Pôrod v Prešove: Skúsenosti zo starej a novej nemocnice
Ahojte vsetky snazilky tehulky a maminky 🙂 Prezerala som si temu porod ale akosi som nenasla porodnice v Presove.A tak by som chcela zacat tuto temu aby sme si mohli navzajom podavat informacie ako prebieha porod v starej alebo novej porodnice.Budem velmi rada ak tu prispeju maminky, ktore uz maju skusenosti ale aj tehulky a ich nazor na porodnice.Prajem krasne tehulkovanie a zdrave deticky 🙂
Stručné zhrnutie
- V novej (monoblok) pôrodnici v Prešove je na každej izbe zabezpečený rooming‑in, takže dieťa môže byť po pôrode podľa stavu matky nonstop na izbe.
- Nadštandardná izba v novej pôrodnici je v diskusii uvádzaná s príplatkom približne 500 Sk/deň a spomína sa v nej vlastné WC, sprchovací kút, prebalovací pult a polohovateľná posteľ.
- Skúsenosti s personálom a hygienou sa líšia: niektoré matky chvália mladý empatický personál v novej nemocnici a primárku na novorodeneckom oddelení, iné matky považujú starú pôrodnicu za dobre fungujúcu napriek starším izbám a uvádzajú prípady nepríjemných sestier.
Najčastejšie otázky
Q: Aké sú hlavné rozdiely medzi starou a novou pôrodnicou v Prešove?
A: V novej pôrodnici (monoblok) je rooming‑in na každej izbe, častejšie sa spomína nadštandardná izba s príplatkom (uvádzaná cca 500 Sk/deň) a možnosť prítomnosti otca pri pôrode (spoplatnené 500 Sk podľa príspevkov); v starej pôrodnici sa uvádza polohovateľná posteľ a porodné kreslo, spoločné sprchy/WC a rozdielne skúsenosti s prístupom personálu.
Q: Kde a kedy si dať urobiť 3D ultrazvuk v Prešove a koľko stojí?
A: V Prešove sa spomína súkromná ambulancia Gynstar (Požiarnická ulica), telefón 051/7712244, cena podľa skúsenosti bola 2 000 Sk a vyšetrenie trvalo približne 30 minút; optimálne obdobie na 3D/4D podľa diskusie je medzi 16.–20. týždňom, a v Prešove údajne robí 3D ultrazvuk aj MUDr. Pall (poobedňajšie termíny, často streda).
Q: Ktorí pôrodníci v Prešove boli v diskusii odporúčaní?
A: V diskusii boli najčastejšie pozitívne spomínaní MUDr. Pitoňák (Pitonak) za prístup a odbornosť, MUDr. Poch za prácu pri sekciách, MUDr. Borecká s rozličnými skúsenosťami, a ďalej MUDr. Olejar, MUDr. Dzurilla, MUDr. Horanská a lekári modernej novej pôrodnice.
Q: Musím si v Prešove „dohodnúť“ alebo zaplatiť pôrodníka dopredu a koľko to stojí?
A: V diskusii sa uvádza, že praktika dohodnutia a platenia pôrodníka je bežná a oficiálne sa dá dohodnúť (príspevky uvádzali sumu okolo 6 000 Sk ako príklad), no nie je garantované, že objednaný lekár bude rodiť, ak má službu iný lekár.
Q: Ktoré predpôrodné kurzy alebo príprava sa v Prešove organizujú?
A: V monobloku sa v diskusii spomínala bezplatná predpôrodná príprava každý štvrtok (približne doobeda, vedie ju pôrodná asistentka z pôrodnej sály), program zahŕňa cvikové cvičenia a prednášky o priebehu pôrodu a dôležitých postupoch.
Q: Čo si zobrať do pôrodnice v Prešove pre mamu a dieťa?
A: Z diskusie: pre mamu 2 nočné košele, župan, ponožky, kojace podprsenky, hygienické vložky, papuče/šľapky do sprchy, kozmetika, hrnček/príbor, nabíjačka na mobil; pre dieťa jednorazové plienky (požadované), vlhčené obrúsky, mastička na zapareniny, vatové tyčinky, čiapočka a oblečenie na odchod domov.
Závery z diskusie
Zhoda
- V novej (monoblok) pôrodnici je rooming‑in na izbách a rodička má väčšiu šancu mať dieťa nonstop pri sebe.
- Nemocničná strava je v príspevkoch vo všeobecnosti hodnotená negatívne.
- Prítomnosť otca pri pôrode je v praxi umožňovaná, v diskusii sa spomínalo spoplatnenie prítomnosti muža 500 Sk.
Sporné názory
- Niektoré matky preferujú novú pôrodnicu pre rooming‑in, mladé empatické sestry a nadštandardné izby (príplatok ~500 Sk/deň), iné preferujú starú pôrodnicu pre údajne lepší individuálny prístup niektorých lekárov a dostupnosť polohovacej postele.
Otvorené otázky
- Bude a kedy prebehnúť plánované zlučovanie starej a novej pôrodnice v Prešove a aký to bude mať dopad na poskytované služby?
- Aké sú oficiálne sumy a pravidlá za dohodnutie súkromného pôrodníka v Prešove (konkrétne tarify nie sú v diskusii jednotné)?
- Ako zabezpečiť, aby objednaný pôrodník skutočne bol prítomný pri pôrode, ak sa služby menia?
Spomenuté značky a firmy
Gynstar, MC MYMAMY, GEKO, nemocnica Bardejov, nemocnica Krompachy, nemocnica Košice, nemocnica Trnava, monoblok (nová pôrodnica v Prešove), stará pôrodnica v Prešove
Spomenuté produkty a metódy
3D ultrazvuk, 4D ultrazvuk, CTG, rooming‑in, epidurálna anestézia (epi), pôrod do vody, polohovateľná posteľ, porodné kreslo, nadštandardná izba, odsávačka mlieka, predpôrodná príprava, fit lopta, klystír
Miesta a osoby
Prešov, Požiarnická ulica (Gynstar), Bardejov, Krompachy, Košice, Trnava, MUDr. Pitoňák (Pitonak), MUDr. Poch, MUDr. Borecká, MUDr. Olejar, MUDr. Dzurilla, MUDr. Smolko, MUDr. Horanská, MUDr. Kysely, MUDr. Pall, MUDr. Volosinová
zanna nechcem odhovarat,ale tie kolieska su maximalne nevhodne na nase chodniky/cesty... ja ich volam cerkutky, mozem kludne tvrdit z mojej skusenosti a skusenosti z rodiny a kamosiek.
davam do pozornosti http://www.e-kociky.sk/ ceny maju dobre su to kociare z PL ja mam Tako jumper FX maximalna spokojnost,skladny, relativne lahky,nafukovacie kolesa...
Oli,mala som šporťak s takými kolieskami a v pohode aj v zime som to zvládla, my práve naopak už nechceme veľké kolesa ......a sekčovské chodníky už mám prechodené,takže po dlhom zvažovaní sme sa s MM rozhodli práve pre taký typ kočiara a tak isto je dobre skladateľný keď ideš autom.....
Oli prvýkrát som mala dva kočiare, jeden podobný ako majú Cmuky a Katka a druhý športový s polohovaním na spanie,takže môžem si to porovnať čo mne osobne vyhovovalo viac, teraz budeme mať 2v1 plus sedačka vajíčko 😉 🙂
no ved ten nas je tiez vajicko,vanicka a sportak mna oslovil ten sportak maximalne je az 90cm dlhy a da sa dat do uplneho lahu. vanicka je super sluzi aj ako koliska osobne to dost vyuzivam,ked je maly nervozny spinka v nej pri mojej posteli a pohojdavam,ked sa mrvi 🙂) da sa rozobrat a naklikavat v smere aj proti smeru jazdy ci uz sportak,vanicka a aj vajicko mame tento v modro ciernom http://www.e-kociky.sk/?75,jumper-fx
vdaka za tie kociky! aspon viem lepsie, na co sa mam zamerat 🙂 najlepsie je poradit sa s niekym, kto ma skusenosti... 😉
Zanna, ja este chcem ist pozriet novu porodnicu v KE a potom sa rozhodnem, kde rodit. ale BJ posobi velmi sympaticky 🙂 a nie ze by to malo nejaky vplyv na rozhodovanie, ale primar v BJ je velky fesak, oplati sa ist kuknut! 😉 😀
dobre ranko...cmuky noo ja mam taky isty ak ty?ste kupovali v polsku?mi v leluchowe a stal 200 eur mne sa zda fajn
noo a uz aby ste porodili sekcovcanky a sup na cyklisticky chodnik na prechadzku 😀
dobre ranko,
katka mi sme nekupovali v Polsku, ale u tej pani v rodinnom dome na svaboch no ale ona predava kaciky s polska.
zanna ak chces chod sa tam pozriet ma tam dost velky vyber a super ceny 😉 . Nas stal tiez nejak do 200eur a este sme k nemu dokupovali vajicko tak nam na neho dala zlavu. Ja som hladala nieco do terenu tak preto take vacsie a nafukavacie kolieska 😉 . Ale inac ten kociarik co ste vybrali je fakt pekny 😎 .
eja takze primar v BJ? 😀 😀 😀 noo, ale mas pravdu 😕
ahojte! krasny dnik zelam! 😀
Katka ja uz sa tesim, ked bude babo na svete 🙂 mozeme spolu kocikovat 🙂
Cmuky, vsakze je fesak! 😉 😀
Lizatko, ty si z BJ? ano, bola som pozriet a ta porodnica je v porovnani s PO uplne super! 🙂 a este ten primar aky je fesny! aaach! 😀 😀 😀
Cmuky a Katka, co vsetko maju vase kociky a ako sa daju rozobrat a uskladnit a prenasat? a kolko vazia? my ideme po Velkej noci asi do Polska, tak by som potrebovala vediet taketo prakticke veci 🙂 a ozaj, aky je to vlastne typ?
eja zajdi na svaby rozdiel v cene minimalny a mas zaruku v PO ma dobry vyber teta,ak chces dam ti aj telefon na nich.Ja som tiez chcela kociar kupovat v PL ale som sa rozhodla kupit tu prave kvoli zaruke.
davala som link naten nas,kamosky 2 maju take iste,kazda je spokojna. Vanicka je dostatocne priestranna ale na zimu budete uz v sportaku,ten je tiez super robeny nefuka do neho z kazdej strany ako do tych superdrahych 🙂))
kolieska velke nafukovacie, predne troska mensie otacave,daju sa zaaretovat. do auta vojde bez problemu kedze sa vanicka odpoji od konstrukcie a konstrukcia sa lahunko zlozi, rozkladas jednou rukou. Vanicku doma vyuzivam aj ako kolisku,maly v nej cez den velmi rad spinka da sa pohojdavat. Kociarik super peruje ked potrebujes ukludnit male vrestadlo 😀 😀
vajicko ma novorodencku vlozku a da sa nakliknut na konstrukciu kociarika co ocenis ak chodis autom na nakupy kosik dole je velky pisu nosnost 5kg,ale ja som tam vliekla uz aj 10krabic mlieka 🙂))
na stranke ekociky su uz aj nove tohtorocne modely v super farbach a maju este lepsie riesene nanozniky 🙂)
ja ho nosim na prve poschodie po schodoch bez problemov sama ked sa mi chce tak vynesiem prv vanicku a potom podvozok,alebo to nosim v celku 🙂 Ozaj a vanicka sa da polohovat vo vnutri ak by mal maly reflux,co ja dost vyuzivam hlavne ked ideme von tesne po papani.
aja jj som z bj, ved sme si pisali 😉 ved ja o tom viem, ze oproti PO je to nebo a dudy ci ako sa to hovori 😀
ozaj a ak by mal niekto zaujem,tak kamoska predava tako jumper po malej zeleny je to starsi model ma predne kolieska mensie 😉
Ahojte všetci 🙂 ...
Cmuky ten obchod na Šváboch poznám,je super,prvý kočiarik sme mali práve odtiaľ 🙂 .
Katka na prechádzky po cyklistickom sa véééľmi teším aj s Tami sme tam nachodili kilometre 😀
Eji takže primár heeeeej 😀 😀 😀 😀 😀
Oli, vdaka! pojdem teda pozriet na tie Svaby, kde presne to je? hned na zaciatku? maju asi normalne otvaracie hodiny, vsakze? a kamoska co ma ten jumper, nemas fotky nahodou? kupila ho tiez na Svaboch? a aku ma farbu?
inak ja vajicko do auta nepotrebujem, lebo ho dostanem od sesterky. v case, ked sa moje dieta narodi jej z neho akurat vyrastie. ono uz teraz je mu to vajicko LTT 🙂
Lizatko, no zdalo sa mi, ze si z BJ a aj som vedela, ze sme si pisali, ale ta tehotenska demencia... 😀 tak sa radsej pytam, nech to celkom nepopletiem 😀
hehe! 😀 Zanna, noooo, primar... 😉 😀
inak nevadil Vam na cyklistaku hluk a smrad z cesty? alebo to tie stromy dokazu tak dobre stlmit? lebo ja prave koli tym exhalatom a hluku som mala v plane sa cyklistaku pri kocikovani vyhnut... hm?
eja a normal vas pustili na prehliadku porodnice? aj porodne boxy vam ukazali?
hej, vsetko nam ukazali, este aj novorodenecke a miestnost, kde osetruju babatka. na novorodenecke sme pozerali iba cez sklo, ale pekne nas previedli. aj boxy ukazali, lebo nikto nerodil a aj vsetko povysvetlovali, odpovedali ochotne na vsetky otazky. skratka prijemny pocit. vedela by som si predstavit este jedno zlepsenie - moc si vybrat polohu, v ktorej chcem rodit podla aktualnych potrieb mojho tela, ale mozno sa nakoniec aj to podari... 😉
heh ja tiez kocikujem po cyklistaku ale zo sarisa do presova, idem cez les 🙂))) super pocit ked si odmyslim tie padajuce kamene 🙂)
eji ked pojdes od sekcova tak pred nakupnym strediskom do lava je to v rodinnom dome po lavej strane uvidist to, ked niesu priamo v predajni maju tam tel.cislo a pridu. oni tam rovno aj byvaju.
skusim pytat od kamosky foto a cenu 😉
dobre Oli, popytaj sa. aj farba ma zaujima 🙂
aspon sa nebudem musiet trepat do Polska, ak sa podari kupit kociar tu na Slovensku 🙂
a trasu zo Sarisa do PO poznam, ta je super! po lese aj kazdy den trikrat by som kocikovala... 😀
ale my tu mame tak akurat panelaky a cyklistak je hned vedla frekventovanej cesty ☹ tak neviem... ale snad baby zo sekcova to uz maju zmaknute tie najlepsie trasy a poradia, rada sa pridam... 🙂
Eji,to vieš bývame v meste a tie výpary z áut sú všade nielen okolo cyklisťaku a čo sa týka hluku,mojej to vôbec nevadilo,spinkala počas celej prechádzky 🙂 ,juuuj krásne to časy už sa veľmi teším ako si to zopakujem a teraz budem mať ešte k tomu spoločníčku 😀
keby som byvala na Sekcove,tak chodim kocikovat hore smerom na solivar a po solivarskych ulickach a tak 🙂)) inak sekcov nemam rada 😉
no Zanna, mas pravdu, len priamo pri ceste su koncentrovanejsie... ☹ kto projektoval cyklistak rovno pri ceste, tak o nom si myslim svoje! na sidlisku 3 sa dalo viest cyklistak popri Toryse a vytvorit tam oddychovu zonu, tak preco sa to nedalo aj na Sekcove? hm? recnicka otazka architektky... 🙂
Oli, to je super napad! ja sa rada pridam, ked to bude niekedy v lete alebo na jesen! parada! viem, ze teraz sa hrad cisti a opravuje, vedie to tam kamos, tak aspon by som videla vsetky pozitivne zmeny, ktore sa udiali... ale aj keby tam nebol nikto, tak sa velmi rada pridam, len to spravne nacasuj 😀 termin mam v maji! 😉
a vdaka za link, idem hned kuk 🙂
Oli, tiez uvazujem nad trasou na Solivar. je tam vacsi klud a menej aut. aj ked je to do kopca, uf! ale aspon rychlejsie schudnem... 😀
a kamoskin kociar ma farbu zelenu? ci aku? tie predne kolieska sa mi zdaju dost male, nie je to problem v zime? a kolko by zan chcela?

Eji, po predchádzajúcich skúsenostiach sme sa s MM rozhodli pre tento kočiarik - http://www.babydepo.sk/e-shop/action/productdet...
v prešovských obchodoch som ho nikde nenašla,tak sme zašli do KE,tam sme si ho dôkladne poprezerali,ukázali nám jeho funkcie a tak,len cena tam bola oveľa vyššia ako na nete.
A v Poľsku sme tiež boli, v Nowom Saczy,no to čo sme my hľadali nemali a ostatné kočiare cenovo tak ako u nás. Ale ešte som počula,že v Leluchove tiež predavajú kočiare a ceny vraj v pohode. Veď skús popozerať.
Inak pozerám,že si sa už rozhodla pre BJ 😉