Čo si zbaliť na plánovanú sekciu?

silvia969
12. okt 2015

Zdravim mamicky chcem sa opytat, pretoze o dva dni ma caka sekcia a som teda uz pobalena ale podla zoznamov co som nasla na nete. Lenze vsetky su usposobene na normalny porod. Lisi sa to nejako ked idete na sekciu? Je nieco zbytocne si brat a nieco co sa v zoznamoch nenachadza ale potrebujem to? Poradite mi? Este mam chvilu casu tak by som mohla co to vyhodit z tasky a co to dolozit 🙂 dakujem

lorela
12. okt 2015

Myslím, že žiaden rozdiel nie je. Akurát po anestéze je dobré mať poruke veľa tekutín, zbalená fľaša neperlivej minerálky príde veľmi vhod (umývadlo ďaleko, sestrička v nedohľadne...) 😉

silvia969
autor
12. okt 2015

Hej no berem si Lucku vodicku... Ale mala som na mysli skor tie nejedle a nepitne veci 🙂 ... A bude somnou partner tak snad ma obsluzi...

owitcho
12. okt 2015

určite flašu na satie, z ktorej sa dokážeš napiť aj sama a nemusíš si sadnúť alebo volať sestričku keď budeš smädná. poprosiť sestričku vyložiť plne nabitý mobil z tašky (treba ho mať na vrchu alebo tak aby ho rýchlo našla) hneď ako prídeš na izbu. Ja som mala zlatú sestričku ktorá mi urobila aj fotky keď mi malého prvý krát doniesli. Nohavičky s vyšším pásom. + ostatné veci zo zoznamu

lorela
12. okt 2015

@silvia969 Veď píšem, že v ostatnom, čo si máš zabaliť, rozdiel nevidím 🙂 A po sekcii môžeš byť na ARO, tam s tebou partner byť nemôže, a práve tam ti tá voda príde vhod. Hlavne po spinálke sa odporúča veľa veľa piť.

silvia969
autor
12. okt 2015

Nohavicky s vyssim pasom ma napadli a mam aj stahovacie... Pomaha to na ranu?

hanka_april
12. okt 2015

@silvia969 ja si myslim, ze vobec nepotrebujes take tie hygienicke nohavicky a vlozky - tie poporodne, ja si beriem normalne starsie gatky, aby mali vysoky sed - take bombardakove a vlozky s kridelkami normalka a namiesto nocnej kosele elastaky tehotenske (zase aby mali vyssi sed) a tielko - to je na kojenie lepsie jak tie nocne kosele, inak odsavacka, podlozka inkontinencna a pre malinke asi to iste ako pri normalnom porode, zalezi kde budes rodit....a zober si nejake stare slapky - žabky, lebo v tom ako ta budu stavat, tak to pojde z teba krv, mne to stekalo po nohach az do topanok, az na zem, aby si si neznicila nejake latkové a aj d sprchy ich potom mozes nosit.....teda tak to spravim ja, subjektivne skusenosti a nazor 😎

silvia969
autor
12. okt 2015

Ok dakujem zabky beriem penove tak dufam zr v pohode... Ani by ma nemrzelo ich potom vyhodit... A to teda ihned po sekcii sa zacnem aj cistit? Myslela som ze to trva par dni... Ale este som nerodila tak je to mozno hlupa poznamka

hanka_april
12. okt 2015

@silvia969 jasne, to z teba pojde normalne jak po porode, vsetko musi ist von....a inak ked ti mozem radit, neber zo sebou vela veci, ja sa pobalim do maleho kufrika, par veci + plienky mimo kufra (na Kramaroch ti beru plienky hned na novorodenecke), pre seba a babo na prezlecenie, vody, odsavacku atd mi donesie manzel az ked budem na izbe, lebo to ta prevlekaju z pripravky na opercku, potom na jisku, potom na izbu atd a vsade so mnou vlacili ten megakufor, to bolo o nicom, aj tak som prve 2 dni nic nepotrebovala.....malu flasu s vodou a mobil 🙂

silvia969
autor
12. okt 2015

Aha no mam jeden maly kufrik a tasku s vecami pre malu... A rodit budem v Trebisove a neviem ako to tu prebieha ... Jisku ani nespominal doktor tak neviem ci davaju najprv na jisku ... Mam zajednanu nadstandardku. A deticky oni obliekaju do svojeho a ja mam doniest veci len na cestu domov ale mam aj dupacky aj kosielky co by mohla mat v nemocnici pre istotu...

hanka_april
12. okt 2015

@silvia969 ja som bola na nadstandarde tiez, ale na tom nezalezi, lebo napriklad v Trnave ta davaju tiez na izbu, al v BA na Kramarch, najskor vsetky na JISku....a to je fajn, ze si mozes objednat, tu si nemozes nikde, ani v Kochu, lebo nevedia, aka bude obsadenost.....tak si to s plienkami a JISkou checkni v skupine Porodnica Trebisov.....

adriana_bakosova
12. okt 2015

Silvia, na pooperačnej sále pobudneš minimálne 1-2 noci a tam s tebou partner nemôže byť. Preto si skutočne nachystaj niečo na pitie, najlepšie fľašu pre športovcov, pretože tesne po operácii nebudeš vládať zdvihnúť ani hlavu, tak aby ti voda alebo iný nápoj neskončili na nočnej košeli... 🙂
A inak, sestričky mi vraveli, že voda nie je úplne najvhodnejší nápoj. Určite ti dobre padne niečo, v čom je veľa železa. Napríklad nejaký džús z čučoriedok a pod. Dajú sa aj v lekárni kúpiť...
A čo je ešte dôležité, vezmi si veľa popôrodných vložiek, aj 3-4 balenia. Neviem, ako u vás, ale v DS sme na pooperačke nesmeli mať gaťky. Iba vložky medzi nohami. Ale keď sa dostaneš na nadštandardku, podľa môjho názoru sú najlepšie tie jednorázové gaťky a čím väčšie, tým lepšie. Pretože problém bude aj so zdvíhaním nôh, aby si sa správne trafila do otvoru na gaťky. 🙂 Nechcem ťa strašiť... len cisárskym som prešla pred cca 10 dňami, tak to mám celkom čerstvé. 🙂

darina1952
12. okt 2015

@silvia969 nečítala som všetky príspevky predo mnou, ale určite ti odporúčam slamku na pitie - trošku kratšiu aby akurát trčala z pohára z ktorého budeš piť - v polohe ležmo sa totiž veľmi zle z pohára pije a môžeš sa oliať, takže je to výborná vec - tá slamka 🙂
Ja som si osobne pri oboch sekciách zabalila aj kvapky do nosa - mávam suchý nos a z kúrenia a ležania som mala vysušenú sliznicu - takže som si zabalila Olynth pre deti do 8 rokov a keď som mala potrebu striekla som si ho.
A ešte odporúčam nohavičky od Hartmann - v zdravotníckych potrebách dostať nohavičky pri operáciách v malej panve - sú také sieťované, dajú sa prať pri vysokých teplotách, odporúčam kúpiť o číslo väčšie ako bežne nosíš - aby si sa dobre cítila. Dva kusy sú v balení a cena do 3,50-4€ - tým že sú sieťované, má rana po SC prístup vzduchu a bude sa rýchlo hojiť, a vložku nohavičky udržia tiež. 😉

maslenka47
12. okt 2015

@adriana_bakosova to je blbost, ja som pri prvej sekcii isla rovno na izbu na sestonedelie aj s navstevou. Po druhej som bola na are asi 1-2 hodiny na "pozorovanie" a potom znova na sestonedeli.

Ak si bola 2 noci na "pooperacke" kde za tebou nikto nesmie, tak potom sa zrejme s tvojou sekciou alebo zdravotnym stavom vyskytol nejaky problem. Mozno ale zavisi aj od nemocnice a rozhodnutia anesteziologa.

Problem so zdvihanim hlavy ani neskor s dvihanim noh a trafenim sa do gatiek som ja nemala. Ale je fakt, ze prve 2 dni gatky radsej nie. Nam ich sice nikto vyslovene nezakazoval, ale lepsie je to na volno.

V Ruzinove davali vlozky erarne.

silvia969
autor
12. okt 2015

Ok zienky berem si k srdcu vase rady ... Teda aj do tasky ... Dufam ze budem mat vsetko co potrebujem 🙂

darina1952
12. okt 2015

@silvia969 čo nebudeš mať, to ti niekto z rodiny donesie - žiadny problém 😉 nerob si stým hlavu, hlavne tehu preukaz a preukaz poistenca nezabudni!

hanka_april
12. okt 2015

ved preto hovorim, nech si to zisti v skupine o "jej" porodnici, lebo aj na Kramaroch nam davali erarne vlozky na nadstandarde a to bol des, to by mi pretieklo vsetko a nedrzal t na mieste, no fuj...ja by som si zobrala normalne Naturely teraz 😀 a samozrejme ani my sme akoze nesmeli mat, ale okrem vizity tam cely den po nas ani pes nepachol a mala som co robit sa dvihnut z postele a este s malou a este balansovat s vlozkou na volno som sa nastvala, zobrala gatky, normalnu vlozku s lepiacim pasikom a bolo a nikto sa o to v konecnom nezaujimal..... 😝

timikaj1
12. okt 2015

Ja som bola na JIS 2 dni, prekladali ma druhý deň poobede na norm. izbu...A som prekvapená, že žienky píšu, že veľa piť!?
Nám práveže nechceli dať piť po spinále prvý deň vôbec len nám navlhčili pery a druhý deň cez slamku pomaličky čaj, ale asi je to všade iné...

mimla
12. okt 2015

Ružinov: Ja som mala 4 roky dozadu sekciu so spinálom. Odporúčam vzať si deku a dúfať, že bude niekto ochotný ju cezo mňa prehodiť. Neuveriteľnú triašku som mala, vraj je to reakcia tela na ten spinál, ale tá deka mi chýbala. Keď som sa prebrala (brali ma hneď na izbu), sestrička už mala pre mňa nachystanú vodu v 1,5 litrovej fľaši na nočnom stolíku, z ktorej trčala ako slamka hadička, aká sa dáva na infúzku, mala som to do večera vypiť. Ááááá ešte Espumisan pre dospelých. Zo mňa boli nešťastní, lebo sa ma pýtali každý deň na vetry a stolicu a ja samozrejme nič, tak sa to po Espumisane trochu pohlo. Inak sa boja podávať stravu, ak sa črevá nepohnú. Tie gaťky som si podľa odporúčaní nekupovala a veru že mi dosť chýbali. Dosť som mala problém sa hýbať kvôli bolesti, nie ešte držať vložku medzi nohami. Pri sekcii nemá vačšina pôrodníc rooming in, takže nebudeš mať okrem kŕmenia prvé tri dni (Možno je to niekde inak) dieťa pri sebe. Tak si vezmi niečo, čím si budeš krátiť chvíľu v prípade, že sa budeš rýchlo zotavovať a budeš mať aj nejaký čas. Ja som nemala, rana sa hojila pomaly, takže som tie tri dni prespala a keď som nespala, tak som sa sprchovala, ale boli tam aj ženy, ktoré sa pozviechali veľmi rýchlo. Tak nejakú knihu, alebo hudbu do sluchátiek.

timikaj1
12. okt 2015

Ja som rodila v Ružomberku, ale prístup sestričiek sa nedá opísať,tak sa o mňa v živote nikto nestaral!!!Úžasné, ochotné, stále nás kontrolovali, pýtali sa či nás niečo nebolí, či nič nepotrebujeme!!!Zlaté žienky a to mám už druhú skúsenosť po 5 rokoch a aj pri prvej sekcii som mala takú skvelú starostlivosť!!Ja som si vzala obyčajné nohavičky aj obyčajné vložky Always a nikto mi nič nepovedal... Len na JIS nám dávali pôrod. vložky...

silvia969
autor
12. okt 2015

Takze takmer kazda z vas bola na JISke ... Ja by som bola radsej keby ze priamo na izbu... Ale uvidime sak uz o par dni sem aj ja budem moct prispiet svojou skusenostou dufam ze nebude neprijemna

darina1952
12. okt 2015

@silvia969 Aby si bola v obraze, pôrod sekciou je operácia a preto je dôležité a podľa lekárskych postupov normálne, že pooperačný stav ide na izbu JIS a to na jeden-dva dni podľa stavu pacienta a kapacity lôžok - nie je to nijak zvláštna izba oproti inej a je na danom oddelení, akurát si na nej viac sledovaná - čiže sestrička ti sleduje hneď po preložení zo sály krvný tlak, dostávaš infúziu, meria sa teplota, prípadne sú ti podané lieky na bolesť a podobne - povinnosťou službukonajúcich sestier je tieto pacientky sledovať pravidelne. Pokiaľ je všetko v poriadku tak si cca po dvoch dňoch preložená na klasickú izbu šestonedelia a podľa tvojho zdravotného stavu je ti nosené bábätko na prikladanie a keď už chodíš a cítiš sa OK tak ti ho nechajú aj na noc. Pri sekcii sa zvykne prepúšťať na 5ty deň od pôrodu. Všetko ohľadom dĺžky ležania na JIS-ke, pobytu bábätka na izbe a jeho spanie u teba je závislé od aktuálnych okolností zdravotného stavu tvojho, bábätka a kapacitných možností nemocnice-oddelenia. Na JIS mohol prísť rodinný príslušník - nebol s tým problém 🙂
Ja som napríklad v KE bola po prvej sekcii na JIS-ke na klasickej pôrodnici ale pri druhom pôrode mali všetko na pôrodnici plné a tak vytvorili dočasne JIS-ku izbu na oddelení rizikového tehotenstva - tam som ležala ja a jedna pani čo normálne rodila, lebo ani ju nemali kam dať 🙂 Sestrička ma chodila pravidelne sledovať - všetci boli veľmi milí 😉 a na druhý deň ma poobede po uvoľnení izieb na pôrodnom odd. preložili.

siska53
12. okt 2015

@silvia969 ani nie..mne dali rovnaky zoznam ako pre tie,co rodili normalne. Jedine sa mozu porodnice lisitv zoznamoch. Napr..v nasej som nepotrebovala nocne kosele, vlozky ani podlozky (len sietove gatky a zupan), ale dakde to mozu od teba chciet.

sseb
12. okt 2015

Ja som si brala aj kocku bujónu naturella - keď mi dovolili prvýkrát "jesť", lekár zdôrazňoval, že iba vývar bez cestoviny, že nemám jesť to, čo nemocnica ponúka. Bola som ďalej od rodiny, tak som to riešila takto.(nemohli mi priniesť) Poprosila som sestričku, aby mi ho zaliala horúcou vodou do hrnčeka. . Neviem, ako sú riešené nemocničné postele v TV, ale mne by sa vtedy veľmi zišiel nejaký stupienok, vôbec som sa nevedela vyšplhať na tie vysoké nemocničné postele. Brala som si aj inkontinenčné podložky a dobre som urobila - boli trochu na prídel a nemusela som sa doprosovať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre