Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
@gazovicka prvý balík som mala pampersky newborn, potom už som menila plienky podľa ceny a akcií.. jedine gaga plienky nevyhovujú a oranžové pampers..
@zazalienka Zuzi a gaga plienky robili zapareninky? ci? bo svagrina ich ide teraz skusat, tak som zvedava-..
@gadget.tt Kati zrejme hej, pretože po nich mal malý vodnaté hnisavé rany na gulkách.. doktor mi síce povedal že z plienok to asi nie je ale ako som zmenila plienky a nasadila canesten tak to zmizlo.. takmer 3 tt som ho liečila.. my zasa máme teraz bella happy a s tými som spokojná, riťu má fajnovú.. asi treba skúšať, každému bábatku vyhovuje niečo iné..
@zazalienka tak tie gaga ani skusat nebudem, ked ostatne nam nerobia problem..... jo jo ritulky maju vsetci krasne, len inak narocne.. 🙂
@zazalienka dakujem... tak ja po tych co miniem vyskusam tie tesco a uvidime....
@gadget.tt tvoje reakcie na situaciu v zdravotnictve su mi dost blizke a sympaticke. mali by sme si uvedomit ze lekarom nejde len o ich platy ale hlavne o zlepsenie situacie v zdravotnictve a tym ze riskuju stratu svojho zamestnania ich treba obdivovat pretoze im ide hlavne o pacientov, aby im mohli poskytnut adekvatnu starostlivost a nielen taku aku nariadi alebo povoli nejaky uradnik v poistovni. A zato ze poistovne neuhradia vsetky vykony ktore su u pacienta nutne a potrebne,lekari ozaj nemozu. A este nieco k starostlivosti o pac. Ak chcete mat nadstandartnu... chodte do sukromnej nemocnice. Tam ma sestra na starosti ovela menej pac. ako v statnej a moze sa osobitne venovat kazdej ich poziadavke, casto aj nezmyselnej alebo prehnanej
my tu situaciu v zdravotnicve a vyjednavani o cenach a vykonoch nevyriesime, ale ako pacienti si to odnesieme. ked nie priamo v nemocnici alebo dlhym cakanim, tak minimalne stresom, ci nas bude mat v decembri kto osetrit, ked sa nieco stane.
a kto si aky sposob vyjednavania zvoli, zalezi na nom. ale strajky a hadzanie plastov vysledok nepriniesli, zatate neustupenie z poziadaviek tiez nie a som zvedava co prinesu hromadne vypovede.
len som zvedava, kto si bude vstupovat do svedomia, ked niekto zomrie alebo budem mat trvale nasledky, lebo mu nebola vcas poskytnuta potrebna starostlivost 😝
howg na temu vypovdi a strajku z mojej strany
@gulka63 ani v dotaznikoch na internete a hodnoteniach som nevidela, zeby pisali, ze je pri porode pripustna ina poloha
ja si tiez stojim za tym ze co sa tyka starostlivosti mi bolo v nasej porodnici dobre. ale aj tak by som chcela vediet kto vypoved nedal. takeho lekara by som pri mojom buducom porode uprednostnila pred takym co vypoved dal a stiahol lebo by ostal bez roboty.
baby ktorym plienkam sa teda nakoniec tie zelene tesco plienky podobaju najviac? lidlovym DM-kackym, huggieskam pamperskam? tieto druhy som mala. chcem skusit tie tescove ale rada by som vedela na co sa aspon trocha podobaju. pouzivam teraz pampers active baby asi najviac. huggiesky neboli zle ale mali okolo noziciek viac volna a malemu nesedeli az tak presne zo zaciatku podla kil ako uvadzaju. skor mu sadli az ku koncu ked uz mal viac kil.
@bbarboraa akoze teba za tie roky na medicine co naucili? to co tu vysvetlujes je absurdné. Su ludia- vacsinou zdraví muzi, ktorí ccelý život robia a do socialneho a zdravotného poistenia tohto statu odviedli peknu sumu penazi, pricom z nich až po odchod do dochodku takmer netazia. Na druhej strane sa narodia ludia postihnutí, chori, vyžadujuci si obrovsku zdravotnu starostlivost a tito ludia ani do socialneho ani do zdravotnečho poistenia nic neodvedu, napriek tomu ich spolocnost nenecha ani sa trapi ani umriet. Jedna strana tam prispieva druha z toho cerpá - tomu sa v ekonomike hovrí princíp solidarity a funguje to tak v mnohých krajinách ale pozor urcite to tak nefunguje v najlepsom ? systeme sveta a to v USA. Lenže tento mechanizmus zdravotnictvo nepoloží. Naše nemocnice nie su v sukromnom vlastnictve a ani nasa najvcsia zdravotná poistovna v sukromnom vlastnictve nefunguje a to je ten problem! Ja pouzijem este takýto príklad: po porode mi pani dr. pichla nejaku injekciu vraj aby som necitila sitie, tuto injekciu musela nemocnica kupit od spolocnosti, ktora lieky predava, niekto musel rozhodnut od koho sa to kupi a za co sa to kupi, ten niekto musel jasne ze veci rozumiet, cize s najvacsou pravdepopdobnostou to bol lekár ale to podstatné je, že to nekupoval za svoje, cize tu vznika obrovský priestor pre farmaceutické spolocnosti, ktoré tuto injekciu ponukaju a predavaju....zjednodusene....zeby nákupca injekcie ako pozornost prijal dovolenku do brazilie.... to nie je moj vymysel, ale tvrda realia v SR.
Som za premenu nemocnic za akciove spolocnosti a lekárom podávajucim vypovede neuznám v tomto smere ani "kusok suchej nitky". Ako vsak prebehne cely proces premeny a do čich sukromných ruk, to uz je ina otázka a na inu debatu. Ale potom mozno v trnave v porodnici uz nebudeme rodit na lehatku, na ktorom rodila este maria terezia...
@gulka63 po prve porod nieje ziadne vysetrenie ani operacia, po druhe -ver mi, doktora vobec nezaujima aka poloha je nhajlepsia pre dieta, inak by zeny u nas nerodili na stoloch a kreslach. bohuzial u nas sa vsetko prisposobuje lekarom. alebo skor oni si to prisposobuju. v dnesnej dobe zena nema moznost porodit svoje dieta, miesto toho pride do porodnice, musi sa podriadit a nechat sa "odrodit"
@rikarika ja som to pisala s downikovi ako sukromu vec a postoj... mna a mojho partnera samozrejme respektujem kazde rozhodnutie je to kazdeho vec... a suhlasim aj zo zachranivanim predcasnikov kto chce ja som pisala o sebe a co som vysvetlovala o tych financiach o tych mnohy ludia nevedia ako sa to vyplaca a cuduju sa preco sukromny lekar zaraba a nemocnica preraba...preto som to spomenula... a ked sa to tak vezme ja na SR robit nehcem tak mi je celkom jedno ci budu a.s. ale nie ...
@bbarboraa a preco potom na svk studujes, ked tu robit nechces? mozno by tu rad studoval clovek, ktory by tu potom ostal aj pracovat a vratil by to, co spolocnost do jeho studia vlozila 😝
co je platene ako liecba, nie su nikdy zbytocne vyhodene prachy. ale vyhadzuju sa prachy na ine somariny a to sa ludom nehovori. a preto potom na liecbu chybaju.
a zrejme niekomu vyhovuje, ze nemocnica nie je akciovka a nemusi viest tak podrobne uctovnictvo, ako vedu ide akciovky, v ktorych sa da urobit audit, daju sa porovnat naklady a zistit, ci sa niektore veci a sluzby nedaju objednat lacnejsie.
a nechapem postoj lekarov, preco nechcu, aby sa viedloporiadne uctovnictvo, aby sa dali robit poriadne audity, aby sa dali porovnavat naklady....keby sa toto vsetko robilo, aj na tie ich platy by bolo urcite viac penazi
@sissik ja som tu povodne robit chcela... no nepaci sa mi system, ludia a samozrejme ani plat... tak pojdem do lepsiieho... ludia su chori vsade... a okrem toho neni tu ani miesto pre mna... chcem robit v TT a odbor ktory ma zaujima..tam neprijimaju naopak prepustaju a do BA sa mi neoplati cestovat ani stahovat kedze priatel ma dobry job tu.. no hodim sa hned po skole na matersku a po pol roku ficime prec... co je tom zle kopa ludi tu studuje a potom ide prec... na koho mam brat ohlad? si myslim ze ako kazdy najprv beriem ohlad na seba a rodinu a potom na druhych.... ci som jedina? 😉 a s tymi a.s mne to osobne nevadi len im asi vadi ze vsetko pokupi penta a bude ...
@sissik nooo ved to sme sa smiali ze budeme hned primari a operovat.... uvidime jak to bude a ako sa pisala kedze pojdem na MD tak ma to az tak nezaujima... jedine co ma trapi je posledna statnice 6.6 a TP 25.6 :D ale snad budeme zdrari.... 🙂 a mozno budem teda rodit v super novej TT porodnici 🙂
@isabelle777 nasla som len toto http://www.webnoviny.sk/zdravie/jedenasti-lekar...
@isabelle777 len ziadnu paniku, su aj lekari,ktori pracuju aj nadalej 🙂 aj TT porodnica takych ma 😉
@erni no ja uvazujem nad Dr. Deckovom len neviem ako to s nim je, Dr. Stefanikova myslim dala vypoved... co sa tyka tych lekarov viem ze budu pracovat, len ako ? ked budu mat desat rodiciek dvaja lekari... nechcem zazivat stresy pri porode este aj z toho ze nema na mna nikto cas, resp. ze sa nieco zanedba...
@isabelle777 ano k Dr.Deckovovi som mala ist aj ja,len to zhodou okolnosti nevyslo, jasne aj ja by som bola nervozna,keby nemal nikto cas,ale ja verim,ze take hrozne to nebude, ved je to v zaujme nemocnice ,aby sa to poriesilo,najhorsie to budu mat mamicky hned na zaciatku decembra
@bbarboraa po precitani Tvojich prispevkov musim skonstatovat, ze nerada by som sa niekedy ako pacient dostala do Tvojich ruk. Neviem si predstavit, ze by lekar ako Ty pracoval napr. na novorodeneckom odd. a snazil sa o zachranu babatiek, ked nie je o tom vnutorne presvedceny... Tak nakoniec bude mozno fajn, ked odides pracovat niekde do zahranicia 😒

@gazovicka zelené sú super, oplatia sa veľmi keď sú v akcii, ja bežne kupovávam DM plienky, keď mám na karte body, vymením a krabicu za 13.99 mám o 30 % lacnejšiu.. takže striedam podľa výhodnosti a akcií.. len ma štve že cena rovnaká a podľa veľkosti vždy menej a menej ks.. asi to berú podľa výhy balíka, či je tam 80 ks alebo 30 ks🙂))