Pôrodnica v Galante. Aké to tam je?

biba12
5. jan 2008

Ahojte,

nenasla som tu tuto temu, mozno tu je, ale nevsimla som si. Moja kamoska chce rodit v Galante, tak by som Vas rada poprosila o nazory. Ake to tam je? Co vsetko si potrebuje priniest? Co predporodna priprava? A co lekari, ktori su z tych skusenejsich? Babatka maju stale pri sebe, co nie? Je tam laktacna sestra? Asi vela, ale budem vdacna za kazdu odpoved. Dakujem.

susi189
26. júl 2011

@libka1 máš to na predchádzajúcej strane 😉

libka1
26. júl 2011

vdaka, zacala som od 1 a por stranach som to vzdala a isla rovno na koniec 😅

xen21
26. júl 2011

@libka1 ja som mala rodit v tt-pred rokom a dali mi tam zoznam, tak podla toho som sa balila, ked som sa rozhodla,ze predsalen pojdem do ga, takze si mysli, ze vsade- na sr je to rovnake 🙂

deticky123
26. júl 2011

@libka1 Veci, ktoré si so sebou musíte vziať do pôrodnice môžeme rozdeliť do troch kategórií:

- pre seba

- pre dieťatko

- pomôcky, ktoré môžete využiť pri pôrode

Pre seba

- občiansky preukaz

- preukaz poistenca

- tehotenský preukaz

- telefónna karta alebo drobné mince do automatu

- dve až tri materské podprsenky

- vložky do podprsenky

- prezuvky

- bavlnené ponožky

- nohavičky

- hrebeň

- šampón

- dva uteráky ( menší na ruky a tvár, väčší na ostatné časti tela)

- mydlo ( najlepšie antibakteriálne alebo detské), neodporúčame sprchovací šampón ani silno parfémované mydlo

- krém na tvár a na ruky

- manikúru

- jelení loj na pery

- papierové vreckovky

- zubná kefka a zubná pasta

- zrkadielko

- gumičku a sponky do vlasov ak máte dlhšie vlasy

Ostatné veci podľa toho, čo vyžaduje pôrodnica, do ktorej pôjdete rodiť. Kliknite sem na zoznam pôrodníc a na otázke číslo 8. sa dozviete potrebné informácie.

Pre dieťa

Kliknite sem a zistite, či vo Vašej pôrodnici budete potrebovať niečo pre dieťatko ( otázka číslo 8).

Pripravte si ešte pred odchodom do pôrodnice veci, ktoré Vám Váš manžel prinesie do nemocnice, keď Vás budú prepúšťať domov.

Veci pre dieťatko pri odchode z pôrodnice:

- zavinovačku (ak budete rodiť v zime tak teplejšiu)

- päť bavlnených plienok ( prípadne dve bavlnené plienky a dve jednorázové plienky)

- poštolkové nohavičky

- bavlnenú čiapočku

- košieľku

- svetrík

- bavlnené nohavice alebo dupačky

- ponožky

- rukavičky ( nemusia byť, ale zabránia tomu, aby sa dieťatko poškriabalo na tváričke)

- deka

Pomôcky, ktoré môžete využiť počas I. doby pôrodnej:

- termofor s horúcou vodou

- masážny strojček alebo tenisová loptička

- prírodná špongia na zvlhčenie úst alebo kocky ľadu a nádobu na jeho uschovanie v nemocnici

- loj na pery

- masážny olej

- hry, časopisy alebo knihy na rozptýlenie

- ponožky

- papierové vreckovky

- občerstvenie pre partnera

- ak dovolí pôrodník občerstvenie pre Vás najlepšie hroznový cukor alebo čokoláda, aby ste mohli načerpať energiu počas I. doby pôrodnej

- príjemná hudba, ak Vám to bude umožnené

deticky123
26. júl 2011

@libka1 🙂 pre babenko:jednorazove plienky,vlhcene vreckovky,kremik na ritku-najlepsia je rybacia mast,vatove tycinky,benz-alkohol na cistenie pupceka,osuska,mydielko ,mozes mat svoje oblecko,body-cka,dupacky,ciapocku,svetrik,rukavicky,deku,zavinovacku,dudlik,odsavacku mlieka-aj nemocnica ma k dispozicii,(oblecko podla pocasia,na 4 dni-ked je vsetko v poriadku,prepustia po 4 dnoch 🙂 zelam vsetko dobre 😉

deticky123
26. júl 2011

Je nastrihnutie hrádze vždy potrebné?
V niektorých prípadoch môže nastrihnutie hrádze urýchliť pôrod, uľahčiť jeho priebeh alebo zabrániť bolestivému roztrhnutia hrádze počas pôrodu. Pri väčšine pôrodov však lokálna masáž a správne vedenie pôrodu umožnia roztiahnuť panvové svaly rodičky natoľko, že epizotómia nie je potrebná.

Nedávny lekársky výskum ukázal, že v minulosti sa aj v západnej Európe nastrihnutie hrádze preceňovalo s odôvodnením, že tento zákrok urýchľuje zotavenie po pôrode a zabraňuje spontánnemu pretrhnutiu hrádze. V skutočnosti si však zošívanie spontánne roztrhnutej hrádze vyžaduje menej stehov ako zošívanie po nastrihnutí.

Aké sú riziká epizitómie?
Dlhý čas sa verilo, že výhody nastrihnutia hrádze prevažujú nad rizikami. V súčasnosti sa tento názor pomaly mení a začínajú sa zohľadňovať aj viaceré riziká, ktoré so sebou táto chirurgická procedúra pre rodičku prináša:
roztrhnutie hrádze až k análnemu otvoru a nutnosť ďalšieho chirurgického zásahu,
riziko prílišného krvácania,
infekcia alebo opuchnutie,
popôrodné bolesti,
oslabenie panvového svalstva,
inkontinencia moču a stolice,
obmedzená možnosť pohlavného styku.
Ako sa vyhnúť nechcenému chirurgickému zákroku.
Existuje niekoľko spôsobov ako predísť nastrihnutiu hrádze. Vo veľkej miere záleží aj na ošetrujúcom personáli a konkrétnom zdravotnom stave budúcej mamičky. Medzi účinnú prevenciu nastrihnutia hrádze pri pôrode patria:

Kegelove cviky - majú posilniť a natiahnuť panvové svaly, aby boli pri pôrode pružnejšie. Sťahovanie a uvoľňovanie vaginálnych svalov podobne ako pri zadržiavaní moču by malo trvať aspoň 10 sekúnd s 10 - 20 opakovaniami aspoň 3 krát denne.

Prenatálna masáž hrádze - po súhlase ošetrujúceho lekára, by ste s prenatálnou masážou hrádze mali začať asi 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu. Sadnite si na posteľ tak, aby ste si opreli chrbát, alebo si chodidlo oprite o čelo stoličky. Potom si prstami navlhčenými v oleji či géle polkruhovými pohybmi približne 5 minút masírujte dolnú časť vagíny (bližšie k chrbtu). Pri masáži by ste mali pocítiť mierne štípanie.

Kontrolované tlačenie - pri pôrode môžete podľa pokynov pôrodnej sestry úplne uvoľniť panvové svaly a roztiahnuť kolená. Pomôcť vám môžu aj teplé obklady alebo gélové anestetikum, ktoré pomôže dieťatku vystrčiť hlavičku, aj zvyšok tela pod čo najmenším uhlom.

Na ceste k zotaveniu
Bez ohľadu na to, či ste podstúpili nastrihnutie hrádze, niekoľko týždňov po pôrode, bude pre vás určite nepríjemných. Je niekoľko riešení ako si ich uľahčiť:
24 hodín po pôrode môžete použiť studené zábaly alebo teplé sedacie kúpele.
Na citlivú oblasť môžete použiť aj masť z hamamelu virgínskeho.
Na zlepšenie krvného obehu pomáhajú šetrné Kegelove cviky.
Príjem dostatočného množstva tekutín riedi moč a jeho vylučovanie je potom menej bolestivé.
Neobávajte sa pohybu. Čím skôr začnete chodiť, tým skôr vaše bolesti ustúpia.

deticky123
26. júl 2011

Poranenia hrádze sa rozdeľujú:
ruptúra prvého stupňa – zasiahnutá je koža a podkožné spojivové tkanivo

ruptúra druhého stupňa- pokračuje do hlbších svalových vrstiev hrádze

ruptúra tretieho stupňa – kompletné alebo nekompletné porušenie vonkajšieho zvierača s poranením alebo bez poranenia zvierača vnútorného

ruptúra štvrtého stupňa – poranenie oboch zvieračov pokračujúce až k stene konečníka

deticky123
26. júl 2011

@libka1 ja som si nepriala nastrihnutie,vedeli sme ze babo nebude velke,robila som si masaze,som disciplinovana,spolupracovala som maximalne ako som vedela,ked dr povedala,ze nemam tlacit,tak som netlacila az pri jej pokyne,dobre to dopadlo 🙂 az 3x 😉 mala som rupturu prveho stupna,co je len povrchove popraskanie koze,co ani netreba sit,ale moze sa 🙂 moja sestra rodila v zahranici 2x a to doma,mala tak isto rupturu prveho stupna,a ju porodna asistentka nesila 😉 najdolezitejsie je doverovat lekarovi

micurka
26. júl 2011

OOO bože môôôj jak sa to blíži, tak som celá nervózna! Je tu ešte niekto o takomto čase?

micurka
26. júl 2011

@susi189 ahoj. Ty tiež ideš rodiť do GA, že? A možno si aj porodila... O Dr.Vaškovi som počula samé dobré veci, tak ti držím palce... nakedy máš presne termín?

vera1132
27. júl 2011

@libka1 dr. mi hovorila že som sa minimalne natrhla.
a k otazke čo zobrať do GA pôrodnice, ak chodiš na poradne už do nemocnici GA, tak ti sestrička dá zoznamček, čo treba. to je takí ružový zoznamček. 🙂

libka1
27. júl 2011

@vera1132 aha, ja som myslela ze si sa vobec 🙂 ja praveze nechodim, nie som z galanty, len tam chcem rodit a je celkom mozne ze sa tam zjavim az v den porodu 😅 budu mat zo mna radost urcite 😀
@deticky123 dakujem za ten zoznam 😵 mna nastrihli ani neviem kedy ked som prvykrat rodila... v TT nastrihuju prvorodicky automaticky, co mi pride ako z praveku 😒 nikto sa o tom so mnou nebavil a je pravda ze ja som ich na to tiez dopredu neupozornila ze si to nezelam... nechala som to na lekara a potom som zistila ze nastrihuu kazdeho 😝 pritom mne sa narodila mala tak sup sup ze som absolutne netlacila, takze to asi bolo uplne zbytocne 🙄 ona zo mna vypadla ani som nevedela kedy 😅

susi189
27. júl 2011

@micurka ahoj, no ešte som v kope, termín mám 4.8.a ty?

micurka
27. júl 2011

@susi189 ahoj 🙂 a ako sa cítiš? Bruško ti už kleslo? Mne už začalo, dnes ma videla jedna detská lekárka a povedala, že to bude už budúci týžden ... a ja vravím, ved termín mám až 10-ho. Ale tiež mám pocit, že to bude skôr. Nevadí, len nech je augustová 🙂 ako ja !!! A ked to bude 1.8. aj tomu sa budem tešiť 🙂 on vie, kedy sa chce narodiť... a ako to cítiš? Vyčkáš dovtedy?

micurka
27. júl 2011

@vera1132 do poradne do GA sa chodí vtedy, ak tu má vybratého doktora, nie? Pokial ja chodím doktorovy, ktorý nechodú slúžiť do GA nemocky, tak sa tam nedostanem asi...

evelin116
27. júl 2011

@libka1 co zobrat..uplne vsetko a aj vlastny teplomer musis mat a aj pre babetko

libka1
27. júl 2011

to je teraz tusim vsade, este aj pribory treba v niektorych nemocniciach 😅

siss_sz
27. júl 2011

@libka1 do GA treba pribor, aj toaletak... poharik... a tak...

susi189
27. júl 2011

@micurka No mne bruško kleslo asi pred 3-4 týždňami. Krčok mám zmäknutý vyše dva týždne, aj otvorená som už. Čiže to môže prísť hocikedy. No stále sa drží, takže asi čaká na termín. Mne je jedno kedy sa narodí, ale som rada, že to bude levíča. 😵 Zajtra idem na poradňu, tak uvidím, čo mi povie. Asi nič nové, iba to, že to môže byť hocikedy. 😀 A ty komu chodíš?

sylvasik
27. júl 2011

ahojte zvažujem ísť rodiť tiež do galanty, len som počula že na prvú noc mi babo zoberu nech sa maminka vyspí, prvú som rodila v šali a mala som malu pri sebe hneď , aj som sa ju snažila kojiť, mala ste niektora pri sebe bábo hneď prvu noc ?, a to si ju chcem tiež vypýtať tiež aj po pôrode

deticky123
27. júl 2011

@sylvasik kazda rodicka si zasluzi trocha oddychu a spanku po porode 🙂 ale ked porodis rano,tak na noc uz budes mt dietatko urcite,ale ked navecer,tak ta nechaju vyspat sa na noc 😉 sestricky ti budu nosit male na kojenie,oni su zlate aj ti okupu malinke,vsetky moje 3 deti som kupala az doma 😀

sylvasik
27. júl 2011

@deticky123 ďakujem za info, takto to môže byť, ak porodím večer tak to budem určite vyčerpaná 🙂

micurka
27. júl 2011

@susi189 Ja chodím do Veči... Zajtra mám tiež poradňu, tak som zvedavá čo povie ... cítim bolesti ako pred krámami... a cítim ich stále viac a viackrát za den. Neviem, či sa otváram ... ešte ma nevyšetrovali. Nechcem súriť malú, uvidíme kedy bude chcieť vykuknúť na svet, ale tiež som rada, že to bude levík malinký ... ako ja 🙂 No ale ty to máš fakt každú chvílu... Možno sa tam nakoniec stretneme 🙂

susi189
27. júl 2011

@micurka No tak možno sa aj stretneme. Uvidíme. Daj vedieť, čo ti zajtra povedia. A máš už zajednaného pôrodníka? A čo vlastne budeš mať? My dievčatko, teda aspoň dúfam, že ten moj doki dobre vidí, lebo som nebola na 3D a doma všetko v dievčenských farbách. 🙂

vera1132
28. júl 2011

@micurka ja som nemala vybratého dr. chodila som k svojmu a ten ordinoval aj v GA a rodi, a chodila som k nemu, a potom ked to na mna prišlo tak som to nechala na osud kto ma službu tak ma odrodí. 🙂

libka1
28. júl 2011

@sylvasik no ja som pri prvom porode nezazmurila oko najblizsich 24 hodin, proste to neslo, bola som ako duracel 🙄 a mrzelo ma ze mi dali dieta az po 12 hodinach, ale to bolo v TT, a oni mi ju prvykrat prilozili az po 12 hodinach, bolo to cele nejake divne... takze ked budem mat to iste v GA tak si proste maleho budem pytat nech mi ho daju 😅

vera1132
28. júl 2011

@libka1 mne v GA malého na izbu priniesli po pôrode asi cca. po 9 hodinach. to som si za ten čas zdriemla. a už som ho mala pri seme až po dobu ked sme isli domov. 🙂 a sestrički na novorodeneckom su tak super, že ked som si chcela pospať v klude tak mi ho postražili aby som si pospala.

evelin116
28. júl 2011

@deticky123 no ja som rodila rano ale malu som mala az po 2 noci takze az na 3 den...mala som mesie komplikacie tak mi ju radsej zobrali.takze ak budes fit a budes rodit rano tak ju budes mat cez noc..ale ty mas pravo na to aby 1 noc ju mali oni aby si si odychla. kamaratka rodila pobede a uz jej nechali na noc babo ale to natrafila na tu kravu co som mala aj ja smolu na nu tak jej ju tam nechala a bez opytania ako sa citi mamicka a ci si ju chce nechat.

evelin116
28. júl 2011

@susi189 no ja som na 100% vedela ze to bude dievca bola som na amnio a to som sa este aj mojho pytala ci to budej naozaj dievca a povedal ze ked som bola na amnio tak je to na 100% a skoro na konci tehu sa ma dr.povedal ci sme uz hovoryli co to bude a ja ze dievca a on na to urcite lebo je tu nieco ine a ja zee coooo? nesradnujte ja mam vsetko ruzove. ale on je vtipkar tak samozrejme ze vtipkoval...😀

evelin116
28. júl 2011

@deticky123 no ten zoznam nieje uplny a su tam aj zbytocnosti

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre