Epidurál. Áno alebo nie? Ako sa rozhodnúť?

lunana
11. aug 2010

Odporúčate rodiť s epidurálkou alebo radšej bez? Stále sa neviem rozhodnúť, či si ju dať pichnúť, alebo nie.

tonka90
26. jan 2015

Ja som mala dva pôrody bez epiduralky a v pohode zvadla som to a ani by som si ju nedala keď v deň druheho pôrodu som bola na zaznam na pôrodnej sale a na vedľajšej sale rodičke dali epiduralku a ešte viac začala kričať.myslim že je to zbytočne.

katka2402
26. jan 2015

Ja som absolvovala dva porody. Po prvom s epiduralom som ani na sekundu nezapochybovala, ze by som si ho nedala. Pri druhom sa porod rozbehol tak rychlo, ze mi pichli epi mozno na poslednych 5 minut bolesti a uz som tlacila hlavicku 🙂. Epi rozhodne odporucam, Stale mozes epi odmietnut, ak budes mat pocit, ze zvladas. Vedla v boxe rodila mamicka nekonecne hodiny a skriekala od bolesti "skrabala steny" a nedala si epi, vraj jej kamosky poradili 😀. Takze rozhodne ano - stale mozes odmietnut, ak budes mat pocit, ze ju nepotrebujes. Je to velmi individualne, ale pre mna to bolo doslova vykupenie z porodnych bolesti. A ziadne komplikacie u mna nenastali. Podla mna hodne pomoze aj pri siti - ktore bolo podla mna mozno horsie ako cely porod. Drzim palce pri dobrom rozhodovani 🙂

canama
26. jan 2015

Pozri sa, ved chod na poucenie, zaplat si dopredu poplatok ak treba a pocas porodu sa podla sitacie rozhodnes ci ano alebo nie. Ak budes rodit dlho budes za nu velmi vdacna a mozno to pojde tak rychlo ze ti ju ani nestacia dat. Ano, porod boli, ale mna osobne bolelo viac chirurgicke odstranenie zuba mudrosti.

mirka136
26. jan 2015

Ja by som to neriesila. Uvidis ake budes mat bolesti, ako budes unavena, ako rychlo bude prebiehat porod...ja som epidural nikdy neriesila. Prvy syn sa narodil bez epi, pri druhom som uz bola zufala od bolesti, absolutne bez energie... Prisla spasonosna myslienka-epi. Hodinku som si polezala, oddychla, nabrala nove sily a islo sa rodit. Maly bol otoceny ritkou a mal 3800 g. Bez toho oddychu tesne pred tlacenim by som to nezvladla. Okrem toho som dokazala 100%spolupracovat. Porod aj ked komplikovanejsi som si uzila a drobec je v absolutnom poriadku. Spolu sme to dali aj vdaka epi🙂

aredhel
26. jan 2015

ja som rodila sice iba raz a to s epiduralkou ale ak by som este niekedy mala porod, urcite by som si epi dala pichnut znovu 🙂 je to dobra vec...a co sa tyka tych rizik tak neviem ci to nahodou nie je iba take bu bu bu 🙂 mne nic nebolo ani nie je 🙂

kakajkova
26. jan 2015

Ja som rodila bez a dalsie deti budu tiez bez

jana44444
26. jan 2015

ja som za epi. mam za sebou dva porody bez epiduralu ale napriek tomu som za. obidva razy som ju mala napisanu, ale ani raz sa nepodarila. pri prvom som chcela,zial prisla som neskoro. bola som otvorena na 8p a to uz nemalo vyznam pichat. pri druhom ma doktorka ukecala, ze ked som prve porodila bez , druhe zvladnem lavou zadnou, ale priznam sa, ze to bolo to iste ako pri prvom. nevravim, vsetko sa da prezit, ale spomienky su na to katastrofalne a pri predstave na dalsie babo mam stale traumu. sestra aj 3kamosky rodili s epi a nevedia si to vynachvalit, mensie bolesti po porode v oblasti krizov boli, ale nic extremne to nebolo a teraz je to uplne bez probl. viem, ze kazda to znasame inak a mame na to iny uhol pohladu, ale urcite by som si ju dala napisat a podla okolnosti by som sa zariadila ci ano alebo ne. zrusit sa to da vzdy 😉

lukihomamina
26. jan 2015

myslim si, ze epidural je zbytocny...ja mam velmi nizky prach bolessti a napriek tomu som to zvladla prirodzenou cestou a bez epiduralu a nelutujem a ked pojdem este raz tak bez epiduralu

shmoulinka1
7. feb 2015

pri prvom som epid. mala, pri dalsom si ju urcite nedam, mala som velke komplikacie,necitila kontrakcie a dieta islo pridusene kliestami...

kretacyprus060192
9. feb 2015

treba si vybaviť a zapletiť epidurál vopred alebo sa to rieši až počas pôrodu??? pretože moja pôrodníčka mi tvrdí,že sa to rieši počas pôrodu...ale bojim sa že s tymbude potom problem,že bud nebude anesteziolog alebo problem s tym že to nebolo vopred vybavene.

misicka1980
13. feb 2015

nikdy by som si to nedala pichnut, prve dieta som rodila bez epi a druhe sa teraz narodi bez epi tiez. Je to svinstvo.

dhaarma
13. feb 2015

Pokial matke zalezi predovsetkym na zdravi svojho dietata a seba, tak by sa mala epi vyuzit ln v nevyhnutnom pripade...

butterfly333
22. feb 2015

Ja som rodila bez epiduralky. No pri operacii päty na oboch nohach som to zažila a epiderálku nikdy v živote. 4x mi ju pichla ta slepá sestrička vedla odpadla som tam 4x. Viac to zažit nechcem.

nikawero12
22. feb 2015

Sestrička ti pichla epidurálku?...A to od kedy môžu sestričky pichať epidurálky?...to mi je teda novinka 😕

tina13051
17. mar 2015

Ja mam termin za 4 tyzdne. Prvy porod a chcem to urcite skusit bez. necham to na prirodu.aj ked mi to kamaratky odporucaju ze si bez toho nevedia predstavit porod.ale tak sak som mladaaa, zdravaa nejako to zvladnem.uz sa tesim nato ked ho budem mat v naruci.nech to stoji co to stoji.a ak ma to bude moc boliet tak zbijem doktoraa 😝

luna11
17. mar 2015

som cca tri tyzdne po porode, porod trval 11 hodin bez epi. bez prehanania mozem povedat, ze si to zopakujem kludne aj teraz. nebolo to lahke, ale bol to uzasny zazitok. kazda zena je predurcena to zvladnut a kazda to aj zvladneme, je to len o pozitivnom mysleni. este dodam, ze na cakacke sa za ten cas vedla mna vystriedali dve zeny s epi a podla mojho vtedy velmi subjektivneho pohladu, v porovnani so mnou ako keby nerodili. ale napriek tomu resp. prave preto som na seba hrda, ze som to dala bez.

anesteziolog
22. mar 2015

Dobry den,

v prvom rade epidural nepicha sestricka, podruhe "trafit vedla" je trosku scestne vyjadrenie, "odpadavanie" je vazovagalny kolaps ktory je castejsi u mladych ludi v stresovej situacii ziadna z mojich pacientiek ho pri pichani "EDA" este nemala (skor su tomu nachylni mladi muzi pri operaciach).

A pre butterfly333 pravdepodobne vam pichali pri operacii paty spinalnu anesteziu nie epiduralnu.

EDA vam odporucam so vsetkymi vyhodami ako aj komplikaciam najlepsie informacie dostanete od anesteziologov priamo a nie od Duly, ktore bez urazky nie su dost vzdelane v tomto smere (su to velakrat byvale gynekologicke sestry nie anest sestry).

Dalsia vec na internete je mnozstvo clankov ktore maju za cirl bud od EDA odradit alebo predostriet len vyhody takze sa treba zamysliet nad zdrojom tychto informacii ako aj nad nepodlozenymi tvrdeniami niektorych lekarov ktori zavadzaju pacientky lebo nevedia viest porod v EDA. Vedenie porodu v EDA je trochu odlisne od bezneho a porodnik ktory s EDA porodom nevie rodit vas bude odhovarat.

Na zaver teda zvazujte zdroje informacii a aj to ci skusenost jedneho cloveka je statisticky vyznamna ci uz pozitivna alebo negativna pretoze ak vam poviem ze FIAT je super znacka auta kupujte len tu lebo moje auto je super budete sa riadit skusenostou jedneho cloveka?

lauricka
1. apr 2015

bez epiduralu, radsej sa poriadne priprav na porod, pozri si nieco o hypnoporode. Epidural ma neziaduce ucinky na matku i dieta. Prvy porod som mala epidural a druhy nie, uz som to nechcela.

sojorez
5. máj 2015

Prvy porod 2007 s epi- pokles tlaku u mna,kyslik v nose,srdcove ozvy dcery sa uplne zblaznili,mame to aj odfotene,mala zelenu plod.vodu z vykakania smolky zo stresu...nastastie je v poriadku,epi zabrala len na jednej strane,na pol hodiny,cca mesiac bolesti hlavy a laveho pleca... 2009 druhy,bez epi... coskoro treti,urcite bez epi

hekinka
20. okt 2015

linda81@ Citam, ze ste anesteziologicka. Mozem sa teda spytat ako je mozne, ze som mala porod s epiduralom a aj napriek tomu som vsetko citila a bolo to strasne? Urcite by som uz nikomu epidural neodporucovala. Dakujem

bori7293
22. okt 2015

Pozri sa, či si dáš epidurál alebo nie bolesť cítiš! to neznamená že pôrod budeš mať bezbolestný... takto to nefunguje. Ja som si dala a nelutujem !! pôrod bol krásny aj ked s bolestami... ale nemôžem povedať že bol strašný !! bude to tvoj najkrajší okamih v živote tak si ho aj trošku uži ... ale je to čisto na tebe 🙂 Ja som dala 90 eur a boli to dobre investovane peniažky. Držím palce. My sme takto vyzerali asi 3 hodinky po pôrode.

vierockamatkova
28. jún 2016

Tak ja som 1dieta rodila bez epiduralu ale taky porod neprajem nikomu nato ze som 8dni prenasala a do porodnice som isla otvorena len na 1cm mi dieta vyvolavali 2davkami ked to neslo a na por.sale som bola 6hod.v bolestiach prepichli mi aspon plod.vodu ze to uz naisto pojde jedine tak stracali ozvy plodu a ja po dals.3hod.vedomie nakoniec ma napojili na kyslik dali zvon sestricka mi skocila na brucho maly sice 4kg a 53cm vysiel no neukazali mi ho lebo bol priduseny a zlomili mu klucnu kost ja sň bola taka potrhana ze ked ma sili sa mi zdalo ze to uz nerozdycham a ked som po 15r.otehotnela tak ma prepadla panika no dala som si edu porod od 1doby porodnej po 3trval 4hod.vsetko som s radostou zvladla a mala bola uzasna 3500 a 50cm zotavena do 2tyzdnov a komplik.ziadne.takze epidural je super

svetielocko
28. jún 2016

Rozdhodni sa aj podla toho,ako znasas bolest. Ale podla mna sa to da zvladnut aj bez. Ja som si obe deti odtrpela a dalo sa. Neskor som si uz tu bolest ani poriadne nevedela vybavit,len viem,ze pri prvom som si hovorila,ze kebyze mam taketo bolesti pri kramoch,tak urcite si dam nejaku tabletku 🙂
Inak najlepsie riesenie asi je zaplatit si epi a potom uvidis,ci ju vyuzijes.

michaelamilan
28. jún 2016

No ťažko písať čo bude pre teba dobré. Ale píšem za seba. Najprv som sa s touto myšlienkou pohrávala, ale potom si hovorím že za to riziko mi to nestojí a že vydržím......no a vydržala, doteraz spomínam, síce som si pokričala, ale dala som to 🙂
Ak by nááááhodou niekedy druhé, zasa bez epidurálky 🙂

romina1912
28. jún 2016

Ja som rodila pred 3 mes. Vobec som sa nebala, strasne som sa tesila, chcels som porod do vody ale kedze som prenasala, nebolo to mozne. O epiduralke som anilen nerozmyslala a bum, prisli kontrakcie hned 5 min., 3 min. a ja som kricala ako o zivot o epiduralku. Nedali mi. Tlacila som o zivot, este teraz placem ked sa ma niekto spyta na porod. Po 6 hod.tlacenia a bolesti mi ju nakoniec dali a pre mna to bolo vykupenie. Ja som doslova kricala akoby ma drali z koze. Porod bol pomocou kliesti, mala bola otocena tvarou hore a zaseknuta ramenami vo vnutri. Za mna epiduralka ano a to som mala silne reci ze urcite pojdem bez.

katkakovac
29. jún 2016

Ja som zvazovala ale isla som na poucenie, keby nieco. A dobre som spravila. 2 tyzdne bolestive poslicky, porod od prvej kontrakcie po vytlacenie malej 33 hodin, pomaly som sa otvarala. Ked som konecne po 26 hodinach bola otvorena na 3 cm, tak som okamzite poziadala o epi. Mne to urychlilo porod, po 2 hodinach mi pichli vodu a potom to uz islo rychlo. Nebyt epiduralu, nedala by som to, bola som priliz unavena. Pomohol mi prekonat to krizove obdobie a po predoslej sekcii porodit prirodzene.

vivienne11
29. jún 2016

Ja som rodila pred nedávnom a nemohla som sa dočkať kedy to uz namna príde no to som este nevedela že ma čaká 14 hodín mučenia ...
Dostala som 3 infúzie proti bolesti a 2 veľké injekcie s takým gombikom ktorý som stlačila keď mi prišla kontrakcia a ta mašinka uvoľnila kúsok tej tekutiny a tá išla cez infúziu do žily ...
Kedže som sa neotvárala a kontrakcie sa zvyšovali na intenzite a ja som uz kričala od bolesti ( aj som sa hanbila 😰) sestričky mi navrhli epidurálku a ja som súhlasila povedali mi že sa tým rozbehne pôrod ...
V tom momente keď mi ju pichali som myslela že neexistuje nič horšie na svete kolena mi tlačili až na hrudník a to s tým veľkým bruchom bola obrovská bolesť a popritom tie kontrakcie cela som sa triasla Zamnou som počula anestéziológa ako sa smeje keď mi pichol tu injekciu že ako sa trase ... Potom som cítila veľké teplo na jednu polovicu tela a na druhu uz nie uz vted som vedela že niečo nesedí ale modlila som sa aby to uz všetko skončilo ... Na asi pól hodinu ustáli bolesti ... Cítila som len veľmi nepríjemne napínanie brucha pri každej kontrakcii ktorú som videla na monitore... Potom mi praskli plodovu vodu a tým ako by sa to zase všetko znovu začalo .. A este horšie najprv som cítila bolesť len na pravej strane nechceli mi veriť začala som sa otvárať a oni sa pokúšali otáčať bábätko bola tvárou naopak potom mi tlačili na brucho až kým sa to všetko konečne neskončilo ...malinká je chvalabohu v poriadku kým ma zasivali tak som si prestala cítiť nohu keby mi do nej zarezali tak by som ju necítila dalších 24 hodín som v nej nemala žiaden cit ...potom som asi dva dni chvíľami nevidela raz na jedno oko raz na druhé ale neostali mi žiadne následky u mna to bola negatívna skúsenosť a viem že keď raz budem znova rodiť budem sa neskutočne báť tej bolesti ...týmto som pravdaže nechcela nikoho vystrašiť každý ma iné skúsenosti lepšie aj horšie ale cez to všetko byt mamou je ta najkrajšia vec

roamers
29. jún 2016

Ak rodis v porodnici, kde si ju musis platit a sa rozhodujes, ci si zaplatit ci nie - zaplat. Ak sa pri porode rozhodnes, ze ju nechces, klobuk dole, horsie bude ak sa rozhodnes, ze ju chces a nedaju Ti, lebo nebudes mat uhradu a poucenie.
A napis, ci ci si ho dala alebo nie 🙂. Ja si myslim, ze si ju das 😉. Drzim palce!
Btw. mne nezabrala ☹

adelusha
29. jún 2016

Jaaaaj zeny, komu tu vy odpovedáte, ved ta otázka je uz 6 rokov stará 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre