Aké sú skúsenosti s pôrodnicou v Trenčíne?
Ahojte, rodili ste niektora v porodnici v Trencine? Mate skusenosti? Citala som, ze porodne oddelenie je po rekonstrukcii. Ako je to tam so starostlivostou? Rozhodujeme sa pre tuto porodnicu, tak zhanam informacie.
Stručné zhrnutie
- Trenčianska pôrodnica prešla rekonštrukciou; v diskusii sa spomínajú 3–4 pôrodné sály (žltá, modrá, oranžová) a jedna izba pre sekciu, oranžová sála má vanu, sprchu a klimatizáciu a izby na šestonedelí sú dvoj- alebo štvorlôžkové bez nadštandardných jednolôžkových izieb.
- Partner pri pôrode je v TN bežne povolený; rodičky v diskusii uvádzali poplatok približne 200–300 Sk a rôzne skúsenosti s nutnosťou predbežného nahlásenia partnera.
- Epidurálna analgézia je podľa viacerých príspevkov možná len ak je prítomný anesteziológ; diskusia uvádza, že epidurál nie je vždy garantovaný a personál často používa alternatívne tlmenie bolesti (injekcie, čípky, infúzie).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Trenčíne dohodnúť konkrétneho lekára pri pôrode?
A: Dohodnúť konkrétneho lekára je možné priame dohovorom s daným MUDr. (v diskusii menovaní MUDr. Jankovský, MUDr. Kaščák, MUDr. Sučanský, MUDr. Lintner); treba počítať s možnosťou dovolenky lekára, preto je vhodné dohodu potvrdiť tesne pred termínom.
Q: Je v pôrodnici v Trenčíne možné mať pri pôrode partnera a platí sa za to?
A: Partner môže byť pri pôrode po celý čas; v diskusii sa uvádzal jednorazový poplatok okolo 200 Sk, prípadne 200–300 Sk podľa skúseností mamičiek, a niektoré mamičky uvádzali, že nahlásenie partnera predtým nebolo potrebné.
Q: Ako sa v TN rieši epidurálna analgézia a treba ju vopred objednať?
A: Epidurál je poskytovaný len ak je k dispozícii anesteziológ; v diskusii uviedli, že epidurál sa nahlasuje pri prijatí alebo až v priebehu pôrodu, nie je garantovaný a niektoré mamičky epidurál nedostali práve pre neprítomnosť anesteziológa.
Q: Dá sa v Trenčíne odobrať pupočníková krv a čo treba zabezpečiť?
A: Odber pupočníkovej krvi sa v diskusii robil, ale vyžaduje prítomnosť konkrétneho lekára schopného odber vykonať (v príspevkoch menovaní MUDr. Kaščák, MUDr. Lintner, MUDr. Kopčan) a rodička má podľa diskusie platiť za odber.
Q: Ako sú vybavené pôrodné sály a izby v pôrodnici v Trenčíne?
A: Diskusia popisuje pôrodné sály ako farebne označené (žltá, modrá, oranžová), oranžová má modernú pôrodnú posteľ, vaňu a klimatizáciu; izby na šestonedelí sú dvoj- alebo štvorlôžkové a nadštandardné jednolôžkové izby v TN neboli spomínané.
Q: Aká je skúsenosť so starostlivosťou na novorodeneckom oddelení?
A: Rodičky v diskusii chválili prístup lekárov a väčšinu sestier, ale niekoľko príspevkov opakovane kritizovalo niektoré novorodenecké sestry za neprívetivý prístup; niektoré mamičky tiež uviedli, že deti na novorodeneckom oddelení dostali glukózu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Veľa mamičiek v diskusii chválilo konkrétnych lekárov práce v TN, menovite MUDr. Jankovského, MUDr. Kaščáka, MUDr. Sučanského, MUDr. Lintnera, MUDr. Gajdošíka a MUDr. Wallenfelsa.
- Partner pri pôrode je v Trenčíne bežne povolený.
- Epidurál nie je automaticky garantovaný a závisí od prítomnosti anesteziológa.
Sporné názory
- Pôrodné sály: niektoré príspevky uvádzajú, že sú v TN tri pôrodné sály, iné uvádzajú štyri pôrodné sály vrátane jednej malej záložnej miestnosti.
- Personál novorodeneckého oddelenia: niektoré matky opisujú sestry ako veľmi ochotné a milé, iné opisujú niekoľko neprívetivých sestier a kritizujú prístup.
- Potrebnosť vopred nahlásiť partnera: niektoré mamičky tvrdia, že nahlásenie nie je potrebné, iné uvádzajú prípady, keď partnera pri veľkom počte pôrodov nepustili bez nahlásenia.
Otvorené otázky
- Ako je aktuálne (po letných dovolených a personálnych zmenách) zabezpečená dostupnosť anesteziológa pre epidurál v TN?
- Ktorí konkrétni lekári pravidelne vykonávajú odber pupočníkovej krvi a aká je presná procedúra objednania ich služieb?
- Aké sú aktuálne pravidlá nahlasovania prítomnosti partnera pri zvýšenom počte súbežných pôrodov?
Spomenuté značky a firmy
Trenčianska pôrodnica, ZZZ.sk, Kultúrne stredisko Dlhé Hony
Spomenuté produkty a metódy
epidurál, injekcie/čípky/infúzie na tlmenie bolesti, vyvolávací čípek/oxytocín, odber pupočníkovej krvi, glukóza pre novorodencov, Kanavit, Vigantol, Pampers, Nutrilon H.A., predpôrodná príprava
Miesta a osoby
MUDr. Jankovský, MUDr. Sučanský, MUDr. Kaščák, MUDr. Lintner, MUDr. Gajdošík, MUDr. Fedorňák, MUDr. Hlaváčik, MUDr. Wallenfels, Dr. Krkoška, Dr. Kopčan, Dr. Paškala, Dr. Mečiarová, Dr. Kubalová, Dr. Chudý, p. Klasová, Trenčín, Bánovce, Trenčianske Teplice, Kultúrne stredisko Dlhé Hony, Trenčianska nemocnica
Ty jedna,ja som nezabudla 😒 oochhtak uz sa nehnevaj 😉
ty mas surodencov dvojicky?ako sa volaju? 😀
no ze vybuchnut 😀 tak na to si tiez spominam,ochhhh,to sa tak cloveku vsetko vracia,pomalinky uz aj zabudam na vsetko mozne..... 😅 no kde su tie fotecky?
fotecky pridane,zatim len par 😉
meno pre dvojcence sme vyberali so sestrou a dopadlo to ze Radka a Tomáš--nestazuju si 😀
boze take ich mam naliate,sak uz v porodke som mala na rozdavanie a sestricky boli patricne vdacneee 😅 😅
maly stale odfukuje,neviem ci si mam ist lahnut,ci co bude..
ahojte ja tu este strasim
ivella odsavaj nenechavaj to tam a zamrazuj, ja som bola na tom tak isto plny mrazak mlieka bol, kedze vecny student ja este som si dorabala skolu, tak ked som frcala z domu a maly zostaval pri tattinovi,alebo babke mal moje mliecko 😵
a krasne fotecky 😵
Ivell kraaaaasne fotecky 😵 Tobinko je riadny macko,strasne je chutnucky 😵 A aj Marek je velmi podareny ako si ho pekne drzi-juuuj 😵
Aj Ty si kocka na fotecke-taka spokojnucka 🙂
matka zase sme tu klasika my 2 co tu strasime 😀 co nove?
AHojky...
Momo, hej idem dnes na to tehu cvičko, len dúfam že nebude moc dusno 😉 S tým monitorom dychu určite rátam aj ja.. len je to dosť drahá záležitosť aspon tu u nás...
Pinky je asi v nemocke.. ked sa neozvýa.... neviete niečo o nej? ☹
ahojky tehulky a maminy
tak som sa dohodla s Dr. Jankovskym a zajtra idem na poradnu - super som taka stastna, lebo kedze mam mojho doktora dlhodobo PN tak som sa trochu bala.........
potrebovala by som este poradit ohladom porodnice v TN. Ked sa babo narodi tak ho oblecu do akeho oblecka? Ma nemocnica nejake svoje? alebo je nutne si doniest? Viem ze je zvyk nosit si aspon ciapocku a rukavicky ale teraz neviem ako to funguje v TN..........dakujem
ahojte 😉
zuzujan,oblecu ho neboj,nemusis si nic nosit 😅 aj ked ja som si potom nechala doniest bodiky,lebo v tych kosielkach co im davaju,no hroza,stale sa mu rucicka vyzliekala...
noc bola skvela,maly spinkal 5hodin a potom az do rana 😅 😅 😅
idem napisat pinky,ked sa neozyva..
ahojte, ivell, naaaadeherne babuliatko 😵
to je super, ako krasne ti spinka, drzim prsteky, nech mu to vydrzi 😉
a ako si na tom ty? ja este stale nesedim ☹ no holt asi prvy porod je najtazsi aj na hojenie ran mam taky pocit.
tiez som uz nedockava, co je s pinky....snad je ok. myslim na nu.
zuzujan, to je super, ze si sa dohodla s dr., je strasne fajn 😉
minkak, to s tou matrikarkou - to myslis vazne? no ta sa asi fakt necitila.... 😠
julianka, momo, tak si dobre zacvickajte, aj ked v tomto hice - fuj, no vela vody a opatrne.. 😝
dnes nevarim, idem objednat pizzu 😎 manzo siel po uradoch, mimco zatial buva, pracka perie, ach, ,ako by mi bolo fantasticky, keby uz tych bolaciek nebolo... ☹ uj, ale som netrpezliva...no len uz by som aj von sla, ale sa mi este neda...vcera mi uz konecne krvacanie ustalo a dnes znova ... boze, kedy bude koniec??? ☹ ☹
sivka,ahooooj 😅 😅 😅
ved aj tvoj chrobacik je naaadherny,len ziram kolko vlaskov ma,no som zvedava ked mu zacnu zliezat dole--ci vobec zacnu,ake bude mat potom 😅 😅
pink zatial neodpisuje,dam vediet..
tak my sme mali vcera pizzu,dne vari babka 😀 😀
ja sediiiiiiiiiim 😀 😀 a sedela som uz hned po porode,ako sa tu spominalo,ze baby aj same presli na izbu z porodnej saly,tak by som bola schopna 😀 😀 dakujem za to primarovi,popisem to v porode ked dam deti do hajan.Pri prvom som nesedela skoro mesiac,ani nechcem pomysliet,ze by sa to malo opakovat-brrrrrr 😠 😠
len trosku problemy s Marekom,chvilu vrieska na cely barak ze ma nechce,ze sa ma boji 😢 😢 a za chvilu dolezie nech sa s nim pomuckam...som z neho hotova,sleduje ma ked idem malinkemu co i len privonat k hlavicke 😨
ale musime vydrzat,viem ze to ma aj on tazkeee chudatko moje zavisle na maminke--babo musi byt pre neho nieco ako votrelec 🙄
ivell, no to je parada, ze mozes sedkat a citis sa dobre, ale ty si to fakt zasluzis, po tolkych tyzdnoch poslickov 😉
a neboj, Marecek si isto co chvilka zvykne a neda na mladsieho brachu dopustit. ale predsa len, dlho bol od teba prec, tak teraz si ta potrebuje trosku uzurpovat pre seba, musi mat z toho v hlavicke zmatok, co sa to teraz okolo neho deje. cas to vsetko spravi 😉
no a nas babuliek je zlaty, je to taka maska, tie grimasy, co vie vystruhat, no mame dost, ked ho sledujeme 🙂
a je to cely tato 😵
tiez som zvedava, ci mu vlasky zostanu alebo vypadnu a ako budu vyzerat potom 😵
teraz mame troska problem s ockami, hnisaju mu chudatkovi, tak osetrujeme, len sa mu to moc nepaci a silno ich stiska, aby som mu ani kvapky nemohla dat ☹
ahojte kocky tak ja uz som domka od dr.,stretli sme sa aj s momo 🙂 len teda ja som ju hned nespoznala....
mame vsetko v poriadku-deturence klasika diskovali 😉 vypit ale tu glukozu 😒 .....ale zvladla som,idem haji,lebo mam dsot,ked som tak skoro rano vstavala 😅
sivka veru vazne,nuuuz co uz.....
a nebojkaj to sa da zachvilocku vsetko do poriadku 😉 🙂
Ivell no daj vediet potom co ta pink 😉
ahojte, este som Vas nestihla precitat cele - ale tak len tak na rychlo pisem ...sorry baby ze vas tu plasim, vcera mi bolo zle a uz som potom k pc nesedela, len som polihovala a dost skoro zaspala...vcera do obeda ten vytok presiel, ale malasom hrozny tlak, krutila sa mi hlava a bolelo ma brucho..dnes som zapala pc az teraz - rano som musela ist nieco surne vybavit, a mobil som nechala doma na nabijacke, ale boli ma kazdy pohyb /moj/, neviem co sa deje - tak dole brusko ma boli a prehana ma ale myslim to by bolo OK len od rana cakam ci sa maly pohne ale zatial nic 😕
...no a teraz vas idem precitat
ivella z tej glukozy?to bude az zajtra alebo pozajtra 😉
pink no tak vsetko v poriadku aspon ze tak,tak len pekne odpocivaj nech Ti je lepsie 😉
ivella maly je nadherny 😉 😵
no baby idem si ja lahnut nech ma to brucho prestane boliet, nejak ho mam nizsie, aj by som sa isla dat pozriet k dr ale dnes neordinuje a nechcem zas zbytocne plasit...a maly dufam len sa mu v tom teple nechce hybat... 😕
v pondelok mam ist do poradne ale mozno uz pojdem zajtra alebo pozajtra nech sa mi lahsie dycha ze je vsetko ok
PINKY no hurááááá.... už som myslela že si ma v tom nechala samú 🙂))
Neboj uvidíš všetko bude ok... aj naše mimi nieje žiadny fotbalista... kope ako sa mu zachce... a najviac ma znervoznuje članky, že teraz by malo byť bábo najaktívnejšie :/
Držím palčeky oddychuj....
Ahojte kinderka :o), hladam sparing partnerku co bude so mnou lezat v TN nemocnici :o). Nechcem tam byt sama, tento piatok idem Dr. Jankovskemu na kontrolne prietoky (38. t.t.), ci mala pribera, naposledy v 36 t.t. mala 2541 gramov, ale ja som od zaciatku tehotenstva pribrala len 4 kila, tak pre istotu. Uz by som chcela mat malinku na svete, s tatinkom sa na nu mooooc tesime, ale sa aj bojim, tak si chcem najst spriaznenu dusu. TAK SA HLASTE. Ja mam oficialny termin 15. jula, no uvidime, hlavicka zatial neklesa, zajtra idem na gyndu na KO, tak som zvedava ake budem mat CS.
NO ja nie... ibaže by si počkala do septembra 🙂)))
Inak Ty kokšo... len 4kg.... to je neuveritelné 😲 😲 😲
Tak ešte sa možno niekde nájde neboj 🙂))
no nejak som dlho nevydrzala v polohe lezmo, hompalam sa na fit lopte 😎
cumliatko neboj sa, najde sa niekto ...alebo potom pockaj na nas s juli do septembra 😲 😀
mas moju poklonu ze 4 kg...Juli ty si na tom ako? ja sa aj hanbim povedat, dnes som sa vazila 🤐
baby dajte pokoj, ze do septembra, ja uz nevladzem teraz, hlavne tie tepla a ked sedis v preplnenej cakarni u dokiho, a vsetci zazeraju ked pride baba s bruchom, hned pocujem : VY ste posledna, a ked sa dozvedia, ze uz mam len dva tyzdne do porodu, tak potom, aaach, keby sme vedeli, tak vas pustime, a podobne hovadiny. Chcem vas ukludnit, ja som vazila vela pred otehotnenim, takze moja Nelly ma asi so mnou sucit, aby som po porode nemala vela roboty so zhadzovanim :o)
Ja som natom podobne.... 🙂)))) no pribrala som 13kg 😝 a teraz Ty? A Ty nerobíš? Ja ešte zarezávam v práci 🙂))
julianka si zlata ze ma v tom nenechavas samu 😀 ja som presne tolko isto totiz 😝 teraz cerpam dovolenku - uz asi az do MD - nastastie, lebo ja mam do roboty 80 km takze to bolo uz o drzku 😝
cumliatko no uprimne ti zavidim ze ty uz len tak max 3-4 tyzdne 😎
pink_lady - tie kopance poznam, mala teraz tak bolestivo kopne, ze mam pocit, ci mi tam creva neprehadzuje 😀
a to zevraj v poslednych tyzdnoch sa babatko menej pohybuje, to urcite. ale aspon viem, ze tam je a ze je v poriadku. 😎
pink, super, tak sa drzkaj a nech je vsetko ok. a pre lepsi pocit mozno behni k dokimu uz zajtra 😉

minka,musela som ti to pripomenut 😀 😀 😀 😀 😀 chi chi 😀 😀 😀
inak s tymi menami co som tu citala,ti nezaaavidim-nieco podobne sme riesili ked mama cakala dvojky 😉
deti mi buvaju od 20.00,kazdu chvilu cakam kto bude skor hore,kozy mi uz idu vybuchnut 😅 😅