Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

ellysa
2. dec 2010

@martinka1981 mne to tiež potvrdil Lokša a nebol problém

martinka1981
autor
3. dec 2010

@ellysa dakujem,no som zvedava. Ešte to ma sice čas lebo nemame SK rodny list.
Chcela som sa ťa ešte spytať,ty chodiš k pediatrovi v Hainburgu že? Ake vitaminy si davala malej od narodenia? Vit.D a aj vit.K?

ellysa
3. dec 2010

@martinka1981 dávame Oleovit, to je to čo je u nás Vigantol, to sa má dávať do roka, a teraz sme dostali nejaké tebletky na zúbky ale to až od 7m

maggie2
3. dec 2010

@ellysa oleovit je dobrý. Bez chuti, deti to dobre znášajú. Nedá sa predávkovať, lebo kvapkadlo je dobré. Tie tabletky na zúbky poznám Zymafluor sa volajú, v takej rožovobielej malej tube. Tiež to deti bez problémov zjedia.

maggie2
3. dec 2010

@jojci29 môžeš si vyžiadať CR

yanus
4. dec 2010

@ellysa aj ja davam oleovit, dobre sa to davkuje, hoci mala sa pritom extra netvari :P. Chodis k pediatrovi v Hainburgu ze? Ja mam termin na 20teho kvoli ultrazvuku klbov a pred tym este poradnu. Ako si spokojna?

martinka1981
autor
4. dec 2010

@ellysa chcela som vedieť či sa aj v AT dava kojenym deťom vit.K. Oleovit davam aj ja. Predpisali nam pri odchode z nemocky. Tu na SK kazala dokyna davať aj to K-čko jednu kvapku tyždenne. Tak ma zaujimalo ako je to v AT 🙂
Lebo niesom nadšena z toho hned do nich cpať neake vitaminy ked možno ani netreba 😝

maggie2
4. dec 2010

@martinka1981 s tým káčkom neexperimentuj, môže to byť nebezpečné v rukách laika. Ak si všimneš v prepúšťacej správe, resp. v Mutter Kind passe, dieťa dostalo dávku káčka, v Rakúsku sa preparát volá Konakion. Už si presne nepamätám, ale je možné že aj pri prehliadkach to Kinderarzt podal.

maggie2
4. dec 2010

@martinka1981 http://old.swiss-paediatrics.org/paediatrica/vo... tu sú popísané odporúčania /Švajčiarsko/.

maggie2
4. dec 2010

@martinka1981 Podľa oficiálnych zdrojov (odporúčané stanoviská lek. komisíi a pod.), ktoré som našla, tak:

V Rakúsku a v Nemecku sa odporúča orálne podávanie na tri krát 2 mg (t.j. 3 dávky: na 1. deň, 4 -6 deň a napokon v 4-6 týždeň).

V Dánsku a Holandsku sa zasa praktizuje namiesto natrikrát režim 1. krát 1 mg pri narodení a potom denná dávka v objeme 25µg počas 13 týždňov. Toto množstvo 25µg neviem či zodpovedá jednej kvapke, ale neodvážila by som sa to tvrdiť.

maggie2
4. dec 2010

@yanus My sme tam chodili, vždycky strašne dlho sa tam čakalo. Ale už normálne chodíme Hausarztovi u nás v obci, v Rakúsku je to tak, že i s dieťaťom môžeš chodiť k praktickému lekárovi, nemusí to byť nutne pediater..

martinka1981
autor
4. dec 2010

@maggie2 dakujem ti pekne za odpoved. praveže mala dostala tie 2 davky čo sa davaju v AT tak preto som sa pytala lebo u nas sa dava 1 kv.tyždenne tak aby som ju nepredavkovala 😒 . Inak tu druhu davku som jej davala doma lebo som išla domov skor a potom za neaky čas som jej dala Kanavit a som si všimla že z pupčeka jej išlo trošku krvi. Ale našťastie to bolo iba raz,preto sa pytam či je nutne to K-čko vobec davať. lebo v zaujme biznisu nanutia deťom všeličo,že??!! 😔

maggie2
4. dec 2010

@martinka1981 Ja by som to vôbec zdravému dieťaťu už nedala. Načo zbytočne pchať zdravé dieťa medikamentmi? Profylaxa? OK, tú už dostala.

skopírovala som Ti časť príbalového letáka:

Informácia o použití, čítajte pozorne!

Názov lieku KANAVIT® (Phytomenadionum)

Lieková forma
Perorálne emulzné kvapky

Držiteľ rozhodnutia o registrácii
ZENTIVA, a. s., Hlohovec, Slovenská republika

Zloženie lieku
Liečivo:
phytomenadionum (vitamín K) 20 mg v 1 ml (t.j. 20 kvapiek) Pomocné látky:
polysorbát 80, sorbová kyselina, čistená voda

Farmakoterapeutická skupina
vitamín

Charakteristika
Liek s obsahom vitamínu K, určený na predchádzanie a liečbu porúch zrážavosti krvi, spôsobených jeho nedostatkom.

Indikácie
Liek sa používa na predchádzanie vzniku a liečbu porúch krvnej zrážavosti vyvolanej nedostatkom vitamínu K, liečbu novorodeneckých krvácavých stavov, ďalej pri dlhodobom užívaní antibiotík a
chemoterapeutík, pri ochoreniach žlčových ciest a pečene. Liek môžu užívať dospelí, mladiství a deti.
Tehotenstvo a dojčenie:
Nie sú dostupné klinické štúdie o bezpečnosti podávania prípravku v tehotenstve a počas dojčenia, preto by sa mal liek KANAVIT užívať za týchto stavov len v nevyhnutných prípadoch.

Kontraindikácie
Precitlivenosť na účinnú látku, nedostatok enzýmu G-6-P-dehydrogenázy, nedostatočná funkcia pečene.

Nežiaduce účinky
Liek je obvykle dobre znášaný, ale ojedinele sa môžu vyskytnúť kožné vyrážky, potenie, žltačka u novorodencov.
Pri prípadnom výskyte nežiaducich účinkov alebo iných neobvyklých reakcií sa o ďalšom užívaní prípravku (podávaní deťom) poraďte s lekárom.

Interakcie
Účinky prípravku KANAVIT a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnej dobe užívate, alebo ktoré začnete užívať, a to na lekársky predpis aj bez neho. KANAVIT môže zvýšiť riziko rozpadu červených
krviniek a vzniku žltačky pri súčasnom podaní so sulfónamidmi, chinínom a pod. Vitamín K môže
zrušiť účinok kumarínových prípravkov užívaných proti zrážavosti krvi, ktoré pôsobia ako antagonisti vitamínu K.

Dávkovanie a spôsob podávania
Presné dávkovanie vždy určí lekár.
Dospelí v ľahších prípadoch krvácania 5-15 kvapiek. V prípade potreby 2-3-krát denne až do zastavenia krvácania. Najvyššia jednorazová dávka je 20 mg (20 kvapiek) a najvyššia denná dávka je
40 mg (40 kvapiek).
Deti do 1 roka 2-3 kvapky.
od 1 roka do 6 rokov 3-5 kvapiek.
od 6 do 15 rokov 5-10 kvapiek 1-2-krát denne.

Spôsob podávania:
Liek nakvapkajte do malého množstva čaju alebo mlieka. U dojčiat nakvapkať do mlieka.

Predávkovanie:
Pri predávkovaní alebo náhodnom užití lieku dieťaťom sa poraďte s lekárom.

yanus
4. dec 2010

@maggie2 No ved prave, na to sa netesim, cakat dakde v cakarni, nebodaj tam este nieco nachytame, co by sme ani nemuseli. No neviem veru co mam urobit, lebo pediater je pediater, na SVK to nie je o nic lepsie.

martinka1981
autor
4. dec 2010

@maggie2 ja mam ten letak doma. Tiež mam taky pocit že to nemusi brať. Lekari ti popredpisuju všeličo a fakt sa mi zda zbytočne ju dopovať neakymi blbinami. Vit.D ok,ten je doležity hlavne teraz. Ale ten Kanavit jej asi už nedam 😒
Vďaka 🙂

maggie2
4. dec 2010

@martinka1981 myslím že je napísané jasne v odporúčaniach /Rakúsko/: 3 dávky. 1. dávka v prvý deň života, druhá dávka v štvrtý, piaty alebo šiesty deň života a posledná tretia jednorazová dávka niekedy medzi 4-6 týždňom života. Ja by som žiadne kvapky nedávala. Miliardy ľudí ich v minulosti absolútne nedostalo ani nedostáva a ľudstvo nevyhynulo.

maggie2
4. dec 2010

@yanus nič nenachytáte nebojsa 🙂 Ale pravdupovediac mňa to nervovalo tie hodiny čakania. Hm, neviem ale mne nepríde rozdiel medzi hausarztom a kinderarztom v bežnej ambulancii. Na SK si myslím deti viacej posielajú po rôznych vyšetreniach, kadekde po všelijakých imunológiách, kožných a čo ja viem čo ešte, odbery krvi a tu nič. Je aspoň pokoj.

yanus
4. dec 2010

@maggie2 Haha, no mozno mala nie, ale co ked nachytam ja? 😀 😀 😀 Na mna staci len kychnut a je pruser 🙂. Ako mala som nikdy nemala take bezne choroby, ale vzdy som chytila take kvalitne zabavne z jasliciek, top bonus bola asi slintavka, to mi pride doteraz velmi vtipne 🙂. No uvidime ako to bude, ja tiez nechcem robit z dietata pokusneho kralika, ale aspon mat niekoho kto mi poradi, keby daco.

martinka1981
autor
4. dec 2010

@maggie2 maš pravdu 🙂

inak moj drahy tiež nieje nadšeny z toho že treba s detmi každu chvilku behať do poradne 😒 a tak isto ma nazor že skor niečo chyti u tej lekarky ako doma alebo kdesi vonku 😒 aj tak na SK sa chodi do poradne len kvoli očkovaniu,že? 😝

maggie2
4. dec 2010

@martinka1981 už len to, že sa to nazýva poradňa. Dnes keď všetky infos si vie normálny človek zohnať v literatúre a na nete. S dieťaťom idem lekárovi len keď je vážne choré, alebo na očkovanie (ale my neakceptujeme a nedávame každé) No a samozrejme preventívky. Tie treba absovovať.

maggie2
4. dec 2010

@yanus tak Ty si ako ja. Ja chytím všetko od detí.

martinka1981
autor
4. dec 2010

@maggie2 no ved presne,načo chodiť k lekarovi ked je dieťa zdrave. Absolutna blbosť. My očkovať nedavame takže tam v podstate chodime zbytočne 😉 .
Na poslednej 15 mesačnej prehliadke sme ani neboli,dostali sme sa len po čakaren. Plno deti tam bolo od najmenšich až po teenegerov 😝 aka dobra hodka aj viac čakania. Tak sa moj drahy zvrtol aj s Miškou na rukach a išli sme preč 😀 . Teraz ked bola u nas lekarka pozrieť Viky tak hned vyrukovala že sme neboli s M.na poradni,ale sme jej povedali že čo a ako tak že nevadi 😀 . Objednaju ťa na termin a nakoniec je plna čakaren a sestrička ti povie že musime čakať. Tak načo vobec objednavaju 😖 .

yanus
4. dec 2010

@martinka1981 Tak to by aj mna zaujimalo, ako vseobecne u SK doktorov, naco objednavaju? To akoze, pre nas lepsi pocit? Aj pri tehu, kym som nezacala chodit k Loksovi, tak vzdy akoze tehu poradna, cakalo nas tam 20 tehuliek, kazda sacok s jedlom pri sebe a sudrzne sme na seba pozerali. Nakoniec ked vsetky presli, ja stale cakam, tak vybehol doktor, ze kde mame poslednu tehotnu, ze preco neprisla...a ja pekne vonku podctivo odsedene 2 hodky :P.

martinka1981
autor
4. dec 2010

@yanus tak to je dobre inak. U Lokšu je to fakt super že nečakaš. U mojej SK gyn.by som ani nemala šancu s objednať,to by bolo mesiac čakania. Ako tehu poradne celkom fungovali ale na Lokšu nema 😉 a u detskej sme tiež väčšinou čakali ale ta posledna poradna bola vrchol 🙄

maggie2
4. dec 2010

@yanus @martinka1981 ale v MMP je uvedených zopár termínov na Vorsorgeuntersuchung ako v tehotnosti tak aj potom s babatkom, inak z 50 percent môžu škrtnúť KBG. Takže treba absolvovať. Toto opatrenie bolo urobené kvôli sockám, kt. sa o deti nemajú tendenciu starať :(

ellysa
4. dec 2010

@martinka1981 no baby ti už odpovedali, ale nie nič iné nám lekár nedal 🙂

yanus
4. dec 2010

@maggie2 jj, ved tie peciatky riesim, uz som sa aj pytala kvoli KBG (KGB 🙂 ). Za Tehotenstvo ich ma byt 5 ze? Lebo mne vychadza len 4, bude tam treba dopisat, alebo mozno budu akceptovat z SK, este sa popytam.

maggie2
4. dec 2010

@yanus kamoške akceptovali aj pečiatky od SK doktorky, tam ide len o princíp, že dieťa si priniesla na prehliadku a ono bolo prehliadnuté. Nie je podstatné o akého lekára išlo a kde. Je to kvôli tomu, že náklady na nápravu zanedbanej starostlivosti sú enormné, a slúži to na odhaľovanie príznakov nejakých vážnych chorôb, prípadne na výchovu nezodpovedných rodičov, ktorí sa o deti nestarajú a prídu s dieťaťom k lekárovi keď je už najhoršie a zdravotný stav je natoľko zlý že dieťa zinvalidnie alebo už nebude nikdy zdravé, t.j. v zanedbanom stave tak že by sa ten už nedal zvrátiť, alebo veľmi ťažko naprával (choré očká, ústrojenstvo, sluch, podvýživa, týranie atď....) Čudujem sa že tento systém nefunguje takto na SK, mnohému by sa predišlo a niektorí občania ...... by viac dbali o zdravie svojich detí

snubenci08
4. dec 2010

ahojte chcem sa spytat na par veci...chcela by som rodit na slov. ale pocula som ze ak porodim na slov, tak nedostanem z AT matersku, tak budem nakoniec asi v mistelbachu, ☹ termin mam 15. januara 2011, chcem sa spytat ako je to s papierovackami ked aj ja aj manzel sme zamestnany v AT, vlastne manzel je na podpore. Po narodeni dostanem rodny list v AT alebo na slov??? Kde sa to vlastne vsetko vybavuje a aku zdrav. poistovnu bude mat babo? Slov. ci rakusku??? Co vsetko treba vybavit este??? 😕 Prech. pobyty mame v AT. Dakujem vopred za odpovede 😖 🙂

happy8051
4. dec 2010

@snubenci08 ahoj. ak si zamestnana v AT mozes rodit na slovensku a na matersku to nema vplyv. zdravotna positka zavisi od téoho kde si poistena ty. ale babo nako obcan sloveneksej republiky ak sa narodi na slovesnku ziska poistku na slovensku.
ak porodis v at dostabes dva rodne listy. jeden tam a druhy tu, kedze porodis obcana sr.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre