Strach z pôrodu

vasjar
30. máj 2021

Mam týždeň pred porodom, a bojím sa. Áno, mám strach! Nemôžem spať, lebo sa bojím, že dostanem paniku keď to na mňa príde :(. Neviem, ale ženy, ktoré toto nepocitovali, sa im čudujem. Vážne sa bojím, a stále dookola počúvam, že keď to dali iné dám to aj ja. Viem, že je to pravda, ale nebaví ma to počúvať. Teším sa na bábätko, len stale keď si spomeniem na pôrod tak ma chytí stres a panika. Je tu niektorá, čo mala to isté?

majamat
30. máj 2021

@vasjar neviem ci su zeny, co to nemali,a le myslim si, ze vacsina sa boji.
dolezite ani nie je ze strach mas, skor to,a kos a s nim vyrovnas. je to dost tazke, ale ja sa snazim nemysliet na strach. teraz myslim vseobecne, lebo nei som pred porodom. ked ma neico caka a bojim sa, to ma len niekedy prepadnu take myslienky a jednoducho ich nepodporujem. viem, ez to nema vyznam, snazim sa teda zvitazit nad nimi rozumovo. je dobre povedat a uvedomit si, ze ma ten strach neminie,a le na co ho mam mat vtedy, ked to este nei ej aktualne. cize ked ma neico caka o tyzden, preco sa mam uz tyzden predtym bat? snazim sa nakecat si, ze na strach este bdue dost casu tessne predtym, ked to pride. je to trochu o sugescii. treba si to vsugerovat, ze vsak teraz sa bat nemusim.

petamich
30. máj 2021

@vasjar ja sice nemam tyzden do porodu ale par tyzdnov do porodu a tiez sa zacinam kusok bat, nie je to vyslovene strach skor obavy - ako to zvladnem, co potom 🙂 takze neviem, ci to ma kazda ale ja urcite a ano je to klise a tiez my to vsetci hovoria ale na druhej strane fakt, zeny rodia starocia a ked to zvladli v 17tom storoci, tak co my tu potom :D a ak sa velmi bojis nerozmyslala si napr. nad dulou alebo inou osobou, ktora by ta sprevadzala a predsa len uz ma co to za sebou

mna utesuje to, ze sa vsetci z mojho okolia, co nedavno rodili zhodli, ze na tej sale su z nas zrazu ine osoby, ze prepneme do modu "priroda" a instinktivne vieme co robit ;) tak sa spolieham na to, ze to tak bude aj u mna a drzim paste!!!!

gelifil
30. máj 2021

určite odporúčam nejsť tam sám

zuzkaa1991
30. máj 2021

@vasjar ja som mala rizikové od začiatku tehu prve MA v 12tt takže strach stale bol....co.sa tyka pôrodu hrooozny vibec som nemohla ohladom porodu vidiet ani počúvať doma sme mali zakazanu temun ;)
A ako som sa veľmi bala kedze som strachoput velky musim povedať ze pre mna bol pôrod viac menej bezbolestny občas mam menštruačné bolesti Silnejšie ako kontrakcie
Takze urcite neriešit pride to ked ma ;) nechat v tom voľný priebeh držím. Prsteky

hennyinnsbruck
30. máj 2021

Akú paniku chceš chytiť? 😂 Ja si myslím ze v tých bolestiach na nejakú paniku veľmi rýchlo zabudneš. 🤪
A nezabudni.. Porodiť musíš tak ci tak tak si to uprac v hlave.
Prajem fajný rýchly pôrod 😊🍀

00ivi00
30. máj 2021

Tak ja som nepociťovala absolútne žiadny strach. Neviem.. Už pri otehotnení ti musí byť jasné, že to dieťa jednoducho raz z teba vyjsť musí 🤗A akú paniku chceš chytať keď to na teba príde? Ja zas nerozumiem týmto strachom. Keď ta to chytí, sadni s partnerom do auta a choďte do pôrodnice, nebudeš rodiť niekde sama v lese, bude tam lekárka, sestričky, oni ti povedia čo robiť 🤗 a mať partnera pri pôrode je super, tak snáď s tebou niekto bude 👍🏻 ja som aj ležiaca na koze bola sama sebou a hovorila som sestričke medzi kontrakciami, že bože kedy to už bude?! 😅 A po pôrode pri šití som sa opýtala doktorky kedy môžem ísť domov, že ja chcem ísť proste domov 😅
Nemusíš sa báť a ten strach ti vôbec nepomôže, skôr naopak takéto ženy si veľa krát pri pôrode iba priťažia panikou. Viem, že keď ti napíšem neboj sa, neprestaneš sa len tak báť, ale toľko k mojim skúsenostiam 🤗

lienka.7
30. máj 2021

@vasjar ja som rodila cez koronu, tyzden pred porodom zakazali aj sprievod. Vies aka panika ma chytila??? Sa mi snivalo, ze 10 hod.som niekde sama zatvorena v kontrakciach....
Sa dohodni, kto bude s tebou, to ti pomoze, neboj.
A inak, teraz to nepisem ako hrdinka... ako som rano dosla do porodnice, ziadny panicky strach som nemala! Respekt ano, co ma caka a podobne.. a fakt uz som sa nebala. Stale ma chodili kontrolovat, ja som pytala, este aj ked mi anesteziologicka prisla pichnut epi, aj so sestrickou sme spolu potom este snad hodinu kecali 👌😊
Tes sa na malicke, jedine na to mysli... vsetku energiu zameraj len to. Ostatne ta bude iba zbytocne vycerpavat.
A odporucam ti naozaj si nic necitat ani nezistovat, co sa tyka porodu... len ta to rozladi. Kazdy porod je iny... naozaj.
A po dalsie, ja som doktorovi povedala hned rano, ze sa bojim ako pes 😁 povzbudil ma, ze co som... ze o chvilku je tu s nami babatko a za 3 dni uz budeme spolu doma 🤗🤗🤗
Moc ti drzim palce 🍀🍀🍀

ecko80
30. máj 2021

@vasjar Mne najviac pomahalo na to vedome nemysliet, ak ma prepadli myslienky na porod a strach z neho, jednoducho som zamestnala mysel niecim inym. Naco sa dopredu stresovat a bat. A sama som si hovorila, ked to zvladli tolke zeny, aj viackrat, preco by som to nezvladla ja. Z vlastnej skusenosti viem, ze ked porod zacne, na nejaky strach nie je cas, resp. sustredujes sa uz len na to, ze o chvilu tu bude Tvoje babo. A pomedzi bolesti cakas, kedy to skonci. Ale strach tam nebol, aspon teda som si ho neuvedomovala.

mabenn
30. máj 2021

@vasjar je normálne mať z toho strach, ale je aj normálne pre to niečo urobiť, aby to bolo lepšie ..

mamamasama
30. máj 2021

@vasjar nebala som sa, lebo som tam mala manzela... on bol moja psychická opora...

jazula
30. máj 2021

@vasjar Ja som sa bála toho, ako zistím, že už to začalo...nakoniec som bola posledný týždeň v nemocnici a zistili to tam, takže ono sa to vždy nejako vyvŕbi. A čo sa týka pôrodu, mne pomohlo sa nastaviť tak, že ja ako prvorodička síce netuším čo robiť, ale personal v pôrodnici to ma už pekne nacvičené a ja ich budem jednoducho len počúvať a oni to už zariadia, aby všetko dobre dopadlo...a tak aj bolo 🙂. Presne povedali čo ako a kedy, od “tuto si teraz takto ľahnite” až po “teraz nádych a tlačiť, vydýchnuť, znovu nádych a tlačiť”. Pekne ma tým previedli a to som nemala dulu ani zazmluvneneho lekára a tuším aj nejakí medici sa tam motali 😁. Viedla to pôrodná asistentka, čo mala práve službu, ja som sa jej zverila do rúk a pekne ma znavigovala 🙂. A teda mala som tam aj partnera ako psychickú podporu, ten ma držal za ruku 😊.

potvorka88
30. máj 2021

Coho konkretne sa bojis? Bolesti? Ano boli to, ale existuje epidural (ja som nemala ani raz), ci ine prostriedky na zmiernenie. Bojis sa prostredia? Skus si vybavit ci by si sa mohla dojst pozriet do porodnice nech nejdes do neznameho. Ci toho ze nespoznas ze je to ono? Spoznas. Nechod tam sama. Vezmi manzela/priatela, mamu, sestru, kamosku...proste osobu ktorej veris. Uz to vedomie ze nie si sama moze pomoct. A zacni sa viac pozerat na to babo ako na seba. Stale si hovor ze ty to mas tazke ale to babo este tazsie. Musi sa samo dostat von co je namahave. Ty mu tymi kontrakciami pomahas tak ako mu budes pomahat ked uz bude na svete. A ked uz bude vonku vsetko vsetucko bude prenho nove. Hovor si s kazdou kontrakciou ze je zase kusticek blizsie k tebe. Skus sa nastavit takto a uvidis ze to bude lepsie.

artemislix
30. máj 2021

ja mam páru týždňov pred pôrodom a zase nechápem, ako sa môže niekto báť. véd keď chcete to babo a snažíte sa oň, tak je jasné, že musí vyjsť vonku a ze to proste môže bolieť. niekoho viac, niekoho menej. ja sa od prvej chvíle teším na pôrod, len nech je zdravé babo. ženy zvládnu všetko 🥰 držím prsty, nech to mas rýchlo už za sebou 😊 bude dobre a zvyknete si spolu aj na babanko. a ako mi ženy vedia vravieť, boli to jak sviňa, ale keď uvidíš to malé pokrčené stvorenie jak na teba klipka očami...uuuuz nech rodim a nech ju uvidím, cítim, a držím v rukách 🥰

artemislix
30. máj 2021

hej a ešte. je aj dokázané, že ak sa žena boji, mozog bráni k uvoľneniu hormónov v tele, aby dal pokyn maternici, že už je pripravená. preto vedia ženy prenášať alebo dostávať vyvolavacku..zdroj vám neposkytnem, lebo už si nepamätám, odkiaľ som to čítala..

gvenduska
17. jún 2021

@vasjar ja som sa tiež bála ale povedala som si že to zvládnem
Zvlášť som mala ešte väčší strach keď som bola na pasoch a vedľa jedna mamina rodila a kričali po nej tak som mala ešte horší
Ale veľmi mi pomohla predporodna priparava a nemyslenie na pôrod
A prislo to a za 13 minút sa maly narodil a nebol ani čas myslieť na bolesť a strach
Najhoršie bolo šitie a ostatne veci
Ale poviem Vám ked ho uvidíte tak zabudnete aj na strach a bolesť

jovan236
27. okt 2023

Ak čakáš vytúžené zdravé bábo a ste v poriadku,sústreď sa na to.Ja som sa bála aj pri treťom je to normálne ale viac som sa tešila.Sústreď sa na správne dýchanie a to ako budeš držsť to malé v náručí a ver mi že hneď po pôrode na všetky bolesti zabudneš a budeš na seba velmi hrdá.Pri druhom som bola smutná že prvé je doma a chýba mi a pri treťom ma moji dvaja odprevádzali až na izbu-syn 3r. mi bral kufor a dcéra 4r. držala za ruku a hovorila aby som sa nebála a ja som myslela len na to aby som ich nevystrašila a bola v pohode aj pri kontrakcii a do dvoch hofín som porodila.Sústreď sa na to pekné a pozri si aj videá na YT ti to pomôže podla mňa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre