Pôrod mimo nemocnice. Zažili ste ho niektorá?

pollyanna
23. feb 2008

Zažili ste ho niektorá? Či už planovane alebo neplanovane? Čo si o tom myslite? Môj drahý po zhliadnutí videi na youtube tvrdi, že keď budeme tehotní, budeme rodiť doma...ja mám z toho strach a pokiaľ viem, na Slovensku sa to ešte oficiálne nedá...máte niekto doma podobneho extrémistu? 😉

luciauk
21. feb 2010

alebo by o 10-20 rokov mohli byť pôrody v nemocnici na slovensku na takej úrovni, že by tam žena rodila rada, aj ked chce mať pri sebe rodinu, nechce rodiť proti zemskej príťažlivosti a za prítomnosti plno ľudí, ktorých v živote nevidela...

zuzi118
21. feb 2010

latvia, prepac ak si mala z mojho prispevku pocit, ze si "arogantna hus", to som vobec nechcela povedat. Tvoje vyjadrenia naznacuju, ze mam este urcite limity ako dat najavo svoje negativne pocity a pritom sa nedotknut druhych. Ak kritizujem, tak konkretny prispevok, urcite nie samotnu osobu. Kazdy (mna nevynimajuc) moze nieco napisat v zbrklosti alebo hneve a vysledok moze byt ozaj urazlivy.

Sama si mi naznacila, ze mozno uz pletiem veci, ktore s touto nesuvisia. Ani mne nezaskodi trosku nadhladu a oddychu. Odchadzam, nie preto, ze by som sa urazila alebo sa citila ako obet, to vobec nie. Ale myslim, ze teraz je cas trochu viac pocuvat ako hovorit. (hadam mi toto predsavzatie vydrzi). 😉

Na zaver by som este velmi ocenila, ak by si avicena nasla cas a odpovedala na moje otazky - naozaj ma to zaujima.

etnicka
21. feb 2010

lucia pises mi z duse 🙂

annalena
21. feb 2010

baby ved sa nehadajte 🙂 co som si ja vsimla, a to nielen tu na MK, ze ako lekar, zdravotnik alebo v tomto pripade aj PA, ked vidia dennodenne aka kruta vie byt medicina, ako niekedy sekundy rozhoduju, ako sa vie z "obycajneho rutinneho pripadu" stat jedna obrovska katastrofa, tak sa zacnu pozerat na veci inak ako laici, ktori to nezazivaju. to nieje myslene zle alebo ako urazka, ale je to proste fakt.....mozete o tom milionkrat citat, tisickrat pocut, ale ked to raz zazijete, tak to zmeni cely vas pohlad na mnohe veci.
a dalsia vec, nieje nic horsie co sa moze lekarovi stat ako stat nad pacientom, mat vedomosti, vediet postupy, ale nemat vybavenie a lieky.... ja som to jeden jediny krat v zivote a nechcem viac, 16rocny chlapec padol pod vlak, amputacia oboch predkoleni , tahany po strku vlakom asi 50m....... a ja ako cestujuca, ta bezradnost co som v tom okamihu prezivala, lebo som v rukach nemala okrem "autolekarnicky" nic....a podobne si to predstavujem aj pri domacom porode, kde nieje vybavenie, lieky, ako som tu uz spominala intubacny novorodenecky set, pumpy na infuzky pre novorodenca a pod. nech je PA akakolvek skusena, pokial neodvedie sama rocne od niekolko desiatok novorodeneckych reanimacii vyssie, ale tak ako pise latvia, rozsirenych reanimacii s davkovanim liekov a infuzii, intubaciou, dychanim s ventilatorom... tak neverim tomu, ze by vedela v pripade problemov spravne zresuscitovat novorodenca.

avicena
21. feb 2010

Zuzi,Luciauk, neviem, ako ste prišli na to, že sa vysmievam z rodičiek a pohrdam nimi. Keby to tak bolo, tak nečítam ich pôrodné plány a nesnažím sa plniť ich. Nepohŕdam rodičkou preto, že ju v priebehu pôrodu napríklad prekvapí sila kontrakcií a chce EDA. Ale pohrdam každým človekom /či je to kolega, super manager ,prezident alebo aj rodička/ ,ktorý nie je schopný otvorene si priznať , že sa mýli a nie je ochotný ani na základe vlastnej skúsenosti korigovať svoj názor/ teda ten, čo prezentuje verejne/ a tvrdohlavo si hudie svoje aj za cenu, že tým skresľuje pravdu a pošpiní prácu iných ľudí. Čo by sa stalo, keby sa napísalo, chcela som prirodzený pôrod, ale bolesti boli silné, nezvládala som ich a tak som prehodnotila svoj pôrodný plán a požiadala o EDA. To by bolo čestné. A nie napísať, že nedodržali môj plán a aj napriek nemu mi zaviedli kanylu. Ale to, že sa podala EDA a pri EDA je kanyla nutná, to sa už nespomenie.A ešte poznamenať,že takto je to v SR bežné, bez informovania podať hocičo pacientke. A takéto deformovanie pravdy sa vám nezdá arogantné? Na toto som chcela poukázať ,že často sa pravda prekrúca a realita je niekde inde.
Zuzi.-čítaj pozornejšie, napísala som , že česť ženám,ktoré vedia, prečo si píšu pôrodný plán a vedie prečo majú požiadavky aké majú. Takže z toho asi logicky vyplýva , že nie som proti pôrodnému plánu. Práve naopak,ja ho vítam. Ak ho aj rodička nemá, pýtam sa každej , ako si predstavuje svoj pôrod. A ak pri vzájomnej komunikácii vidím, že rodička preferuje určitý typ pôrodu, vie prečo to chce, je si vedomá výhod aj nevýhod, je ochotná diskutovať a nie je to z jej strany len póza,urobím všetko preto, aby pôrod prebiehal maximálne podľa jej priania. Aj so sviečkami a hudbou, lebo ja mám sviečky a hudbu na pôrodnej sále rada. Takže, nevyberaj si len to, čo sa ti hodí. A je zaujímavé, že keď tu mnohé z vás kritizujú postupy lekárov, často len na základe informácií z druhej ruky, dokonca uvádzajú plné mená lekárov, tak je to ich právo. Ale keď lekár povie, že nie všetky matky majú reálnu predstavu o pôrode a nie všetky ženy sú schopné zvládnuť naturálny pôrod a poukáže aj na to,že namiesto toho aby otvorene informovali, že to boli ony, nie lekári,kto ustúpil od spontánneho pôrodu,tak je lekár arogantný tvor. A pripomínam, nevysmievam sa, že si dali EDA ,len mi vadí, že neinformujú objektívne a naďalej píšu o tom, že túžili po spontánnom pôrode a lekári im to pokazili.
A čo sa týka presného čísla spontánnych pôrodov ja neviem , ja si to fakt nepočítam. Orientačne.Ak myslíš také,kde neboli podané ani ATB napr .kvôli streptokokovi alebo predčasnému odtoku vody,kde nebola EDA, ani klystír ani epi, ani iné lieky,takých okolo 100, možno 150. Takých kde bola len EDA na žiadosť matky a žiadny iný zásah do mechanizmu pôrodu tiež okolo 100 ,takých kde bola len epi pre hroziacu rupturu hrádze a žiadny iný zásah možno 200.Ak budem mať čas/čo tak skoro nebude/ spočítam to presne.

annalena
21. feb 2010

nasla som na nete dalsiu zaujimavu vec (zase je to nemecko, ospravedlnujem sa zato, ale som na ich strankach viac zbehla 😅 ). podla mna to tiez dost vysvetluje, preco sa mnohe PA pracujuce na zivnost tlacia do domacich porodov a robi sa im taka reklama....

...Ked PA odrodi sama domaci porod, moze si vyuctovat u poistovne 408,40 Euro. Ked je ale pritom pritomny lekar, dostane uz len 190,80 Euro. Ked PA nieje schopna sama ukoncit porod prebiehajuci v nemocnici, dostane 98 Euro, ked nieje ale schopna sama ukoncit domaci porod, tak je to az 136,10 Euro. A za kazdu zacatu polhodinu stupa honorar o 13,60 Euro.....

zuzi118
21. feb 2010

avicena dakujem, ze si si nasla cas na odpoved. Mam na mysli take kde nebola EDA, klystir, prepichovanie plodovky, poloha na tlacenie podla priania matky, bez nastrihu a bez riadeneho tlacenia. Ako si vnimala tieto porody z pozicie lekarky? Vnimala si vobec nejaky rozdiel?

Uznavam, ze teraz uz tvoj predchadzajuci prispevok vnimam inak. Vies ked zacnes lahko ironicky alebo jemnym posmeskom, je potom tazke len z pismeniek vycitit, ze zvysok prispevku je napisany inym tonom. Ja som prave to tvoje slovne spojenie "mala som cest" pochopila ako ironiu. Mea culpa. A uz som aj pochopila na com sa latvia smiala.

strapco13
21. feb 2010

prave preto ako to povedala annalena..zdravotnici prilis casto vidia a zazivaju komplikacie a uvedomuju si ich mozny vznik..prave preto nesuhlasim z domacim porodom, lebo nech je rodicka, ktora chce porod mimo nemocnice, nech je akokolvek informovana, veriaca sama sebe, bohuzial mnohokrat si neuvedomuje prave toto riziko

annalena..ked PA odvedie doma porod dostane 408 eur..sakra ved to je skoro cely moj mesacny plat 😠 😠 no mala som sa lepsie ucit a nebyt lekarkou 😀 😀 ..tym nechcem urazit zoadnu PA /a hlavne nie slovenske, ktore su na tom este horsie platovo/

ja som jednoznacne za porod v nemocnici..aj ked bohuzial je pravda, ze niektori zdravotaci svojim pristupom nam kazia meno, ale takyh je dufam mensina...ale tiez neorganizujem zrusenie posty aj kem ma tam vzdy tie uradnisky nase.u
chcem hlavne povedat.. a uz som to tu pisla..tlacte na poistovne, nech sa daju peniaze na vybavenie nemocnic..tym myslim aj ich zutulnenie, nielen po materialnotechnickej stranke vybavit /nielen porodnic..aj inde chodia "vydeseni" pacienti/..nech sa daju peniaze na platy lekarov, potom ich bude v nasich slov.nemocniciach viac..nebudu zdrhat do zahranicia a budu sa moct viac venovat pacientkam, pacientom

co sa tyka prispevku od avicena...zuzu myslim ze si ho nepochopila..avicena sa nevysmievala z porodnych planov a ani z ich zmeny, ked rodicka zistila, ze to nezvlada..ja som v tom citila skor hnev na to ako to ta rodicka prezentovala..ved chcela na zaciatku prirodzeny porod..bol jej umozneny..chcela zmenit, lebo nezvladala..tiez jej to bolo umoznene...tak preco potom pisala urazlivo, ze lekari jej pokazili porod.. z toho citit len pokrytectvo a neschopnost priznat sama sebe pravdu

co sa tyka lekarskych zasahov..mala som nastrih..bolelo tyzden, kym sa neuvolnili stehy..kamoska sa natrhla az na konecnik...nesadla si riadne cele sestonedelie
samotny nastrih sa robi prave ako prevencia natrhnutia konecnika..preto sa vedie sikmo..robi sa pocas kontrakcie, kedy je tkanivo napnute, odkrvene takmer a preto je nebolestive
ja som ale nastrih citila..ale to bola moja chyba...prestala som tlacit a chcela som zakricat na mojho dr nech uz ma konecne nastrihne..lenze on prave strihol..nemohol tusit, ze je prestanem tlacit...a vobec to nie je bolestive..viac ma teda boli prst ked si ho porezem pri krajani cibule..skor je to hrozny zvuk, co pri kontrakcii rodicka nepocuje lebo tlaci a vtedy je sluch trosku stlmeny
..a navyse hned po nastrihu ako som potlacila bol maly von, tak strasna ulava..fyzicka, psychicka este nie..mne ho hned neprilozili, lebo ho museli odsat..takze som cakala najhorsich 5 sek kym sa maly rozplakal..mne to propadalo ako nekonecnost

romy01
21. feb 2010

ahojte kocky

ja len k tomu zhorsenemu zraku. Zrejme to nepatri medzi oficialne neg nasledky alebo mozne neg nasledky, ale je to zrejme preto ze na neg nasledky sa pacienta nikdy nikto nepyta - Teda su urcite diagnozy kedy je stav pacienta vazny a pod a vtedy sa mozno zistuje ze z coho, ale ja som sla poi operacii k ocnej ta mi bachla bryle a bola vec vybavena. Ked som to potom spomenula par ludom, nasli sa dvaja ze mali kohosi v rodine co sa im to tiez stalo, takze to nie je vymysel. Ide len o to ze tieto veci sa nesleduju. Takze tak to je.

Inak co sa mna tyka , urcite popracujem na svojom porodnom plane. Nepatrim k zenam co si vymyslaju hluposti ale pokial bude mozne z hladiska mojho zdravotneho stavu potom by som bola rada keby mi lekar vyhovel v niekolkych veciach. Uvidim ked to budem diskutovat v nemocnici a potom vam napisem aj svoj nazor, ze ako to lekar berie a ci je ochota vobec diskutovat. Skoda je len to ze sa dnes pacient musi dopredu pripravit a napisat si veci na papier inak je upne odpisany v strese ho ani nenapadne nieco riesit.

strapco13
21. feb 2010

romy..drzim palce nech ti to vyjde
ja som mala porodny plan..porodit 😀 😀 ..to len na odlahcenie

to ze je pacient v strese, to vie kazdy lekar...ale pokial sa pacient chce nieco spytat, tak nech sa to spyta, lebo ani ten najempatickejsi lekar nevie citat myslienky pacienta a uz vobec nie tie, ktore ma pacient az doma

z mojej praxe...ja sa vzdy snazim pacientovi vsetko vysvetlit, snazim sa mu to vysvetlit na urovni jeho intelektu...inak sa musia dovody operacie vysvetlit inzinierovi..inak jednoduchej pracujucej zene..inak bezdomovcovi...tym nikoho neurazam..len tym chcem povedat, ze udavam ine dovody, ine argumenty, len to musim inak povdat, ine slobva pouzit..co sa tyka zrozumitelnosti..bezdomovec asi slovnik cudzich slov necital..snazim sa pochopit jeho obavy--vzdy na zaver dam otazku, ci vsetko pochopil, ci sa chce nieco spytat...a ked povie ze, vsetko chape, nic viac vediet nechce..tak potom ma neskutocne sere..ked pri dalsej navsteve ambuklancie alebo prijmu na oddelenie na operacny alebo iny zakrok, tvrdi presny opak toho co som mu povedala, respektive sa tvari, ze som mu nic nepovedala, ze on o nicom nevie..pritom ma podpisany informovany suhlas..hlavne to bolo blbe zo zaciatku, ked si sef este len testoval aka som v samostatnej praxi, teraz uz vie, ze mojmu slovu moze verit...ale aka som v praci, taka som v sukromi

a taki su aj ostatny zdrvotnici...ak su to slusni ludia, tak sa tak spravaju aj k pacientom ..ak nie...tak je to zle..lenze taki lidia su vsade..v obchode, na uradoch...vsade

avicena
21. feb 2010

Zuzi, nedá sa jednoducho odpovedať, či vidím rozdiel medzi prirodzeným pôrodom alebo medikamentózne vedeným pôrodom . Na to by sa dalo povedať vtedy, keby si mohla ten istý pôrod odviesť tak aj tak.Sú ženy, kde je hriech zasiahnuť do pôrodu, lebo naozaj všetko prebieha ideálne. Sú ženy, kde je napríklad tuhý krčok maternice a aj napriek pravidelným kontrakciám sa hrdlo otvára pomaly ,bolesti rodička vníma ako neznesiťelné, napína ju na zvracanie, zvracia, je unavená. Podá sa jej EDA, hrdlo zmäkne, povolí, hlavička ľahšie vstupuje, žena necíti bolesť. Takáto rodička , by porodila s najväčšou pravdepodobnosťou aj bez EDA, ale trvalo by to dlhšie, stálo by ju to kopec síl a celkový zážitok z pôrodu by asi nebol najlepší. A to je práve otázka, či treba za každú cenu viesť pôrod úplne prirodzene alebo využiť pokrok vedy a zmierniť bolesti. Neexistuje jednotná schéma na vedenie pôrodu, každej žene ho treba " ušiť na mieru" pokiaľ pravda komplikácie nenútia konať inak. A predovšetkým to musí byť o dôvere medzi rodičkou a lekárom, rodička by mala mať pocit, že lekár chce pre ňu a dieťa len to najlepšie. Je ideálne ak sa rodička nestretne s lekárom 1x na pôrodnej sále , možno je to len môj názor, ale oveľa viac pozitívnych emócií som zažila pri pôrodoch žien, ktoré som poznala už z poradne alebo ležali u nás na rizikovom tehotenstve a poznali sme sa z vizít. A bolo úplne jedno, či bol EDA alebo nie. Podstatné asi bolo, že už sme neboli dvaja cudzí ľudia, ktorí sa 1x stretnú v emočne vypätej situácii akou pôrod určite je. A aj vzájomná komunikácia bola akási voľnejšia.

annalena
21. feb 2010

romy a nemohla by si napisat presnu diagnozu, co ti ocna povedala, mozes aj do IP, fakt by ma to zaujimalo, teraz profesionalne, lebo neviem nikde najst, kde by bolo nieco take popisane ako nasledok narkozy.
Jedine, co si viem predstavit nieje dosledok narkozy, ale zleho polohovania resp. nejakeho tlaku na ocne bulby pri celkovej narkoze, vacsinou sa to stava pri operacii v polohe na bruchu (zle ta napolohuju a nieco ti tlaci na oci) ale mohlo by sa to stat aj pri inych polohach, napr. nesetrnym tlacenim masky a pod. uz aj 10 minut moze sposobit trvale poskodenie - pricinou je tlak a z toho vyplyvajuce nedokrvenie zrakoveho nervu a sietnice. napomoct tomu moze aj nizky tlak, krvacanie alebo chudokrvnost pacienta. ale ako vravim, to nieje vina narkozy ako takej, ale zleho alebo lepsie povedane nesetrneho polohovania pacienta. 😉

luciauk
21. feb 2010

avicena, máš pravdu, že je nesprávne, ak sa pravda prekrúca a tie rodičky nechcú priznať, že sa mýlili alebo nevedeli, do čoho idú. a čo sa týka naturálneho pôrodu, tak ja som za len do určitej miery. každý máme iný prah bolesti. ja by som si proti bolesti niečo naozaj dala. poznám nejednu, ktorá rodila tri dni a nakoniec skončila z vyčerpania na CS a mala som ich tri dni na telefóne. mala som dosť a to som ani nerodila. mne stačilo aj 13h.
ako to vidí profesionál, to si môžem len predstavovať. chápem vás, ani ja nie som za pôrod doma, ja som len za to, aby sa to robilo troška prirodzenejšie. určite nie všetko za každú cenu, to nikto netvrdí, to je jasnačka. prečo som nerodila u teba ? 😉

strapco, mňa nastrihávali 3x a zakaždým to bolelo ako sviňa. môžeme urobiť anketu...a čo sa týka toho odsávania drobca, to som tiež zažila. náš neplakal dobré dve minúty. aj preto som chcela rodiť v nemocnici. dva pôrody ok, čo ak tretí už nie? 😖 a s tými pacientmi to fakt nemáš lahké. ani jedna z vás.

romy aj ja ti prajem, aby ti to vyšlo podla plánov. hlavne, nech je všetko ok. ja som mala plno plánov, ale ked prišli kontrakcie, tak sa velmi zúžili a môj mozog už nefungoval. bola som rada, že žijem. ešte našťastie, že mi sami ponúkali piť, ľad, vaňu, ja by som sa na slovo nezmohla 😀

annalena, ani tu nepíšte o tých diagnózach, lebo mi tuhne krv v žilách 😅

zuzi118
22. feb 2010

avicena - dakujem za odpoved.

zuzi118
12. mar 2010

videla som velmi zaujimavy film, zial je v aj... je o tom ako funguju porody v porodnici a doma.

ak by ste mali niektora zaujem pozriet si film: Business of being birth poslite mi ip, mozem vam poslat linku na stiahnutie.

etnicka
18. apr 2010

nejak nam tu viazne diskusia - kde ste vsetky?

strapco13
21. apr 2010

etnicka..momentalne v teme Odent 😉

chrastinka
22. apr 2010

zuzi pozrela som si ten film ( Business of being born). Je to uplna nadhera ako moze vyzerat porod. A ak si to niekto pozre tak si prosim aj vsimnite ze PA nejde k porodu nepripravena, len s uterakom a hrncom na teplu vodu. Tak isto zeny nelzia v agonii bolesti na posteli ale su aktivne a intuitivne vedia co maju robit. Ani jedna nelezi na chrbte vo fazy tlacenia ako to fici na Slovensku. Ak nastanu komplikacie automaticky sa porod presuva do nemocnice. Presne takto si predstavujem idealne porod. Kedze pri prvom dietatku som bola vystrasena prvorodicka co nevedela co ju v nemocnici caka, tentokrat urobim vsetko preto aby sa moj druhy porod prebehol co najprirodzenejsie a dufam ze aj mimo nemocnice.
Len pre zujimavost : Presovska nemocnica - neviem kolko novorodensou sa tam nakazilo salmonelou
Trencianka nemocnica - pred jed a pol rokom 6 novorodencou sa nakazilo meningitidou
Urcite je to aj v inych nemocniciach ale to sa rychlo ututle. Kto by tam isiel potom rodit.
Tak potom huraaa rodit jedine do nemocnice!!!!!!

etnicka
22. apr 2010

chrastinka odporucam Ti aj filmy Orgasmic Birth a Birth as We Know it, ak si ich este nevidela 😉

zuzi118
6. máj 2010

Kto ma zaujem pozriet si film Orgasmic birth, nech posle ip.

P.S.: Film Birth as we know, bude dalsi na rade 🙂

chrastinka
20. máj 2010

Snazila som sa stiahnut tie dva filmy ale neda sa. Orgasmic birth som stiahla ale nada sa prehrat a Birth as we know it som nikde nenasla. Ak ma niekto osvedcenu stranku odkial to ide, prosim posli te! 😉

dugyna
21. máj 2010

ahojte som kukla ze tu je aj takato tema...a neda sa mi nevyjadrit..som proti porodm doma..dovody tu uz boli dostatocne menonovane a adekvatne popisane...
nechcem robit reklamu ziadnemu casopisu ale neda mi nenapisat sem ze v majovom cisle casopisu dieta je napisany clanok naozja krasny clanok..o tom ako si jedna zena zmyslela ze porodi sama doma...a ako sa pripravila..a ako nechdoila k dr pocas tehu atd..a ako nakoniec mala statsie ze zachranka ktora dosla mala v posadke lekara porodnika..ktory cih zachranil...ttento clanok by som dala na vystrihu na kazde dvere gynkologicko porodnickej ambulacnie aby si kazda co ma taky uzasny napad velmi dobre rozmyslela svoje konanie....a nezahravala sa so svojim zivotom a zivotom svojho dietatka...

ja sa skor pozastavujem nad tym ze ci sa vraciame naspat do minulosti ked chcu zeny rodit doma, doma a same nechcu chodit do poradne, nechcu si dat epidurl, nechcu sa dat nastrihnut, nechcu klistir a nechcu holenie..atd...to vsetko co sa robi sa robi z isteho dovodu nie je to vymysel niekoho len preto ze sa to jemu paci...

s cim suhlasim tak urcite je to vytvorenie adektvatnesjieho prostredia v porodniciach pre zeny a deticky...to ano..lespie podmienky....

a to ze v UK sa rodi v domoch a podobne...aha parada ..a ako je prenatalna sarostlivost v UK??poznam viac bab co tam ziju a dr ich videl spocitane na jednej ruky pocas tehu..nehovoriac o tom ze ake tam robia prenatalen vysetrenia??
uf keby som tam zila a otehotnela nasadnem do prveho lietadla a budem radsej tu celych 9mesiacov...

dugyna
21. máj 2010

@annalena to bolo velmi pekne co si tu napisala,aby som bola konkretna tvoj prvy prispevok na tejto strane. Nie je len tym ze lekar ci zdravotnik vidi "zle veci" ale je to aj tym ze laik pozera na danu vec z mrakodrapu a zdrotak akoby pod mikroskopom a uvazuje aj o krokoch dopredu(ze co ak...) a niekedy aj napriek vsetkemu ci uz vedomostiam,skusenostiam,vybaveniu je bezbranny...to je obcas kruta realita.

magdal1
22. máj 2010

dugyna= v dnesnoj dobe, ma zena , ktora by chcela rodit doma urcite kopu veci nastudovanych, ma viacej vedomosti ako jej babicka, zial ma to stazene tym,ze na Slovensku oficialne PA k porodu doma nemuoze prist, sme v tomto oproti inym statom riadne pozadu. Pribeh v Dietati len poukazuj aky typ zeny si vybrali na uverejnenie, jej slova hovaria same za seba, a ak si myslis,že vsetky zeny,ktore planuju porod doma , su ako dotycna ,hlboko sa myslis.

jaroe
22. máj 2010

magdal presne tak, citala som ten clanok a kypela vo mne zlc. Po takom clanku mozu mat na porody doma vsetci jedine taky nazor ako dugyna 😠 Bola som sklamana , ze to takto naformulovali.

dugyna
22. máj 2010

magdal1,jaroe ta zena nikdy nebude mata nastudovany porod do takej miery ako lekar..nidky nebude mat take skusesnoti a keby sa situacia koplokovala tak urcite nebude vediet svije dieta zachranit ona ani ziadna asistentka..to uz tu bolo spominane vyssie..ale asi ste si necitali celych 14 stran tejto temy..tekaze naskor si precitajte a potom piste....zena na to pozera z mrakodrapu lekar z pod mirkoskopu....a PA nikdy nebude lekarom a ak sa naozaj nieco urgentne bude diat nie schpna adektvatne zresuscitovat babatko..a to ze si zavola zachranka..no parada fakt ..za na to ze ubieha vtedy kazda dolezita sekunda....

tan clanok v casopise je pisany tak ako ho uviedla ta zena ktorej sa to stalo..takze nie je nijako zle formulovany...a nehovoriac o tom ze na internete pisu o porode doma len zeny co maju super zazitky...ale kde su tie co rodili doma a doplatili na to????tie svoj zazitok nenapisu...

chrastinka
22. máj 2010

Asi preto nepisu, lebo ta hrstka zien co v dnesnej dobe rodi doma ma z toho len prijemne zazitky. A tie zeny, ktore bezne odrodili doma, ako moja babka 4 synov su uz nebohe alebo ako manzelova teta (12 deti ) netusi co je internet. Naozaj si neviem predstavit ako by vyzerala keby tych 12 deti porodila v nemocnici. Uz po 4. by nemala hradzu.

PA nikdy nebude lekarom a o to tu ide. Budeto zena, bude ludska, flexibilna a trpezliva, a samozrejme aj adekvatne vzdelana. Dovolim si tvrdit ze ziadny novodoby lekar nebol pritomny pri prirodzenom porode. Takze ani nevie ako by mal normalny porod vyzerat. Za normalne sa povazuje porod v nemocnici, v lahu na chrbte s nejakou infuzkou v zile, nastrih, odstrihnutie popucnej snury, odnesenie dietatka, sitie.... a to vsetko treba stihnut v nejakom vymyslenom casovom limite a ked sa to nestihne treba rezat.

Negativnym spravam a clankom sa venuje vascia poroznost a informacie sa aj dlhsie pamataju a presne tuto taktiku pouzivaju na rodicky. Ved keby bolo take NEBEZPECNE rodit deti doma asi by nas nebolo 6 miliard na svete!
Nejdem tu pisat ci som za alebo proti porodom doma ale zena by mala mat moznost volby a privies dieta na svet kde a ako chce. Moznost volby je predsa zakladom demokratickej spolocnosti. Ved kazdu chvilu volime niekoho alebo o niecom co si mylime ze je pre nas najlepsie. Tak preco nie pre nas a nase dieta!?

martina46
22. máj 2010

preco chcu rodit zeny doma?
prisla som do porodnice s prasknutou vodou a kontra po 2-3 minutach, hned ma chceli dat na monitor - na chrbat - hovorim, ze max. na boku, lebo na chrbte mi je zel, no neochota, na boku im to neslo, viem, ze v krajinach s vyspelym porodnictvom s tym nie je problem, natocia monitor aj v stoji!
takze sa nic nedialo, naprzena PA zavolala dr, ze nech ma teda vysetri, lebo som uz mala tlaky na konecnik, a ta hned, ze uz som na 10cm. no dietatko bolo este vysoko, takze poloha na boku je najlepsia, zas problem, lezanie, prestavajuce kontra, tak mi pichli oxytocin, uplne kocurkovo, bezne vo svete volia ine polohy na dorotovanie babatka, viem o polohe na styroch, na slovensku o takejto polohe nevedia, jedina DOBRA je ta v lahu na boku.
nakoniec som porodila rychlo a bez problemov, ale jedna pritomna si neodpustila zastrasujuce poznamky, ze neposlucham, ze ked nebude to a ono, skonci to sekciou a podobne. ked ma vysetrovali, a ostala podo mnou mokra podlozka, nikto sa neunuval mi ju vymenit, ja som nemohla nic robit, lebo som bola na infuzke, musela som ich poprosit, ze ci by mi to mohli vymenit, pritom to videli.
pre toto vsetko chcu zeny rodit doma!
pretoze pan doktor je u nas pan boh, ale ze je tu porodnictvo 100 rokov za opicami... no co uz, ved snad za 200 rokov sa nieco zmeni 😠

jaroe
22. máj 2010

dugyna, clanok je sice z pohladu tej zeny, ale redakcia mohla uviest aj iny priklad domaceho porodu, nemyslim prave s hapyendom, ale uviest tam aj nejaku uvedomelejsiu maminu, ktora fakt vedela do coho ide a hlavne preco chce rodit doma. Toto bol extrem, rodila sama bez odbornej pomoci, ani nevedela ako je babo otocene, celkovo mi to pripadalo ako vymyslene. Neviem si predstavit zenu, co by k tomu takto nezodpovedne pristupovala.
Podobne neobjektivne domaci porod raz podali v jednom zo starsich dielov Ordinacie v ruzovej zahrade. Tam to bola totalna haluz, zena vobec nechcela rodit doma, dotlacil ju k tomu muz a potom samozrejme spanikaril, prisla zachranka na poslednu chvilu...to tiez ked si bezny clovek pozrel, tak si povie, ze len blazon chce rodit doma. Niekedy mi to pripada, akokeby media robili antireklamu domacim resp. prirodzenym porodom a nahravali tak klasicky vedenemu porodu v slovenskych porodniciach.

dugyna
22. máj 2010

jaroe domaci porod sa nerovna prirodzeny..vy tu pisete o tom ake je hnusne rosit v spitali a ake uzasne doma...tak preco kazda z vas rodila v nemocnici..sak nech sa paci ked hovorite o tom ake je to uzasne tak sup pome odrodte si to doma so svojou PA a hotovo..sak nie je to zakazane..a urcite sa najde aj nejake ochotna PA keby ste tak moc po tom tuzili a odordi vas doma...
a davas tu priklad ruzovej zahrady sak to je na smiech..hocijaky film ma kusisko od reality...a yt tu ides takuto blbost davat ako priklad ze to odradza zeny rodit doma...film nie je realita a vzdy bude mat daleko od realtiy ci v kladnom alebo zapornom zmysle...
praveze aj ked na fore pisu ..pisu zeny ktore rodili v spitali ze je to lespie rodit doma...a naozaj si polozte otazku kolko % zien z tych co rodili doma by uz v zivote taku chybu nespravilo ze by islo rodit doma...

martina bola som pri viacerych porod a nie je pravda ze na SR zene nevyhoveju v polohe..aj na SR sa da dohodnut ze zena moze byt aj v inej polohe po pripade na rebrinach ci fitlopte....neviem kde si rodila ale nie je fakt ze na SR to zenam nie je umoznene...je to o dohode pacientky a lekara pripadne sestricky..takze ak si mala ty takuto skusenost mrzi ma to ale urcite to nie je pravidlo...

chrastinka super..ale povedz me si kolko percent deti v tej dobe pocas porodu alebo pre dnim umieralo..
PA nikdy nebude lekarom..niekdy nebude mat take vedomosti "mikroskopicke" z pohladu porodu , ja nehovorim su vzdelane a maju urcite vela poznatkov..ale ziadna PA nenahradi lekara..alebo sestri z praxou na novorodencekom a are..proste keby sa naozaj porod so sekundy na sekundy zmenil...alebo dietatko po narodeni bude mat zdravotne problemy ta PA nema taku prax aby sa o diatako urgenten postarala napr ho zresuscitovala a nema na to ani vybavenie..a to nehovorime leb o dietatku..ale zena moze mat koplikacie a masivne krvacat..co potom ..hm? jaj sak ona si zavola sanitku a hotovo..sak pohoda nie? nie nie je to pohoda lebo vtedy nedje o minuty ale o sekundy...

cize majte si tu argumetny ake chcete piste tu ze v zahranicic je to take a take..a vykreslujte si to ake je to uzasne rodit doma a podporujte sa z tejto vasej teorii ale ziadny zdravotnik ci lekar vas v tejto teorii nepodpori...a nielen oni ..ale aj vela laikov sa neda ohurit uzasom porodu domu..a je to proste preto ze vy ako laicky nikdy nebudete mas dostatok vedomsti a dost podrobnych informacii a nabudete si nikdy vediet adekvatne predstavit ake je nebezpecne rodit doma..a ze hocijaky fyziologicky porod sa moze zmenit zo sekundy na sekundu na horor a boj o prezitie matky a dietata..zena ktora zazila taky porod..ze islo jej a jej babatku o zivot a mala fayziologicku graviditu a aj polohu diataka a aj porod prebiehal super a zrazu...
tak by urcite tato zena rodit doma nechcela..
ale ako som uz vyssie napisala nech sa paci polozte si otazka kazda co tu porod doma ospevujete PRECO STE VY NERODILI DOMA? a nie je odpoved to ze napisete lebo u nas sa to neda...sak same pise ze to nie je zakazane...
tak nech sa paci nehrajte sa tu na hrdinky..ale stojte si za svojmi recami aj realne...ked je to take uzasne...

a este jedna vec kazdy jeden zdravotnik ma pred porodm respekt a to je jedno ci je to gynekolog porodnik alebo hocijaky iny zdravotnik ...lebo vie ake koplikacie mozu nastat a ake nasledky tieto komplikacie mozu mat...

a porod je v prvom rade -tada ten faktor o ktorom tu hovorite vy /ze doma uzasne/ tak to je hlavne o psychike zeny..ako je s porodm psychicky stototznena...ak si bude cele tehhu ropravat ake to je na pip u nas v SR a aky to bude otrasny zazitok...tak aj keby tato zena rodila na zlatej koze tak to pre nu bude otrasny zazitok...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre