Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

zuzi118
30. máj 2010

baby, sorry, ze sa vam tu pletiem... tu je link o planovanom osetreni v zahranici (EU), treba si dopredu vyziadat suhlas zdravotenj poistovne a potom by to mali preplatit do vysky nakladov, ktore by to stalo tu. http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=569&l...

este mam otazku na toho Lokosa... hladam nejakeho gynekologa... aky je tento Lokos? Bol by v pohode ak by som pocas tehu nechcela napr. vag. vysetrenia? Neviete ci aj v Rakusku je to tak, ze pocas tehu mozte chodit bud k Hebammame (PA) alebo lekarovi (samozrejme ak je vsetko bez komplikacii)?

happy8051
30. máj 2010

@zuzi118 lekar sa vola Lokša 🙂 je velmi zlaty... chodim k nemu od 3tt a na zaciatku mi vaginalne vysetrenie urobil, aj kvoli krcku a tak.... neviem, ci by sa dalo s nim dohodnut aby to uplne vynechal, ale myslim, ze telefonicky by ti povedal, ci je to mozne..
Mam pocit, ze k PA sa chodit neda ako nahrada za lekara, ale ak chces, poslem ti cislo na Loksu, opytaj sa ho 🙂

happy8051
30. máj 2010

@martinka1981 tebe dakujem za super tip, myslim ze si mi fakt dobre poradila a ja som uz sla zhanat porodnicu vo Viedni 🙂 zatial so vsetkym maximalna spokojnost...
chcela by som sa ta opytat pri prvom porode ako to bolo... ako casto treba k Loksovi chodit na meranie oziev ku koncu? lezala si v nemocnici pred porodom, alebo ako to bolo? sice ty si mala vyvolavany.. mna zaujima ci je moznost byt hospitalizovana par dni pred terminom, aby som nemala stres, ci idem do nemocnice priskoro, alebo naopak na poslednu chvilu 🙂
vyzera to tak, ze budem na porod cakat v BA

zuzi118
30. máj 2010

@happy8051 ej, som mu riadne skomolila meno 🙂 Budem rada, ak mi posles to cislo.

zuzi118
30. máj 2010

Nasla som na internete, ze Hebamame sa moze starat o zenu pocas celeho tehotenstva, moze viest porod a prebera aj starostlivost o 600nedielky. Uz len najst taku, ktora by vedela po slovensky alebo anglicky 🙂 A idealne by bolo, keby mi jej sluzby preplatila poistovna 😀

happy8051
30. máj 2010

@zuzi118 no vidis 🙂 inak to mi aj Loksa povedal, ze lekar k porodu ide a zasahuje v pripade nutnosti len... viem, ze v hainburgu nenutia do klystyru nastrihu hradze... len ked je to potrebne...
s preplatenim neviem ako... zda sa mi ze je to tam dost prisne..
inak Loksa je privatny lekar, za vysetrenie berie 65 eur a cast z toho ak mas poistku v rakusku poistovna vrati...

zuzi118
30. máj 2010

Ja by som to chcela skusit preplatit cez nasu poistovnu. Podla toho linku co som dala, tak mam pravo sa dat osetrit v ktorejkolvek clenskej krajine EU, ale s tym, ze nasa poistovna preplati naklady len do vysky toho co by zaplatila tu. Len o to treba zaziadat dopredu. Je na to tlacivo, da sa stiahnut z toho linku co som dala.

freefamme
30. máj 2010

@zuzi118 zial tak sa neda, prestudovali sme si 😒

zuzi118
30. máj 2010

@freefamme kde si to nasla, ze sa to neda? Viem, ze je to tam tak salamunsky napisena, ale teraz nedavno mi kamarat hovoril, ze EK nariadila, ze by mali preplacat... Aj si skusala poziadat SR poistovnu a zamietli ti to? Fakt ma to zaujima, lebo nas system starostlivosti o tehotnu sa mi vobec nepaci - ovela blizsi mi je ten Rakusky.

freefamme
30. máj 2010

@zuzi118 - volala som do poistovne a viem aj od inych co tam rodili, a aj doktor Loksa nam to potvrdil :( Ale ja ratam, ze ked pojde vsetko dobre a budeme moct ist na 3. den domov, tak to take strasne nebude s tymi nakladmi. 1500 evri je najoptimistickejsia suma, a z toho vlastne pomaly polovicu by sme zaplatili aj v BA za zazmluvnenie, epi, nadsttandard... Snad nebudu komplikacie a nevysplha sa to nejak moc, a ak ano, stale si vravime, ze to stoji za to, ved nerodime kazdy den (a tento rok sme neboli ani na dovolenke!! 🙂) Vsetko dobre!

k8y
31. máj 2010

Ahojte baby! Viete mi povedat, kde sa riesia pripadne zdravotne problemy v stestonedeli? Chodi sa este do Hainburgu alebo k vlastnemu gynekologovi? Viem, ze na Slovensku sa chodi do nemocnice, kde sa rodilo.. A este mam otazku trosku od temy.. tie, co ste v Bratislave, kde mate pediatra pre babo? Dakujem!

zuzi118
31. máj 2010

@freefamme urcite sa to oplati... na dovolenku po rokoch zabudnes, porod si budes pamat cely zivot!
Ja len, ze v suvislosti s tym ako sa k tomu stavia EK, by som si aspon skusila poziadat o schvalenie, cez ten formular a potom sa pripadne odvolala na EK - vraj su celkom promptny. Za pokus nic nedas a usetrene peniazky by sa ti urcite hodili.
Ambulantny porod si nezvazovala? - ani nie tak koli peniazom, ale ved naco byt tak dlho v nemocnici.
Drzim paste, aby porod prebehol podla tvojich predstav.

chrastinka
31. máj 2010

Ahojte baby, tak od vcera sme na Slovensku. Uz som si aj urobila termin na obhliadku Hainburgskej porodnice. Je to buduci stvrtok o 10 ak sa chce niekto pridat.

freefamme
31. máj 2010

@zuzi118 - ja by som to strasne privitala, ale preliezli sme to a je to no go:

VšZP schvaľuje úhradu nákladov na poskytnutie vopred plánovanej zdravotnej starostlivosti v EÚ pre svojich poistencov v týchto prípadoch:

* ak ochorenie nie je možné diagnostikovať a liečiť v SR,
* ak ochorenie nie je možné liečiť v SR v lehote, ktorá je lekársky prijateľná pri zohľadnení súčasného zdravotného stavu
* ak poistenci VšZP s bydliskom v niektorom členskom štáte EÚ chcú v mieste bydliska pokračovať v liečbe, ktorá sa začala na Slovensku.

A co sa tyka EU preukazu zdravotného poistenia: Treba si však uvedomiť, že preukaz nepokrýva vaše náklady na zdravotnú starostlivosť v cudzine, ak ste vycestovali, aby ste sa podrobili liečbe choroby alebo zranenia, ktoré ste mali pred vycestovaním.

happy8051
31. máj 2010

baby ja vam to poviem rovno... presne tak ako mi to povedal Loksa... porod okrem akutneho...a aj to musi byt dokazane ze bol nahly... poistovna nepreplati... cize je moznost hradit si vsetko sama, vtedy mozete rodit kde len chcete, alebo mat rakuske zdravotne poistenie... je to nanic ale taka je realita...

zuzi118
31. máj 2010

@freefamme tak to je potom nanic... dufam, ze sa to coskoro zmeni.

freefamme
31. máj 2010

@zuzi118 Prezijeme to, bude to fajn 🙂 Zmeni sa snad aj mobilita pacientov v EU, ale skoro asi nie; ja by som bola rada, aby sme v prvom rade za ludskym zaobchadzanim pri porode nemuseli cestovat. Dufam, ze sa v BA coskoro otvori nejaka sukromna porodnica, plus trosku zmodernizuju tie statne, ved netreba toho tak strasne vela. Slovenske mamicky nie su prehnane narocne, preziju aj stare priestory aj hnusnu stravu, len keby ten pristup bol lepsi, a na to vela penazi netreba. Snad ked sa zacneme viacere pytat, nosit porodne plany a vyzadovat ich dodrziavanie, tak sa porodnice pomaly prisposobia. (vyzeram ako pokrytec teraz ze mudrujem a utekam pritom do Rakuska, viem, ale my sme skusali aj slovensku porodnicu a nechceli/nevedeli nam vyjst v ustrety)

zuzi118
31. máj 2010

@freefamme este mi napadlo s tym PP. Ak by si mala zo vsetkych 3 BA porodnic, ze ti odmietaju splnit to co mas v PP, zatial co v Hainburgu ano, tak potom by to fakt bolo na odvolanie na EK. Lebo predpokladam, ze v PP si nic nesplnitelne nemala.

freefamme
31. máj 2010

@zuzi118 to je dobry napad, len neviem ako by som ich presviedcala, ze prave ja musim rodit prave takto, ked ostatne slovenky preziju aj klasiku, vies, ze tie veci co mam v PP su asi na Slovensku stale take finesy, nie skutocne zo zdravotneho hladiska opodstatnene a nevyhnutne metody :(

zuzi118
31. máj 2010

@freefamme odvolaj sa na WHO. Je to len taky napad, mozno ti to nevyjde, ale ak by to vyslo bol by to velky posun, aj pre nas ostatne. Co sa mna tyka, tak druhe tehotenstvo a porod budem asi riesit z PA.. a dam si ziadost na poistovnu nech mi preplatia. Urcite zamietnu, ale odvolam sa na EK. Proste, nech vidia, ze sa nieco deje. A ked to spravi jedna, druha, tretia... 50ta, tak hadam aj tu pochopia, ze rodit chceme dostojene

martinka1981
autor
31. máj 2010

Ahojte kočky,som tu par dni nebola,mali sme navštevu.
No čo som ja pozerala spravy na Markize tak hovorili tam že poistovne to preplatia do tej vyšky čo by to stalo tu. Ale aj hovorili že naše poistovne satomu brania ale vraj to už rieši EK. Tak ja teda pevne dufam že aspon časť preplatia ak nie tak ma pekne naseru! Prepačte za vyraz 😒
Ja som bola v nemocnici od utorka večera,v stredu vyvolali a aj som našťastie porodila a v sobotu som sa vypytala domov,nebol problem. takže to stalo neakych 2300 €,ale treba v den porodu dať zalohu pišu že 1800€ ale my sme davali menej a stačilo to len si nepamätam kolko. No nam jedna PA povedala že ako samoplatcovia možme isť domov hocikedy,jasne ak je všetko ok,kto by chcel riskovať len kvoli peniazom. Takže funguju tam aj ambulantne porody,to znamena že za par hodin ideš domov,no ale tam sa potom o nich staraju PA a u nas nikto tak neviem. Ja rozmyšlam že tak po 2 dnoch by som šla domov ak bude všetko ok a verim že bude 🙂

martinka1981
autor
1. jún 2010

Tak ja som včera pisala do dovery mail a odpisali mi že ambulantne ošetrenie preplacaju do vyšky čo by to stalo na SK ale s tym porodom to tak nie je,nezaplatia nič. je to tak ako ste pisali vyššie že vam to musia schvaliť dopredu(čo určite neschvalia kedže sa da rodiť na Sk). Takže ošetrenie ano,porod nie 🙄 ,ani inu nemocničnu starostlivosť ktora je dostupna na SK 😒

zuzi118
1. jún 2010

martinka - aj to je nieco 🙂 To znamena, ze ak budem chodit na vysetrenia k Loksovi, tak by mi to mali (ciastocne) preplatit? Ak si to teda dam schvalit dopredu.
V pripade nemocnicnej starostlivosti, ak ti tu zamietnu porodny plan, to znamena ze nie je taka dostupna na Sk, aspon nie v tvojej blizkosti. To by mohlo prejst na odvolanie u EK.

martinka1981
autor
1. jún 2010

Zuzi ano niečo zaplatia a netreba to davať schvaliť dopredu. Moj drahy sa tak rozčertil že nechcu z toho porodu zaplatiť aspon to čo tu na Sk by to vyšlo že normalne chce isť za pravnikom a dať to aj na sud. Že ked sme členmi EU tak prečo by nemali preplatiť aspon niečo 😒je to chore cele. Tak uvidime či sa k tomu aj dostane aby sme to niekam dotiahli 😉

zuzi118
1. jún 2010

martinka, myslim, ze to nemusite riesit cez sud, stacilo by aj cez EK. Mozno, ti pomoze tento link: http://ec.europa.eu/community_law/your_rights/y...
V zasade nejde o nic zlozite, nepotrebuje k tomu ani pravnika. Staci napisat list, mail alebo fax. Takze ja by som to na vasom mieste skusila.

martinka1981
autor
1. jún 2010

Dik Zuzi,pozrieme sa na to a popripade aj napišeme a uvidime.
Zajtra mam poradňu u Lokšu,som zvedava lebo chcem vedieť čo čakame 😉

zuzi118
1. jún 2010

tak drzim paste, aby sa babo nehanbilo 🙂

martinka1981
autor
1. jún 2010

Dakujem 😉

happy8051
1. jún 2010

@martinka1981 ja som minule bola a este nevidel, co mam v brusku, napriek tomu, ze je babo otocene priamo k utz... ale teraz cakam na vysledky z amnio, tam to uz bude 🙂

martinka1981
autor
2. jún 2010

Happy ani mi to nehovor,ja som taka zvedava 😀 že ked mi to nepovie tak to neprežijem 😀
Mam pocit že to bude chlapec 😉
Inak mne to nefunguje ked vam chcem odpovedať,čo je vpravo hore ned prispevkom že odpovedz,kliknem a nič 😨

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre