Pôrodnica Čadca
Ahojte je tu niekto, kto bude rodit v decembri v Cadci, ozvite sa diki
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Čadci má zrekonštruované oddelenia, mnohé mamičky popisujú nové izby so sprchou, toaletou, televíziou a príjemným personálom.
- Podľa viacerých príspevkov je epidurálna analgézia v Čadci dostupná prevažne počas dennej služby (približne do 15:00), pri nočných pôrodoch ju viaceré ženy nedostali.
- Rooming‑in (mať bábätko pri sebe) v Čadci funguje, no kapacita izieb s možnosťou mať dieťa pri sebe je obmedzená a mnohé mamičky riešili postieľku cez nadštandardnú izbu za príplatok.
Najčastejšie otázky
Q: Je epidurálka (EDA) v pôrodnici Čadca dostupná aj v noci?
A: Väčšina príspevkov uvádza, že epidurálka sa v Čadci pichá len počas dennej smeny (viaceré mamičky spomínali približne do 15:00), a pri nočných pôrodoch im epidurál nebol k dispozícii.
Q: Dá sa mať bábätko stále pri sebe (rooming‑in) v Čadci?
A: Rooming‑in v Čadci funguje; niektoré mamičky mali dieťa pri sebe permanentne, iné dostali dieťa len na kŕmenie alebo ho mali až po niekoľkých hodinách; kapacita postieľok pre dieťa je obmedzená.
Q: Aké sú uvádzané poplatky za epidurálku, nadštandard a prítomnosť otca?
A: V diskusii sa uvádzali staršie sumy: epidurálka 2 500 SKK, nadštandardná izba približne 800 SKK/deň (uvádzané aj ako 26,5 EUR), prítomnosť otca pri pôrode bola spomínaná rôzne (600 SKK, 20 EUR alebo 500 SKK podľa rôznych príspevkov); tieto sumy sú v diskusii nekonzistentné.
Q: Treba sa na pôrodnicu v Čadci nahlásiť vopred?
A: Nie je potrebné sa hlásiť dopredu; viaceré príspevky uvádzajú, že stačí prísť na príjem, kde vás vyšetria a podľa stavu prijmú alebo pošlú ďalej.
Q: Kde sa robia CTG záznamy a kam ísť počas rekonštrukcie?
A: Viaceré mamičky uviedli, že CTG záznamy sa robia na 5. poschodí na oddelení rizikového (naľavo od výťahu); počas pôrodu sa CTG robí aj na rizikovom oddelení a na pôrodnej sále, pri rekonštrukcii prebiehali presuny a mamičky hlásili zmätok.
Q: Kedy a kde sú organizované predpôrodné kurzy pre Čadcu?
A: Podľa diskusie nemocnica uvádza predpôrodné kurzy od 30. týždňa, konajú sa 2× týždenne; návštevu pôrodnice je možné urobiť bez nahlásenia alebo telefonicky cez recepciu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Čadci prešla rekonštrukciou a mnohé mamičky opisujú nové a príjemné izby so sprchou, toaletou a televíziou.
- Nie je nutné hlásiť sa do pôrodnice dopredu; štandardný postup je prísť na príjem a byť vyšetrená podľa aktuálneho stavu.
- Rooming‑in je v Čadci zavedené, no dostupnosť postieľok pre dieťa pri matke je limitovaná.
Sporné názory
- Epidurálna analgézia: niektoré príspevky tvrdia, že EDA je poskytovaná len počas dennej smeny (do cca 15:00), iné príspevky sú menej jednoznačné alebo uvádzajú, že v prípade potreby ju zabezpečia.
- Poplatky: v diskusii sa uvádzajú rôzne sumy za epidurálku (2 500 SKK), prítomnosť otca (600 SKK, 20 EUR, 500 SKK) a nadštandard (800 SKK/deň alebo 26,5 EUR/deň).
- Starostlivosť na novorodeneckom: niektoré mamičky chvália sestričky a starostlivosť, iné opisujú individuálne negatívne skúsenosti so správaním niektorých sestier.
Otvorené otázky
- Presný aktuálny režim dostupnosti epidurálnej analgézie cez nočné služby (oficiálny harmonogram a zmeny počas rekonštrukcie).
- Konečný termín a detaily vybavenia novej pôrodnej sály po rekonštrukcii (termín dokončenia a zoznam nového vybavenia).
- Presné aktuálne ceny za epidurál, nadštandardnú izbu a prítomnosť otca v platnej miestnej mene.
- Jednotné pravidlá pre rooming‑in (kedy a za akých podmienok je dieťa ponechané pri matke cez noc).
Spomenuté značky a firmy
Pôrodnica Čadca, Nemocnica Martin, Nemocnica Žilina, Helios (Martin), gynpaucin, Altermater
Spomenuté produkty a metódy
epidurálka (EDA), CTG, rooming‑in, nadštandardná izba, klystýr, Vigantol (vitamín D), Hamiltonov hmat (vyvolávanie pôrodu), ozvy, predpôrodný kurz, vyvolávanie pôrodu, monitorovanie plodu
Miesta a osoby
Čadca, Žilina, Martin, Kysucké Nové Mesto, Raková, Turzovka, Ostrava, Třinec, Frydek‑Mistek, MUDr. Paučin, dr. Tavač, dr. Margušová, dr. Kyška, dr. Rehák, dr. Pavlíčková, Dr. Dlugos, Dr. Holub, MUDr. Kovačovič, MUDr. Walenfels, Tkačová, dr. Babjak, Čuboňová, Gulčik
lopusna-dik za odpoved 😉 , termin mam 1.2., preto som sa pytala, lebo ja uz na pasy chodim k mojmu dokimu, ten ma nikam neposiela, kedze aj ctg robi u seba v ordinacii...asi tam skusim brnknut, mozno bude stacit, tam prist az naostro 😀
baruskaaa:chodit tam nemusis pokial nemas problem,nicoho sa nemusis bat.Ked sa bude babo pytat na svet tak az vtedy tam pojdes 😉 bud rada ze ta nikam neposiela to znaci ze babo mas v uplnom poriadku 🙂 inak drim ti palce,a viete co to bude?ci to bude prekvapenie?
baruska,ja som az do konca chodila na poradnu aj pasy k svojmu doktorovi, do Cadce som isla az ked ma tam poslal doktor na hospitalizaciu ako poterminku
no ja dufam, ze ked sa babo zacne pytat na svet, tak tam stihnem dobehnut,mam totiz urobenu serklaz, tak myslim, ze po odstraneni stehu to uz pojde rychlo 🙂 byvame kusok za zilinou 🙂 ...a cakame dievcatko, vraj na 99,9%, tak dufam, ze to tak aj bude, lebo mam vsetko nachystane skor do ruzova...
a mozem sa opytat, mala si zajednaneho nejakeho doktora, alebo su vsetci dobri? 🙂
lopusna - este nemame vecicky...akosi sa s tym neponahlam...na konci januara zacneme cosi kupovat to by som snad uz mala vediet co to bude lebo buduci tyzden idem ku svojmu lekarovi na ultrazvuk 🙂 a keby sa nahodou nechcelo zas ukazat tak s manzelom sme sa dohodli na zelenej farbe...tak aspon par veciciek pokupime 😀
zabka:ja som tiez vsetko mala zelene,zlte,ale aj tak najkrajsi bol v bielom.A co by ste chceli chlapca,alebo dievca? 😉 Velmi si mi povedoma.
baruska ja si myslim,ze nemusis si zajednavat doktora naozaj su vsetci dobry kazdy jeden sa o vas pekne postara 🙂
ja som najskor chcela dievca.....ale tym ze chcu vsetci chlapca tak sa to na mna akosi prenieslo, ale ja budem vdacna za cokolvek len nech to bude zdravunke 😉 😉
povedoma? nooo byvam v Radoli tak neviem 😀
zabka:ano? ja byvam o kusok dalej Lopusne Pazite 😀 U nas prevladaju v rodine same dievcata tak sme radi,ze mame konecne aspon jedneho chlapca 🙂
To je,v prvych dnoch to bolo hrozne nemohla som si zvyknut,najmä ked som ho prebalovala vzdy sa mi pocikal tak,ze som ho kompletne musela prezliect.je to velmi zive dieta 🙂
fuuha.....tak to hej...mne moj lekar povedal ze mam tiez dost zive babo...lebo ten moj drobec v brusku stale cosi robi.....ani chvilku nie je na mieste 😀
zabka:Moje bolo v bruchu klidne,niekedy som mala s toho strach,ked som necitila pohyb.a teraz je to zive striebro. naucil sa hovorit tata tak ho ucim povedat aj mama a dnes to skoro aj povedal bolo to ze mam.nevymenila by som ho za nic aj ked niekedy vie pekne pohnevat,no a najmä,ked papa zeleninu to je hotova katastrofa 😀
juj...ja uz sa normalne tesim na toho nasho drobceka....ked tak od vsetkych pocuvam co doma maju, ze ake je to krasne ked pocuvaju to blabotanie a pozeraju na prve krociky....normalne sa to neda vydrzat...ja uz pocitam dni 😉
ale tak trochu sa aj bojim...predsa len byt mamou v 22 je na mna skoro 😒 ale tak dufam ze spolu s milacikom to zvladneme!!
ahojte maminy a buduce maminy. Tak aj ja som sa uz vcera vratila z Cadcianskej porodnice stastna domov so svojim druhym nadhernym babom 🙂 No tazko povedat, co by som pochvalila ako prve, a co ako posledne. Preto len velmi strucne, naozaj velka pochvala celemu kolektivu, doktorom, sestrickam - su to profesionali, mili, usmievavi, ochotni pomoct, tak sa nemate coho bat. Dobre to dopadne. No a o vybaveni ani nehovorim, super, super 🙂
zabka:To ti verim my sme sa tiez nevedeli dockat,kedy pride ten den aby sme si ho konecne mohli pomojkat.Ja mam 24 rokov a tiez som sa bala ako to zvladnem,pre mna boli najhorsie dni po porode nevedela som co bude dalej...nahorsie bolo ze som mala poporodne depresie ale casom to preslo.neboj vsetko pekne zvladnes ved mas sa aj o koho opriet-manzel 😉
Ahojte baby.
Prosím Vás, poraďte mi, čo všetko mi bude treba do pôrodnice do CA pre mňa a bábo. Fakt by ste mi veeeľmi pomohli. A chcem sa spýtať, či je povolené mať tie špeciálne sieťované nohavičky zo zdravotníckych potrieb, alebo to zakazujú, lebo v Martine ich vraj lekári zakazujú nosiť.....Ďakujem vopred.... 🙂
matulienka:jasne ze ich mozes mat ja som ich tiez mala a velmi som bola spokojna.V cadci to nezakazuju.vlozky,zupan,nocne kosele 2ks,mobil nabijacku,sampon,sprchac,papuce,toaletny papier,odsavacku na mlieko,cicaderma mast na bradavky,pdprsenku na kojenie,podlozky pod seba.pre babo 40 pampers plienok,rybaciu mast,navlhcene obrusky,bavlnene rukavicky no a ked pojdete domov tak potom nech ti manzel donesie veci pre babo.drzim palce 🙂
matulienda,ja som davala len 28 ks plienok,som mala take balenie newbornov z dm-ka,oni to aj tak dávaju na hromadu a tvoje nedostane to co prinesieš.No a masť na bradavky mam tiež z dm--babylove-, je dobrá a lacnejšia ako cicaderma.Nech už sa rozhodneš pre ktoru chceš,každopádne sa ti zide,ja som prve dni mastila nonstop,lebo kym si bradavky zvyknu,tak to boli 😝
cipriska, joj, ja mám termín 8.3. ale keďže mám problémy s vysokým krvným tlakom, tak sa môže stať, že pôjdem skôr, tak preto si chcem radšej všetko nachystať, aby som na nič nezabudla.....Takže do pôrodnice si nemusím nosiť vlastné veci pre bábo...Oni mi ho tam oblečú a až keď pôjdem domov, tak vo svojom????
betynka
takže keď si aj donesiem pampers, tak ich aj tak malé nebude mať, čo??? no tak to aj ja radšej pôjdem do DM-ka....a stačilo ti tých 28 ks????? nepýtali potom ešte aby si doložila? lebo všetky baby píšu minimálne 40ks....
Nooo, je to naše prvorodené, tak som ešte stále mimo, čo treba a čo netreba....hehe, ale to sa asi spraví...
lopusna
ďakujem za zoznamík......je toho o veľmi menej, ako som našla na nete všeobecný zoznam čo do pôrodnice....tak som rada....
40 kusov?? pani to je dost 😀 tiez by som si mohla zacat chystat dake tie veci do porodnice....ale casu dost....
sestram som davala 20 plienok a ja som si na izbe nechala 20 plienok,lebo drobca som mala cely den na izbe a tak som si ho aj prebalovala,ja nehovorim,ze to musia byt prave pampers plienky.Tiez som kupila tie najlacnejsie plenky,lebo som vedela ,ze ich maly ani nebude mat to bol len priklad.mne ta mast s dm drogerie vobec nepomahala.pomohla mi mast cicaderma a bradavky som si macala v kamilkach.mne bradavky popraskali a bola to strasna bolest,ale musela som to vydrzat.ked som isla kojit tak manzel vzdy musel ist prec nemohol sa pozerat ako ma to bolelo.Drobcek plakal lebo bol hladny a ja som plakala lebo ma to strasne bolelo,neprajem to nikomu.a trvalo to 3-4 mesiace potom sa to zahojilo.
No ty kokos, tak to sa mám na čo psychicky pripraviť, čo????? Joooooooj, no tak som zvedavá ako na tom budem ja.....Radšej si veru kúpim tu cicadermu pre istotu.
Nie neboj ty nemusis mat take probl.ako ja.No a ked sa mi to zacalo polepsovat tak v lekarni som si kupila MULTI MAM naplaste to si len prilozis na bradavku a nemusis to umyvat vobec ta vec mi tiez pomohla.Ale je to aj trosku drahe, stalo to okolo 17 eur,ale dostanes k tomu s tej znacky taku penu na kupanie babätka.ale ked som inak nemohla tak som to kupovala.Ked si das cicadermu na bradavky tak pred kojenim si musis prsnik vzdy umyt.A vlastne vzdy pred kojenim som si bradavky obliala vodou aby neboli suche,lebo aj s toho mi praskali ked boli suche a mala som to az zahnisane.Ja nikoho nechcem strasit ja vam len pisem ake problemy som mala ja.Dufam ze ani jedna nebudete mat take problemy 🙂
lopusna,tak to je asi indivindi s tou dm mastickou,poznam kopec bab,ktorým pomohla.Ja som zacala mazat hned od prveho kojenia a výhoda aj je,že sa nemúsi umývať,ale človek si nevyberie, musiš použiť to čo zaberá 😉

baruskaaa:myslim,ze mesiac alebo kolko pred porodom sa chodi do cadce na pasy,takze pojdes tam az ked ta posle tvoj gynekolog.To ti daju na brusko take pasy a pocuvaju srdiecko tvojho maleho,a ci nahodou nemas kontrakcie.A ak sa im nieco nebude zdat tak si ta tam mozu aj nechat na pozorovanie.A kedy sa vam ma narodit babo? 🙂