Pôrod v Hainburgu - reálne skúsenosti

lverffy
1. apr 2014

Ahojte hladam konkretne skusenosti s porodom v Hainburgu. Nezaujmaju ma administrativne detaily ale naozaj priebeh porodu - vsade sa diskutuje o rodnych listoch cenach a inym detailoch ale skusenosti s porodom sa daju najst velmi tazko. Pomozte mi a napiste mi vasu skusenost ak ste teda v Hainburgu rodili. Dakujem za pomoc.

lverffy
autor
4. apr 2014

tak co dievcata !co ste mali porod v Hainburgu nedate dokopy pribehy?... bolo by fajn mat ich tu pokope bez vsetkych ostatnych info proste len zazitky z porodu 🙂 😎

dulkagabulka
11. apr 2014

www.zenskekruhy.sk najdeš v pôrodných príbehoch konkrétne zažitky z pôrodu a tiež sa teším na tie, ktoré sem pridaju ostatné ženy 😉

madeleine
6. okt 2014

Ahoj, ja to mam relativne cerstvo za sebou. Chodila som do LKNOE aj na predporodne vysetrenia, stretla som teda takmer vsetky heebammen - porodne asistentky. V kontakte s lekarom som bola iba na ultrazvuku a pri samotnom porode. Inak sa o mna stale starali heebammen. Vsetky do jednej boli velmi mile, nielen ku mne, ale i k ostatnym pacientkam, s ktorymi som sa stretla bez ohladu na to ci hovorili po nemecky alebo nie (chodi sem aj vela madariek), sestricky rozpravaju vsetky aj po anglicky aspon zakladom, takmer vzdy je tu niekto, kto po slovensky alebo madarsky hovori, takze naozaj mozem povedat, ze robili vsetko pre to, aby som mala svoj komfort od uplneho zaciatku. Absolvovala som prve vysetrenie v 38TT - ozvy a ultrazvuk, vyplnila svoju diagnosticku kartu. Nech som mala akukolvek otazku, vzdy mi ju zodpovedali pokial mozno objektivne, vela som s nimi diskutovala (ja som si zvolila ambulantny porod a teda predcasny odchod domov). Nikto mi to nevyhovaral, kazdy sa pytal sa dovod a potom so mnou preberali detaily a moznosti. Vyuzila som aj den otvorenych dveri (nemecky je posledny piatok v mesiaci a slovensky prvy) aj heebammen sprechstunde (nieco ako konzultacia), kde som si nechala vysvetlit cely priebeh porodu od momentu kedy mam prist, ako o zistim, co bude nasledovat, co potrebujem, etc. Tyzden som prenasala, od terminu porodu si ma uz volali kazdy druhy den kvoli ozvam a kontrole maleho. Nikto ma nenahanal, nikto nic neplanoval, vsetko skratka nechali na malom, kedy sa rozhodne. Samozrejme, ze posledna kontrola uz bola o tom, ze vecne ho nosit nemozem a o take dva - tri dni by sme sa mali porozpravat, co a ako dalej, ale takisto nenasilne a velmi milo.

Porod samotny bol u nas velmi rychly, som prvorodicka, ziadne kontrakcie som nemala, len zrazu nastupili v trojminutovych intervaloch. Prijala nas heebamme v sluzbe, prezrela ma, povedala mi, ze mame cas, ze ma prijmu a mozeme ist oddychovat do entspannungsraumu (oddychova miestnost, na slovensku zvana vzdycharen, rozdiel je citelny uz v nazve, ze? 🙂 ). Pytala sa ci mam nejake otazky, aky mam postoj k utlmovacim alebo zmiernovacim metodam, povedala mi, ze kedykolvek si to mozem rozmysliet a cokolvek vypytat. Nechala nas samych, prisla nas obcas skontrolovat, inak sme mali uplne sukromie. Napustila mi vanu na ulavu (moc nezaberala, naberalo to fakt prudke obratky :D ), za styri hodiny som bola uplne hotova a dakujem Bohu, ze to netrvalo dlhsie. V case samotneho porodu som uz bola neskutocne vycerpana, prave sa pripravovala dalsia smena, tak prisli aj oni, tam boli aj slovenske sestry, vsetci ma povzbudzovali, boli velmi mili a ochotni, vsetko so mnou preberali, ziadne prikazy, odporucali mi si lahnut, alebo sa pootocit, pomahali mi tlacit nohy a neustale dokola opakovali, ze to zvladneme, ze uz len kusok. Hlavna heebamme ma motivovala, vzala mi ruku a nechala ma siahnut na hlavicku, ked uz bola na dosah, lekar len "asistoval", ak by nastala komplikacia.

Po porode som maleho hned dostala na brusko (kratka pupocna snura), ked dotepala vyzvali priatela, aby ju prestrihol a este nas nechali chvilku spolu. Potom maleho vzali, poumyvali priamo v tej istej miestnosti, nikam ho neodniesli, sestra k nemu bola velmi mila. Dali ho priatelovi do ruky, kym ma lekar prezrel, priniesli mi lozko, prelozili ma a odviezli na izbu aj s priatelom a malym. Ziadne obmedzovanie, ziadne limitacie. Po chvilke mi priniesli ranajky (porodila som o siedmej), vraj jest treba a bude to uz len dolezitejsie 🙂

Celkovo som bola super spokojna, maloktora prvorodicka asi vie co cakat od porodu, takze ano, lisilo sa to od mojich predstav, ale skusenost na nezaplatenie. Kde kade som citala, ze sa treba vyhybat slovenskym heebamme, nevidim dovod, ani s jednou som nemala problem, vsetky boli velmi mile a ochotne, bez ohladu na narodnost. U lekarov bol rozdiel citelnejsi, rakusania maju proste uplne ine socialne vzdelanie a povedomie o hodnote cloveka v partnerskom vztahu v zdravotnictve (u nas je doktor Boh a bodka). Ale rovnako, akonahle som sa na cokolvek opytala, dostala som odpoved objektivnu, niekedy mozno podfarbenu lekarovym presvedcenim, ale nebol to natlak ani vyhovaranie mojich rozhodnuti, bol to cisto lekarov nazor.

Velmi si ich pristup vazim, mam obrovsky problem s nemocnicami a lekarmi, pretoze sa citim ako plnohodnotny clovek a nie diagnoza, alebo kus masa. Mne osobne porod v Hainburgu ulahcil koniec tehotenstva neskutocnym sposobom a verim, ze aj pre maleho to bola vdaka tomu mensia trauma, ako keby som bola vystresovana a hystericky sa vadila s personalom, ze si nieco nedam pichnut, kym mi nepovedia co to je, ze odmietam nastrih, ze nevidim dovod na to, aby poslali partnera prec, kedho najviac potrebujem etc.

Mozem len odporucit.
Koniec romanu 🙂

madeleine
6. okt 2014

@madeleine Takto nejako vyzera entspannungsraum, len pre ilustraciu (naozaj odporucam navstivit). Vela napoveda uz to, ze maju dni otvorenych dveri, kym napriklad taka Antolska sa ani neunuvala mi odpovedat, kedy by som sa mohla prist pozriet na priestory porodnice ;)

bellanese
21. okt 2014

Ahoj Madeleine@ madeleine, chcela som Ti podakovat za Tvoje cerstve prispevky a vsetko dobre Tebe a Tvojmu malemu. To je fajn, ze uz ste uspesne za...
Este som sa Ta chcela opytat, ci nahodou nevies, ci poistovna v SR za to nejaku cast preplati? Zaroven, nemas nejake informacie ako postupovat s predporod.vys., ked si z opacnej casti Slovenska? DAkujem.

madeleine
11. nov 2014

@bellanese, stale cakame. Poziadali sme nemocnicu Hainburg (mame e-card), ktora kontaktovala BGKK (nasa rakuska poistovna) a este sme nedostali vyjadrenie. Ak sa vyjadria negativne, oslovim svoju poistovnu na Slovensku, Dovera mi potvrdila, ze mi preplati standardnu cenu slovenskeho porodu (cca 600 EUR), k vysetreniam neviem... 🙂 Skus mi napisat tak o mesiac, ci budem mudrejsia 🙂

madeleine
18. nov 2014

@bellanese takze teraz mi to prislo. Rakuska poistovna mi preplatila cca 100% vsetkych nakladov od momentu, kedy som tam bola poistena a mala e-card. Jedno predporodne vysetrenie stoji 87.60/ 175.20 EUR podla toho ci robia ozvy alebo aj USG, porod samotny kazdy den 584 EUR (September 2014). Ja som tam celkovo nechala 1868.80. Absolvovala som CTG+USG ako prijimacie vysetrenie, potom o cca tyzden este CTG, potom v den terminu USG+CTG a potom kazdy druhy den som chodila na CTG az do porodu (prenasala som tyzden, cize dve) a jedno poporodne. Aby ste to mali presne 🙂 Som ultra spokojna.

Co sa slovenskych poistovni tyka, je nutne si to s nimi vydiskutovat priamo. Mne Dovera povedala, ze mi preplatia cenu sandrdneho porodu na Slovensku, co je cca tych 600 EUR. Ale na predporodne alebo poporodne vysetrenia som sa nepytala specificky, takze neviem, ci su sucastou, alebo nie.

bellanese
19. nov 2014

ahoj madeleine, dakujem velmi, ze si sa ozvala a dala vediet. inak blahozelam 🙂, fakt super sprava, este sa Ti ozvem.

ziza55
27. dec 2014

@madeleine a v kolkatom tyzdni tam treba ist vlastne prvykrat pred porodom sa nahlasit?je tam nejaka ambulancia na to spacialne? vaginalne nevysetruju vobec?iba CTG?US?dakujem

madeleine
27. dec 2014

@ziza55 Ja som bola oznamit svoj zamer asi v 35., ale predvolali si ma az v 38. Vyziadali si potvrdenie o krvnej skupine a staphylokokoch (ak sa nemylim), obe som priniesla a mne robili CTG a USG, vaginalne vysetrenie som mala az na termin a potom po prijati k porodu. Po prichode do nemocnice sa treba prihlasit dolu na registracii pacientov (vzdy), kde si ta zaregistruju a pripravia ti podklady (ak si samoplatca tak vzdy dostanes papier, kam ti to zapisu). Samotna gynekologia a porodnicke odd je na druhom (zo schodiska na pravo uplne na konci chodby), tiez ma vlastne info okienko, kde sa prihlasis a zaznamenaju si ta a informuju doktorov, na co si prisla.

ziza55
27. dec 2014

@madeleine ďakujem moc za info..
Papa a všetko dobré tebe a tvojmu drobcekovi

fifla
30. dec 2014

@madeleine ahoj ... ak mozem, mala by som otazku. zijem v hadd a susedky s ecard rodili v hainburgu a fyzicky nepaltili nic pokila sa preukazali e-card. Podla toho, co som pochopila z Tvojej skusenosti si platila nieco aj cash? Trosku ma to matie, prepac 🙂, chystam sa rodit o mesiac a chcem si utvrdit informacie. dakujem za info 🙂. martina

madeleine
1. jan 2015

Ano, pretoze som si ecard len vybavovala a kym prisla, bolo treba to uhradit. Ale vratili mi vsetko od momentu poistenia. ;)

fifla
3. jan 2015

@madeleine dakujem 🙂

lussya
4. jan 2015

Baby,ja som estr nerodila, ale vcera som bola v hainburskej nemocnici, lebo som mala slabe spinenie. A mozem len to najlepsie povedat na tu nemocnicu. To vybavenie, pristup, technika, mile doktorky... vsetko vysvetlili, nic ma nebolelo. Len som moc nerozumela po nemecky... 😉 ale snad sa do porodu doucim. A ja este nemam svoju ecard, tiez na nu cakam, ale na muzovu ecard ma zobrali bez problemov a vysetrili zadarmo. A fakt je tam vsetko pekne, co som stihla pokukat. 😉

kattyy3
4. jan 2015

@madeleine ahoj super prispevok len sa chcem opytat kazdy prvy piatok v mesiaci maju v nemocnici den otvorenych dveri po slovensky? Nevies od ktorej hodiny? Taktiez by ma zaujmalo na zaklade prace si si vybavila ich e-card alebo niecoho ineho? Ja som podala papiere tiez si to vybavujem a ako dlho to trvalo? Dakujem za odpoved Katka

najwa
4. jan 2015

katty, v januari to maju posunute
kopirujem spravu
team UPOZORNENIE!
Vážené čitateľky fóra, dovoľujeme si Vás upozorniť na jednorázovú zmenu termínu prehliadky našej pôrodnice.
Najbližšia prehliadka sa uskutočni až 9.1.2015 . Inak je všetko ako doteraz. Za pochopenie ďakujeme a prajeme krásne Vianoce s vašimi detičkami a rodinami. Váš team pôrodnice v Hainburgu

zacina to tusim o 11.30

primulka5
4. jan 2015

ahojte, aj ja som zvedava na vase pribehy z tejto porodnice, budem sa tesit, ked sem nieco pribudne. Vdaka.

madeleine
5. jan 2015

Nie, ja som sa sem nastahovala a na zaklade trvaleho pobytu, pracu som uz menit nestihla, nakolko som uz prisla tehotna 🙂 Trvalo to asi mesiac od podania ziadosti kym prisli ecards a potom cca mesiac od podania ziadosti v nemocnici na preplatenie 🙂 BTW. poistena som bola odo dna podania ziadosti, len vydanie kart trva, lebo to robi tretia strana.

katy213
11. feb 2015

ahojte kočky, neviete náhodou niektorá, či v nemocnici v Hainburgu robia aj Nackenfaltenmessung a Organscreening samozrejem s E card ale u tehuliek čo tam inak nebudu chodiť na prenat. poradne?Ďakujem.

mata.g
12. feb 2015

@madeleine ahoj, prosim ta a karticku Dovery si musela odovzdat alebo mas sucasne aj e-card aj Doveru? Dakujem

mata.g
12. feb 2015

@madeleine Ahoj. Tvoj prvy porod v Hainburgu bol naozaj skvely, vdaka za tvoj prispevok 🙂 Ja by som tam v buducnosti tiez chcela ist rodit a to uz ako druhorodicka. Chcem sa ta este spytat, ci tvoj partner bol s tebou po cely cas od zaciatku kontrakcii a ci za pritomnost pri porode a pri strihani pupocnej snury si porodnica uctovala nejaky poplatok? Mala si moznost aj podania EPI? Alebo ti ponukli ine lieky proti bolesti? Vopred ti dakujem za odpoved. Mata

bambulka231
18. feb 2015

ahojte.chcela som sa spytat,ci nepoznate nejakeho slovenskeho gynekologa v hainburgu a okoli.chcela by som rodit v hainburgu aj vsetky vysetrenia podstupit tam,kedze robim v at uz dlhodobo.babo estelen planujeme.nasla som dr.loksu,aj bol vedeny ako zamestnanec kh hainburg,ale dnes som ho tam uz nenasla medzi zamestnancami.nemate nejake info o nom?ci nejakeho ineho dobreho gynekologa v hainburgu a okoli? dakujem 🙂

natalyas
17. mar 2015

@madeleine pekny prispevok🙂 ak sa mozem opytat, maleho ti dali na brucho a potom ho dali priatelovi, teda k samoprisatiu po porode nedoslo? ako dlho ti ho nechali v kontakte skin to skin po porode? dakujem

madeleine
17. mar 2015

@natalyas ano, hned mi ho dali (po pravde, nedostali by na vyber ani nikde inde, taka som bola nedockava :D), pockali na dotepanie pupocnika (maly sa hned neprisal a hebamme povedala, ze je to ok, mam ho nechat sa rozkukat, zjavne sa tiez unavil), potom ponukli priatelovi moznost prestrihnut pupocnu snuru, potom sa ma spytali, ci som ok a mozu sa o mna postarat, maleho trosku umyt a dat priatelovi do ruky. Ako dlho to bolo sa nepytaj, naozaj netusim, tak mimo som z toho vsetkeho bola, ale predpokladam, ze keby som povedala, ze este si ho chcem nechat, neprotestovali by 🙂

dime
19. mar 2015

@bambulka231 chodim k Loksovi uz par rokov a mozem len odporucit, je velmi mily, priatelsky, nerobi zbytocne stresy, vsetko zodpovie, poradi atd. Objednava na cas, malokedy cakame (ked tak len par minut) - terminy sa daju normalne (aj pre pracujucich) dohodnut. Robil v nemocnici Oberarzta, ale kedze uz dosiahol urcity vek tak zvolnuje tempo, prestal robit nocne a nadcasy a koncom roka sa chysta do dochodku. Ja rodim v maji, nevedel mi sam povedat ci mam sancu na neho v nemocnici v maji narazit kedze momentalne prerokuvava zmluvu s vedenim. Ale pri porode su tak ci tak len Hebammen (pokial je vsetko ok), lekar pride az na zaver a to mi je ozaj jedno ci to bude on alebo iny. Len pozor - Loksa je Wahlarzt, cize za vysetrnie platis a poistovna ti potom (mensiu) cast uhradi. Ineho Slovaka gynelokologa v Hainburgu nepoznam.

andromeda10
21. mar 2015

@madeleine ahoj rada by som sa spytala čo si máš doniesť do porodnice a čo ti daju?? 🙂 ako napr. toaletny, nočnu košelu, oblečenie pre babo a pod .dakujem

majkacha
22. mar 2015

@najwa prosim ta, kde sledujes tieto dni otvorenych dveri? Rada by som sa tam isla popytat a popozerat 😉 Srdecne dakujem za odpoved.

majkacha
23. mar 2015

@najwa dakujeeeeem!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre