Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

canama
12. okt 2015

@paskolinka prava pacienta nemaju nic spolocne s medicinskymi postupmi...oboje musi byt respektovane. napr. spominany bonding. z hladiska legislativy je uplne jedno ci je absencia bondingu poskodzujuca alebo nie. matka je zakonny zastupca narodeneho dietata. bez jej suhlasu nemoze zdravotnicky personal dieta odniest...vynimku tvori zivot ohrozujuci stav. napriek tomu sa aj v SK top porodnickom zariadeni GPN Koch denne odnasaju matkam par sekund po porode deti na novorodenecke napriek ich nesuhlasu...ich protesty su umlcane formulkou: "nieco sa nam nezda"...cele je to o tom, ze dokazat to spatne to nedokazes a pravdepodobne ani legislativa nestanovuje ziadny postih za taketo narusenie prav pacienta. 😖

jana0706
12. okt 2015

@canama fuu tak to ja som mala bud stastie alebo tie neprijemne typy nabrali za tie posledne styri roky 😉 lebo ja som tam vtedy bola dvakrat po sest dni (druhykrat kratko po porode kvoli zapalu prsnika - a znova sme aj s babatkom lezali na sestonedeli) a nestretla som sa ani s jedinym neprijemnym clenom personalu...tazko povedat kolko mal tvoj bonding spolocne s tym ze si tam mala Evu, dam potom vediet ako to dopadlo u mna - ale jednoznacne ma velmi tesi tebou spominana reakcia slovenskej sestricky - zrejme sa predsa len v Hainburgu zacina menit bondingova situacia 🙂 - a mozno prave vdaka mamickam pre ktore to bolo za posledne roky dolezite 🙂 mozes mi to este trosku priblizit prosim - ze ako to prebiehalo? zaujimaju ma prakticke detaily - ze kedy ti teda dietatko zobrali na odmeranie a odvazenie, pripadne ci ho hned po porode kontrolovali na tebe...diky moc

martinka1981
autor
12. okt 2015

@jana0706 Janka haha už to je pekne davno 😉 staršia ma 6,5 a mladšia bude mať 5 r 😝 leti to strašne. Ale na Hainburg spominam ako na tu naj volbu aku sme vobec mohli spraviť.
Tak držim palce ..nech to je podla tvojich predstav.

canama
12. okt 2015

@jana0706 ja som mala Evu zazmluvnenu, cize vedela ze chcem vsetko "natural"..preto aj sluzbukonajuceho lekara poslala velmi jemne a zdvorilo prec, mojmu muzovi kazala zavriet dvere na porodnej sale a bolo vybavene. myslim ze pochopil. ;) ako to prebiehalo? no hned potom ako som malu vytlacila mi ju Eva polozila na porodnu postel medzi nohy (rodila som v klaku opreta o operadlo postele) s tym ze si ju mam chytit. tak som si ju chytila, sadla som si normalne na postel, ona mi ju prikryla. ja som bola akcna, tak som si ju rovno polozila na prsia, mozno to bolo aj tym ze som sedela ze ma to nenapadlo dat si ju na brucho ze ci sa bude splhat hore sama za prsnikom. ona sa zachvilku na prsniku zaktivizovala a zacala sat. myslim ze Eva skontrolovala len nejake zakladne zivotne funkcie a odcitala si Apgar, lebo ziadne "vysetrovanie" bezprostredne po porode som nezaznamenala...resp. ak nieco robila priamo na mne naozaj si to nepamatam. 🙂 potom sa cakalo na porod placenty, potom sa strihal pupocnik, potom Eva skontrolovala co nemam nejake poranenia, zabalila placentu pre muzovi 😉 potom sa ma spytala ci moze malu odniest na ten pult co je na porodnej sale, ze by ju lekar vysetril, a ona by zmerala, zvazila, podala vit. K a pod.. ja som suhlasila lebo mala bola ok, cula, nezaspavala mi na prsiach, nevyzerala unavena. mohlo to byt tak hodinu po porode, neviem, ale proste mi to prislo ze ked je v pohode, tak naco cakat dalsiu hodinu, ze by mozno uz potom mohla byt unavena a skor by jej vadilo ze ju beru odo mna. proste som citila tak v tom momente ze je to v pohode. potom mi ju vratili, putovala zase na prso, ja som sa navecerala priamo na porodnej sale a potom ma odviezli na sestonedelie...mala stale na mne, na izbe som si ju uz ale obliekla lebo som si chcela pospat, coz s nahym dietatom na sebe som sa bala...ale moc som sa nevyspala, mala bola skoro celu noc hore. 🙂

paskolinka
12. okt 2015

@canama nie som feministka ani nemam nastudovane zakony. jednoducho len nechcem ist do porodnice prednasrata s tym, ze tam niekto ide porusovat moje ludska prava. som ochotna respektovat nazor lekarov a personalu v porodnici, ktoru si vyberiem (predsa uz odrodili toho viac a o bondingu sa snad tiez uz nieco docitali). verim tomu, ze s pozitivnym pristupom dalej zajdem... 😉

canama
12. okt 2015

@jana0706 tie neprijemne typy: boli to vacsinou sestricky..bud mali problem obsluzit, ked clovek od nich nieco potreboval, alebo mali problem s tym ze som chcela byt pri vysetreni dietatka ked si ich rano brali. robili to na moje pocudovanie uplne necitlivo. pobrali naraz vsetky deti z oddelenia, takze tam tie deti potom museli cakat kym na ne pride rada, niektore plakaly...no odveci. a ked som tam prisla, tak sa ma snazili dostat odtial prec nech im tam "nezavadziam" (miesta tam bolo dost ;)) v den odchodu z porodnice sa ma sluzbukonajce sestricky vypytovali snad 30 krat kedy odidem, 30 krat som im oznamila ze okolo 13.00 po mna pride manzel...napriek tomu nabehli 12.30 do izby a doslova ma vypoklonkolvali z postele...este som ani prezlecena nebola uz zobliekali po mne postelne pradlo...po porode v Rakusku podavaju rodickam vakcinu proti rubeole. ja som odmietla, musela som podpisat totalne manipulativne lajstro ze si uvedomujem ake hrozy na mna cihaju ked tu vakcinu odmietam, no a ten lekar co mi to daval podpisovat sa tvaril akoby som bola z Marsu...jeho arguenty boli: ved to bude len male "pich" a mam to gratis, tak o co mi vlastne ide. no a zaujimave tiez bolo ze primar mi den pred prepustenim povedal ze pred odchodom mi spravia sono maternice a v den odchodu uz to nebola pravda, ze netreba...tak som si ho nechala spravit potom na SK u svojej gyn.

canama
12. okt 2015

@paskolinka rodila som 2 krat a po oba razy som isla do porodnice pozitivne naladena s tym, ze som si vybrala ludi, na ktorich sa mozem spolahnut a ktori nebudu porusovat moje prava. bohuzial v prvom pripade som sa zmylila, aj ked retorika bola pekna a na slovenske pomery to bol krasny porod. a co sa tyka lekarov a personalu, poviem to takto...ani jeden muz/porodnik nevie toho o porode tolko ako ja....vela o tom studoval, pri vela porodoch bol, ale ani raz nerodil...totiz pri druhom porode som naozaj rodila ja. pri tom prvom, medicinsky vedenom, je zena len babka, ktora poslucha instrukcie porodnickeho personalu...personalu ktory neveri ze zena je sama schopna porodit dieta, ze tieto instrukcie a medicinske zasahy do porodu nie len ze nepotrebuje, ale ze su kontraproduktivne.

dugyna
12. okt 2015

@canama ja som nemala zazmluvnenu Evu, rodila som s Gertrau a bola uzasna aj porod, rodila som na styroch a mamlu mi tiez supla rovno medzi nohy..ja sum ju hladila...
manzel bol pri mne ale ja som ho pri porode chcela od zaciatku a bol aj pri narodeni dvoch prvych dcer.
bola som spokojna a stastna,
a kde si rodila prve ked prides ze to nebolo az take?

dugyna
12. okt 2015

@ninan2 naco ti je porodny plan do rakuska? tam take nic nepotrebujes. neurobia ti nic bez tvojho suhlasu

canama
12. okt 2015

@dugyna v Kochu...ono, ja som bola spokojna po prvom porode (nevedela som co mam cakat a bola som naaramne rada ze sa nenaplnil ziadny hororovy scenar, ktorymi som bola z netu vydatne zasobena 😀 )a chcela som tam rodit aj druhe, ale uz som mala po prvej skusenosti poziadavky a z troch s nich som nechcela spustit za ziadnu cenu: porodna poloha na styroch, ziadny nastrih a istota bondingu...a to zabezpecit nevedeli. a kedze ako pisala @paskolinka, na porod ist s bojovou naladou je odveci, tak som zacala riesit ine moznosti.

canama
12. okt 2015

@ninan2 tiez si myslim ze porodny plan netreba...v Hainburgu je super ze su tam konzultacne hodiny s porodnymi asistentkami..prides, pokecas ake su tvoje predstavy a uvidis reakciu. zatial co na SK je bezny pristup: toto nejde, toto je problematicke...same mozno, ale v pripade bla, bla to budeme musiet urobit inak...alebo strasenie ako je to alebo ono rizikove...v Hainburgu mna osobne cakalo ubezpecenie, ze to ako si predstavujem porod je nielen mozne, ale aj uplne normalne.

dugyna
12. okt 2015

@canama no ja som mala prvu sekciu, druhy prirodzenny ale boj to boj o vsetko a poloha a boding vobec- napriek ziadostiam atd..mi malu asi po minute zobrali blbabla...aspon ze sa nam podarilo byt uz vecer doma...a dalsi som uz nemala silu bojovat ani ja ani manzel chceli sme pokoj toleranciu respekt prirodzenost..a to bolo a poloha na styroch bez nastrihu bez trhancov boding..parada

jana0706
13. okt 2015

@paskolinka ale ved tu su vsetci totalne pozitivne naladeni voci Hainburgu - vsetky co tu teraz piseme (aj zastankyne dlhsieho bondingu) si tu nevieme vynachvalit nase porody...z mojho sirokeho okolia mam najpozitivnejsiu skusenost z mojho porodu, napriek tomu ze sa nekonal hodinovy bonding...vobec by som do toho neplietla termin ako "prednasratost", myslim ze v tejto diskusii je uplne opacna nalada 🙂 tak ako pisala @martinka1981 ja hlavne vdaka super skusenosti a podpore od Hebamme Susanne z mojho druheho porodu vobec nemam strach - samozrejme respekt tu je, predsa len kazdy porod je iny a niektore veci sa nedaju ovplyvnit, ale v zasade sa da povedat ze sa celkom tesim - ta euforia ked sa babatko narodi sa neda s nicim inym porovnat...

jana0706
13. okt 2015

@canama no vsade su len ludia, uvidim na koho ja natrafim...stale verim ze to bude rovnako pozitivne ako ten prvy krat...zaujimave ze o tej vakcine proti rubeole nic neviem...ak mi ju vtedy dali tak som to nejako nepostrehla...pamatas si kedy ti ju chceli dat - ktory den po porode? ci hned? ja mam pocit ze som rubeolu mala ako dieta, v tom pripade by som mala byt uz imunna...asi si to pre istotu zistim u svojej dr. zo svojej karty...

ninan2
13. okt 2015

@canama Po porode v Rakusku podavaju rodickam vakcinu proti rubeole??? A to naco preboha. O tom som teda este nepocula... a pokial viem, tak hlavny zmysel to ma este pred otehotnenim. Okrem toho nasa generacia bola na rubeolu v detstve ockovana. Vysvetlil Ti doktor aj dovod?

jana0706
13. okt 2015

@canama to su presne tie tri veci kvoli ktorym ja nemozem rodit na sk 😀 naivne som sa pytala svojho (velmi zlateho) gynekologa (pracuje na porodnom v Ruzinove) co by sa dalo robit s tou porodnou polohou - tiez som rodila prve na styroch a on ze jedine co vie spravit je ze mi zdvihne operadlo tej porodnej "kozy" co najvyssie a nebudem musiet ma vyviazane nohy...wow, dakujem neprosim (ked som pocula o tych vyviazanych nohach skoro mi zabehlo) 😉

jana0706
13. okt 2015

@dugyna a kde si rodila ten druhykrat?

canama
13. okt 2015

@jana0706 no ja som tiez nechapala ked s tym prisli...bolo to asi den po porode...a tiez som ako dieta prekonala rubeolu co je poznat podla vysky protilatok v krvi, a tento udaj sa nachadza v tehu knizke. ono pokial viem, tak prekonanie rubeoly nezaruci 100% imunitu (len veelm nizku pravdepodobnost bliziacu sa k nule 😀 ), takze to je ich argument.
@ninan je im uplne jedno ci si prekonala alebo neprekonala a ci si bola alebo nebola v detstve ockovana. ockuju plosne vsetky rodicky....nie len na Slovensku su vystaveny pacienti silnemu tlaku farma firiem. 😉 btw, ja som generacia, ktora proti rubeola este ockovana nebola...zaviedlo sa to niekedy v 80tych rokoch.

martinka1981
autor
13. okt 2015

Ja som tiež odmietla očkovanie proti rubeole 😀 pri prvej v r. 2009 to nebolo a v 2010 už na tom fičali. Tiež som musela podpisať neake lajstre že odmietam...tiež ma mali za blazna že však ZADARMO a ja nechcem 😀
s tymi sestričkami to bolo všelijake...bola tam jedna češka taka čiernovlasa...ta bola neprijemna 😝 ale kedže ja som po nemecky vedela len malo tak som s nimi až take problemy nemala 😀

dugyna
13. okt 2015

@jana0706 prvy porod 2010, druhy porod 2012, treti v rakusku 2015

hanka_april
13. okt 2015

@dugyna kde, nie kedy....

dugyna
13. okt 2015

@canama teba ockovali po porode proti rubueole?

ale kedze pises ze ty si nebola ockovana je vysoko pravdepodobne ze preto..

ja napr pri provam vysetreni v AT zistili ze nema vysetrenu toxoplazmozu ak by som to k porodu nedoniesla tak so mnou aj malou hlavne by automaticky zaobchadzali ako toxoplazma pozitivny pocas tehu äaj kedby to tak nebolo) ale radsej urobit oparenia ako ak by sme boli pozit a neurobili ich.

nastastie ma moja dr hned odpichla (sestricka prose na ziadanke na zaciatku nehu zakruskovala ine vysetrenie ako toxoplazmozu) a vysetreni nastastie v labaku stihli kym som rodila..

a len ako doplnok v prvom tehu som bola negativna a teraz pozitivna v tretom tehu (ale prekonala som pred tehu podla protilatok) ale v HPL zistili ze v druhom tehu mi to moja byvala dr nevysetrila..a tu na SK to pri porode neriesili...aj ked sa mi mari ze vtedajsia gyndoska co so mala mi do tehu knizky udala negativne

canama
13. okt 2015

@martinka1981 presnee, ciernovlasa na kratko ostrihana Ceska bola najneprijemnejsia...a este duta jak palica k tomu. som ju musela asi 10 minut presviedcat ze mojej dcere treba spravit pred odchodom z porodnice odber z paty, ze uz je viac ako 36 hodin od porodu...no ratala to na prstoch aj s kolegynou Rakusankou...som myslela ze sa mi sniva.

dugyna
13. okt 2015

@hanka_april nerozumiem

hanka_april
13. okt 2015

@dugyna ze @jana0706 sa pytala, kde si rodila druhykrat, nie kedy..... 😎

dugyna
13. okt 2015

@canama mne krvi z paty zobrali cca po 3h. samozrejme to nevislo tak skoro ale z viedne nam poslali papier na dalsi odber domov..

dugyna
13. okt 2015

@hanka_april jej sorr.prve dva na antolskej ale sluzby v r.2010 boli lepsie ako 2012. kamosky dve rodili mesiac predo mnou ale boli normalne po porode v nemcke a prve sme rodili vsetky tri v 2010 a to bolo lepsie..a teraz co som pocula tak je to tam uz total dnes.
po nasom zazitku v rakuska aj manzel povedal ze skoda ze sme tam nerodili aj prve dve a ze na sk uz nikd viac

canama
13. okt 2015

@dugyna zle citas, ockuju vsetky zeny plosne, ktore to neodmientnu. ja som odmietla. ich vobec nezaujimala moja anamneza. a ja som sice nebola proti rubeole ockovana, ale som ju v detstve prekonala...to znamena ze mam radovo vyssiu hodnotu protilatok ako ludia co boli len ockovani a neprekonali ochorenie.

dugyna
13. okt 2015

@canama prepac necitala som az tak dozadu. a to v rakusku? lebo mna teda neockovali a na amanezu na toxo, rubeolu a ad sa pytali. takze mi to pride hlupost ze radovo ockoju kazdu zenu...

canama
13. okt 2015

@dugyna hovorim co povedali mne...ze ockuju vsetky, bezny postup...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre