Aké sú skúsenosti s pôrodnicou v Trenčíne?
Ahojte, rodili ste niektora v porodnici v Trencine? Mate skusenosti? Citala som, ze porodne oddelenie je po rekonstrukcii. Ako je to tam so starostlivostou? Rozhodujeme sa pre tuto porodnicu, tak zhanam informacie.
Stručné zhrnutie
- Trenčianska pôrodnica prešla rekonštrukciou; v diskusii sa spomínajú 3–4 pôrodné sály (žltá, modrá, oranžová) a jedna izba pre sekciu, oranžová sála má vanu, sprchu a klimatizáciu a izby na šestonedelí sú dvoj- alebo štvorlôžkové bez nadštandardných jednolôžkových izieb.
- Partner pri pôrode je v TN bežne povolený; rodičky v diskusii uvádzali poplatok približne 200–300 Sk a rôzne skúsenosti s nutnosťou predbežného nahlásenia partnera.
- Epidurálna analgézia je podľa viacerých príspevkov možná len ak je prítomný anesteziológ; diskusia uvádza, že epidurál nie je vždy garantovaný a personál často používa alternatívne tlmenie bolesti (injekcie, čípky, infúzie).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Trenčíne dohodnúť konkrétneho lekára pri pôrode?
A: Dohodnúť konkrétneho lekára je možné priame dohovorom s daným MUDr. (v diskusii menovaní MUDr. Jankovský, MUDr. Kaščák, MUDr. Sučanský, MUDr. Lintner); treba počítať s možnosťou dovolenky lekára, preto je vhodné dohodu potvrdiť tesne pred termínom.
Q: Je v pôrodnici v Trenčíne možné mať pri pôrode partnera a platí sa za to?
A: Partner môže byť pri pôrode po celý čas; v diskusii sa uvádzal jednorazový poplatok okolo 200 Sk, prípadne 200–300 Sk podľa skúseností mamičiek, a niektoré mamičky uvádzali, že nahlásenie partnera predtým nebolo potrebné.
Q: Ako sa v TN rieši epidurálna analgézia a treba ju vopred objednať?
A: Epidurál je poskytovaný len ak je k dispozícii anesteziológ; v diskusii uviedli, že epidurál sa nahlasuje pri prijatí alebo až v priebehu pôrodu, nie je garantovaný a niektoré mamičky epidurál nedostali práve pre neprítomnosť anesteziológa.
Q: Dá sa v Trenčíne odobrať pupočníková krv a čo treba zabezpečiť?
A: Odber pupočníkovej krvi sa v diskusii robil, ale vyžaduje prítomnosť konkrétneho lekára schopného odber vykonať (v príspevkoch menovaní MUDr. Kaščák, MUDr. Lintner, MUDr. Kopčan) a rodička má podľa diskusie platiť za odber.
Q: Ako sú vybavené pôrodné sály a izby v pôrodnici v Trenčíne?
A: Diskusia popisuje pôrodné sály ako farebne označené (žltá, modrá, oranžová), oranžová má modernú pôrodnú posteľ, vaňu a klimatizáciu; izby na šestonedelí sú dvoj- alebo štvorlôžkové a nadštandardné jednolôžkové izby v TN neboli spomínané.
Q: Aká je skúsenosť so starostlivosťou na novorodeneckom oddelení?
A: Rodičky v diskusii chválili prístup lekárov a väčšinu sestier, ale niekoľko príspevkov opakovane kritizovalo niektoré novorodenecké sestry za neprívetivý prístup; niektoré mamičky tiež uviedli, že deti na novorodeneckom oddelení dostali glukózu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Veľa mamičiek v diskusii chválilo konkrétnych lekárov práce v TN, menovite MUDr. Jankovského, MUDr. Kaščáka, MUDr. Sučanského, MUDr. Lintnera, MUDr. Gajdošíka a MUDr. Wallenfelsa.
- Partner pri pôrode je v Trenčíne bežne povolený.
- Epidurál nie je automaticky garantovaný a závisí od prítomnosti anesteziológa.
Sporné názory
- Pôrodné sály: niektoré príspevky uvádzajú, že sú v TN tri pôrodné sály, iné uvádzajú štyri pôrodné sály vrátane jednej malej záložnej miestnosti.
- Personál novorodeneckého oddelenia: niektoré matky opisujú sestry ako veľmi ochotné a milé, iné opisujú niekoľko neprívetivých sestier a kritizujú prístup.
- Potrebnosť vopred nahlásiť partnera: niektoré mamičky tvrdia, že nahlásenie nie je potrebné, iné uvádzajú prípady, keď partnera pri veľkom počte pôrodov nepustili bez nahlásenia.
Otvorené otázky
- Ako je aktuálne (po letných dovolených a personálnych zmenách) zabezpečená dostupnosť anesteziológa pre epidurál v TN?
- Ktorí konkrétni lekári pravidelne vykonávajú odber pupočníkovej krvi a aká je presná procedúra objednania ich služieb?
- Aké sú aktuálne pravidlá nahlasovania prítomnosti partnera pri zvýšenom počte súbežných pôrodov?
Spomenuté značky a firmy
Trenčianska pôrodnica, ZZZ.sk, Kultúrne stredisko Dlhé Hony
Spomenuté produkty a metódy
epidurál, injekcie/čípky/infúzie na tlmenie bolesti, vyvolávací čípek/oxytocín, odber pupočníkovej krvi, glukóza pre novorodencov, Kanavit, Vigantol, Pampers, Nutrilon H.A., predpôrodná príprava
Miesta a osoby
MUDr. Jankovský, MUDr. Sučanský, MUDr. Kaščák, MUDr. Lintner, MUDr. Gajdošík, MUDr. Fedorňák, MUDr. Hlaváčik, MUDr. Wallenfels, Dr. Krkoška, Dr. Kopčan, Dr. Paškala, Dr. Mečiarová, Dr. Kubalová, Dr. Chudý, p. Klasová, Trenčín, Bánovce, Trenčianske Teplice, Kultúrne stredisko Dlhé Hony, Trenčianska nemocnica
Babeny nebojte sa s tou vybavou ja mam prve 3. deti v januari a v pohode, netreba to prehanat, len vrstvu ( ci uz kosielka alebo bodycko) a na to svetrik, rukavicky, ciapku ( ak je tenka treba j hrubsiu na vrch) a este ponozky( alebo take babetkovske capacky)...toto vsetko bohate staci ak je este v perinke + deke zavinute alebo v zimnom fusaku.....hotovo....
v porodnici nemusite mat ani rukavicky ani ponozticky, je tam aj tak prekurene (kvoli kupaniu, dojceniu a vasmu lahkemu odevu atd) a pri vetrani staci zakryt ako pisete tou plienockou, aj ked prevazate v tom nakupnom kosiku ukazat navsteve svoj pokladik, tak mu zakryte tvar plienkou... 😉
Nellye, odpocitavam s tebou... 😉
Bebel 😢 ...nestras! a rychlo sa daj do poriadku.... pri horuckach co najviac odpocivaj, ale inak pohyb nezaskodi...len sa nesmie tocit hlava...nech to dobre vsetko dopadne...32. je ozaj malo....este aspon 4-5 tyzdnov... 😵
bebel, genialny napad s tymi bodyckami pre novorodenecke oddelenie.... rozhodne lepsi ako bonboniery pre sestricky,napriklad 😉
bebel, drz sa, dufam, ze je to uz lepsie! my tiez doma vsetci kasleme ako opreteky, teda najviac teraz ja ☹ az mam niekedy hviezdicky pred ocami a obcas mi aj cvrkne 🤐 radosti tehotenstva... vcera, ked ma chytil zachvat, manzel sa prisiel pomojkat s bruskom a vysvetloval drobcovi, ze to nebolo zemetrasenie, iba maminka kasle 😀
a nellye co, uz v porodnici? joj, tisko zavidim, uz aj ja by som sla 😉
🙂 Ahojte,
včera som bola v nemocnici/pôrodnici v PB u kamošky na dôkladnom vyšetrení a 2 x 60 min KTG , prietokoch, usg a všetko bolo v rámci normy. Dnes u môjho dokiho na 20 min tiež ok.
Takže koniec panike, .... nerodím.
Krpatá je znovu pekne hlavičkou otočená dole, nôžky má vpravo a chrbátik vľavo 🙂
Dnes som už písala aj Dr. Kaščákovi sms, či môžem k nemu prejsť v decembri do predpôrodnej poradne.tak čakám na feedback a dúfam, že bude súhlasiť. 😅
Do konca týždňa ostávam na OČR s Brunom doma...tak vyležíme naše upchaté nosné dutiny .
Ďalší týždeň ešte dokončím a pobalím si veci v práci, dočerpám dovolenku a dúfam, že sa tam 4.12. ukážem posledný krát . 😀
giza: dík za info, čo treba 😉
Vanitka: aj mne už pár krát ušlo pri brutálnom kašľacom záchvate 😎
tak to som hned viac v pohode...cvrknut moze...to poznam 😉 😀 ....uz aby ste dokaslali....a dosmrkali...
dobru noc
bebel, super! tesim sa s tebou! ja som sa dnes dozvedela, ze okrem streptokoka mam aj ine priserky, tak sa budem trapit nejakymi mastickami bud. tyzden 😖 a to som prave chcela nabehnut s manzelom na predporodny rezim tutu-mutu 😵
Ahojte dievcata 🙂
som sa tu dlhsie neukazala, ale to len preto, lebo som si bola osobne omrknut porodnicu v TN 😝 Moj maly si totiz povedal, ze by chcel ist von. Nastastie mu v tom zabranili, ale pobudla som si tam trosicku. Musim i to tu trochu omrknut, lebo nie som v obraze, ze kto uz to ma za sebou a kto este caka...
jej, matula, ten tvoj drobcek je akysi nedockavy 😉
inak je tu nejake podozrive ticho, nelley sa uz dlho neozvala, tak mozno si uz vychutnava pritomnost chlapatka vedla seba 😀 a ja som uz coraz nedockavejsia
vanitka, veru verim ti, ze si nedockava 🙂 Ja som uz premyslala, ze ci nebolo lepsie, keby sa narodil ked uz som tam bola 😝 Lebo toto cakanie je na nevydrzanie. A doktor povedal, ze o dva tyzdne kludne moze ist.
A nelley to uz mozno ma naozaj za sebou. A mozno som ju tam aj stretla, len som nevedela...
🙂 len ja po vcerajsej noci asi predsa-len pockam 😀 manzela zlomila zimnica, tak som celu noc poriadne nespala a sledovala, ako sa mu neda spat a striedavo mu je zima a horuco... do toho este aj drobec sa mrvil, ako by sa chystal vyliezt cez brusnu stenu, asi citil tie moje obavy a nervozitu (trosku som si predstavovala scenar, ako by to vyzeralo, keby ma pochytili kontrakcie, manzel nepouzitelny s horuckou, ja vystresovana, co s detmi... 😨 ) dufam aspon, ze od neho nic nechytim, lebo rodit s chripkou...
veru, mozno si aj nelley stretla a mozno sa stretneme aj my dve, len ci o tom budeme vediet 😝
drzte sa babeny!!!....hes chripka !!!.... ten vietor uz ma stve, dnes som bola za jednou mamickou v PB a veru im tam tak nefundzi ako tu nam....a ze hlasili 20-30km za hod. vietor- HAH!!! tak toto ma v narazoch aj 120km!!
Nellye sa neozyva ....co je s tebou? 😨
ja mam pocit, ze kaslem zase horsie ☹ a k tomu to dnesne pocasie a poradna a zoznamisko veci, ktore musim za par dni stihnut... lezie na mna paradna depka, ani nanuk nepomohol 😉
fajn, ze uz tolko nefuci, ale preco zase prsi?! 🤐
pocasie veru fakt hrozne. Tiez sa bojim, ze ma nieco chyti. Do nemocnice som uz pre istotu zbalena, som poucena z predminuleho tyzdna 😀
A proti depke som zjedla polovicu bonboniery...nepomohlo 😒
my sme sa tu pekne zisli aj ja som zrala vcera sladke ako kyselina 😀 😀 😀 😀 ....ale dnes mi je uz lepsie a aj depka ma opusta... 🙂 konecne neprsi ani nefuka...no i tak som doma zavreta a peciem oblatky ako o zivot....
Vanitka co si davas na zahu?
Ahojte, som tu dlhšie noébola už nieje tolko času 🙂
vanitka, babula už to máte za chvilku sa Vám to blíži....
Malinká si už konečne robí trošku režim a prespí v noci aj 3-4 hodinky čo je super, bruško ju bolí len malinko takže ani moc neplačká, ale už nás aj vníma a otáča sa za hlasom a už aj hračku poźorovala, sa zo dna na den mení..
inaka ja kašlem a ladujem sa hedelixom..a malá ma v nošteku staphylococa a tak má antibiotické kvapky...to počasie je oničom
baby prajem Vám príjemný porod 😉
cipuska, dakujem!
pred chvilou sme sa vratili z nakupu darcekov, zivot je zase jednoduchsi, dalsia povinnost odciarknuta 😉
na zahu si davam rozne 😀 moj gyn mi velmi odporucal Salvatorku, chvilu to fungovalo, ale uz nejak prestava... obcas mi pomoze acidko, obcas pukancovy chleba a ked je uz velka kriza, siahnem po tabletkach, mam doma tusim acix. aha, este aj Fatra niekedy pomaha... ale uz len dva tyzdne a potom uz bude dobre, ziadna kyselina 😝 aspon dufam, ze sa mi po porode strati tak isto, ako po tych predoslych 😎
dobru noc! 😔
juj vanitka, ja mam zahu do dnes, pri Michelle som to nikdy nemala, az teraz pri tomto mojom chrobacikovi, ja si davam mandle, mlieko, a vcera som mala sodu bikarbonu, aj som vylucila jedla ktoré mi to sposobuju, len svokra spravila obed, bolo tam dost korenia, a za chvilu som mala zahu jak ...., takze tak , ja len dufam ze po porode sa mi to upravi
a vcera som o zahe citala, zevraj deti budu mat vela vela vlasov 😀 😀 😀 😀 , tak som sa schuti zasmiala...
hej, to su tie fajn reci, moje deti nemali vlasky ani jedno... michell a vies, co ti sposobuje to palenie zahy? ja som zatial vyskumala, ze sladke jedla popoludni a vecer (do obeda mozem zjest hocikolko sladkeho a je to v pohode) a cerstvy kysnuty chlebik (no ale nedaj si, ked ho taky vonavy, chrumkavy vytiahnem z pekarnicky...) a ostatne su tak premenlive veci, ze netusim ☹
no mne to hlavne robila kava a sladke, takze som sa toho zriekla, a este mastne a koreniste jedla, ale to tak vari svokra ☹ , takze jem teraz velmi opatrene, lebo ta zaha, to je nieco neskutocne
suhlasim s vami. Vlasmi to urcite nie je 🙂 Naozaj zalezi na tom, co zjem. Dva krat som uz v noci aj slzy ronila, co mi bolo tak zle. Len som sedela a predychavala to. A nezabera mi na to uz nic. Ale tak snad to uz tych par tyzdnov (mozno dni 😝 ) nejako vydrzime.
ahojte kočky, no u mna je to tak, ze od minuleho piatka mi povedali ze zacinam rodit a ze mam doma pekne cakat az to zacne, teraz som už na 3cm otvorena, hlavicka uplne nalieha dole ale ja stale cakam doma, kontrakcie mavam-tvrdne brucho a krize bolia ale da sa to vydrzat a nezhorsuju sa, aj hlienova zatka uz odisla, takze stale cakame...
babula tak toto ti nezavidim..to cakanie. Ja som mala toto teraz v nemocnici. Cakala som, ci to bude pokracovat alebo nie. Nakoniec to nepokracovalo a mna to normal nastvalo. Som malemu dohovarala, ze ked uz sme tam boli, tak uz mohol ist von a teraz sme uz mohli byt obaja spokojne doma 😝 Ale drzim ti paste, nech je to cim skor a nech uz ste obaja pekne doma.
Ahojte,
chodíte nektorá na prípravu vo štvrtky do nemocnice?
Babula: to čo popisuješ už vyzerá na rozbeh pôrodu a je to už len otázka pár hodín. 🙂
Matula: Timko zrejme chce sviatkovať v nemocnici. 😖
Držím Vám palce.
Ja som sa včera dohodla s primárom, že po poslednej poradni si zavoláme a skontroluje mi pred sviatkami prietoky. Potom budeme sviatkovať a ešte na Silvestra ideme na hory.
Okolo 3 kráľov sa asi znovu prídem do TN ukázať.
A potom už len vyčkávať. Dúfam, že nebudem prenášať, lebo od 23.1. niekam cestuje.
bebel, ja tam nechodim..nejako nestiham 😝 A dufam ,ze na sviatky v nemocnici neskoncim. Stacilo mi, ze som tam teraz oslavovala narodeniny 😒 A to si este trufas ist na hory?? Ja sa bojim do TN ist 😀 I ked tam by to bolo vlatne po ruke... Inak uz druhy den mam take ako keby menstruacne bolesti. Niekedy su aj hodinu v pravidelnych intervaloch a potom aj 2 -3 hodiny nic... Neviem, co si mam o tom mysliet. Snad maly nic nespekuluje 😝
matula, asi poslickovia, nie? mozno sa drobec uz pripravuje, aby ste boli do Vianoc doma 😀
bebel, odvazne plany! 🙂 ale drzim ti palce, aby ti to s tym TN vyslo!
babula, jej, to vyzera naozaj velmi nadejne! veru, tie posledne tyzden byvaju hrozne, ja som dvakrat prenasala a to bol des, hlavne ked sa vsetci stale vypytovali, ci uz a preco este nie 🙄 a tak jedine, co ma teraz tesi, ze ak nepojdem skor, termin sekcie mam uz naplanovany, tak sa to nebude tahat, mozem rovno strihat meter 😝
inak ja mam od vcera tiez akesi divne pocity, taha mi jazvu po predoslom SC na jednej strane, ako by sa maly posuval dolu a natahoval mi to tam, navyse sa velmi vyrazne hmyri a niekedy az bolestivo 😒 tak ho upozornujem, nech neblbne a deti z toho maju srandu 😀 a zajtra sa chystam piect vianocne pecivo, normalne sa tesim!
vanitka ja to tak mam tiez. Pohyby maleho ma zacinaju boliet. Tiez mu stale dohovaram 🙂 A kedy mas termin sekcie?
To mas naozaj super. Aspon vies kedy 🙂 Teda ak to nepride skor...Ja uz by som to tiez mala najradsej za sebou. A to som myslela, ze pri tretom budem najkludnejsia...a ono to je presne naopak 😝

bebel : dakujem🙂)) tak snad 🙂
A tebe drzim palceky, nech ste aj s princeznickou v poriadku a zdravucke...