Keď muži rodia

vejula
7. dec 2013

Napriek tomu, že to nieje žiadna novinka, a že to zrejme väčšina z vás dávno vie, mám potrebu podeliť sa s vami o niečo, čo je na jednej strane úžasné a prevratné, na druhej strane pre mňa ako ženu trochu bolestné.
A to, že muži nás zas dobehli. Dokonca v niečom, čo sa zdalo byť cele tisícročia výsostnou doménou žien. Presne tak hovorím o pôrodoch. Bolo by zavádzajúce hovoriť o tom, že nás muži v tomto dobehli. Treba sa vyjadrovať presne, oni nás už dávno predbehli. Isto ste i vy počuli nejedného muža hovoriť o tom ako počas svojho života odrodil STOVKY detí. Áno, presne tak, my ženy (nie pôrodníčky) počas svojho života odrodíme možno 3 – 4 detí... poniektoré viac, ale na mužov nikdy, podotýkam NIKDY nemôžme dobehnúť... Áno je zopár žien, vyvolených, ktoré sa môžu hrdiť aj stovkami odrodených detí, ale my obyčajne ženy to proste nikdy nedáme. Ak by ste si mysleli, že to je všetko, mýlite sa. Muži sú totiž výnimoční tým, že dokážu rodiť vaginálne, napriek tomu, že nemajú vagínu. Tento doposiaľ nevysvetliteľný jav, je jedným z dôvodov, kvôli ktorému sa budem o rodiacich mužov zaujímať o to intenzívnejšie a s väčším záujmom. Príde mi to porovnateľné s nepoškvrneným počatím panny Márie, ak nie ešte neuveriteľnejšie.
Dokonca dokážu rodiť vaginálne množstvo detí napriek predchádzajúcim desiatkam pôrodov cisárskym rezom. Toto si myslím, že nemá obdobu, keďže my, obyčajne ženy sme rizikové už po jednom cisárskom reze, občas sa nájde však i odvážna žena, ktorá to dá po dvoch.
Mohli by sme sa mylne nazdávať, že rodiť dokážu len muži, vyštudovaní, pracujúci v pôrodníctve, no opak je pravdou. Rodiť dokážu i muži - laici. Pokiaľ by ste si mysleli, že sú to len fámy, uvediem vás na pravú mieru. Tieto prípady sú totiž už i mediálne známe. Napríklad niekoľko dní dozadu som postrehla v správach prípad, kedy rodil otecko svoje dieťa cestou do pôrodnice. A teda aj úspešne odrodil....
Na záver chcem len povedať, že i keď ma to ako ženu trošku mrzí, že sú zas tí muži v niečom pred nami, nemôžem nezložiť klobúk pred nimi.... a povedať veľké ďakujem 🙂

cinkatko
7. dec 2013

muzes vysvetlit JAK muze mit muz vaginalni porod???Pokud to je vsechno pravda, tak to je NAPROSTO proti prirode I proti nabozenstvi!!!

A ja nechapu tu zenu, ktera s takovym chlapem muze byt!!! 😒 Jak by se vam libilo zit treba s transexualem nebo s nejakym zzenstilym muzem?
Proti homosexualum do jiste miry nic nemam, ale tohle je vedome zzenstile pocinani jinak heterosexualniho chlapa!!! Co pak rekne? Mam kramy? Ale jdete! 🙄
Proste hnus!! Nevim, proc te to tak zajima, ale podle nabozenstvi bude KAZDY muz ktery napodobuje zenu zatracen, tak stejne jako KAZDA zena ktera napodobuje muze. Pocinajic oblecenim a koncic zvyky. 😔

misinka26
7. dec 2013

@cinkatko vôbec si nepochopila o čom zakladateľka témy píše, ona nemyslí ,,rodenie,, ako proces ( dieťa prejde pôrodnými cestami ) ale hovorí o mužoch, ktorý pomáhajú pri pôrode, však to sa tak hovorí nie, že ma ten Dr. odrodil 🙂 ...

slniecko77
7. dec 2013

@cinkatko teraz som sa skutocne pobavila 😀 😀 😀
Absolutne si nepochopila zmysel a este si sa nepricetne vytocila 😕 uf.

cinkatko
7. dec 2013

@misinka26 Ahaaaa!!!! 😀 No slysela jsem ale neco i o tehotnych muzich... 😕 😀

zitaje
7. dec 2013

@vejula ty si humoristka 😀
Poznas film Nadherna zelena?

cinkatko
7. dec 2013

Tak sorry ja debil tu ctu neco o rodicich muzich a mala me tu u toho ted otravuje 😀 Potom mi ujde ta pointa... 😅 😀

slniecko77
7. dec 2013

@cinkatko 😉 nie kazdy si vie priznat omyl 🙂

ematko29
7. dec 2013

@cinkatko asi ste nepochopili autorku tejto témy.Hovorila totiž o mužoch lekároch pôrodníkoch,že odrodia počas svojej pracovnej kariery kopu detí amy ženy len pár počas nážho plodného obdobia.A hovorila aj o mužoch ktorých zastihol pôrod ich manželky napríklad.Ale milá autorka
@vejula oni nikdy nezažijú ten pocit tehotnosti ,alebo ako sa cez naše pôrodné cesty prediera malé bábätko.takže v tom nás nikdy neprebehnú ani tým ako dokážeme krmiť z prsníka dieťa hoci niektoré mamičky koja krátko aj tak ten pocit zažijú aj ked muži nie 🙂

cinkatko
7. dec 2013

Cetla jsem nekde, ze po porode nejaky muz zahlasil " Tak jsem to zvladl!" a jeho zena tam na posteli cela zarudla a uricena... 😀
Sice to nema s tou temou moc spolecneho, ale nedalo mi to tu nenapsat... 🙂

zitaje
7. dec 2013

@cinkatko ma to praveze velmi vela spolocneho! Teraz si prave vystihla zmysel celej tejto temy, teda podla mna 😀

cinkatko
7. dec 2013

@ematko29 Svata pravda... Ale jaky to musi byt pocit pro toho muze, ktery jde odrodit zenu poprve,ze? Zvlastni... Smekam pred nimi, protoze kdejaka zena nemuze nekomu jenom "tak" asistovat u porodu 😉

ematko29
7. dec 2013

@cinkatko no obdivuhodné naozaj,ale aj kolko je žien lekárok pôrodníčiek.To je asi o tom ,že to je ich vytúžená práca,naozaj tí ludia to musia brať ako poslanieaj ked niektorým sa to časom stane stereotip.Ono je to podobné ako chirurgia ,tiež si nemyslím,že je to v pohode zoperovať človeka ved ide o život a vpôrodníctve tiež,musia to byť silný ludia ked sa nato podujmú

male.maca
7. dec 2013

odrodiť dokáže rovnako aj žena. to je taká blbosť, tento článok, či to je. Veď existujú aj gynekologičky, nie ?

cinkatko
7. dec 2013

@ematko29 Pipomenula jsi mi. Kdyz jsem ja rodila, uz jsem mela velke bolesti a mezi tlacenim si ty dve doktorky normarne kecaly, pak jenom rekly uz vidime hlavicku a pote pokracovaly dal... 😀 Tomu se rika stereotip! Jim uz to opravdu nic nedela... 🙂

ematko29
7. dec 2013

@cinkatko no asi tak 😀 a ked si zoberieme kolko je zamestnaní ktoré sú pre nas obdivuhodné,že?

eeffka
7. dec 2013

nuz nevie co k tomu povedat...mna neodrodil ziadn lekar ani lekarka ale moja mama, nechapem co su to tu za poklony a dakovania???? nejakym chlapom extra lekarom? co vam zeny uz nacisto prepina? keby sa z porodu nerobil taky strasiak tak by nebolo ani tohto postoja ze "Pan, s velkym P doktor ma odrodil" porod je prirodzena ves a ka by niekto docital clanok o porodnikovi laikovi bola tam aj veta ze chlap nerodi, ale asistuje pri porode a pri beznom porode je jeho fciou zabezpecit co najvacsi komfort rodicke a po porode zabranit podchladeniu dietata.
Ja som svoje deti rodila sama a lekarom mozem akurat tak podakovat ze ma zosili, tot vsjo.

este dodatok nie som ziadna biozena ani dula, ale tento slepici postoj ma vytaca.

zuzana76
7. dec 2013

ale podla mna v pripade cisárskeho rezu to odrodi lekar, nie? pretoze on neasistuje, on sa dost namaka pritom , kym zena si lezi , nie? Sice konstrukcia - odrodil ma ten a ten Dr. - je sice zvlastna. Ale v pripade CS podla mna zena nerodi, nie? Inak mam 2 CS za sebou. Resp. ako sa vyjadrit v takomto pripade? Pretoze pri slove porod si ja predstavim len ten vaginalny. @vejula inak fakt humoristka 😀 inak mne to zily netrha, nech si kazdy vravi ako chce. Aj tak je nam kazdemu jasne , co sa tym mysli.

zuzana76
7. dec 2013

@ematko29 ani ja som nezazila ten pocit a som tu a nemyslim, ze by som o nieco bola ukratena 😉

cinkatko
7. dec 2013

@eeffka to tim myslis nas? ty sis ty deti porodila sama - to asi kazda, ktere neni na epiduralce a na nejakych"
"drogach" ve spitalu, ze? Ja jsem taky nemela zadnou pomoc a vlastne mne "jenom" zasivali? Chtela jsem hlavne rict, ze ne kazdy ma na to zaludek. Natoz jeste chlap! Ne kazda zena je cistotna, ne kazda zena se u toho skoro nepo*ere (s prominutim) a nepo*ura, ze?? Kazda z nas ma jine bolesti 😉
Slepici postoj maji ty zeny, ktere se nechaji zastrasit bachorkami o porodu, hned si davaji epidural a nakonec zjisti, ze se to dalo prezit... 🙄 Ja sama jsem byla zastrasovana jednou zenskou (primo se v tom vyzivala), pribuzne jsem mela od sebe daleko a mela jsem u sebe jenom manzela, ktery se rozhodl, ze se mnou u porodu zustane az jak na to doslo.
Jinak ja ti blahopreji, zes to zvladla s mamou a zes u toho nemela zadne komplikace 🙂
To bys pak asi mluvila jinak...

zuzana76
7. dec 2013

@cinkatko zase si nepochopila, @eeffka to mysli, ze ju porodila jej matka, ved ako inak , nie jej asistovala pri porode eeffkinych deti 😉

cinkatko
7. dec 2013

@zuzana76 Joj, ta slovenstina.. my cesi bychom nejspis napsali ne neodrodil - ale neporodil! Ke slovu odrodil bychom mysleli asistenci lekare, ale porodil se vztahuje primo k rodicce!

cinkatko
7. dec 2013

Jinak padam baby, diky za pokec - propriste si dam predem kafe, abych vam slovenkam lepe rozumela! 😀

buffinko
7. dec 2013

to je úryvok z nejakého článku? trochu mi to pripadá vytrhnuté z kontextu....kebyže nie som človek 😀 , tak prečítaním získam prvotný dojem že muž porodí stovky detí a žena len pár (okrem vyvolených žien) , takže kam sa ženy hrabú....
celkovo musím povedať, že porovnávanie hrušiek s jablkami (samotný pôrod versus asistencia pri pôrode) ma nikdy nebralo. takže tento článok - forma akou je napísaný - za mňa eee 🙂

kamienka
7. dec 2013

@vejula myslim, ze tvoja tema ostala trosku nepochopena ale ja som sa celkom pobavila 😉 Tiez ma za tu zenu zamrzelo, ked pred par dnami ospevovali v spravach jej muza ako ju na dialnici odrodil 😠

shopoholocka
7. dec 2013

Rada by som bola kebyze tento soj 'monolog' autorka vysvetlila,pretoze mne sa zda nejaky divny........ 😒 😝

eeffka
7. dec 2013

@zuzana76 nie v pripade sekcie lekar nerodi ale prevadza velku brusnu operaciu. operuje, rodi sa porodnymi cestami a tie su inde. 😀 tolko jazykove okienko
@cinkatko neblazni ze moja mama a ja spolu pri porode 😀 sicee boli sme ked som sa narodila ja , ale to som este nevedela rozpravat tak nebol problem

ematko29
7. dec 2013

@zuzana76 ktorý pocit si nezažila ?myslíš tým,že si rodila cisárskym rezom.aach písala som obrazne,asle hned som si myslela,že sa toho niekto chytí 😀 ako inak sme na modrom koníku,nechcelo sa mi dopisovať každú drobnosť

zuzana76
7. dec 2013

@ematko29 ano, ale ja to myslim vazne, ze som to nezazila, ale mne to ani nechyba zazit to, nechytala som sa toho v umysle hadat sa, jedine som chcela poukazat na fakt, ked sa jedna o sekciu, tak neviem, ja nemozem povedat, ze som rodila, ale ze ma operovali a hotovo.

zuzana76
7. dec 2013

@ematko29 chcela som poukazat na to, ze mnohe zeny deti maju a predsa ten pocit nezazili, tot vsjo 😉

ematko29
7. dec 2013

@zuzana76 aha jasne,ale tu sa bavíme o tých zážitkoch .teoreticky o pôrodoch .ak by sme v tej téme začali rozoberať ženy čo nemôžu otehotnieť atd už to velmi rozoberáme.ato je zbytočné.ale máš pravdu ,ženy čo to nezažili niesú o nič menej matkami ako my.Ja sama by som si dokázala zvyknúť na cudzie bábo rovnako ako na svoje amilovať ho rovnako acítiť sa mu rovnakou matkou ako vlastným.táto tema je tu založená neviem načo,zbytočne sa to tu bude rozpitvávať.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre