Pôrod doma alebo v Taliansku?

dianga
22. mar 2007

som tehotna a neviem ci mam ist domov alebo ostat a odrodit si to tu. chcela by som to najlepsie pre moje babatko

cubatour
22. mar 2007

dianga, ahoj, no v prvom rade, kolko si uz v taliansku? a kde byvas? bolo by asi dobre poradit sa o tom s lekarom, vies, na zaklade tvojho zdravotneho stavu mozno .. v ktorom si tt?

liska
22. mar 2007

trochu zalezi aj na tom,v ktorej casti Talianska si...inak,ak je otec Talian,mas vsetko zadarmo,kamoska rodila na severe Talianska a nevie si vynachvalit-od starostlivosti v tehotenstve,cez porod,pristup a uroven nemocnice 🙂

dianga
autor
23. mar 2007

dakujem za rady. zijem v Milane, predtym som robila sezonne na severe, uvidime ci mam narok na matersku atd.

emalea
25. mar 2007

Ahoj!
Ja ti nemozem dat svoju vlastnu sksuenost, lebo nezijem v Taliansku, ale mam pritelku, ktora byva nedaleko Janova, je vydata za Taliana, s ktorym ma tri deti, z toho raz dvojcata, ale obidve tehotenstva sravila z vacsej casti v Prahe, odkial pochadza a obidva razy tu rodila a zostala s babatkami niekoko mesiacov po porode. Tvrdi, ze v talianske zdravotnictvo nema doveru a mala aj niekolko velmmi neprijemnych skusenosti pocas tehotenstva.

dianga
autor
2. apr 2007

dnes som napriklad isla s vysledkami z krvi hladat gynekologa a v nemocnici mi povedali ze najblizsi volny termin je 14.maja. Tak som z toho sklamana a idem hladat sukromne a budem cvakat za kazdu navstevu 100euro. Alebo sa zbalim a idem na slovensko

emalea
14. apr 2007

No dianga, ak mas tu moznost, asi by si mala ist radsej na Slovensko. Urcite by si bola kludnejsia. Oni su vraj Taliani hodne v pohode, nielen, co sa tyka tehotenstva, priatelka ma s detmi u doktora doteraz problemy, stale, ked im nieco je, musi detskej doktorke najprv volat a az ked ona uzna za vhodne a zvoli, mozu prist na prehlaidku do ordinacie. A na odborne vysetrenia sa takisto caka tyzdne a mesiace.

marikaistok
26. apr 2009

Žijem v taliansku tretí rok som tehotná a nepocítila som nič zlé starostlivosť je tu perfektná a nič neplatím ani lieky len 2€ za recept. Priatel je tiež slovák a žianu diskrimináciu nepociťujeme skôr naopak ešte nas aj uprednostňujú. Majitel kde pracujeme je tiež zhovievavý a plati mi stale rovnako aj keď si idem oddýchnuť a nepracujem ako pred tým som v 5.mesiaci a od konzulenta už vieme, že mame nárok na príspevok. Pracujeme od roku 2006 s dokladmi tak nie je problem mame rezidenciu čo je podstatne sme v oblasti Puglie čo nie je najbohatšia časť Talianska a sú velmi ochotný aj s vybavovaním potrebných dokumentov

marikaistok
26. apr 2009

A este posielam tuto adresu na web ak ste v taliansku urcite viete citat http://www.stranieriinitalia.it/forum-stranieri...

danu
10. aug 2009

angel99 • 22tt • Dnes o 17:54
Ahoj, jestli je tu nekdo kdo rodil v Italii, nebo mate nejake zkusenosti, muzete o tom neco napsat? Treba jestli se lisi od porodu v Cr a jak. Budu rada za kazdou odpoved,dekuju

mirunka112
5. sep 2009

Ahojte, aj ja sa chystam rodit v Taliansku (termin: januar 2010), tak by som sa chcela opytat, ako je to s preplatenim nakladov pri a po porode, ak som poistena v SR. Docitala som sa, ze napr. VZP nepreplaca porod v zahranici vobec. Manzel je Talian, ale ja som stale zamestnana, tym padom aj poistena v SR. Budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem.

miska2220
6. sep 2009

ahoj marunka 🙂 ja som poistena tu vtaliansku.do teraz som vnemocnici za vysetrenia a ultrazvuky neplatila ani cent.porod myslim ze tiez nemusim platit.so starostlivostou som tiez super spokojna 🙂 a kde pracujes a zijes naslovensku?chdis aj klekarovi na slovensko?preco sa nedas poistit vtaliansku ked chces rodit tu?

mirunka112
6. sep 2009

Ahoj Miska, zijem a pracujem v Kosiciach. Vlastne uz nepracujem, som na PN-ke. Zatial chodim k lekarovi tu a pocas PN-ky ani nemozem vycestovat, kvoli kontrolam zo socialky, ale dohodli sme sa, ze ak sa nic nezkomplikuje, tak by som mohla odist za muzom, ked nastupim na matersku, aby som tu nebola sama a tam by som uz ostala az do porodu, resp. navzdy 🙂 Manzel je totiz kvoli praci uz viac v Taliansku. Co sa tyka poistenia v Taliansku, tak zatial sme vybavili akurat to, ze uz tam mam rezidenciu a takisto tu kartu ASL "servizio sanitario nazionale", tak neviem, ci to plati ako poistenie aj v pripade tehotenstva. Muz sa totiz rozpraval s nejakym lekarom a ten povedal, ze tu kartu mi vlastne ani nebolo treba, ze staci ak mam Europsky preukaz poistenia a ze bude potrebne len vyplnit tie E-formulare. Lenze pokial som dobre vyrozumela z internetu, tie E-formulare su nato, aby vsetky naklady suvisiace s osetrenim v zahranici preplatila slovenska poistovna - a tu sa prave dostavam na ten problem, ze Vseobecna zdravotna poistovna planovany porod v zahranici nepreplaca... Miska, v ktorom mesiaci si teraz a kde v Taliansku byvas? A ta nemocnica, kam chodis ty je statna? Kludne mi napis aj na mail mirunka112@yahoo.de, potesim sa!

r.ferraro
6. sep 2009

Ahoj Mirunka miska ma pravdu. Ked sa chces prestahovat do talianska tak to budes mat lahsie ak sa poistis v taliansku. Ked si tehotna neplatis v statnych strukturach nic, ale tu v taliansku je problem, ze do nemocnice ta objednaju, ale moze sa stat, ze budes musiet cakat velmi dlho. Ja som ostala tehotna v januari a ked som sa chcela objednat v statnom zariadeni tak mi povedali ze najblizsie termin je volny az na koniec marca. Tak som zacala chodit k sukromnemu a kazda prehliadka ma stoji 90 euro. V nemocnici sa za porod neplati a myslim si ze ani za epidural...
Potom dam vediet ako to chodi v nemocniciach, termin mam 17.9., a chcela by som aj epidural...

mirunka112
6. sep 2009

Baby, moj muz mi povedal, ze ta karta, vola sa to "azienda sanitaria locale", ze to je vlastne moje talianske poistenie a ze s tym by som mala dostat akukolvek zdrav. starostlivost a ze na zaklade toho nebudeme v stat. nemocniciach nic platit. Ze ako jeho manzelka mam narok na zdrav. starostlivost. Je to take poistenie, ake mate aj vy alebo mate nieco ine?

r.ferraro
6. sep 2009

Takze karta je z jednej strany zlta a je na nej napisane Carta regionale dei servizi, mas tam meno, priezvisko, codice fiscale, miesto narodenia, datum narodenia,platnost karty, pohlavie a kod pod ktorym si evidovana. Z druhej strany je modra a je tam napisane Tessera europea di asscurazione malattia a opat meno, priezvisko codice fiscale, cislo karty, datum narodenia, cislo institucie ktore ti vydalo preukaz a datum platnosti... Mrkni sa na to a daj vediet

mirunka112
6. sep 2009

Ja mam zatial len taku velku zltu kartu a to sa vola "azienda sanitaria locale", kde su moje udaje, a potom mi dali aj "certificato provvisorio tessera sanitaria" na A4 vytlacene dve strany karty (predna a zadna strana) a tam su presne tie udaje, co si opisala vyssie. Takze asi to bude to 🙂 Vtedy vraveli, ze tak o mesiac by mi mala prist domov platna karta a ze to nahradi tu kopiu vytlacenu na A4. Ale zatial nic neprislo.... Inak, drzim prsty, aby si si ten porod uzila a aby ste s babatkom boli zdravi a plni sily!

mirunka112
6. sep 2009

... juj, ta gramatika o polnoci.... s 😒 orry, plny sily...

mary78
14. okt 2009

ono zalezi na tom v ktorom regione zijete, zdravotnictvo je podla talianske ustavy delegovane na regiony. Aj s tym epiduralom je to zlozite, nie v kazdej nemocnici ho totiz davaju (to je ta ich blba moralna zatazenost). Napriklad v Padove -univerzitna nemocnica- vobec nedavaju epidural (aspon pred 2 rokmi nedavali), teraz zijem v terste a tu vraj davaju, v niektorych nemocniciach ho zase davaju len v urcitych dnoch v tyzdni takze babo si musi rozmysliet v ktory den sa narodi 😅 ak to chce mamine ulahcit... 😕

alenapo
21. okt 2009

Ahojky.. Termin mam na konec ledna 2010. V prvnich 4 mesicich jsem navstevovala soukromeho lekare, nebot kvuli praci jsem nemohla dojizdet do nemocnice statni, tak jsem chodila na kontroly na soukromou kliniku. Ale kazda navsteva od 75-100 euro, takze do cela sila. Ted jsme se prestehovali a vyridala jsem si vse na tzv. tickety, na ASL mi nenapsali do knizky, ze jsem tehotna - pak mne na to upozornila moje doktorka z Bosny ( cizinka, tudiz hned mne upozornila, abych neplatila ani cent....), tak mi to na ASLU museli zapsat. Ted si vybiram porodnici. Mary psala,ze je z trieste. Ja jsem se prestehovala do cervignana del friuli. Takze Mary ty jsi v Terstu, to mame celkem blizko. Znas nejake cesky-slovenky v okoli. Ja jsem bydlela v caorle. Bylo nas tam 20 cesek-slovenek.

ikke
5. nov 2009

hazuliatko • Dnes o 21:22
Ahojte. prosim vas nemate niekto skusenost ako je to so zdravotnym poistenim v Taliansku ked som na materskej . Zijem tu dva roky. mam aj trvaly pobyt a mala som sezonnu pracu. sefka ma nechala nahasenu do konca sezony 22.10. 2009 a potom som isla v osmom mesiaci na matersku. teraz po dlhom patrani sa v 9. mesiaci dozvedam, ze viac nie som poistena a musim sa poistit na Slovensku. musim vypytat papier e 112 a doniest sem do talianska. v takomto stave uz viac nemozem cestovat. prosim vas neviete niekto jednoduchsiu moznost?dakujem Ana

ikke • 27tt • Dnes o 21:29
prihlasit sa na zdravotne poistenie v talianskej zdravotnej poistovni, urcite si to mozes platit do poistovne aj sama, bez zamestnavatela 😉

hazuliatko
8. nov 2009

ahoky babulky. najde sa nejaka slovenka ktora rodila v taliansku v Südtirole a moze poradit? ja sa asi z toho zdravotneho poistenia zblaznim.dakujem

miska2220
25. nov 2009

hazuliatko-ja zijem vsudtirole a budem za chvilu rodit...

magdamatuche
1. feb 2011

ahojte baby,som rada že som našla stránku kde mi môžte poradiť,tie ktoré máte skúsenosti týkajúce sa pôrodu v Taliansku,konkrétne SudTirol,som tehotná 4mesiac a rozhodujem sa či ostať doma alebo odídem s priateľom do Talianska,priateľ je Slovák,ja už teraz nabudem pracovať,takže by som si chcela tam platiť sama poistenie,ako mám postupovať?kam mám ísť?Dakujem za všetky rady....

emma78
17. okt 2013

@mirunka112 ahoj nasla som tvoj pripsevok aj ked starsieho data, chcela som sa opytat ako si to potom vyriesila. Ja som tiez vydata za Taliana, ale firmu mam na sk a tym padom aj zdravotne poistenie. Chcela by som rodit v ita ale neviem ako to bude s preplacanim porodu. VZP vraj nepreplaca nic ☹ Budem rada ak mi odpovies

mirunka112
23. okt 2013

@emma78, ahoj ja som sa poistila tu v IT a vsetko som potom riesila s talianskou kartickou poistenca. VZP by mi planovany porod nepreplatila. Za porod som neplatila nic, ale za poradne u sukromnika ano, 100 € za kazdu jednu poradnu, co je dost v porovnani s pomermi na SK. Po porode som uz ostala v IT, slovenske poistenie som zrusila. V tvojom pripade by bolo lepsie, keby si ostala na SK a porodila tam. Budes mat totiz narok aj na rozne socialne davky (materske, rodicovsky prispevok, prispevok pri narodeni dietata). Ak sa poistis v IT, ostane ti iba prispevok pri narodeni dietata. Ostatne ti preplacat do IT nebudu. Jedine, ze by si sa na SK "tvarila", ze si poistena na SK a v IT, ze si poistena v IT 😉 V tom pripade, za porod by si neplatila, po porode by si si zrusila IT poistenie (povedala by si, ze sa vracias na SK), na SK by si vlastne poistenie vobec neprerusila, tym padom by ti patrili vsetky davky. Ale toto riesenie je tak trochu v rozpore zo zakonom, kedze v ramci EU mame byt poistene len v jednom state... Tak drzim prsty a dufam, ze som poradila.

emma78
23. okt 2013

@mirunka112 dakujem velmi pekne! Vcera som volala do VZP a vraj porod aj vsetky potrebne vysetrenia v tehotnosti normalne preplacaju s europskou kartickou poistenca ked budem dlhodobo v Taliansku. Dala som si to pre istotu poslat od pani aj potvrdene pisomne mailom, aby sa nahodou potom netvarili, ze nikto so mnou netelefonoval. Tak hadam to bude ok.

mirunka112
24. okt 2013

@emma78 no neviem....over si to radsej aj v IT, aby si nedopadla tak, ze ti daju v IT vsetko preplatit a potom ta odkazu na VZP a VZP ti to potom nepreplati. Mozno je to uz teraz ine, ako pred 4 rokmi. Mne vtedy povedali, ze ak chce SK-obcan nejake vysetrenie v zahranici (alebo operaciu, porod atd.), musi mu to poistovna vopred schvalit.

emma78
7. nov 2013

@mirunka112 uz mi prislo aj pisomne vyjadrenie z VZP ze od 1.10.2013 preplacaju porody v zahranici. Tak sa tesim... Aspon volaco...

trento
11. dec 2013

Ahojte.Je tu niekto kto zije v okoli Trenta a ma skusenosti s porodnym, ktore sa vyplaca na SK?Vyplaca sa porodne aj tu v tejto oblasti?

kacenka9583
25. jan 2014

Ahojte baby, ja riešim teraz podobnú situáciu, žijeme už rok v Taliansku, teraz som otehotnela, na Slovensku si platim dobrovolne zdravotne positenie, tu v Taliansku nič, nemam ani tu ich kartu identitu, priateľ je Slovák, zmluvu ma stále na Slovensku s miesto vykonu v taliansku. Poradte čo a ako,? Ako mam postupovať? Čo vybaviť aby som mohla chodiť tu na prehliadky, aj tu porodiť? Chcela by som zo Slovenska dostávať rodičovský príspevok aj príspevok pri narodení. No neviem čo a ako. Dakujem za všetky prípadne rady 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre