Popôrodné krvácanie

barbara24v
24. máj 2020

Pekný večer!
Možno mi niektorá budete vedieť odpoveď na moju žiaľ nie až tak príjemnú otázku 😏
Mala ste niektorá po pôrodné krvácanie, čo znamená že ste stratili viac než 500 ml krvi, no zachránili vám maternicu a vlastne ste napokon mali aj druhé bábo?
Zaujíma ma, či je vlastne veľké riziko pri druhom pôrode, ak som pri prvom pôrode mala tento problém a vlastne či je veľká šanca, aby sa toto krvácanie zas zopakovalo pri druhom pôrode.
Po pôrode som hneď stratila 1,2 l krvi, až ma brali na sálu, kde mi vlastne povedali, ak to nepôjde inak, aby mi zachránili život, tak mi zoberú maternicu. Ale chvála Bohu, vedeli aj bez toho zastaviť to krvácanie, takže všetko napokon dobre dopadlo, až na to, že som sa mesiac po pôrode ešte klepotala.
Momentálne som zas tehu a trošku mám obavy
Ďakujem vám za skúsenosti

mucuinka
24. máj 2020

@barbara24v ja som bola na tom rovnako. Dalsie 3 dni som dostavala transfuzie, malu som takmer nevidela. Na sale poplach, 8 lekarov okolo vsetci makali. Do 2 rokov sme mali 2. Babo. Porod v pohode, krvacanie sa znovu zacalo spustat ale kedze sme boli na to nachystani, nebolo to take drama a zvladli sme to s lekarkou same a bez dramy. Drzim palce, nech je to aj tvoj pripad

kayyaa
24. máj 2020

A vies aj dovod krvacania ?
Mne sa po porode nestiahla maternica a stratila som cez liter krvi, na zastavenie mi dali infuzku oxytocinu a zabralo.
Dalsi porod bol uplne v poriadku, ziadne nadmerne krvacanie sa nekonalo😊
Pred porodom to dorazne pripominaj, ze si mala tuto komplikaciu, idealne keby si vedela aj konkretny dovod krvacania, aby sa na to vedeli pripravit a vcas zasiahnut😊

barbara24v
autor
24. máj 2020

@mucuinka och, tak to si veľmi nič príjemné ani ty nezažila.
Ja som našťastie nedostala transfuziu, teda, neviem či našťastie, keďže mi fakt bolo strašne zle na to ešte cca mesiac. Až úplne nejaké veľmi silné tabletky železa ma pozbierali. Žijem v zahraničí, tak tu majú úplne iný systém.
Ja som tehotná zas po 7mich mesiacoch. Bábo bolo plánované, no netušili sme, že príde hneď takto skoro. Tešíme sa veľmi, len posledné dni mi vŕta táto vec v hlave...
A najhoršie bolo, že mi vlastne ani nezistili dôvod krvácania. Iba ho zastavili a tým boli oni šťastní, mne zachránili život a tým to haslo.
Predpokladám, že teda lekárka hneď počítala u teba aj s touto možnosťou, že by sa to mohlo stať aj druhý krát, však?

barbara24v
autor
24. máj 2020

@kayyaa
Problem je, že nežijem na Slovensku, a berú to trošku na ľahkú váhu 😕
Ono mi len zastavili krvácanie po cca hodine a boli šťastní.
Ja som mala celé brucho modré, čo mi ho stláčali po pôrode cca 40 minút, na sále sa vo mne len šprtali s prepáčením a nechápali co sa deje.... Preto sa viac aj bojím už momentálne. Ale 16teho júna sa mam prvý krát stretnúť s lekárom, tak mu to budem hneď pripominat.
Chvála Bohu teda, že u teba to po druhý krát dopadlo dobre 🙂

barbara24v
autor
24. máj 2020

@kayyaa a vlastne ja som oxytocin dostalavala celú dobu. Prenášala som, tak som mala vyvolávaný pôrod. Bola som otvorená na 2 cm tak mi praskli plodovu vodu a napojili ma na oxytocin a malý bol po 4 hodinách na svete.

brezza
24. máj 2020

@barbara24v u mna tiez dlho trvalo kym sa podarilo zastavit krvacanie. Po tom co som v sprche odpadla mi dali niekolko transfuzii a nejake silne zelezo som brala tusim cele sestonedelie. Druhe zatial necakam, ale tiez sa bojim ako to bude.

kayyaa
24. máj 2020

@barbara24v aha, podla toho co pises, si mala zrejme rovnaky problem ako ja, ze sa nestiahla maternica...to je tak sanca 50 na 50, ze sa zopakuje, aspon tak mi povedal moj dr. Ale uz ked sa to zopakuje, je velka vyhoda, ze o tom vedia dopredu a vedia sa nachystat. Mne napr uz vopred napichli kanylu, aby mi vedeli hned podat liek na stiahnutie maternice, takisto dopredu mali uz pripravenu krv, keby bolo treba (ale to som ani prvy raz nepotrebovala nastastie ). Takze druhykrat to uz nezvykne byvat take dramaticke😊
Ale verim, ze si vystrasena, ja som to cele nasledujuce tehotenstvo mala v hlave a strasne som sa toho bala, no nastastie sa to nezopakovalo a porod bol super😊
Neboj sa, urcite to dobre dopadne😊

majamat
24. máj 2020

@barbara24v ja som po porode krvacala tiez, najskor pri porode nejake straty krvi a potom o niekolko hodin neskor mi z maternice vytiahli 1l zrazenej+cersvej krvi. u mna bola zrejme pricina nejaka prasknuta cieva.
ja som mla apo 4 dnoch vyvolavania narocny porod. mala som krcok obojstrannne roztrhnuty a aj kompletne roztrhnutu hradzu. zasivali ma tak, ze ma uspali. a ked som mala stale bolesti a nebolo mi dobre a tlak mi klesal dole, tak ma kontrolovali a zistili, ze krvacam. som mala stastie, bol vecer, keby nie, tak neviem co by bolo v noci.

co sa tyka druheho tehu a porodu, moze byt vsetko inak. toto je komplikacia, ktora vznika v danej chvili a nemyslim si, ze by na nu bola nejaka predispozicia.
aj ked zrazanlivost krvi by nebolo zle vysetrit. tiez by mono nebolo zle vysetrenie ciev, pripadne nejake doplnky vyzivy, co by spevnili cievnu stenu. na dobru zrazanlivost treba mat dostatok vitaminu K a na cievy je dobry rutin a aj vitamin C.
ine poradit neviem.

barbara24v
autor
25. máj 2020

@kayyaa
Aj ja som v podstate mala podozrenie na ten problém co si ty mala. Vlastne aj mne dávali až 4 inkekcie na zastavenie krvácania, ale zevraj vôbec nezabrali tak zato som skončila na sále. Len fakt najhoršie je, že vôbec netuším z čoho to celé bolo... Viem ze som potom plno antibiotík dostala ešte v tú noc do žili.
Možno sa obávam podľa niekoho zbytočne, ale zato ma trošku trápi táto vec, keďže vôbec to nebolo príjemné. Hlavne ze priateľ, ktorý sa tak ci tak bal o mňa, v živote nedrzal tak malé miminko. A hneď mu malého dali do ruky a pokým mňa tam vyšetrovali a pripravovali na sálu, tak bol sam s malým v ruke a vlastne všetko videl aj na vlastné oči, čo so mnou robia, pokým ma nezobrali 😩 tak rada by som sa tomu vyhla

majamat
25. máj 2020

@barbara24v nemas nejaku sprau, kde by boli popisane diagnzy? nieco tam museli napisat.

majamat
25. máj 2020

@barbara24v mozno ti tam zostali zbytky placenty. ono aj ked cievy sa nezacelia dobre a krvacaju, pokial krv ide von, tak by sa mala maetrnica davinut dobre. no ak tam krv zostava, tak potom ta jej brani v zavinuti, to je len mechanicka prekazka. a ked nie jedostatocne zavinuta, cievy su moc otvorene a o to viac krvacaju.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre