Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
dievcence, ktore ste uz rodili v Trnave teraz, ... @kocurko1 pisala, ze drobulku jej po porode sestricky hned prilozili ... je to pravda? moja neter rodila pred dvoma mesiacmi v trnave a ked som sa jej na to pytala, tak sa mi smiala, ze to vraj u nas na SK nikde nerobia, mozno s vynimkou sukromnych klinik... tak som bola velmi prijemne prekvapena, ze to tu bolo spomenute, ze v trnave sa sestricky takto "pochlapili" ...
lyongirl @ dakujem za odpoved
@gazovicka je to pravda. V ten den poprepustali vela zien zo sestonedelia a ani na salach nemali vela pacientok. Sestricka nemusela hned utekat hore s detmi. Rovnako prvy vecer na sestonedeli bol klud. Samy sa nas opytali, ci chceme priviezt deti 🙂
Najblizsie dva dni bolo vela sekcii, bolo uz menej casu. Som rada, ze som si mohla babo okupat. Jedna z detskych sestriciek musela behat dole a druha ostala hore s 10detmi, ktore musela sama okupat a do toho jej drncal telefon. Napriek tomu bola velmi prijemna a snazila sa pomoct.
Ked je plne oddelenie, najviac sa mi osvedcila jedna starsia kratkovlasa sestricka, velmi dobrosrdecna. Behala celu noc po izbach, kde plakali babatka 🙂
Ak si odmyslim nemocnicne prostredie, s dobrymi ludmi sa da vyjst 🙂
ja som rodila pred vyse rokom a mala som CR mali bol na sestonedeli a ja na rizikovom.......ked som chcela ist za malim musela som cakat na mamu aby ma tam na voziku zobrala lebo sestrickam sa nechcelo uracit ma tam vziat a samu ma nepustili.chvala bohhu ze na druhy den ma prelozili k malemu...prve prilozenie mi dali ked som sa tam dotrepala na voziku a to mi ho dali na ruky a ze prilozte si dieta a sestra odkracalla prec a ja ako prvorodicka som to nevedela a neslo mi to tak som sa tam snazila 30min si ho nejako prilozit a aj t ak ic sa nepodarilo.aaz ked som prosila asi 2 sestricky potom sa zlutovali a pomohla mi 😖 inak som bola spokojna az na par drzichh sestriciek 😠 ale to som si vybavola s hlavnou sestrou 😀
a este sa vas chcem spytat pri CR vam dieta dali aj na ruky alebo vam ho ukazali?????mne nie a to som nebola cela umrtvena.ruky a hlavu som mala ok 😉
tak si ho teda drobulku budem pytat, ak budem vladat 🙂 som hrozne zvedava na trnavsku nemocnicu, ale sa aj bojim .... ach jo... prvorodicka.... 😒
aj mňa sa sestrička po pôrode pýtala, či chcem malého priložiť a aj mi ho dlho na prsníku nechala 🙂
@gazovicka mne priniesla jedna zlata sestricka s kratkymi hnedymi vlasmi ukazat malu asi 2 hodiny po sekcii na izbu a dokonca mi ju aj prilozila, ked som ju nevedela koli tecucim infuzkam sama pridrzat poriadne. a to bol den, ked mali 5 alebo 6 sekcii, takze bol frmol. ked sa chce,t ak sa sa da, zalezi fakt od ludi😉
Ahojte 🙂 chcela by som sa spýtať či je to fakt v TT pôrodnici tak zlé alebo nie..... som prvorodička... mám strach neviem čo ma čaká zvažujem epiduralku alebo diantal gél a neviem čo by asi tak mohlo byť lepšie.... a ešte jedna otázočka máte niekto skúsenosť s MUDR. štefánikovou? ďakujem veľmi pekne 🙂
jj takže sa môžem v pohode popýtať či by si nenašla čas aj na môj pôrod..... moc ďakujem..... a dúfam, že ste zdravý 🙂
@zjanulaz Ahoj, ja mám MUDr. Štefánikovú vybavenú k pôrodu, už mesiac chodím ku nej do nemocnice na poradňu, zatiaľ je skvelá. Len mojej malej sa nechce ísť von, je stále strašne vysoko, doktorke sa to nepozdáva, tak v pondelok mi povie čo pôjdem spontánne alebo cisárskym. Ale odborníčka je to určite dobrá.
tak ja pevne verím, že ma ešte vezme a nebudú problémy lebo už potom neviem koho by som si vybavila :( takže už by mala byť malá vonku? no ja čakám 14.11., tak uvidíme či bude skôr alebo neskôr 🙂 inak ďakujem
Ahojte. Ja som rodila v TT nemocnici pred 3 rokmi. Vacsina sestriciek aj lekarov boli v pohode. Na vzdycharni zacala do mna jedna rypat, tak som jej jemne vynadala a odvtedy mi dala pokoj. Netreba sa dat. Sestricky na setonedeli boli velmi ochotne, poradili aj ukazali co bolo treba, len nemali radi, ked ich niekto zneuzival. Su to len ludia, niekedy ani oni nemaju dobry den, tak to treba aj tak brat. Ja som nemala tazky porod ale mala som komplikacie a doslo aj k chybe, tazko povedat kto to sposobil. Dolezite je ze lekarka sa o mna starala pocas kontrakcii a pri porode malemu asi aj zivot zachranila a to som si ju ani nezaplatila. Teraz by som ju chcela znovu, len keby to nebolo take drahe.
A este som chcela k tomu kremu na bradavky. Moj maly bol spave dieta, krmili sme sa vyse hodiny, stale zaspaval a nepil, ale cuckal, tak som mala bradavky v strasnom stave. Najlepsi liek nam dava sama priroda. Vzdy po kojeni som si z prsnika este vytlacila par kvapiek mlieka a nim potrela bradavky. Za par dni boli krasne zahojene a nemala som strach ze aku chemiu to malemu davam a nic ma to nestalo.
a ak smiem vedieť ako sa volala tá lekárka? ja by som si chcela zaplatiť je to môj prvý pôrod takže strach je o to väčší :( ale teším sa na malú, keď ju uvidím a hlavne, aby bola zdravá 🙂 takže samotné materské mlieko pomáha? no som zvedavá ako to bude prebiehať 🙂 no s tými sestričkami počula som všeličo..... a počas kontrakcií neviem či by som bola schopná niekomu vynadať, ale to asi príde nejak samo 🙂
Jej meno si nepamatam, ale zistim ho. Bola mlada, blondava a vsetci vraveli ze sa podoba na doktorku z Ordinacie v ruzovej zahrade. A neboj sa budes mad dost sil na vynadanie niekomu ked ti bude robit zle, dolezite je aby si sa ty citila dobre, oni su tam pre teba a nik nema pravo po tebe kricat. Ak by to bolo mozne, je urcite dobre, ked je s tebou manzel. Ak nema dost odvahy na porod, tak aspon vo vzdycharni, to moc pomoze. So mnou pri prvom nebol, ale pri druhom by som chcela, bude to asi prijemnejsie.
@renka_potvorka to je dr. Kovačičová a momentálne je na rodičovskej dovolenke 🙂, rodila ma 2x, bola perfektná 🙂
A tiež som manžela 2x pri pôrode nemala, ale veľmi by mi bol pomohol aspoň na vzdychárni, lebo fakt poniektoré sestričky sú odmerané a chovajú sa ako keby si ani nerodila ☹, pri chlapovi si toľko nedovolia, aj keď tie potvory, čo som mala aj pri druhom, aj pri treťom pôrode nemali problém ani pred manželom...drzé boli ešte aj po pôrode...
@renka_potvorka ja si myslim ze pocas kontrakcii t.z. v prvej dobe porodnej sa o rodicky staraju hlavne sestry, sleduju kontrakcie, srdiecko, radia ako dychat....lekar pride vysetrit a odrordit. ak sa nieco vazne deje s dietatom vacsinou nato pride sestra a vola lekara. Myslim si ze ziadna sestra po rodicke nekrici ak na to nieje dovod. Ak je spomalene srdiecko a ja netlacim,tak je lepsie ked na mna zakrici aby som sa spamatala a potlacila nez aby som nejako ublizila svojmu dietatu
no takže vidím, že ma čaká boj 🙂 no uvidíme ako to bude lebo manžel chodí na šlužobky, tak pevne verím, že nebude odcestovaný lebo ako sa poznám ja sa aj rozplačem ak budú hnusné :(
@zjanulaz myslim ze sa zbytocne obavas a stresujes. ja ked som rodila bola tam taka ukricana rodicka, ziadne rady nepocuvala a nervy stratil manzel nie sestra. sestra hovorila ze oni su na to zvyknute, ala manzel nebol. a mna tiez riadne znervoznila. ja som sa snazila robit to co mi kazali a dalo sa to zvladnut. Kazda vieme ze porod boli a preto s tym pocitame. a bolestive kontrakcie su sucastou porodu. Ak si myslim ze to nezvladnem tak si dam epidural . Aj ked hlavne rozhodnutie je na porodnikovi.
gulka63 ja som mala kontrakcie len 2 hodiny, ale zas velmi silne, problem vtedy nebol a aj tak ma lekarka prisla skontrolovat minimalne 5x. Raz mi povedala, ze ju mam pockat na posteli. Ta sestricka sla len tak naokolo a zacala vrieskat, ze co sa tam vyvalujem, ze mam ist do sprchy. Tak som ju niekam poslala. Nevravim, ze nemaju zakricat, ked je to potrebne.
@zjanulaz Ahoj, treba pozitivne mysliet, nie mat take cierne myslienky... Ked budes mysliet pozitivne , tak to musi urcite dobre dopadnut / to mam z vlastnej skusenosti/. A urcite Ti doporucam, aby si nebola histericka. To nema rad ani Dr. a o sestrickach ani nehovorim... Ja sa drzim pravidla, ze slusnost sa Ti vrati. Ja som obe moje deticky odrodila v TT nemocnici a nemozem na nikoho nadavat a ani nechcem. Hlavne si to cele neznechucuj, tes sa na maleho drobceka a ked budes Ty mila, ver mi, ze nikto nebude na Teba zly. Pri prvom porode bol manzel, naozaj to bolo super, ale pri druhom kvoli chripkovej epidemii tento rok v o februari /bol zakaz navstev a teda sa nemohlo byt ani pri porode/ som to zvladla aj bez neho - a mozno este lepsie. 😉 Moooc Ti drzim palce a uvidis, naozaj to nie je v porodnici take strasne. Niektore sestricky su fakt super a na ziadneho Dr. nemozem tiez poved nic zle. 🙂
ahojte, ja sa chystam v pondelok na prijem, v utorok mam naplanovanu sekciu. Ziadneho doktora som si nezajednavala, podla mna su tam vsetci odbornici, nepoznam ziadneho ktoreho by som vyslovene nechcela. Do porodnice chodim uz niekolko tyzdnov na kontroly skoro obden kedze mam rizikove tehotenstvo, aj som tam lezala tyzden a spoznala som ich viac menej vsetkych, ale nemozem na nikoho kriveho slova povedat
@sissik ako sa vam dari doma, malicka je zdravucka? tak vidis ani mna sekcia asi uz neminie, stale sa mi neotocila, aj ked ma este par dni 😉

@gazovicka používala som ich veci, aj košele, aj župan, župan minimálne, lebo som sa išla v ňom uvariť, a košele som si nechcela špiniť svoje a ešte tam bolo horko, tak som sa potila a svoje by som prepotila asi všetky...