Mať, či nemať partnera pri pôrode?

nikusa2102
9. nov 2013

Ahojte kocky,chcem sa vas opytat ci ste zato mat polovicku(priatela/manzela) pri sebe pri pôrode ? ....ale dosť má zaujma ktoré to máte odskusane kde sa nachádza muz V čase pôrodu bo som počula že buď vedľa mňa abo nadomnou ako nad hlavou ....ale počula som alternatívu že je dosť možné že sa bude dívať zo spodku čo teda asik nechcem ....cem aby ste mi poradili a povedali svoj názor bo pri mojej malej som nadtym ani neuvažovala ani nevyužila teda . A ted pri malom neviem ako sa rozhodnut..buďte take dobre a dajte mi vedieť dakujeeem

bbarboraa
9. nov 2013

jednoznacne ano bol pri mne a robili sme srandy na vzdycharni citali vtipy... ptm nahle cisarsky a bol velkou oporou k cisarskemu ist nemohol cakal tam v ramci traktu na chodbe- stolicky a tak... naozaj nenahraditelny ♥
urcite pri hlave... sotva bude pri pipine to velmi pochybuje teda ak by moc chcel a ma na to zaludok mozno by mu dovolili nakuknut.. ja som za velke jasne ZA ZA ZA ♥

k_a_j_k_a
9. nov 2013

@nikusa2102 ja som za. A podla mna si mozes povedat kam sa ma manzel postavit 🙂 a aj tak chcu aby bol manzel pri hlave.
Ja som zazila porod aj s MM a aj bez, ale po psychickej stranke bolo pre mna lepsie, ked bol so mnou, i ked ten druhy porod bol fyzicky lahsi.

marian86
9. nov 2013

porodnica NZ,ano bol primne, a nelutovala som to, ved prvy krat vidiet vlastne dieta je to naj asi...nebol celkom pri hlave skor vedla mna stal ale nič nevidel... 🙂

mirkave
9. nov 2013

Muz bol pri oboch porodoch. Stal pri mojej hlave. Ked som rodila dceru,tak lekarka povedala,ze uz vidi vlasky. Muz cely udiveny "to vazne?mozem sa pozriet? Ty vole,vlasy,vidim hlavicku......." Bol to pre neho velmi silny okamih.nikdy nebanoval,ze bol pri porodoch. Na vzdycharni ma sprchoval,bol mi oporou,bola som rada,ze tam nefucim sama. Sranda bola,ked mi pri druhom porode radil ako mam predychavat (to sa naucil pri prvom porode) a ze si mam sadnut na fitloptu,ze pri prvom porode mi to pomohlo. No ale druhy porod bol iny,rychlejsi a ked som si sadla na loptu,hned ma vystrelo a isli sme rodit... Pomahal mi dychat a tlacit a ked ma drzal za ruku,ja som bola v tom momente "vdacna" ,ze vidi,ze porodit neni len o tom "vyprdnut" dieta z brucha

ansha
10. nov 2013

ja som sice len v 5. mesiaci ale mam partnera ktory ma averziu na nemocnice / detstvo prezil v nemocnici / a aj napriek tomu ho nechcem silit do porodu skor si zavolam kamosku, ktora uz rodila a zazartujeme,zasmejeme sa 🙂 moj nazor je ze je to predovsetkym o psychickej priprave matky pred porodom a verim tomu ze pokial ja budem v pohode aj babatko bude mat ulahcenu cestu do mojho narucia 🙂 je pravda ze svoje robia aj hormony a naladovost ..no zamerat sa treba na ten BATOZTEK STASTIA co po 9 mesiacoch budeme drzat v naruci 😎

anika11
10. nov 2013

aj my sme mali ocka pri porode a som za to vdacna. Stal pri mojej hlave.tam dole stoji lekar a sestricky..u nas este aj studenti, takze tam by sa im uz nemohol motat.a takto je to aj lepsie,lebo ja som ho potrebovala aby ma drzal za ruku a hladkal ma po vlasoch 🙂 ani raz nezavahal ci ma ist a to sa boji injekcii.takze ked mi isli napichovat zilu pozeral sa do okna.ostatne veci mu nerobili problem a je rad, ze bol s nami od prvej chvile. ale pokial sa na to chlap neciti, tak by som ho nenutila, aby tam neodpadol 🙂 no ja by som asi chcela,aby bol pri mne aspon na zaciatku,kym sa samotny porod zacne.takto som to predychavanie aspon prekecala s nim a nemusela som byt sama 😅 Inak, tak ma napadlo,ze keby to bolo naopak,ze by mal rodit on a ja by som sa mala pozerat na to ako sa trapi a zaziva bolest,tak neviem neviem ako by som zvladla sa na to pozerat.ale asi by som pri tom chcela byt,no nezarucujem, ze by som neodpadla 😀

horana
10. nov 2013

Muz stoji pri hlave, podla potreby drzi za ruku, hladka po hlave a pod., ale hlavne pomaha tlmocit zelania zeny personalu (je tam ako autorita, neznevyhodnena bolestou a na lekarov to prekazatelne posobi ak je aspon trochu aj v zivote prirodzene sebavedomy, ked tam je neodvazia sa s rodickou manipulovat podla toho ako sa to hodi im), a naopak ak ma zena nejake predstavy ktore dopredu s muzom preberala (nechce nastrih a pod) alebo aj cerstvo vzniknute poziadavky (hra tam hudba z radia ktora jej vadi) moze sa obratit skor na muza ktory to potom tlmoci personalu. Ked je muz asertivny moze to pomoct pri niecom, v com by zenu samotnu odbili, je poziadavky bagatelozovali, robili sa ze si ich nevsimaju ze na ne nie je cas a pod.
Muz je pri porode psychickou oporou, niektorym zenam padne dobre ak ich muz masiruje, ak mu mozu drtit ruku atd., ale je aj skupina zien ktore pocitia ze ho na nic sice "nepotrebuju" ale ked tam je, na blizku sice nazasahujuci, ale ako "vojak na strazi" zena sa moze lahsie uvolnit a o to ide, lebo ukludnenejsej zene sa lahsie a rychlejsie rodi.
V minulosti sice muz pri zene nebyval priamo ale casto bola jeho strazna uloha "okolo" nej, v minulosti to mohli byt cudzi nevitani ludia alebo zver ktora mohla ohrozovat rodicku, v sucasnosti sa zena najviac obava a opravnene nevhodneho chovania personalu preto muz by mal byt tam kde je personal aby mohol vcas efektivne zasianut.

Su vsak aj zeny ktore pritomnost muza neznesu a tam je zas dobre neznasilnovat sa, ked maju z muza vyslovene pocit ze ho nechcu ze radsej by to zvladli sami, nepredstavuje pre nich onu oporou, resp. maju predstavu ze sa mu krikom ci svojim vyrazom znepacia co nech uz je opravnene ci nie by tu zenu blokovalo, tak tam samozrejme je kontraproduktivne keby bol.

Ale drvivej vacsine zien, podla ankiet uz prebehnutych porodov z tych co tam muza mali to hodnotilo ako spravny krok, a urobili by to znovu.

cecil36
10. nov 2013

jednoznace som za, aby bol ocko pri porode. Moj teda byt nemohol, lebo som mala cisarsky, ale bol potom cely cas so mnou na izbe (od druheho dna), az kym sme neodisli domov na 9-ty den.

ladydasha
10. nov 2013

Môj muž to takmer nestihol, všetky svoje požiadavky som si musela vydobiť sama, ale šlo to. Viem, že z rádia šla Celine Dion, nemám tú hudbu rada, ale môj pôrod bol tak rýchly, že o vypnutie som ani nemala silu pýtať, riešila som podstatnejšie veci, hlavne neželanie nástrihu. Manžel sa objavil vo dverách až v momente, keď malá mala von hlavičku, netuším, čo videl či nevidel zo mňa, ešte som sa ho na to ani nepýtala 🙂 Takže z pôrodu malej bol pri mne asi na posledné 2 zatlačenia, kedy vyšlo telíčko, ale aspoň stihol ten krásny okamih a potom sme si neskutočne užili tie 2 hodiny, kedy nás nechali na sále. Malú dali hneď na mňa, ale potom sa opýtali či nechce aj on, tak sme do toho šli a myslím, že si to užil. Dosť mi pomohlo aj to, že keď som niečo potrebovala od personálu, vybehol na chodbu a niekoho zavolal.

miku1
10. nov 2013

@nikusa2102 Pri prvom pôrode bol muž pri mne. Samozrejme mi stál pri hlave, myslím, že zo spodu sa dívať chlapa nikde nenechávajú. Tam stojí personál. Druhý pôrod muž nestihol. Pri prvom pôrode sme sa celkom aj zabavili 🙂 Hlavne vtedy, keď mu pôrodná asistentka dala za úlohu natriasať mnou na fit lopte, samozrejme popri tom, sa s ňou bavil o všetkom možnom, a mnou tak triasol, až som ich musela okríknuť, že halóóó, vytrasiete zo mňa aj dušu, nie len to dieťa 🙂 Ale bola som rada, že tam bol. Druhý pôrod bol rýchlejší, a ten som prežila aj sama 🙂 No, myslím, že ten druhý pôrod bol aj rád, že nestihol. Môj muž je dosť "citlivka" a bol rád, keď ma videl už "vysmiatu" a v pohode 🙂

linda20111
10. nov 2013

@nikusa2102 ahoj, ja som mala manzela pri porode a musim povedat velmi mi to pomohlo. Citila som sa lepsie a on bol tiez rad ze videl ako prisiel na svet nas syn. Stal pri mne naboku a vzadu za hlavou, nesiel pozerat dopredu kedze tam bol doktor 🙂 Pri druhom bude tiez. Moj manzel je taky typ ze bol zvedavy ako to cele prebieha, krvi sa nebal (nie ako ja haha) a po porode mi vsetko do detailov porozpraval ako to vnimal a co vsetko videl co ja som nievelmi vnimala pri tych bolestiach. Ak je tvoj partner tiez taky typ, ze to zvladne, tak potom nevahaj. Ale neodporucam ho tam brat, ak je taky typ ako moj najlepsi kamos, ked mal sex s cajou, bola panna a trosku krvacala on tam uz odpadaval 🙂 🙂 🙂

metisa
10. nov 2013

Ja som mala muža pri pôrode, pomohlo mi to, počítal mi kontrakcie, držal ma za ruku.... 🙂 Nakoniec som aj tak išla na sekciu, ale som rada, že tam bol.
Pôrod sa podľa mňa netýka len ženy, ale aj muža (pokiaľ vôbec chce).

hemetre
10. nov 2013

Jednoznačne áno, môj bol pri obidvoch pôrodoch, je to krásny zážitok nielen pre ženu ale aj pre manžela, ked videl prvý krát to maličké stvorenie🙂 Máme fotky a videá, ktoré nám vždy pripomenú aké silné zážitky a pocity to boli 🙂 V zahraničí su manželia aj pri sekciách, tu na Slovensku máme ešte čo doháňať.

snopkulka
10. nov 2013

Pri prvom pôrode bol pri mne celý čas - teda aj počas kontrakcií, aj na samotné rodenie. Stál pri mne, podopieral chrbát pri tlačení a áno, videl aj hlavičku malého, aj pohladkal 😀 prestrihol pupočnú šnúru a o pár minút držal malého aj v náručí - krása pôrodu v zahraničí. Pri druhom pôrode bol zavolaný personálom nemocnice už iba na samotné tlačenie, stál pri mojej hlave, ďalej by sa ani nedostal, lebo sa tam tlačili ďalší 4ja ľudia vrátane samotného pôrodníka 😀 - toť realita slovenských pôrodníc 😖 Ale som ZA, je to určite veľká opora mať tam manžela (priateľa, otca dieťaťa). Je to neopakovateľný zážitok pre oboch 😵

schira
10. nov 2013

Ahoj pri prvom porode moj partner nebol bola som ubolena ustrachana ale zvladla som to pri druhom porode (s druhym manzelom) stal muz pri hlave kecali sme bolo to prijemne ze stoji pri mne nebala som sa tak strasne. Chvylu somnou chodil okolo stola a bolo to fajn ze sa mas o koho opriet. Potom mi skoncili bolesti a nevedela som co sa stalo povedala som to sestricke ze nic necitim tak ma isla skontrolovat uz iba kricala na manzela nech jej poda tu mysku pod stolom lebo je hlavicka vonku. Takze muz si odrodil dcerku sam zo sestickou. Bol to prenho najkrajsy zazitok ktory mohol prezit kazdemu nerozhodnemu muzovi radi jedno ist tam a prezit si to lebo nikdy uz nezazije nic podobne ako narodenie svojich deti. Ten pocit sa neda nicim nahradit ani nijak opisat treba ho prezit a zijeme len raz.

zahradka76
10. nov 2013

Odporucam vziat si partnera. uz len kvoli tomu, aby si mala svedka, keby sa nieco stalo. A nebudu si moct do Teba dovolovat, ked tam budes mat doprovod.

michalaforb
10. nov 2013

Môj partner bol tiež pri pôrode... kontrakcie mi pomáhal zvládať masážou a už len jeho prítomnosť ma ukľudńovala...no keď sa blížil záíver, poslala som ho počkať von. V niektorých veciach si myslím, že by si mala žena zachovať svoje "intímčo" 🙂 Ale to bolo len 7 min., všetko počul a keď sa malá narodila bol hneď pri nás. Nemá s tým problém ani personál, takže je to len na rozhodnutí budúcich rodičov, ako si to zariadia 😀 Ale nútiť nie je isto dobre, ak si partner nie je istý...

6mia6
10. nov 2013

Tak som tu jedina ktora chlapa pri pôrode nechcela. Dôvod ti nepoviem, nie som hanbliva ani nemám pocit že by nebol opora. Proste som to neriešila. Pri jednom bol v praci a prišiel až ked som bola na izbe a pri druhom máa zaviezol a čakal doma.. Nechýbal mi tam, personál bol úplne v pohode. Myslím že aj preto že som spolupracovala a našťastie som mala rychle pôrody. ak bude tretie tiež tam nebude 😀

demeterka
10. nov 2013

ja som mala muza pri porode, najpvr nechcel ist ale ja som ho presvedcila a potom bola taky rad ze vsade kam chodil len o tom rozpraval ake to bolo uzasne 🙂 a o tom ako mne pomohla jeho pritomnost ani nehovorim. Ale samozrejme zena musi mat normalneho chlapa, nie nejakeho vola, inak to opora nebude ale skor stres 🙂

safranca
11. nov 2013

Ja som ho mala pri sebe on nechcel najskor ale ked videl ze ake mam bolesti tak isiel mne pomihol velmi ked som bola smedna podal mi vodu pomahal mi prechadzat sa aby sa mala zosunula nizsie dychal so mnou ked som mala kontrakcie hovoril mi kedy pridy a kedy koncia pocas porodu bol vedla mna pri hlave a ked som nevladala hlavu mat uz zdvihnutu na lrsiach pocas tlacenia tak mi ju on tlacil na prsia .........mne osobne velmi pomohlo ze tam bol keby tam nebol tak to asi nezvladnem a aj personal bol uplne iny ked tam bol nez ked tam neni.

veva123
11. nov 2013

bol pri mne a kebyze idem rodit zasa, tak zasa ho chcem mat pri sebe - masiroval mi krize, sprchoval mi ich teplou vodou, je to velka pomoc, hlavne ked uz je toho vela a bolesti velke - sestricky sa s tebou samozrejme nebudu tak "piplat" a venovat sa ti tak ako partner 🙂 pri samotnom porode mi tlacil bradu k hrudniku, daval mi napit sa (rodila som v najvacsich horucavach), stal vedla mojej hlavy. Z porodu ma krasny zazitok, vsetkym chlapom v okoli to len odporuca 🙂 ale jasne je to, ze ako tu baby spominali, musi byt na to muz. Mali by ste mat pekny vztah a muz by mal sam chciet ist - nie byt nasilu donuteny 😉 drzim palce...

salome_82
11. nov 2013

Ja som manžela pri pôrode nechcela a ani on pri ňom nechcel byť. Takže sme sa bez problémov zhodli 🙂 Jediné, čo som chcela, aby bol so mnou v prvej dobe pôrodnej, že by mi podal vodu, hroznový cukor a tak. Lenže to nakoniec nestihol. V podstate ani nemusel, lebo všetko mi podala sestrička 🙂 Sestričky boli celkovo milé a ochotné. Jedna mi dokonca hovorila pri pôrode ako mám tlačiť. Vždy som otvorila ústa, tak mi potom dala ruku na ústa 🙂 No, perfektné boli všetky.
Aj teraz spätne si myslím, že dobre, že tam nebol. Prišiel, keď som začala rodiť a všetko počul z chodby. Malú aj pofotil ako ju merali a vážili, takže zas tak o veľa neprišiel 🙂 Keď potom za mnou a malou došiel na pôrodnú sálu, ešte bolo vidieť, že stres z neho neopadol. Bol veľmi nežný, nikdy na tie pocity nezabudnem. Som rada, že to všetko nevidel. Som konzerva a podľa mňa pôrod nie je pre mužove oči.

lenka07
11. nov 2013

Moj manzel nebol pri prvych dvoch porodov kedze som prvykrat rodila pred 18 timi rokmi to bol v praci no hned prisiel ako mu sestricka zavolala a bol s nami este na sale druhy porod som mala v noci tak zas nebol primne bola som v nemocnici lebo sa mi odlucovala placenta a v sprche mi aj praskla este ze som bola v nemocnici a mal sluzbu primar velmi mu zato dakujem ze bol prave na blizku tak sol hned isla na salu a rodila do dvoch hodin to bolo 1:30 v noci 🙂 a treti porod som mala manzela na telefone lebo bol s detmi doma chvala Bohu ze uz boli mobili 🙂 ako som isla na salu tak uz pochodoval na chodbe v plasti no nenabral silu aby bol somnou na sale ani mu to nezazlievam no vsetko ppocul aj tak a prvy videl maleho a malho na rukach dodnes sa tym vychvaluje ze este bude somnou na sale pri porode no zial sa nam to nedari mam za sebou 2 potraty :( :( :( no nevzdavame sa

lujziiik2205
11. nov 2013

priatel bol pri porode, pytal sa ma na to este davno pred porodom, ja som chcela aby tam bol a on chcel tiez. strasne mi pomohlo ze som mala koho drzat za ruku. stal pri mne zboku ale myslim ze toho videl viac, ale v tej chvili mi to bolo jedno. ak by som sla znovu rodit urcite by som chcela aby bol so mnou, samozrejme pokial bude chciet aj on.

nadula01
11. nov 2013

moj manzel nechcel byt pri porode a ja som ho tam tiez nechcela ,i ked som si nebola ista,ci to sama zvladnem ,nakoniec to za nas vyriesil osud,manzel nestihol prist (pracuje v DE) a sla so mnou teta..pre mna to bolo absolutne prirodzene a dost mi tam pomohla..manzel mi bol oporou az ked sme prisli domov a pomaha dodnes.

michellka85
11. nov 2013

ahoj, v PO to bolo tak, ze na vzdycharni nemohol byt, bola som tam nahodou uplne sama, ale aj tak isiel domov, lebo sa to nerozbiehalo a prisiel az ako sme isli na salu.. velmi i pomohol a pri dalsom porode ho tam chcem urcite 🙂 super pocit, ze sme sa tam s malickou ocitli ako rodina, hned od zaciatku a sprevadzal ju kym ju vazili a merali, tak mal zazitok a tie potom tie 2 hodiny mi s nim ubehli 😵

yanielka
11. nov 2013

urcite mat

sandy23
25. nov 2013

@marian86 Ahoj, rodila si v Nových Zámkoch?? čo treba k tomu aby mohol byť partner pri porode?? (myslím nejaky kurz alebo tak, lebo som pocula ze treba jedno posedenie u psychologa) dakujem za odpoved 🙂 😉

jojkaajojko
25. nov 2013

ano mat

nikoleta15
25. nov 2013

Ahoj. Ja som rodila vyvolávačkou, bolo to mimoriadne bolestivé od začiatku a to teda nie som na bolesť nejako zvlášť citlivá. Bolo mi tak zle, že som bola rada, že manžel tam nakoniec ani nebol, od bolesti som nevládala ani rozprávať 😀 . Takže by tam aj tak len sedel a pozeral ako sa zvíjam... Takže za mňa nie. Na druhej strane záleží aj od pôrodnice a lekárov, či je treba ťa "strážiť". Držím palčeky 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre