Pôrod vo Vranove nad Topľou

wells
8. máj 2014

Ahojte baby, chcem sa vas opytat ake mate skusenosti s porodom vo Vranove. 🙂 Velmi ma zaujima, ci personal na prodnej sale je: 1, ochotny prilozit dieta hned po porode, 2. umoznit bonding podla priania matky, 3.ci neokrmuju deti poza vas chrbat, 4. ci davaju infuziu pri porode, aj ked netreba a vyhovoria sa na to, ze to troska urychlime a je to akoze pre moje dobro 😒 , 5. ci umoznia dotapanie pupocnika. Prosim piste kto mate taketo skusenosti 😉

lostris1
8. máj 2014

no kamoska tam rodila pred mesiacom a mala otrasnu skusenost. jednak s porodom a o tom ze v kojeni nepomohli vobec a vrazili jej do ruky glukozu, ani nehovorim, ak chces podrobnosti napis IP

romanco
8. máj 2014

V prvom rade: každý to vníma individuálne. Rodila som tam 2x (naposledy aug.2013)a nemôžem povedať pol krivého slova. Personál bol skvelý, ústretový. Po pôrode mi deti priložili (po umytí), ale keďže som bola vyčerpaná ako handra, tak to nebolo nadlho a ja som to až tak nevnímala. Ohľadom bondingu som nemala výnimočné priania, tak neviem. Veľmi sa snažia, aby bolo bábo čo najviac s mamičkou a URČITE nedokrmujú "poza chrbát". Je to BLBOSŤ!!!Kým sa ti nespustí mlieko1-2 dni, tak musia podať glukózu, navyše deti plačú od hladu(samozrejme) Vždy ti nosia prikladať. Glukóza ani neviem ako vyzerá, podávali im to len sestry. Dojčenie mi ukázali raz a potom ma chodili kontrolovať, či to robím dobre. Pri 2.už nebolo treba, vedela som to. Ja som rodila prirodzene (12 a 10 hodín) a nedali mi absolútne nič, lebo vraj ide všetko dobre.( Vtedy by som dala za urýchľovák aj dom!). V5.bode ti neviem odpovedať. Určite tam pred pôrodom choď a informuj sa. Takéto debaty sú o ničom, lebo každá to vníma inak, má iný pôrod. Apropo: vranovská pôrodnica sa v hodnotení umiestnila na prvých priečkach!

apollo13
8. máj 2014

@romanco nechapem naco by sa dietatu mala davat glukoza. kolostrum sa tvori uz v tehotenstve. moj syn od porodu bol na mne prisaty v kuse a ziadnu glukozu nepotreboval. lenze ak tam deti glukozu potrebuju je to tym ze sa tam nerobi bonding a to prisatelka praveze chce, inak mne tam rodila kamoska a spokojna nebola. skocili jej na brucho, porod bezdovodne vyvolali pred terminom

romanco
8. máj 2014

No tak neviem či každú hodinu prikladať dieťa, nie je "vkuse prisatý", lebo ja som dcéru tak mala, ale zrejme toho nebolo dosť a asi 3x jej dali glukózu...Rozhodne sa nemienim pasovať do úlohy lekárky a mudrovať či to či ono bolo nutné. Viem jedno, keď som chcela, mala som dieťa vkuse pri sebe...Sestry sa jasne opýtali, či chcem malú mať pri sebe alebo nie a vždy ma nabádali k prikladaniu. Jednoducho, treba si to vyskúšať, lebo takto sú to len SUBJEKTÍVNE pocity. Musím ale povedať, že rozhodne nepatrím medzi ženy, čo sa tvária, že sú múdrejšie než lekári a všetko viem lepšie, ale svoj názor alebo požiadavku si poviem. Lebo všetko je o komunikácii!

wells
autor
8. máj 2014

@romanco praxovala som uz v nie jednej nemocnici, a velmi dobre viem, co sa robi za tymi murmi. Mnoho veci sa robi poza chrbat, len o tom verejnost nevie. Skoda, ze sme na Slovensku ako 100 rokov za opicami, co sa tyka humanizacie porodu. Mas pravdu, diskusia tu nic nevyriesi.
Nemocnica sa mohla umiestnit na prvych prieckach, ale dolezite je, co sa hodnotilo. Ja som porodna asistentka a tak troska sa do tych veci rozumiem. Este vela vody potecie, kym sa dostaneme ASPON na uroven Ciech.

romanco
8. máj 2014

Ja sa tu rozhodne nechcem s nikým hádať. Opakujem, že je to môj SUBJEKTÍVNY názor na túto konrétnu pôrodnicu, že ja som si to vyskúšala na vlastnej koži 2x a bola som spokojná. To je všetko! Ďakujem!

apollo13
8. máj 2014

@romanco neviem kolko stacilo alebo nestacilo tvojmu dietatu. ja som tym v kuse myslela fakt, ze cucal hodinu a pol v kuse, potom pol hodiny pauza a zase. mali sme zaznamenavat kedy kojime, som sa sestry pytala, ci nemozem skor zaznamenavat kedy nekojim 😀
a co sa tej glukozy tyka, kedysi ked sa deti dma rodili kto im dal glukozu? a suhlasim s wells, slovensko je v porodnicte a jeho munanizacii 100 rokov za opicami, to totalne vystihla

romanco
8. máj 2014

Tak potom nechápem, prečo rodiť v pôrodnici, keď všetko má byť supernaturálne. A nechápem tvoje pripomienky, keď si to tam neabsolvovala. Ideš mimo tému. Ozaj a aj po tej hrôzostrašnej glukóze som dojčila 2 roky obe deti, ale to je už tiež iná téma. Všetci sú tam totálni amatéri, ktorí nevedia čo robia, všetci chcú zabiť ženy a ich deti...Takto som to mala napísať? Je to môj názor a hotovo. V podstate ma táto téma už nezaujíma, ja mám nadobro odrodené. Wells (zrejme) chcela vedieť naše skúsenosti. Má konkrétne požiadavky, ktoré môže predostrieť a ak to pôrodnica nemôže alebo nechce splniť, tak si pokojne môže vybrať, hoci aj v Čechách...a v tom je to čaro 🙂

monca385
8. máj 2014

@romanco
Súhlasím s romaco. Rodila som vo Vranove 2x a mám len super spomienky. Pôrody prebehli hladko, starostlivosť bolo veľmi dobrá. Pôrod žiadna trauma, ale zážitok na celý život.
Pôrodné asistentky milé, novorodenecké sestry chodili pozerať či správne prikladám dieťa. Pri prvom mi ukázali aj ako okúpať pod tečúcou vodou. Ja môžem len odporučiť.
Čo sa týka vyvolávanie pôrodu, či podávanie infúzie mne nedávali nič. No neviem či by som sa bránila, keby mi povedali, že to potrebujem, alebo moje dieťa.
Deti mám s dosť veľkým vekovým rozdielom (2005, 2013), obe mi hneď po narodení dali na telo a hneď sme skúšali aj prisatie (ani ich neumývali). Samozrejmá vec, že ich potom vezmú na novorodenecké, veď ty si aj tak po pôrode dve hodiny na sále. Potom ti dieťa prinesú a nechajú tak dlho ako chceš.
Ukazujú ti ako máš správne dieťa priložiť pri kojení. Po každom dojčení je váženie, budeš vedieť koľko vypilo. Je normálne, že pokiaľ nemáš mlieko, tak mu dajú zopár dielikov glukózy zo striekačky. Nikdy to nerobia poza tvoj chrbát. A aj sama budeš rada, lebo nechať dieťa plakať od hladu, alebo stále na prsníku, je hlúposť. Mlieko Ti príde po dvoch dňoch a nechci vedieť aké by si mala rozcmúľané a boľavé bradavky 😒 od sústavného prikladania. Prikladať máš, ale nie aby bolo prisaté hodinu a pol. Poškodíš len sebe a keď už budeš mať mlieko, tak budeš kojiť s bolesťami.
Žiaden extrém nie je dobrý a ani premúdrelé rady pôrodných asistentiek, ktoré Vranovskú pôrodnicu nevideli ani zo 100km. Každá prežívame pôrod inak. Niektoré sme viac citlivé, niektorým nechutí strava, iné chcú 5* hote.......... každá si môže vybrať. Ja viem, že som bola spokojná.

romanco
8. máj 2014

Presne tak! Som rada, že nie som sama! 😉

apollo13
8. máj 2014

@monca385 nestras ju ze dlhym kojenim poskodi seba. lebo to nie je pravda. nemala som na bradavkach ani ranku

romanco
8. máj 2014

Tak to je sranda! Ja so mala to isté, do krvi "vycucané" bradavky. Pri prvom, aj pri druhom bábätku v rôznej intenzite a na každom prsníku inak, ale to je znova SUBJEKTÍVNE! Ozaj a s pôrodnicou to nebude mať nič spoločné, keďže to mali aj kamošky rodiace inde... 🙂

apollo13
9. máj 2014

@romanco ved ja nehovorim ze to je chyba porodnice. asi to zalezi od koze. ja som napr nemala ani strie, co ja viem mozno to zavisi od elasticity pokozky. ale dula mi poradila krem purelan vraj hoji vyborne bradavky ale aj akekolvek ranky na kozi. mala som ho ale nevyuzila. kazdopadne vraj dobre a rychlo hoji. vraj vsetkym mamickam co pozna velmi pomohol. tak nech si wells kupi, keby mala nahodou takeho ocucavaca, ktory by bol na nej v kuse v porodnici ako ten moj

wells
autor
9. máj 2014

Boze baby, povodne som neplanovala aby sme sa tu hadali na nete. Ja som len chcela vediet, kto mala ake skusenosti.
Ani niesom taka mudra, ako sa zdam, som normalna baba.
Ale som rada ze su aj zeny ktore mali dobre skusenosti... 🙂
A neviem preco by som mala ist do Ciech, ked som z Vranova a tu byvam. Ist rodit do Ciech len koli nejakym poziadavkam to je tak trocha na hlavu. Nesom az taka fajnovka ako si zrejme myslime.

nelaanina
9. máj 2014

ahojte baby, ja som tiez rodila vo vranovskej nemocnici a bola som spokojna.........a myslim si to iste co romanco, ze kazdy to vnima inak........ja som mala dost dlhy porod a tazky ale ani na sekundu ma nenechali samu...... vzdy bol niekto pri mne.......takze to bolo fajn lebo som bola prvorodicka a skusenosti ziadne........ja mam strasne nizky prah bolesti takze mna to bolelo hrozne.....ale ked som uz nemohla vydrzat tak mi nieco pichli na ukludnenie a od bolesti a trosku to prestalo.......a po porode som 3 hodiny lezala na sale takze mi malu neprilozili hned po porode lebo som bola trosku mimo.....ale ked ma priviezli na izbu tak hned prisla sestra a snazila sa mi ju prikladat lenze nasej princeznej sa akosi nechcelo tahat....a preto jej museli davat trosku glukozy lebo mlieko sa mi zacalo tvorit az na treti den........ale tak ako uz kocky spominali velmi vela sa sestricky venovali a ukazovalia a radili a ak som nieco nevedela tak som sla za nimi a v pohode pomohli.......takze spokojnost..........

nelaanina
9. máj 2014

a co sa tyka tych ocmuchtanych bradaviek vela robi to ako si dieta prikladas........dieta by malo chytit cely dvorec na prsniku a nielen bradavku.......ale ak chyti iba bradavku tak potom je to krvave a ocmuchtane a bolave.......takze na to si treba davat pozor pri kojeni.......ja som mala kojila do roka a uz mala aj zubky a nikdy sa mi nestalo aby ma napriklad pohryzla....takze toto je dolezite pri kojeni- SPRAVNE PRILOZENIE DIETATA 😉

apollo13
9. máj 2014

@nelaanina ved mliecko vzd nastupuje az treti den. dovtedy je tam kolostrum takze aj tak nie je dovod davat glukozu. to ma mrzi ze si mala malinku az po troch hodinach pri sebe. to ze sa nechcela prisat spobili tie lieky proti bolesti. ale ja krasnucna na fotkach a ma krasne meno. ked som bola mala mala som velku babiku a dala som jej meno ninka 🙂 je to velmi pekne.

a chcem povzbudit zakladetelku temy: urcite bojuj za to co chces pri porode, lebo vsetko to co chces je urcite na 100% spravne a hlavne ti drzim palce nech ti vyjde neprerusovany bonding. to je z toho asi najdolezitejsie 😉

apollo13
9. máj 2014

ja som bonding mala aj manzel mal a spominame na to a vzdy spominat budeme, skoda ze v porodniciach je to vacsinou problem. ale mal niekto napr teda kontretne vo vranove bonding?

martinella1
9. máj 2014

@monca385 aj ja mam deti 2005,2013...🙂 a som z okresu Mi.....p

apollo13
21. máj 2014

@monca385 a este ma napada preco ked zena nema mlieko im davaju glukozu a nie materske mlieko inych matiek???

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre