Pôrodnica Čadca
Ahojte je tu niekto, kto bude rodit v decembri v Cadci, ozvite sa diki
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Čadci má zrekonštruované oddelenia, mnohé mamičky popisujú nové izby so sprchou, toaletou, televíziou a príjemným personálom.
- Podľa viacerých príspevkov je epidurálna analgézia v Čadci dostupná prevažne počas dennej služby (približne do 15:00), pri nočných pôrodoch ju viaceré ženy nedostali.
- Rooming‑in (mať bábätko pri sebe) v Čadci funguje, no kapacita izieb s možnosťou mať dieťa pri sebe je obmedzená a mnohé mamičky riešili postieľku cez nadštandardnú izbu za príplatok.
Najčastejšie otázky
Q: Je epidurálka (EDA) v pôrodnici Čadca dostupná aj v noci?
A: Väčšina príspevkov uvádza, že epidurálka sa v Čadci pichá len počas dennej smeny (viaceré mamičky spomínali približne do 15:00), a pri nočných pôrodoch im epidurál nebol k dispozícii.
Q: Dá sa mať bábätko stále pri sebe (rooming‑in) v Čadci?
A: Rooming‑in v Čadci funguje; niektoré mamičky mali dieťa pri sebe permanentne, iné dostali dieťa len na kŕmenie alebo ho mali až po niekoľkých hodinách; kapacita postieľok pre dieťa je obmedzená.
Q: Aké sú uvádzané poplatky za epidurálku, nadštandard a prítomnosť otca?
A: V diskusii sa uvádzali staršie sumy: epidurálka 2 500 SKK, nadštandardná izba približne 800 SKK/deň (uvádzané aj ako 26,5 EUR), prítomnosť otca pri pôrode bola spomínaná rôzne (600 SKK, 20 EUR alebo 500 SKK podľa rôznych príspevkov); tieto sumy sú v diskusii nekonzistentné.
Q: Treba sa na pôrodnicu v Čadci nahlásiť vopred?
A: Nie je potrebné sa hlásiť dopredu; viaceré príspevky uvádzajú, že stačí prísť na príjem, kde vás vyšetria a podľa stavu prijmú alebo pošlú ďalej.
Q: Kde sa robia CTG záznamy a kam ísť počas rekonštrukcie?
A: Viaceré mamičky uviedli, že CTG záznamy sa robia na 5. poschodí na oddelení rizikového (naľavo od výťahu); počas pôrodu sa CTG robí aj na rizikovom oddelení a na pôrodnej sále, pri rekonštrukcii prebiehali presuny a mamičky hlásili zmätok.
Q: Kedy a kde sú organizované predpôrodné kurzy pre Čadcu?
A: Podľa diskusie nemocnica uvádza predpôrodné kurzy od 30. týždňa, konajú sa 2× týždenne; návštevu pôrodnice je možné urobiť bez nahlásenia alebo telefonicky cez recepciu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Čadci prešla rekonštrukciou a mnohé mamičky opisujú nové a príjemné izby so sprchou, toaletou a televíziou.
- Nie je nutné hlásiť sa do pôrodnice dopredu; štandardný postup je prísť na príjem a byť vyšetrená podľa aktuálneho stavu.
- Rooming‑in je v Čadci zavedené, no dostupnosť postieľok pre dieťa pri matke je limitovaná.
Sporné názory
- Epidurálna analgézia: niektoré príspevky tvrdia, že EDA je poskytovaná len počas dennej smeny (do cca 15:00), iné príspevky sú menej jednoznačné alebo uvádzajú, že v prípade potreby ju zabezpečia.
- Poplatky: v diskusii sa uvádzajú rôzne sumy za epidurálku (2 500 SKK), prítomnosť otca (600 SKK, 20 EUR, 500 SKK) a nadštandard (800 SKK/deň alebo 26,5 EUR/deň).
- Starostlivosť na novorodeneckom: niektoré mamičky chvália sestričky a starostlivosť, iné opisujú individuálne negatívne skúsenosti so správaním niektorých sestier.
Otvorené otázky
- Presný aktuálny režim dostupnosti epidurálnej analgézie cez nočné služby (oficiálny harmonogram a zmeny počas rekonštrukcie).
- Konečný termín a detaily vybavenia novej pôrodnej sály po rekonštrukcii (termín dokončenia a zoznam nového vybavenia).
- Presné aktuálne ceny za epidurál, nadštandardnú izbu a prítomnosť otca v platnej miestnej mene.
- Jednotné pravidlá pre rooming‑in (kedy a za akých podmienok je dieťa ponechané pri matke cez noc).
Spomenuté značky a firmy
Pôrodnica Čadca, Nemocnica Martin, Nemocnica Žilina, Helios (Martin), gynpaucin, Altermater
Spomenuté produkty a metódy
epidurálka (EDA), CTG, rooming‑in, nadštandardná izba, klystýr, Vigantol (vitamín D), Hamiltonov hmat (vyvolávanie pôrodu), ozvy, predpôrodný kurz, vyvolávanie pôrodu, monitorovanie plodu
Miesta a osoby
Čadca, Žilina, Martin, Kysucké Nové Mesto, Raková, Turzovka, Ostrava, Třinec, Frydek‑Mistek, MUDr. Paučin, dr. Tavač, dr. Margušová, dr. Kyška, dr. Rehák, dr. Pavlíčková, Dr. Dlugos, Dr. Holub, MUDr. Kovačovič, MUDr. Walenfels, Tkačová, dr. Babjak, Čuboňová, Gulčik
@fidka79 ohľadom epiduralky to je tak, že je tam len jeden doktor ktorý ju vykonáva tehuľkám pri pôrode a ten tam je len tie v pracovné hodiny, takže s tým moc nenarobíme.. a vraj keď chceš mať babatko na izbe tak stačí povedať a oni ti ho tam dajú.. neviem posúdiť, či je to pravda nakoľko idem rodiť prvý krát, tak som sama zvedavá.. tiež by som bola rada, keby som mala mimčo pri sebe.. ale rozhodnem sa keď tam budem a podľa toho ako sa budem cítiť.. ak to bude ok, tak každopádne ho chcem mať pri sebe.. teda rada by som mala.. 😀 a čo sa týka personálu, tak som počula len a len pozitívne správy.. tak uvidíme ako to v skutočnosti bude..
ahojte maminy aj buduce maminy 🙂 ja som prve rodila v Martine bola som velmi spokojna....aj epidural mi prisli v noci pichnut ale trvalo to len hodinku s nim...nakoniec ma vzali na operacnu salu a robili akutnu sekciu tak ze som to moc bez bolesti neuzila nakolko ma dali do clekovej anestezy....teraz s abudeme pokusat o druhe mimco a to by som chcela do cadce boli tam kamosky a ti lekari a presonal super 🙂 🙂 🙂 urcite aj lepsie ako v MT
@mianc je fajn mat babatko pri sebe..ale na druhej strane ked budes ubolena z porodu budes rada ze ti ho sestricky nachvilku odnesu...ja som ani sediet nemohla...ked nam ho nosili tak maly len spal,nakojila som ho a tot vsio..si neviem predstavit ze by som ho mala este aj kupat a prebalovat..mne osobne to pomohlo aspon tie prve dni v nemocnici,doma som si ho uzila az az 😉
Tak ma napadlo opýtať sa, či mi treba aj tie podložky do postele... myslím tie, aby náhodou som nezašpinila posteľné prádlo...
@marguska - ďakujem pani doktorka... je milé, že sa na tomto fóre venujete mamičkám, pretože my, čo tam ideme rodiť prvý krát máme kopec možno nezmyselných otázok, ale tak chceme byť pripravené...
ahojte babule chcem sa opýtat či náhodou neviete o nejakej predporodnej príprave v nemocnici čadca ..ďakujem za info 😉
@janicca byva tam psychoprofylakticka priprava...kurz trva 10tyzdnov..cize od 30tt ho mozes navstevovat..prebieha v utorok v novom pavilone na 4.posch. v case o 14h a 15.45h...cena je 33eur....a este kontakt: p.Duranova 041/4604588 alebo e-mail: gynpor@nspcadca.sk
@marguska dobrý deň pani doktorka . .mám na Vás dve otázky 🙂
1 - čo je pravda na tom, že zubár počas tehotenstva nesmie vŕtať mamičke, a to počas prvého trimestra,pretože hrozí riziko vyvolania predčasného potratu,a potom v tretom trimestri, lebo tu zas hrozí riziko vyvolania predčasného pôrodu?
2 - najviac by ma ale zaujímal Váš názor na Dianatal gél, či s ním máte skúsenosti, či sa dá použiť aj čadčianskej pôrodnici, či je pravda, že je tu menšie riziko nastrihávania a či ho vy vôbec odporúčate. . .?
ďakujem za odpoveď
@petralukas ahoj ja som sa naň pýtala priamo na stránke pôrodnice čadca, pán prímar mi odpísal, že majú s ním len a len dobré skúsenosti, takže ja už ho mám nachystaný pri taške, a dúfam, že nám pômože či pri otváraní ale hlavne pri tom aby sme sa nedotrhali až tak.. ja som ho hlavne za tým účelom kupovala, kedy máš termín?
Dobrý večer.Nemám nič proti zubárom,ked treba zub ošetriť,netreba sa pozerať na to,v ktorom trimestri sa žena nachádza.Kaz v zube je vlastne infekcia v ustnej dutine,ktora tiež može vieť k rozsevu infekcie do tela a podielať sa na potrate či predčasnom porode.takže,treba ošetrovať chrup kedykolvek.
S Dianatalom mám len velmi male skusenosti,mamičky ho velmi nenosia,takže sa o nejakých štatistikách nedá hovoriť.Ale na druhej strane,ja som ho pri porodoch mamičiek použila cca 3 krát/velmi malé číslo/ a rodili velmi pekne, no ťažko povedať,či by nerodili pekne aj bez neho.Každopadne nemám nič proti nemu ako prípravku až na podla mna prehnanú cenu.Keby som mala na výber,vybrala by som si epidurál,ktorý stojí 70 eur,oproti 100 eurovemu Dianatalu,tolko moj názor.Ale kolko ludí,tolko chutí.Príjemné rodenie.
@mianc ahoj 🙂 tak to je super, že s ním majú dobré skúsenosti, no a ja mám termín až 29,augusta 🙂 ale manžel mi doniesol domov nejaké letáky (nakolko robí zvoz krvi u gynekologov) tak sa chcem o nom informovať čo najviac, ale vidím, že tebe sa to už kráti 🙂 však? tak potom mi daj vedieť ako to s ním šlo, a držím Vám palce, nech ste zdraví 🙂
@petralukas jasné.. dáme vedieť ako to s ním išlo.. ale nakoľko ideme na to po prvýkrát, tak to nevieme s ničím porovnať.. ja som na to naďabila na nete, potom som sa informovala u svojho doktora a teraz som písala do pôrodnice, či majú s tým skúsenosti s aplikáciu.. a či nie je s tým problém, keď si to donesiem.. nakoľko ho mám už doma.. tak som sama zvedavá, snaď pomôže čo i len trocha, aby som nebola dotrhaná...
@marguska s tými zubármi súhlasim, len som chcela vyvratiť to čo stále počúvam. a čo sa týka epidurálu - ja sa ho bojím 🙂 a tie mamičky rodili pri to géle s nástrihom alebo bez? pekný večer
@mianc vidím, že z toho dotrhania máš rovnaký strach ako ja 🙂 rovnako mám strach aj z nastrihávania a následného šitia. najradšej by som rodila v spánku 🙂 osobne mám velký strach z pôrodu, môj drahý má už zo mna depku
@petralukas pôrodu sa až tak nebojím.. snaď to nejako prejde.. budeme musieť vydržať.. a čo sa týka nastrihnutia vraj to ani necítiš popri tým tlakom a bolesti... ale najviac sa obávam toho šitia.. vraj keď sa to robí pri vedomí a ani to neumrtvujú.. a aj tá rehabilitácia potom.. 😖 no to nám nie je čo vtedy závidieť..
a vraj aj vyvolávačka má čo nasvedomí, keď sa žena pri pôrode dosť dotrhá, nakoľko sa telo nemá čas prirodzene pripraviť, že to už ide.. je to vraj silené.. takže ja sa chystám do pôrodnice až keď budú kontrakcie okolo 5-7 min. myslím si že to stačiť bude.. 🙂)))
@marguska ja súhlasím s vaším názorom, že epidural vychádza lacnejšie.. ale nakoľko je časovo obmedzená, ženám ktoré si to troška chcú uľahčiť tak iné im moc možností neostáva.. Tušim je epiduralka časovo dostupná v čadci len od 7:30-14:30h?! Teraz neviem či mám pravdu, ale aspoň takéto informácie mám..
V poslednom trimestri by som si už ale na zubarske zákroky dávala pozor, mne vyvolal porod. V ten deň mi museli vyvrtať zub, neskutočne ma bolel a večer sa to začalo. Mojej sestre sa stalo to iste.
Som rada že sa CA zmenila k lepšiemu, keď som tam ležala ja, bolo to strašne cca pred 5 rokmi.
Mate pravdu, epiduralka je časovo obmedzená.Nástrih hrádze nesuvisí s Dianatalom,ale s tým ako mamička spolupracuje pri tlačení, ake je velke dieťa,ktoré prichádza na svet,či sa do porodu zasahuje umelo z roznych príčin,či nie je príliš dlho odtečená pl.voda/a ide o tzv.suchý porod/,či nemá mamička príliš pevne panvové dno/športovkyne/,atd.
Nie je pravda,že pri šití nepoužívame anestezu/znecitlivenie/,podla rozsahu poranenia sa bud aplikuje injekčne mezokain alebo pri menšom poranení lokálne lidokain,bolo by to od nás surové,nie?
Ja som tu bola aj pred 5 rokmi, a verte nie je všetko čo sa blyští.Príjemné rodenie.
ja by som len napísala, že porovnávať epidurál a diantal gel podla mna nie je adekvátne. je prehnana cena gelu to hej, ale nie je to žiadny zásah, rodička lepšie spolupracuje bez EPI, je to názor množstvo porodníkov.
A chcela by som sa opytať, kolko nadštandardných izieb je v čadci. dakujem

no kočky.. mňa to čaká už čoskoro.. doktorka mi dnes na poradni povedala, že na ďalšiu o týždeň pravdepodobne už nedojdem.. 😅 sme na 2 palce otvorení a čakáme to čo chvíľa..
inak nemocnica má chrípkovú karanténu a návštevy nepúšťajú... ☹ takže to tam bude pre mňa asi veľmi dlho ak to nezrušia do vtedy... vraj to je zatiaľ do neodvolania... 😒