Lekár vytiahol bábo a držal ho dolu hlavou

lusinda3
8. jan 2015

Stalo sa vam pri porode, ze lekar ked vytiahol babo ho chvilu drzal hlavou dolu za nohy? Tak sa robi bezne? Nemoze mu to uskodit?

jemena
8. jan 2015

je to bežné a normalne. Ako by si dostala najlahsie pripadnu tekutinu z dychacich ciest?

jana_eyre
8. jan 2015

@lusinda3 ano, mam to aj na foto, ked prvy syn isiel von bol dole hlavou - drzali ho vzadu za krk a nozicky.. uz bude mat 3 a je celkom normalny :D ved bol dost dlho dole hlavou aj v tvojom bruchu, takze je to preneho normalna poloha, navyse sa tym mozno aj nieco sleduje, ked sa chyti za nohy - to ale neviem..

katrin21
8. jan 2015

@lusinda3 myslim, ze je to bezne 🙂 a praveze to aj ma asi svoj vyznam 🙂

zuzka0605
8. jan 2015

Ano tak sa to robi vzdy je to normalne

beton
8. jan 2015

robi sa to, ale normalne to teda nie je. citaj leboyer - porod bez nasili...

@lusinda3
@zuzka0605
@katrin21

heni79
8. jan 2015

@lusinda3
Tebe sa to stalo?

katrin21
9. jan 2015

@beton nneviem, co je na tom nasilne 😅 😅 😕 😕 vobec nic.. robi sa to, aby sa dietatko nadychlo...

beton
9. jan 2015

@katrin21
Myslis, ze bez toho by sa nenadychlo? Dieta vie,co ma robit, ked sa narodi. Hovorim o normalnom porode, kde mamicka nie je napichana epi ani vyvolavackami, ale vsetko prebieha ako ma. Potom aj dieta po narodeni robi, co ma. Leboyer v spominanej knizke dava docsuvisu fobiu z vysok vyplyvajucu z tejto na hlavu postavenej praxe.

maribell
9. jan 2015

@lusinda3 ja som to videla zatial iba vo filmoch 😀 ... dva krat som rodila a ni raz tak porodnik moje dieta nedrzal

katrin21
9. jan 2015

@beton nie vzdy je to tak, castokrat ide o tažsie porody a dieta je po porode ( aj bez epi a inych veci) mozno pridusene ,alebo menej prekrvene ( ja sama som sa napr. narodila vraj cela modra, co ma mamina nemohla vytlacit, lebo som mala 4 kila bez 4g a ona 160cm..) takze nie je vzdy vsetko idealne, ako pises....
proste je to vec porodnika, ci to povazuje za potrebne spravit, alebo nie.. neviem..
deti sa aj capnu niekedy po zadocku... aj to bude zachvilku povazovane za tyranie??? ci ako?? ved je to smiešne 🙂

sylvia225
9. jan 2015

aj mojich na pár sekúnd podržali dolu hlavou a vo dvoch rozdielnych pôrodniciach ... 🙂

beton
9. jan 2015

@katrin21 capnutie po zadocku urcite za tyranie povazujem. robi sa to, aby sa babatko rozplakalo, lebo ktosi si mysli, ze bez toho sa babatko nenadychne. babatko vie, co ma robit. o syndrome modrej masky si mozes niekde precitat. je to dost bezny jav a nie som si ista, ci zavesenie za nohu, ci capnutie po zadku tento stav vyriesi. aj bez týchto tyranskych postupov je v nasom porodnictve a starostlivosti o novorodencov nasilia az-az :o((

mawka
9. jan 2015

@beton aj teba podrzali dole hlavou, aj teba capli po zadocku na 99,9% a mas pocit, ze si nejaka ina? hrotis diskusiu a cele to posuvas k tyraniu.

ja teda neviem, zeny, ale aj my sme sa narodili, dolu hlavou nas drzali, capkali nas po zadku, nase mamy nastrihavali ako na beziacom pase, ak bolo treba, tyzden sme boli v uplne sterilnom prostredi, nase mamy nepoznali ziadne ultrazvuky a sme jedna normalna, zdrava generacia. preco musi byt vsetko inak? navyse vzdy je moznost sa rozhodnut. rodit v nemocnici alebo alternativne /doma, potok, zahrada, etc./.. takze ak sa mi nieco nepaci, vyberiem si podla seba. a ak sa nieco stalo, tak to uz nezmenim. alebo sa to tu zacne hemzit zalobami na porodnikov, lebo si dovolili capnut novorodenca po zadku a podrzat ho dole hlavou?
prehnane, zda sa mi....

lorela
9. jan 2015

@lusinda3 Áno, tak sa to bežne robí.

jersey333
9. jan 2015

@mawka tak tento komentar povazujem za najrozumnejsi

simca06022011
9. jan 2015

@beton ach netaraj.. babatko vie co ma robit.. a ked ma dychacie cesty plne vody alebo kto vie coho tak ako sa asi nadychne??? Neotoci sa samo, neposadi, nerozkasle aby to zo seba dostalo. Ked sa ti zadusi tak to bude lepsie ako ked ho na chvilocku otocia? Alebo dostane po zadku? (co mimochodm nie je riadne tresknutie, iba ho trosku capnu aby sa nadychlo). Uz fakt chyba len to aby sa do elementarnych veci mudrlanti starali... robi sa to odjakziva a uplne vsade anie len lekari... ci ked sa nenadychne, lepsie je o par minut letiet na intenzivku, riesit nedychanie horsimi sposobmi? Asi nevies ake problemy mozu nastat napr. pri intubovani babatiek.

simca06022011
9. jan 2015

@mawka alebo zalobami ze necapli mu po zadku a mohlo mu to zachranit zivot ;) alebo obmedzit nejake nasledky... ako keby ich tam mlatili.. moje nervy...

katrin21
9. jan 2015

@beton neviem ci vies, ako rychlo odumieraju mozgove bunky bez prisunu kyslika = krvi ( hemoglobin je nosic kyslika, ergo krv) ...
takze ak je dieta modre a nikto vlastne nevie ako dlho ( ja som bola cela modra, nie len tvaricka), tak to urcite svoj vyznam ma ... aby sa rychlo prekrvila hlavne mozgova casrt- mozog je najdolezitejsi... bez mozgu nefunguje nic.. takze osobne som za to, aby radsej, keby to bolo treba, moje dieta drzali u aj 5 minut dole hlavou, ak by mu hrozilo nedokrvenie.... pri pocte deti, co sa rocne narodia vinou zle vedeneho porodu nedokyslicene a nasledne su postihnute rozne, tak radsej nech tie deti dole hlavou davaju.... moj nazor, samozrejme, nemusi sa zhodovať s tvojim, to netvrdim 🙂

katrin21
9. jan 2015

@mawka suhlas 🙂

katrin21
9. jan 2015

@beton inak, este k tomu, ze babo vie , co ma robit...
prepac, ale dalsi blud.. moja neter sa narodila 3 dni trvajucom porode ( ano, dobre citas, 3 dni nechali segru trapit !! prenasala, mala sa nahltala uz plodovej vody , bola prakticky polomrtva ked sa narodila)
Neplakala... nedychala.... aj tam sa malo cakať, kedy sa nadychne?? urcite prve ju dali dole hlavou, cistili nasledne dychacie cesty, odsavali... ach ake tyraanie, hadicka do nosa, ihla s infuzkou do hlavicky do zily.... 3 dni bola na dychacich pristrojoch.... chvalabohu, je zdrava , ale prve dni sme nevedeli, ci prezije a vobec ak ano, ci bude OK, kvoli kysliku....
a myslim, ze to nie je vynimocny pripad ( az na to 3 dnove trapenie , bolo to pred 25rokmi, dnes by to riesili sekciou - DUFAM) .... ale denno denne ma kopec zien problemy pri porode.. ja sama by som malu asi neporodila, 24h som sa neotvarala na viac ako 3cm... ani s oxytocinom v zile.... takze pred 100rokmi uz by som tu nebola bud ja., alebo moja dcera , alebo obe.... nastastie jej merali kyslik v oxymetrom a je zdrava... sli sme na sekciu..

loxa
9. jan 2015

@beton mas v tom chaos...naozaj...

gabrielaslivkova
9. jan 2015

Nemám medicínske vzdelanie a ani som sa nezúčastnila žiadneho pôrodu, ale ak si dobre pamätám z biológie, tak pred pôrodom je nejaký čas dieťa v bruchu matky otočené dole hlavičkou. Tak tých pár sekúnd, ktoré mu pomôžu rozdýchať sa, nepovažujem za týranie.
A tiež si nemyslím, že dieťa už pri narodení vie, čo má robiť, inak by pri pôrodoch nebola potrebná asistencia iných ľudí (pre každý prípad).

beton
9. jan 2015

@katrin21 pisala som o normálnom porode, ked je vsetko v poriadku, nie o patologických stavoch. vtedy dietatko ozaj vie, co ma robit. a mamicka nesmie by na oxytocine, dozine a iných latkach, co telo nevyplavilo samo.
inak, kym je dieta napojene pupocnou snurou k mamicke, tak ma dostatok kyslika rovnako ako to bolo v brusku. preto je dobre nestrihat pupocnik skor ako sa dietatko nadychne....
smutne, co pisete, baby. preto to v nasom porodnictve takto vyzera...zacarovany kruh.... ano, jedina cesta je porod mimo nemocnice. tam to, zda sa, vsetko funguje aj bez týchto drastických pristupov. stale hovorim o normálnom zdravom tehotenstve.

sirene
9. jan 2015

Raz by som si s velkym zaujmom precitala nejaku spravu o tom, ako ini su ludia, ktori sa narodili bez capnutia po zadku, bez podrzania dole hlavou, ktorym pupocna snura odpadla sama... Ci sme v porovnani s nimi v nevyhode - citovo labilni, uzkostlivi, zakomplexovani...proste ci sme nejako poznaceni. A "ti druhi" dokonali. Niekedy je to cele uz na hlavu. Ale asi to ja, ktora som prisla na svet pridusena pupocnou snurou a sekciou, nedokazem ocenit. Kazdy porod je riziko ohrozenia zivota matky aj dietata a tu sa riesi "tyranie" pri porode :-/

horana
9. jan 2015

Babetko v brusku plava vo vode kde su pomery ine, tiaz ina nez na suchu, ked hned po vylodeni bez nejakej specialnej priciny ho zrazu vystrieme ako pruzinu, celou vahou tela a sposobujeme mu take soky, urcite zacne plakat a citit diplomaticky povedane minimalne diskonfort. Je to pozostatok lekarsky vedenych porodov minulosti kedy sa porodny dej dostaval pod kontorlu techniky a lekarov ktory preadzovali technicku stranku pred pocitmi a intuiciou a na nestastie si z toho urobili nie sluhu ale pana, ku ktoremu sa utiekali. Tak nam sice vyfiltrovali isty pocet umrti rodiciek aj deti, co je isto chvalyhodne ale ako to uz chodi nic sa vacsinou nenasadi hladko a aj tu sa urobila kopa chyb. Je to len jeden kamienok do mozaiky neprirodzeneho vedenia porodov, o com by bolo ny dlho rozpisovat. Nastastie moje deti sa tak uz narodit nemuseli, ziadne vesanie dole hlavou ani nasledny vreskot, ale ticho, imnitimno a usmevy na cele kolo. Dych mala v poriadku, doteraz pluca ze utiahne vagon. Tesim sa ze to postupuje, ze tieto barbarske dozvuky uz pomaly ale isto vymieraju. Lebo nasu generaciu a par dozadu uz vobec nepovazujem ze nieco v style "sme tu a nic nam nie je", ja vidim samu neurozu, poruch imunity, tolko psychickych chyb, nedostatky vo vztahovych oblastiach, aj uz tzv. bezne zdravych ludi ze len pevne verim ze vyvoj pojde dalej a ze budu aj lepsie generacie nez tato bieda co prevazuje. Ano, pokladam za jednu (nie jedini) z pricin (a vlastne to ani nie je pricina ale len jeden z dosledkov) aj nestastne vedene porody, ktore mnohe menej informovane este aj obhajuju, co je na tom najsmutnejsie. Ono toiz nejde o to bicovat sa za to ze sme to dovolili ani radoby vtipnych zosmiesnovani, ktore na pomahaju zahnat pocit ze len vsetko nerobime na 100perc. spravne a nikto nema pravo nam rusit nase kruhy. Ide o to, ze az ked mate moznost, ci uz stastnou nahodou alebo pripravou zazit tu prirodzenost, az vtedy vykulene zistite ten priepastny rozdiel, a zacnete tusit mozne dosahy, je to pomerne neprenosna skusenost.

katrin21
10. jan 2015

@beton zase sa myslis... myslis, ze sestrina dcera nedychala, lebo jej prestrihli pupocnik??
kdeze! nedychala, lebo - pre teba nova info - dieta sa moze zadusit aj v brusku, lebo uz sa malo davno narodit a ani pupocnik ho nezachrani, casto je naopak este mozno zamotany... takze tak...
asi ked sa v bruchu nadychala pllodovej vody , tak asi to nefunguje tak idealne ako pises. a tehotenstvo bolo v poriadku.. cely cas.. do momentu, kym nerodis, nevies aky budes mat porod. vsetko sa moze zvrtnut v sekunde, ako aj u mna.... tehu v pohode, porodit som nemohla.. rodit doma?? daakujem neprosim, ved by sme zomreli obe...

beton
10. jan 2015

@horana krasne napisane. verim, ze zaziju a pochopia aj dalsie a dalsie mamicky. nech Boh da.
@katrin21

cecil36
10. jan 2015

@katrin21 mne sa presne toto iste stalo pred 15 rokmi ☹ Nastastie dieta je ok, ale nemuselo byt....

mirka49
10. jan 2015

@beton zjavne ten pako co to napisal padol pri porode na hlavu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre