Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

happy8051
28. sep 2011

@evko1 mas narok na vsetky prispevky. finanzamt bude skusat tvoju trpezlivost. mas v at gynekologa??

yanus
28. sep 2011

@evko1 Chce to len trpezlivost, ja som to obehavala 9 mesiacov, ale je pravda, ze najviac ma zdrzovali na UPSVaR :P...Pevne nervy ;)

jana0706
28. sep 2011

@evko1 ja mam termin 13.10., tak som zvedava ci sa stretneme v porodnici, to by bolo fajn, ja len dufam ze sa malicky vypyta do terminu, nerada by som prenasala a uz vobec nechcem vyvolavacku, no ved uvidime ako to pojde...

evko1
28. sep 2011

@happy8051 Mám gynekológa v Hainburgu, dr. Urban, ale problém je v tom, že manžel má trvalý pobyt na Slovensku a musí si ho kvôli živnosti ponechať na Slovensku a teda mi Finanzamt neverí, že ako mladá rodina nebudeme žiť spolu??? Jasné že reálne som viac v BA ako v byte v Hainburgu, pravdupovediac som si ho prenajala kvôli tomu, aby som mohla byť freigestellt, ale teraz mi to už nestojí za to, nechať sa kontrolovať od Finanzamtu, či tam ozaj reálne aj s dieťaťom žijem, je mi jedno, že dostanem materskú iba raz ročne to vyrovnanie, ale strácam nárok na zdravotné poistenie 8 týždňov po pôrode počas celej materskej a až keď znova nastúpim do práce, budem znova v AT poistená, no nie je to choré??? Má s tým niekto skúsenosť???

evko1
28. sep 2011

@yanus ale vybovovala si to tak, aby si mohla poberať všetko á 2 mesiace s trvalým pobytom v AT, alebo to vyrovnanie raz ročne, nakoľko máš travalý pobyt v SR?

evko1
28. sep 2011

@jana0706 Ja som sa práve vrátila od Urbana a náš poklad nepredvídaný sa v 39 týždni otočil, takže zatiaľ jej dal ešte týždeň čas, aj keď je dosť málo pravdepodobné, že sa ešte môže otočiť, ale človek nikdy nevie a ak teda nič, tak nás čaká cisársky ☹((((
Bola som z toho viac ako sklamaná, ale čo už narobím☹((

yanus
28. sep 2011

@evko1 vybavovala som si dorovnanie, kedze som pracovala pred materskou na SVK...ci dorovnanie, alebo poberanie, rovnako dlho to trva si myslim. Trvaly pobyt mam aj na SK aj v AT. Nie je to protizakonne, podla prav EU moze mat clovek 2x trvaly pobyt, avsak len JEDNO centrum rodinnych zaujmov, co je v AT. Nech si vravi, kto chce co chce, mne OP zatial nikto nezobral :P

dani84
28. sep 2011

Caute babule,
takze moj porod - prijem 22.9., po zisteni, ze mam malo plodovej vody sa rozhodlo, ze porod vyvolame. Rano o 6:00 23.9. mi dali vyvolavacku, o 10:30 zacali kontrakcie, manzel dosiel cely bledy do nemocky 🙂 O 12:00 ma previezli do Entspannungsraum, asi pol hodinku som tam hopsala na fitlopte, potom sme napustili vanu - tam mi bolo najlepsie - neskutocna ulava ta tepla voda, kontrakcie sa mi tam predychavali lepsie. Pocas celeho porodu som mala presne tu Hebamme, ktoru som chcela - Eva Bauer - neskutocne mila osobka, bola som s nou nadmieru spokojna. O 14:00 sa ma spytala ci nechcem infuziu na zmiernenie bolesti, to som uz mala vraj velmi silne kontrakcie, takze sme dali a baby poviem vam, potom to uz bola pohoda, kontrakcie som citila, ale dalo sa to vydrzat. Pekne som sa otvarala, len ku koncu uz mala Celine velice naponahlo, takze sme nestihli dojst ani na salu, Hebamme volala doktora, ze rychlo doneste si vsetko do Entspannungsraum, nestihame na salu, ze uz vidi hlavicku 🙂 No a potom som uz len 7-8 krat potlacila a mala bola na svete 😵 😵 😵 Sme tam aj s manzelom revali od stastia asi pol hodinku 😉
Malinku mi hned este neumytu prilozili na hrud a nechali mi ju asi 15 min. Potom ju zobrala sestricka okupat, manzel siel s nou. Musela som este porodit placentu, co mi moc neslo akokolvek som tlacila, tak ma previezli na salu, tam uz ani neviem ako (som bola myslienkami pri malej) sa podarilo a potom bolo sitie. Natrhlo ma iba z vnutornej strany na dva stehy, takze v pohode.
Potom nas nechali s manzelom samych asi dve hodinky, malu som si hned prikladala, aby sami spustilo mliecko. Hebamme nam doniesla veceru, aj mne aj manzelovi 🙂
A co sa tyka personalu, tak ja som bola nadmieru spokojna, fakt sa nemam na co stazovat, citila som sa tam dobre a pohodlne. Na izbe sme boli dve a aj s tymi navstevnymi hodinami sa to dalo, nikto s nicim neprehanal a vsetci boli ochotni pomoct a odpovedali na kazdu otazku aj ohladom kojenia, vsetko vysvetlili, pomohli ked bolo treba a namoje zelanie malej nedavali ani flasku, ani cumel. 🙂
Takze tolko k mojmu porodu.... 🙂 😉

evko1
28. sep 2011

@yanus Znamená to ale, že teraz po pôrode reálne bývate v AT a aj manžel je tam prihlásený k trvalému pobytu,alebo? Aj ja mám OP a trvalý pobyt aj aj, že to SR nevadí som sa informovala, ale nevadí to ani v AT?

yanus
28. sep 2011

@evko1 Ano obaja rovnako, byvali sme v AT uz pred porodom. Preco by to malo v AT niekomu vadit, ved ked vystupujes pred uradnikmi, tak neukazujes SK OP, ale pas...a TP mas v AT. Nemusia vediet a nemusi ich to trapit a keby ich to trapilo, vramci EU mozes a pokial by nesuhlasili, povies ze im das cestne prehlasenie, ze centrum tvojich zivotnych zaujmov je len v AT a basta.

evko1
28. sep 2011

@yanus Priala by som si, aby to bolo u nás o trocha menej komplikované ☹
Ďakujem ale za super rady, škoda, že som tento portál našla až teraz.

yanus
28. sep 2011

@evko1 nie je zaco, skus napisat ked tak IP presne situacie v ktorej ste, nech mi je to blizsie, mozno este pomozem

jana0706
28. sep 2011

@evko1 my mame tiez taku chaoticku situaciu, tiez mam trvaly pobyt aj v SK aj v AT a manzel iba v SK, tak som zvedava ze ako to po porode poriesime my...
co to malicku napadlo sa na poslednu chvilu este otocit, to je fakt skoda, mne Urban pri poslednej navsteve "slubil" ze maly sa uz neobrati, ked je uz raz dobre otoceny...a kvoli tomu ze je KP tak mas u neho este kontrolu? lebo ja som bola naposledy na zaciatku 36 tt a teraz uz len do porodnice na CTG...
a ak sa babo neobrati kedy ti chce robit sekciu?

jana0706
28. sep 2011

@dani84 juj ma ta tvoja sprava potesila, tesim sa ze si to tak skvele zvladla, asi je naozaj dolezite sa dopredu nestresovat ale tesit a potom to proste ide lepsie...dufam ze tiez budem taka spokojna ako ty 🙂

evko1
28. sep 2011

@yanus Zajtra sa o to pokúsim, musím si ešte čosi zistiť a nech nepíšem nepravdu, ozvem sa preto zajtra. zatiaľ ďakujem.

evko1
28. sep 2011

@jana0706 Ja som bola tiež asi naposledy v 37tt a dnes v noci sa mi to akosi nezdalo, necítila som pohyby, teda cítila tak trocha, ináč by som hneď letela do špitálu, tak som šla najprv ku sebe do práce a šéf mi urobil sono, že teda srdce bije, ja pracujem v ambulancii v Hainburgu, až potom som šla k Urbanovi do ambulancie, že sa mi to nepozdáva a urobil aj on sono a že nevie si predstaviť ako, ale otočila sa. a sedí herečka. zajtra idem na CTG, uvidíme že čo, budúci týždeň mám zasa hocikedy prísť a uvidíme. Cisársky vravel že buď budúci piatok, čo by bolo 7.10, alebo v pondelok 9.10 to uvidíme, ako sa bude malej dariť, asi ma z toho mrdne, akurát mne sa to musí stať, čo som v žiadnom prípade nechcela cisársky!!! Chcela som PDA, ale pri normálnom pôrode, ja totiž uspávam pacientov do narkózy pri gastro a colonoskopii, tak som nechcela takýmto spôsobom rodiť, ale človek mieni Pán Boh mení ako sa zdá.-(((

jana0706
28. sep 2011

@evko1 no ja nechcem ani epi, tak som zvedava ci to zvladnem...ale ked citam take pozitivne pribehy ako pise Danka kusok vyssie tak si zatial verim...a drzim palce aby si to malicka este rozmyslela a otocila sa naspat...
ja som inak mala od piatka do nedele take obdobie ze som maleho menej citila, uz som zacala trochu panikarit, ale od pondelka zase poriadne kope, minimalne tak silno ako predtym, tak neviem co to bolo tie tri "tiche" dni..

raa2
28. sep 2011

@jana0706 ono uz coraz menej bude kopat, lebo uz nemaju tolko miesta aby sa tam roztahovalo, treba sledovat pohyby, ja som uz den pred porodom vobec necitila pohyby, sme hned do nemocnice naklusali 😉

yanus
28. sep 2011

@evko1 Chces uplnu narkozu ci spinal? Vies nam napisat nieco o samotnej anesteze, ako rizika? Tvoj pohlad? Ucinnost? a ine?... Ja som mala spinal, nemala som s nim problem, okamzite zabral, dokonca potom ako mi dieta vybrali som zaspala, ale na konci to prestalo ucinkovat a ja som citila posledne sitie, cize nic prijemne a hlavne strasne tazko sa mi dychalo, akoby mi slon sedel na hrudi.

jana0706
28. sep 2011

@raa2 ved to som si aj ja nahovarala, lenze ja som necitila velmi ani pohyby, len take uplne nenapadne...ale od pondelka uz zase poriadne kope, inak velmi pohyby necitim, ale na to aby kopkal nozkami pod mojimi rebrami ma zda sa stale miesta dost 😀

evko1
29. sep 2011

@yanus Ja v žiadnom prípade by som nechcela úplnú narkózu, aj keď to sa našťastie v AT ani nerobia, jedine, keby že už je voľaký prúser a ideš no NOT OP, ale práve preto je potrebné ísť čím skôr do pôrodnice, keď človek vie, že bude cisársky , aby mali dosť času na zavedenie epidurálneho katétra a tak ti podať PDA , alebo Spinal, tak to robia väčšinou, je to iba iné miesto, kam presne sa pichá katéter, ale si pri vedomí a všetko vnímaš. Na Slovensku sa celkom uspáva a nech mi vraví kto čo chce, dieťa bude uspaté spolu s matkou, aj keď iba na krátky čas, ale prečo by malo už tak zavčasu dostať svoju prvú narkózu, človek sám dobre vie, ako dlho sa potom odbúrava Propofol u dospelého a nie u takého prcka. A ty si mala tiež plánovaný cisársky, alebo sa to v priebehu pôrodu tak vyvinulo??? Ja budem robiť všetko preto, aby sa malá ešte otočila, aj keď budem musieť na hlave stáť, ale na opačnej strane Urban skonštatoval, že asi malá vie, prečo sa otočila a ohroziť ju normálnym pôrodom asi nikto z nás nechce, lebo do Viedne môžem ísť rodiť, len v HB to nerobia, lebo tu nie je pediater, ale pre dieťa je to rovnako veľké riziko, či tu alebo vo Viedni ☹((
A ty si sa ako cítila potom? Ako dlho ti trvalo, kým si bola zasa ready??? Nechcem byť obmedzovaná bolesťami rany, chcem začať fungovať a byť reálne aj s malou, nie mrnčať kdesi od bolesti, alebo to vôbec nebolo také zlé???

evko1
29. sep 2011

@jana0706 ja keby že celý víkend necítim malú, tak už letím do špitálu, aj keby že len menej, lebo práve na konci tehotenstva sa častokrát stáva, že sa zahrčkajú do pupočnej šnúry a práve Urban stále vraví, radšej prísť raz zbytočne, ako raz neskoro 🙂)) Ja netvrdím, že keby že rodím spontánne, tak chcem PDA alebo spinál od samého začiatku, to asi tiež nie, podľa toho, ako by sa to vyvíjalo, ale na druhej strane, načo trpieť??? Nikdy som nemala strach z bolesti, skôr z toho, že to bude príliš dlho trvať a ja po X hodinách príliš vyčerpaná na to, aby som spolupracovala vtedy, kedy je to najviac potrebné a teda na konci, keď treba tlačiť. ale veď uvidíš, s pozitívnym prístupom to pôjde určite super a ani ťa bábo nepotrápi🙂))
Ja som prvorodička musím povedať a k tomu mám 32 rokov a som zdravotník, tak to je asi tá najhoršia kombinácia byť takýmto pacientom.-)))

yanus
29. sep 2011

@evko1 neviem ako je to po tom spinale, ale mala teda uspata veru nebola, zevraj sa im tam tak priecila pri vytahovani, ze ju drzali dvaja, dokonca som citili (iba tahy) ako tam s nou "bojuju"...najhorsie som sa citila 2 hodiny potom, ako po operacii, ale odvtedy to bolelo iba pri vstavani alebo sadani. Postavia ta na nohy realne asi 15 hodin po operacii a musis chodit, na bolest ti daju cipok ak budes chciet, nebudes behat ako speedy gonzales prve dva dni 😎 . Pokial tam s tebou bude muz, tak kludne mozete mat malu stale pri sebe aj v noci, oni ti ju brat nebudu pokial nepoziadas, alebo im budes zvonit nech ti ju idu prilozit a prebalit :P. Zacala som sa o nu normalne starat uz hned ako ma postavili, trosku mi to vsetko trvalo, pri tych obmedzenych pohyboch, ale tak moje dieta sa nikam neponahlalo 🙂. CR bol kvoli prenasaniu a velkosti, nemozem sa stazovat.

jana0706
29. sep 2011

@evko1 no nastastie to nebolo cez vikend nic vazne lebo ved v utorok som bola na ultrazvuku a ctg v nemocnici a vsetko bolo v poriadku tak maly asi iba tak vegetil...ale ked budem mat zase taky pocit tak radsej zbehneme, presne ako hovoris, radsej zbytocne ako neskoro 😉 no ja mam 31 rokov, tiez som prvorodicka, ale zdravotnik nie som...mala som pocas tehotenstva vela casu tak som sa snazila si co to nastudovat a bola by som velmi stastna keby sa mi podarilo porodit prirodzene bez chemie, podla toho co som citala z roznych zdrojov je to proste pre dieta najlepsi start do zivota...epi urcite nie je nic strasne, ale predsa len sa o jej moznych vedlajsich ucinkoch velmi nehovori, a pritom prave kvoli nej sa cely porod moze spomalit, pripadne sa to potom cele skonci cisarskym ☹ aj ked aby som bola ferova tak kamosky co mali epi boli spokojne, maximalne mali potom migrenu, ale ziadne ine komplikacie...

raa2
29. sep 2011

@evko1 pokial ja viem tak uz aj na slovensku uspavaju neradi, len v nevyhnutnom pripade. zase nerobme uz z tych nasich lekarov uplnych somarov, oni zato nemozu ze zdravotnictvo je na slovensku je natom biedne 😉

evko1
29. sep 2011

@raa2 Ja by som si ale nikdy nedovolila nič proti slovenským lekárom povedať, ja som z fachu a pracovala som na Slovensku, aj keď už veľmi dávno, nie som lekár, som ale VŠ zdravotnícky technický pracovník ,ja mám problém práve s tým systémom, čo tu funguje a nedovoľuje našim lekárom a všetkým ostatným zdr.pracovníkom robiť veci, ako je štandardom inde, ale že sa v SR pri cisárskom uspáva je proste die Tatsache ☹((

evko1
29. sep 2011

@yanus
@jana0706
Tak a je to potvrdené, máme termín na sekciu na 4.10. ☹(( No nič to, dnes som ju zasa voľako ináč cítila, neviem to popísať, ale presne ako človek číta, že ak niečo nie je v poriadku, ako matka to cítiš 🙂 tak som bola na CTG a normálne sme sa s pôrodnou asistentkou zasmiali, kým sme zistili, ako napojiť ten monitor, aby sme ju vôbec počuli,lebo ležala ako ježko skrútená. Tak mi znova robili USG a to už prizvali aj Prim. Gamperl a to už mi bolo jasné, že čosi nebude celkom tak ako by som si priala ☹((
No ale nič to, zajtra termín u Anestezistu, v pondelok Aufnahme a v utorok sa nám snáď podarí tú našu herečku šťastne vybrať, keď to ináč nejde .
Smiali sa, že to bude dajaká extra herečka, keď už teraz toľké divadlo predvádza, lebo normálne krútili hlavou nad USG Bilder spred 2 dní a včerajšími a dnešnými, že to v 39 tt už snáď ani možné nie je🙂))

raa2
29. sep 2011

@evko1 ti pisem ze uz ani na slovensku sa neuspava pri cisarskom reze, tiez su proti uspavaniu, uz moja svagrina rodila pred 8 rokmi a ju neuspali a vtedy este mala tu moznost si vybrat ci chce uspat alebo nie 😉inak mala sa ti moze otocit tesne pred porodom este a tym ho aj spusti, kamaratke sa tak otocila, i ked uz je tam mala pravdepodobnost. inak v at mam pocit ze mozes mat aj pri sekcii manzela.

yanus
29. sep 2011

@evko1 Mozno slecinka vie preco sa otocila ;) Nechaj to na nu a budeme drzat palce, neboj, dobre to dopadne a za par dni budes fit, ja som po tyzdni uz behala s vysavacom ;)
@raa2 Hej myslim, ze tiez nemaju radi uplnu narkozu, ale vela som pocula priamo od pacientiek, ze chcu byt uspate, tak preto asi. Zevraj nechcu vidiet salu, ani byt pri vedomi, tak mozno preto. Vela zien sa aj boji, ze im spinal nezaucinkuje.

evko1
29. sep 2011

@raa2 ANO, je super, že manžel môže byť aj pri sekcii, tak snáď to rozdýcha🙂)) na predpôrodnom kurze statočne bojoval pri dýchaní a masírovaní a bol rád, že ho ubezpečili, že to bude bez krvi, no dnes ho postavili pred hotovú vec .-))) Asi bude veselo, ale veď uvidíme, podstatná bude bábika a on nech pozerá von oknom ak chce. Ale potom ju bude mať pri sebe a to je pre mňa dôležité, aj keď Hebammen v HGB Spital sú super, poznám zatiaľ 5, tak snáď nebude práve v utorok jedna z dvoch, čo ešte nepoznám, ale aj keď, je mi to jedno. Ale keby že sa ešte otočí, nemám nič proti, ale veľké šance tomu nedávajú a na spontánny začiatok pôrodu nechcú čakať, aj tak je už pomerne neskoro n aplánovanú sekciu, normálne ju robia 2 týždne pred vypočítaným termínom, no ale keď to díte je také nevypočítateľné 😉 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre