Už je to pomaly tu a ja mám neovládateľný strach

zkb
29. dec 2016

Myslela som ze to prejde ale podcenila som to. Termin porodu sa blizi a ja sa bojim ale strasne. Neviem byt v klude ci spat alebo sa tesit bojim sa ale uplne az panicky. Ked to na mna pride ta bolest. Raz som to zazila a boli to velmi tazke. Mala by som ist sekciou ale nieje to iste. Ale ani jedno ani druhe nieje jednoduche. Ako sa zbavit toho strachu. Ako sa premoct 😢 mam take fazy ze sa klepem az mi je do zvracania. 😖 nemam sa ani komu zdoverit. Muzovi tym uz leziem na nervy.

jennycs
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zkb
autor
29. dec 2016

@jennycs obavam sa ze je uz pozde riesit psychiatra kedze idu sviatky vsetci sviatkuju a ja mam termin za 15 dni a ozaj to moze prist kedykolvek. Kurnik kiezby sa to dalo vyhodit z hlavy a nebat sa tolko

ewelyn3
30. dec 2016

@zkb mysli na to ze strach je uplne normalny. Kazda sme mali pred porodom strach a kazda dalsia ho tiez bude mat. Lebo nevies do coho ides...a aj ked uz vies do coho ides, tak je to nepredvidatelne. Ale musis si hovorit ze musis byt silna kvoli babatku, aby sa mu nic nestalo! Vo vsetkych knihach o porodoch pisu ze "strach zosilnuje pocit bolesti" preto cim viac sa budes snazit nebat, tym menej to bude boliet! A mysli tiez na to ze tvoje telo je evoluciou same naprogramovane zvladnut porod!!! Len na to nesmies moc mysliet hlavou a nechat telo nech urobi co ma a uvidis ze to dobre dopadne!!! Lekari tiez vedia co robit a ked ich budes pocuvat a nepodlahnes panike, budes to mat aj rycblejsie za sebou!!! Neboj, ked to zvladlo tolko milionov zien pred tebou, das to aj ty! Daj si nieco sladke na nervy, vzdy ked ta chyti panika...teraz uz nemusis riesit kolko priberies 😉. A mysli pozitivne!!! Drzim palceky!!!

zkb
autor
30. dec 2016

@ewelyn3 kiezby to slo do tej mojej hlavy len tak. Ale nejde to... viem ze strach nieje dobry a len vsetko komplikuje. Ale je to silnejsie ako ja 😢

sardinka336
30. dec 2016

@zkb tak 14 dni pred terminom toho uz vela nezmozeš s lekarmi....mozno na linku dovery zavolat ak je to velka kriza...alebo sa porozpravat o svojich obavach s niekym komu doveruješ, s dobrou kamoškou...Mozno skus trochu presmerovat tu pozornost na nejake veci čo mas rada, proste aby si ,,zabudla,, na tie obavne myšlienky nakolko to ide, hlavne nesediet niekde v kute a premyšlat...pozri, išlo dnu, pojde aj von. Ja som sa tiez bála, istý strach je podla mna uplne normalny, a nakoniec som mala ,,porodene,, za hodinu a spätne ked sa na to pozerám tak to nebola ziadna katastrofa.

zkb
autor
30. dec 2016

@sardinka336 kiezby mi prvy porod nepokazili nasi lekari. Tak by to bolo ine. To si hovorim aj ja musi nejak vyjst von. Kiezby som mala viac sil ale viac asi nebudem mat. 😑 ale kebyze mi povie niekto ze mo zoberie dieta kt.uz mam a musim to vsetko znova zazit idem do toho. Tak si dohovaram ze musim zvladnut aj toto moje malinke. Ved je vytuzene. Ale strach je silnejsi pan !!!

davija
30. dec 2016

@zkb Ahoj, aj ja som sa panicky bála 2. pôrodu. Prvý totiž nebol tiež nič moc (stačí keď napíšem vakuový extraktor?...). Ale druhý pôrod bol v podstate super, na kontrakcie som už dávno zabudla, zostal len úžasný pocit, že som to tentokrát dokázala. Držím palce!!!

januska20
30. dec 2016

@zkb moja,vsetko sa da prezit, ja som lezala 4 dni na porodnej sale, vypocula som si tam toho tolko,ze az a velmi som sa bala.. ale,ze velmi.. a to som bola prvorodicka..
nakoniec som rodila sekcoiu a ked si teraz na to spomeniem,tak to vsetko preslo tak hladko a ja som sa presne tak stresovala ako ty a uplne zbytocne - zvladnes to - nezufaj..

beton
30. dec 2016

@zkb odporuca sa predstavovat si vsetko, vizualizovat kontrakcie, porod, ako pojdes po chodbe, jednotlive schody, kde sa zastavis a vsetko si predstavovat, ako budes robit. kde sa opries, kde predychas kontrakciu, a takto si celu cestu z domu az do porodnice predstavovat a potom aj samotny porod. tak to uz nie je neznama situacia, lebo si ju celu psychicky podsunies, ako ma vyzerat. sugescia funguje. najma u tehotných a rodiacich zien. cielom je neist do neznameho, preto je dobre viackrát do dna si to cele predstavovat a "naplanovat". podla mojich skusenosti vacsine zien dopadne porod tak, ako si ho predstavovali, ze dopadne. drzim palce.

jelenciatko
30. dec 2016

A psychická podpora od manžela počas pôrodu?Ja keď som rodila 1.dcérku,bol pri mne a mne to pomohlo,veľmi.Pri druhej bambulke to bohužiaľ nestihol,ale povedala som si,že to zvládnem aj bez neho.Bolo to hrozne,ale keď už máš v rukách ten ruzovucky zázrak,zabudnes na tie bolesti,aj strach.Bola som na seba hrdá,a viem,že aj muž bol.Takže pozitívne myslenie,strach vymeniť za radosť,a o pár dní,to bude za tebou.Veľmi Ti držím palce a prajem všetko dobré.

zkb
autor
30. dec 2016

@beton tak sa aj snazim len nedari sa mi 😂 furt ma chyti panika a tak sa zadycham,cela sa klepem,trpnu mi prsty,uz to musim nejak dobojovat mam to len za par. Predstavujem si uz doma ako mam moje baby a uz sme ok. Len este zvladnut porod,kontrakcie a snad ziadne komplikacie. Doktorka koli mojmu strachu uvazovala nad sekciou ale nieje tym stotoznena. 😑

ewelyn3
30. dec 2016

@zkb ked to mas druhe dieta, tak to pojde ovela lahsie ako prve. Neviem aky mas vekovy rozdiel medzi detmi, ale ked uz si raz rodila, telo si to pamata a ide to ovela lepsie ako pri prvom raze! Uvidis, babo z teba len tak vybehne 😉

zkb
autor
30. dec 2016

@ewelyn3 rodim po 8rokoch. Velmi tomu neverim.

zkb
autor
30. dec 2016

Dnes poobede som si chcela pospat,ale nedalo sa. Vracala som. To bude psychika. Potom som sa premohla pustila varit a oddychujem. Ale mam take sucho v ustach, vsetko sa mi kruti. Baby v brusku si kopka. Muza uz nebavim pocuvat. Ze keby vedel ako sa bojim nechce druhe dieta. Potom ma chape. Ale pozera si tv a pozera internet. Co tam po mne. Verim mu ze som mu uz zrejme otravna. Tak uz som radcej ticho. Vobec niesom ok. 😢

uzanka16
30. dec 2016

@ewelyn3 no toto asi pravidlo nebude, moja mama mna porodila raz dva do 3 hodin, po 13 rokoch rodila sestru a pri nej sa riadne natrapila az nakoniec sekcia

alicka850
30. dec 2016

@zkb je to tak ako pise ewelyn. Ja som rodila po 5 r a tiez som mala velky strach, prvu dceru zo mna vyberali vakuumextraktorom a uz som nechcela viac deti. Ale po 4 rokoch ma pochytila velka tuzba po babatku a ked som uz bola tehotna, naladila som sa na to, ze to musi byt lepsie a tak som isla aj rodit. Porod bol nadherny, rychly a lahucky, mala som iba dva stehy. A to mal maly o 300g viac ako prva dcera. Naozaj je to ine, ked clovek vie co robit, uz ta ta bolest az tak neprekvapi a neparalyzuje ako ked to necakas. Ja urcite tvrdim, ze polovica uspechu bola moja spolupraca, nebola som hystericka ako pri prvom porode. Takze moja rada znie- musis sa pripravit na to, ze to bude lepsie a ked budes tak nastavena, uvidis, ze to tak bude. Nepodcenit vyber porodnice a ked sa bojis bolesti, skus zvazit aj nejaku analgezu- ja osobne som chcela epidural, ale nestihli mi ho dat, lebo uz som bola na 8 cm ked som prisla do nemocky, dali mi entonox- rajsky plyn dychat. Najuzasnejsia vec na svete. Kamaratka rodila tretie dieta s dulou a pisala mi, ze to bola uzasna pomoc, tak pripadne aj tymto smerom uvazovat. Drzim palce

alicka850
30. dec 2016

@uzanka16 toto moc autorke prispevku nepomoze 😉

uzanka16
30. dec 2016

musis mysliet len na pozitivne a hlavne mysli na babatko, tes sa nanho ze uz bude za chvilu pri tebe a budes velmi statsna ked uvidis ten uzlicek, vrav si ze to das hlavne kvoli nemu. Istotne to vydrzis, ja terza cakam druhe ,dcerku som rodila sekciou lebo mi to nakazala moja neurologicka, ale ziadna slava, ked spinal prestal ucinkovat a to stavanie a rochodit, amen tma-ja som si aj porevala,po case som rozchodila ale mesiac problem so stolicou po sekcii, nemohla som na wc, potom mi aj trebalo ale take bolesti ze aj hodinu na wc skusala jemne tlacit a nechcelo ist, pravidelne som revavala na tom zachode.Zmenila som lekarku a pevne duma ze tato mi dovoli rodit prirodzene, sekciu fakt v pripade nudze ze bude ohrozenie zivota, ale ked nemusi byt nechcem ju.

uzanka16
30. dec 2016

@alicka850
aj tka napisala ze moc tomu neveri 🙂 ale hadam to nejako zvladne, bude musiet hlavne kvoli babatku

alchemilkazltozelena
30. dec 2016

@zkb ked sa bojis bolesti daj si epiduralku ja som mala a nelutujem a teraz si dam zase

zkb
autor
30. dec 2016

@alchemilkazltozelena tam kde idem rodit epi nedavaju.
Kiezby prvy porod nebol taky zly. Snad tento horsi nebude. Len neviem nijako ten strach zo seba zhodit. Proste to nejde. Nerozumiem. V zivote som toto necitila. Velmi vela som si presla. A teraz toto??? Je to velmi tazke. Som unavena a vycerpana. Neviem si povedat a dost. 😢

uzanka16
30. dec 2016

@zkb a na blizku nemas este inu nemocnicu kde by davali epi? Ja som napr. z LM a dcerku som sla rodit do Ruzomberka

marissenka
30. dec 2016

Keď ťa chytí panika,mysli na niečo pekné..ako už budete spolu s babom,a ko budeš kocikovat,ako sa z neho budete všetci tešiť...musíš si povedať:zvládli ine-zvladnem aj ja...držím palce a hlavu hore!

alchemilkazltozelena
30. dec 2016

@zkb chapem..bez epi by som sa bala aj ja 😓 neviem co poradit 😢

alby2014
30. dec 2016

@zkb ta chod tam, kde epi davaju....to je taka topvec, ze dovi dopo. Plati,ze mozno ju vobec, nebudes potrebovat, alevedomie, ze ju mozem mat na poziadanie bolo pre mna ukludnujuce...echt teda.

jahodka11
30. dec 2016

@zkb ja ta chapem....ja som sa tiez velmi bala....ale nevracala som doma ani nic, ale bala som sa strasne.....viem, ze to zvládneš, das to a verim, ze to bude lepsie pôrod ako ten prvy...a ked sa na to pozrieme z druhej strany....je to akoze len par hodin bolesti z celeho života.....je to naozaj nic.....neviem,co ti poradit, mne nic nepomohlo, az ked som porodila....ze konecne koniec....casom odpadol ten strašný stres.....tak verim, ze ta babo nepotrapi a bude rychlo vonku, drzim naozaj moc palce a daj potom vediet....🙂

vespertine
30. dec 2016

Pred prvym porodom som mala tiez panicky strach, paradoxne ale hned od zaciatku tehotenstva...nemohla som ani jest od strachu...tak som si spravila plan a pomohli mi hlavne dve veci: zazmluvnenie porodnika a zaplatenie epiduralu. Oboje asi mesiac pred terminom, aby som uz potom mohla byt v klude, ked to pride. Az ked som mala tieto dva papiere v rukach, pripadala som si pripravena a uz aj spat som mohla. No a samozrejme snazila som sa jest / pit vsetko to, co sa odporuca pre lahky a rychly porod - kazdy den jedna salka caju z ostruziny malinovej, a jedna lyzica lanovych semiacok (napr. do jogurtu). Tiez cca mesiac pred terminom. Pomohlo, na prvorodicku to slo celkom fajn. Ale aj keby to nepomohlo pri porode, pomahalo mi to psychicky. Ze robim co treba, ze sa pripravujem, ze sa snazim. Potom ti este mozu pomoct techniky hypnoporodu, ak by si stihla zohnat knizku, pripadne si vygooglis...co si spominam, bolo tam napriklad predstavovanie si vsetkych farieb duhy postupne...ci pocitanie smerom hore aj dole...alebo si najdi meditacne techniky, ktore ti pomozu zvladnut aspon tieto dva tyzdne. Zapal si vonnu lampu, lahni si na chrbat na podlozku, dychaj, vnimaj iba svoj nadych a vydych...vzdy ked pocitis paniku...tych technik je viac, tiez skus vygooglit.

babatenko
30. dec 2016

@zkb
Viem,ake to je mat silny strach, ale ty ho proste musis prekonat! Nemysli na bolest pri porode, mozne komplikacie-vsetky negacie na seba viazu dalsie a dalsie a nejde z toho von. Len ty si musis prikazat a dost! Medituj! Dychaj zhlboka a rozpravaj sa pri tom so sebou, ze sa nesmies bat. Ved nejdes preboha na trest smrti! Ide sa ti stat to najlepsie, co sa moze len zene stat. Nejdu ta tam mucit, ty si ides do porodnice po svoje dietatko predsa. To prekrasne male krehke, ktore potrebuje silnu matku,ktora kvoli nemu zaprie aj sanu seba, svoj strach.
Rodila som dvakrat,teraz som tehotna opat, prvy porod trval 32hodin, dve noci v bolestiach, takze viem, o com hovorim.
Jedine najlepsie, co mozes pre seba a svoje dieta urobit, je pozbierat sa, zakazat si vsetky zle myslienky, kludne si pisat na papier...a idealne je, ak mas zazmluvneneho porodnika, ktoremu doverujes.
Drzim velmi silno palce.
Zeny su omnoho viac silne, ako si vobec dokazu predstavit 😊

zkb
autor
30. dec 2016

@jahodka11 toto si hovorim. Bude to boliet ale bude to len chvila v zivote. A potom sa uz budem tesit. Ale ten prekliaty strach je silnejsi pan ako ja. Uz vraciam z toho strachu alebo co to je. Viem sama si za to mozem. Je to silnejsie nez ja. Ked som sla rodit prvykrat bala som sa. Ale nie tak ako teraz. Ked som pocula zeny ako ricia som nechapala ci to tak boli. Teraz viem co ma caka a do coho idem a velmi velmi sa to blizi. Kiezby mi moj prvy porod tak neskafrovali. Ake stopy to zanecha,psychicky blok.

jahodka11
30. dec 2016

@zkb nie, ja by som netvrdila, ze si za to mozes sama.....preco? Ved to nie je nic nenormálne, ze sa bojíš.....len skoda, ze si to neriešila s dr skor....ale to je uz teraz jedno....neboj, das to....bolesti su velke, ja viem,ale das to....a ked to bude bez komplikácií, uvidis, sama budes prekvapená, ze to dokážeš....znovu! A co dr, lebo si pisala, ze nie je naklonená cisárskemu,ale nie je to este definitívne? Kedy mas prehliadku u dr? Popýtam sa jej, povedz, ze doma vraciaš zo stresu atd....snad pomoze....a neboj nic, ja som druhe dieta prenášala 5 dni....nie je to pravidlo, ze pôrod je skor....mozno este dr stihne nieco vybavit....alebo ty ju presvedčíš...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre