatitti Aký dôvod toľkého krvácania? Diagnóza?

tinatitti
8. nov 2019

@zuzkaz91 varixy, podarilo sa im jeden prerezat

zuzkaz91
8. nov 2019

@tinatitti Aha,tak keď prerezu,ja či nie zrážanlivosť krvi alebo...

tinatitti
8. nov 2019

@zuzkaz91 aj to, nakoľko som dostala trombozu tesne pred pôrodom. Takže mi ľudovo povedané riedili krv. Preto to krvácanie bolo tak ci tak veľké a k tomu boli varixy aj v panvovej oblasti a jeden omylom prerezali. Takže preto.

mirkabbb
8. nov 2019

@moonlight1210 tak boh vie ako to dopadlo

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre