Porodnica Trnava: Skúsenosti a názory mamičiek
budem rada, ked tu bude co najviac prispevkov, aby si mohli vsetky trnavcanky urobit ako taky prehlad o trnavskej porodnici 🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Trnavská nemocnica organizuje dni otvorených dverí každý prvý pondelok v mesiaci; na prihlásenie sa treba hlásiť na príjme okolo 13:30 a vrchná sestrička obvykle príde okolo 14:00.
- V regióne sa pôrod do vody uvádza pre nemocnicu v Topoľčanoch; Trnavská porodnica má iné prvky komfortu, ktoré diskusia spomína, napr. „ružové kreslo“, aromalampy a nadštandardné izby s vlastným WC a sprchou.
- Hodnotenie vybavenia, čistoty a dostupnosti intervencií v Trnave je rozporuplné: diskusia uvádza zmodernizované izby a dobrý personál, ale tiež staré kachličky a zanedbané WC; dostupnosť epidurálu je v príspevkoch protichodná a počas chrípkovej karantény boli návštevy vrátane partnera obmedzené.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy sú v Trnavskej porodnici dni otvorených dverí a ako prebehnú?
A: Dni otvorených dverí sú podľa informácií v diskusii každý prvý pondelok v mesiaci; treba sa ohlásiť na príjme približne o 13:30 a vrchná sestrička prichádza na prehliadku okolo 14:00.
Q: Čo si priniesť do pôrodnice v Trnave na príjem a na šestonedelie?
A: Na príjem prineste: tehotenskú knižku, kartičku poistenca, občiansky preukaz, kópiu sobášneho listu, župan, prezuvky, viac nočných košieľ, vložky, hygienu; pre bábätko: 1 balenie jednorazových plienok, 3–4 košieľky/body, čiapočku, niekoľko bavlnených plienok; diskusia odporúča tiež odsávačku mlieka, krém na riťku a vlastný Yal klystír ak ho preferujete.
Q: Je epidurál v Trnave dostupný a platí sa zaň?
A: Informácie sú protichodné: niektoré príspevky tvrdia, že epidurál (EPI) sa dá vyžiadať pri pôrode a bol poskytovaný zadarmo, iné príspevky uvádzajú, že epidurál v Trnave musí byť zaplatený a že personál ho údajne obmedzuje u druhorodičiek.
Q: Ktorí lekári v Trnave majú v diskusii pozitívne ohlasy?
A: V diskusii boli spomenuté Mudr. Štefániková (mnohé pochvalné ohlasy), Mudr. Čech (zastupujúci), Mudr. Varga (uvádzaný ako primár, cca 55 rokov), Mudr. Chovanová a zmienky o „dr. Strbom“.
Q: Kde v regióne je možný pôrod do vody?
A: Diskusia uvádza, že pôrod do vody ponúkajú v Topoľčanoch; Trnavská nemocnica bola v príspevkoch spomínaná skôr s alternatívnymi pomôckami (ružové kreslo, aromalampy) než s ponukou pôrodu do vody.
Q: Ako sú nastavené návštevy pri chrípkovej epidémii v Trnave?
A: V čase chrípkovej karantény bola v diskusii uvádzaná úplná zákaz návštev vrátane partnera pri pôrode; rodine umožnili komunikáciu a ukazovanie dieťaťa cez okienko.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dni otvorených dverí v Trnavskej porodnici sú pravidelne každý prvý pondelok v mesiaci.
- Niektoré nadštandardné izby majú vlastné WC a sprchu; nadštandard poskytuje väčšie súkromie a služby (donášanie jedla na izbu).
- Topoľčany sú v diskusii konzistentne uvádzané ako miesto, kde sa pôrod do vody praktizuje.
- Je bežné si do pôrodnice doniesť vlastné veci pre dieťa (košieľky, plienky) kvôli pachom/pracie chemikáliám erárnych vecí.
Sporné názory
- Epidurál: jedna skupina tvrdí, že EPI sa dá pri pôrode získať zadarmo, druhá skupina tvrdí, že epidurál treba platiť a že sa „šetrí“ pre druhorodičky.
- Stav prostredia: niektoré príspevky opisujú vymalované, útulné časti oddelenia, protichodne iné opisujú staré kachličky a zanedbané WC.
- Prístup k pôrodu (partner pri pôrode): niektoré skúsenosti hovoria o možnosti prítomnosti partnera, iné uvádzajú zákaz návštev počas chrípkovej karantény.
Otvorené otázky
- Je epidurál v Trnavskej nemocnici štandardne hradený z verejného zdravotného poistenia alebo je bežne platený pacientom?
- Bude Trnavská porodnica zavádzať alebo rozširovať možnosť pôrodu do vody?
- Ako sa konzistentne rieši prístup partnera pri pôrode počas budúcich epidémií/karantén?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica,Nemocnica Topoľčany,Nemocnica Piešťany,Materské centrum,časopis Mama a ja,Babetkovo,Rajec,Labelo,Yal,Opthalmo-septonex,Vincentka,Steri mar,Johnson
Spomenuté produkty a metódy
epidurál (EPI),pôrod do vody,ružové kreslo,aromalampy,nadštandardná izba,Yal klystír,glycerínové čípky,Labelo,Rajec minerálka,Opthalmo-septonex kvapky,odsávačka mlieka,sudokrém,formovače na bradavky,nafukovacie koleso (donut),glycerínové čípky,kliešťový pôrod (forceps),cisársky rez
Miesta a osoby
Trnava,Topoľčany,Piestany,Hlahovci,Kremnica,Sered,Viedeň,Stefanikova,Cech,Varga,Chovanova,Strbom,Elias
@svetielkoand tiez som mala druhy porod rychly,2 hodiny od prijatia a mala bola na svete 🙂
drzte sa kocky
@gabulka15 to bolenie je uz v pohode, roztahuje sa ti panva a klesa brusko a ono u jedneho dietatka to je v "pohode" uz v 33.tt a u ineho je aj 37.tt priskoro, urcite je lepsie vydrzat aspon do toho 38., pretoze na pohlad uplna banalita, ale babatku sa musi vyvinut aj termoregulacia - schopnost udrzat telesnu teplotu. Tak prijemnu oslavu a potom sa podel so zazitkom z porodu 😉
@simisi ja som mala o pol hodiny prvy rychlejsi ako druhy 😀 a ja som ratala porod od prvej kontrakcie po porodenie
Ahoj kočky, no zavidim Vam tehotenstvo, bolo to naj obdobie v mojom živote 🙂 Aj porod, tak sa držte, žiaden strach 🙂
Ahojte, baby, mate nejake skusenosti s doktorkou Havlikovou alebo doktorom Lachkym? Rozhodujem sa, u koho z nich rodit. Vdaka za odpovede. 🙂
Ahojte maminy, ako ste spokojné s TT pôrodnicou? Zlé skúsenosti - dobré skúsenosti..... stále sa neviem rozhodnúť či ísť do PN alebo TT :(
@denkadenka ak necakas 5hviezdickovy hotel,TT je fajn....rodila som 2krat,2 mesiace na rizikovom....lekari aj sestry v pohode 😉
@denkadenka Ja som rodila minuly tyzden a maximalna spokojnost. Podla mna je to ale aj o maminke a o stasti... Necakaj ziadne zverstva, ako sa pise. Podla mna su vsetci doktori ok.
@denkadenka Trnava - ma aj inkubatory a neonatologicke odd. v pripade problemu prevezu dieta z Pn do TT a mamicka ostava v Pn 😒
Trnava - je tam super personal 🙂 no pre mna jednoznacne - Trnava 😅
@denkadenka ja som rodila v TT rodil ma dr hlavek a nechal ma lezat 10 minut navyse na porodnom stole s kontrakciami lebo on si musel este dopit kavicku a sestricky domna hucali netlacte este neni tu doktor no na porazenie 😠 a nakoniec mi este vynadal 😖 potom uz ale schytal aj on 😀
@vvrka Havlikova je super mila ochotna 😉 ja by som rodila u nej 😀
@monuska342 ja som čakala až si dr. Hlávek dopíše mail a potom ma vyšetrí 😀
@vvrka ja osobne som mala pár skúseností s dr. Lahkým takže by som si ho zazmluvnila 🙂
ja som si nezazmluvňovala, mňa odrodila dr. Štrbová veľmi príjemná mladá doktorka
@mitape on je neuveritelny sebec nemal by byt porodnikom ja som povedala ze ked pojdem rodit druhe a bude tam on tak sa otocim a pojdem do inej nemocnice 😎
@monuska342 tak ja dúfam, že už rodiť nepôjdem 😀
tiež by som ho pri pôrode nechcela. keď ma vyšetroval pred tromi rokmi mala som dosť. potreboval "kolienka" neskutočne ďaleko od seba a nejak nevedel vyšetriť ☹ neviem či si vtedy nerobil atestáciu alebo bol ešte neskúsený 😒
@mitape no ty uz mas 4 deturence to uz by som ani ja nesla ja chcem iba dve tak budem dufat ze tento krat sa namna usmeje stasie a on nebude mat sluzbu....mna za cele tehu este nikto tak bolestivo nevysetril ako to urobil on a ceresnicka na torte bolo ze mi pichol vyvolavacku ked maly uz mal hlavu na polke cesty no odbornik 🙄
@monuska342 ja som tiež chcela len dve ale počase som sa dala ukecať na tretie a mám hneď aj štvrté 😀
tak asi tu hlavičku nevidel 😝
fuhaa, no ked ho tu tak spominate, musim sa aj ja pridat, ze mi teda 2x sympaticky nebol... to ma vysetroval na vzdycharni a pyta sa ma, ze co som taka strnula, ze sa mam uvolnit.... 😕 😕 akoze co chce od niekoho, co celu noc predychaval kontrakcie a on ma vysetruje? sa mi to ma pacit, ci co? 😠 a najhorsie spomienky mam na dr. Bartoviaka, take bolestive vysetrenie mi nik iny nespravil..... mal nocnu a ked prisiel, vyzeral, ze som ho v najlepsom zobudila...... 🙄
@monuska342 a ako to schytal on? to by ma zaujimalo 🙂)))))
@mitape hihi ktovie ci sa aj nam nepritrafi ale ja planujem neaku antiku po porode radsej 😀 nevidel asi preto ze ma ani nepozrel ja som mu hovorila ze uz rodim a on ma odbil s tym ze to nieje mozne aby som odrodila za 5 hodin....sestricky ma isli pozriet a zacali hikat ze hlavicka uz je skoro vonku 😉
@sasettka neboj poriadne vsetkymi moznymi nadavkami co mi v tej chvili napadli a ze je necitlivy chlap co nevie ako porod boli a len zenam pritazuje a ked sa chcel ouvat tak to uz moj manzel nanho skaredo pozrel a radsej sa pobral prec....odvtedy som ho nevidela 😀
@monuska342 počkaj prídeš do určitého veku a budeš súhlasit s takým drobcom hlavne pre potešenie. staršie deťúrence už budú veľké. ver mi, užiješ si tehu aj malinkého drobca 🙂
Ja som po vysetreni cakala 15 minut, kym si Hlavek vybavi telefon s kamoskou, az potom mi vypisal spravu, podal papier a poslal ma prec z ambulancie. A vonku na mna vsetky zazerali, ze co som tam tak dlho robila... 😀
@monuska342 nemyslim ze ta nechal cakat preto aby si dopil kavu ale preto ze si nebola uplne otvorena . ak by si tlacila skor roztrhol by sa krcok maternice a musel by ta viac zasivat.
a porodne asistentky vedia odviest porod aj bez lekara ak je to nutne
@gulka63 jasne ako to vies ked si tam nebola?ked mu sestricku uz kricali ze uz musime ist rodit a on ze ved este vydrzi to som sa urcite este otvarala 🙄
@mitape mozno ano nevylucujem to ale ani neplanujem....len neviem kde by sme sa v nasom 2 izbaku pomestili 😀
@gulka63 asi je tvoj blizky priatel, ked sa ho tak zastavas 😉 nabuduce nech mi to teda povie pred vysetrenim a nie po nom - btw..... a ja som bola v takom rozpolozeni, ako som bola, a uvolnovat sa ako pri masazi sa tazko budem, ale urcite som sa vysetreniu nebranila.... a som si spomenula, ked som bola v sprche, uz to islo, kricala som na personal a on samozrejme najmudrejsi dr. ze urcite nie, ze nemam tlacit, lebo sa potrham a pod, ze mam cas.. nevidel ma, len si hudol svoje, uzas.... a pritom som uz bola otvorena na 10cm... proste mi nesadol, nepride mi, ze ho jeho praca naplna a nesprava sa k rodickam dost uctivo...... tod vsio.... 😉
Keď tu tak čítam o Mudr.Hlávekovi,nedá mi nepridať sa.V apríli som u neho rodila druhého syna,zobudila som personál asi o 3.hod.v noci,sestrička na príjme nebola nadšená,ale dalo sa...potom prišiel doktor(spomínaný Hlávek) ani na mňa nepozrel,vyšetril ma..už spomínaný komentár s kolenami...a bez jediného slova,ozaj bez jediného odišiel,v nemom úžase sme sa mužom ani nestihli spamätať.Potom ho už volali k pôrodu asi o 4.45,hlavička už skoro vonku,keď som ho ako tak zaostrila,že prišiel a povedal..šak ona netlačí.....som v tej chvíli myslela,že ho neskôr prídem zabiť..malý sa narodil asi o 30 sekúnd.Zašívanie bolestivé,keď som zajojkala pozrel na mňa bez slova ako na nejaký hmyz,že a čo by si chcela(zažila som šitie pri prvom a to bola prechádzka ružovou záhradou oproti tomuto) a bez slova odišiel.Dúfam,že to číta aj niekto kompetentný a ničo s tým urobí.Inak ostatný personál nemocnice super,všetci boli skvelí ,napriek tomu by som znovu volila Trnavu,samozrejme iného doktora.
@monka9999 mne čech povedal, že v nemocnici už v máji nepracuje, že s ním rozviazali pomer pre nadbytočnosť, mňa ešte odrodil (rodila som na konci apríla), takže asi to nebolo kvôli tej žene, čo zomrela, či?

@simisi mam kludny rezim , tak sa to snazim dodrziavat , len doma som .. na buduci vikend ideme mamine na oslavu tak dufam ze to zvladnem kedze tam nechcem chybat , , dakujeem, 🙂 musim vydrzat 🙂
@svetielkoand citala som ze ked prejdem 35tt tak by malo byt uz vsetko v poriadku . 26.1 idem lekarovi tak uvidim co povie ,, zvykne ma bolievat uplne az dole na lavej strane .