Mám rodiť v Maďarsku?

monika5177
25. okt 2013

ahoj, mam taky problem, a dufam, ze mi niekto bude vediet poradit. Zijem v madarsku, ale trvaly pobyt mam este na Slovensku, a teraz som tehotna, som v 11-tom tyzdni. V madarsku som doteraz aj robila, ale akor sa dozvedeli, ze som tehotna, ma vyhodili, lebo som bola este v skusobnej dobe. Tam som aj zahlasena na urade prace, ale teraz sa neviem rozhodnut, kde mam rodit. S priatelom este nie sme zosobaseny, ale ja sa ani nechcem. Vedel by mi niekto poradit, co by som mala robit v takejto situacii??? Som bezradna. Dakujem, Monika 🙂

dadushe
25. okt 2013

@monika5177 Porodit je nejlepší tam, kde máš zdravotní pojištění, jinak je to drahá sranda.
(Lze vyřídit formulář S4 nebo E106 či jak se jmenuje, ten potom umožňuje být pojištěný ve dvou státech EU, respektive na základě tohodle formuláře máš plnou zdravotní péči př. ve státu, kde pracuješ a také tam, kde máš trvalý pobyt a vracíš se tam. Potom máš vlastně dvě zdravotní kartičky.)
Potom další otázkou je, jak dlouho jsi v maďarsku pracovala a jestli ti tam vzniká nárok na pobírání mateřské. (v ČR existuje tzv. ochranná lhůta, při které má žena, která ztratí v průběhu těhotenství práci, nárok na dávky mateřské pokud nastoupí na mateřskou do 180 dní od ukončení pracovního poměru. Jak to mají v maďarsku netuším, ale stojí za to to zjistit. Mateřská se počítá z platu, tak je to většinou víc než rodičovská.
Pokud žijete v Maďarsku, řešila bych vše v tam, snad jsem ti trochu pomohla, třeba to někdo povolanější doplní líp🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre