Pôrodnica v Trstenej. Aké máte s ňou skúsenosti?

reja
14. feb 2007

Ahojte kocky,
su tu nejake Oravky, ktore maju skusenosti s porodnicou v Trstenej?

lajola
27. okt 2018

@dzulik_ velmi rada sa podelim... viem, ze taketo casto podcenovane info na forach, skutocne dokazu pomoct zorientovat sa... zial situacia v slovenskom porodnictve je velmi uboha, o to viac, ak to porovname s inymi krajinamy EU

magimi
27. okt 2018

@lajola Zuzi, napíš mne,čo ťa zaujíma...veď tam robím 🙂 všetko ti poviem pravdivo

0martina0
27. okt 2018

@lajola ale ešte mi sestrička s trstenej tak provokačne povedala že im mam prisť povedať ako sa tam ku mne spravali že tam by odporučili isť každej rozmaznanej oravčanke beru tam kus ako kus a mne v tej bratislave padla sanka fakt klobuk dole pri cisarskom ma cievkovali až ked som mala anasteziu nie sko v trstenej ešte pred a myslela som že mi mozog z hlavy vytlači ked mi to zavadzali

evka1988
28. okt 2018

@lajola rodila som tam tri krat tak to by som aj slohovu pracu mohla o tom napisat 😉😁 ale tak v skratke... bolesti som mala 24 hodin. O 8 rano som tam prisla a bola som na 6 cm otvorena. Rovno som isla na salu. Povedala som ze chcem prirodzeny porod bez zbytocnych zasahov. Bola pri mne super porodna asistentka nepamatam si jej meno. Potom ma pani Dr. Rusnakova prehovorila na zatazovy test asi Smith sa to vola kezde som tych 24 hodin mala uplne nepravidelne bolesti. Samozrejme kanylu dali hned ako ma vysetrili. Klystir nerobili lebo som povedala ze v noci som bola par krat na wc. A uz to islo. O 9 bola velka vizita. Asi 10 ludi sa pozeralo ako ma pan primar vysetruje. Nariadil Smitha dat naplno a pri tretej silnej kontrakcii prasknut vodu a pritlacit na brucho nech babatko pojde nizsie. Pomedzi kontrakcie sa ma sestra z novorodeneckeho pytala plno otazok o mne o manzelovi ake meno chcem dat a tak. Este par kontrakcii a uz som citila ako ide hlavicka povedala som to PA ze uz to ide. Dr. Rusnakva mi povedala ze ked budem mat potrebu tlacit tak nech tlacim. Bola tam este jedna Dr. Nepamatam si meno ale ze je tam ona nova asi rok. Tak sa ona pripravila a pri nej som porodila na dve kontrakcie bez nastrihu. Pytala som si nech mi daju babatko. Dali na mna latkovu plienku a tam mi ju polozili. Utisila som ju. Hned prestala plakat ked som sa jej privravela a uz ju brali. Bolo to asi pol minuty co mi ju nechali. Pupocnik prestrihli hned ako som porodila. Zachvilu mi doniesli malu ukazat v perinke. Chceli mi ju dat prisat naco som povedala ze netreba kedze z predchadzajuceho porodu som s tymto mala skusenost. Dieta zabalene v perine drzi ho sestra a pcha vam ho na prsnik. Radsej som si povedala ze nech ma z prveho prisatia krajsi zazitok. Hned som sa pytala na rooming nastastie bol volny. O dve hodiny ma dali na izbu a zachvilu mi doniesli aj malu. Dali podpisat papier ze si ju berem do svojej starostlivosti. Vsetky sestri z novor. oddelenia boli super neriesili ze ju chcem mat pri sebe iba jedna sa ma chodila stale pytat ci mi ju ma zobrat. Aj mi ju prisla zobrat zachvilu ze musi skontrolovat mocenie a smolku co som si mohla aj sama ale v tej chvili ma to nenapadlo. Poucili ma ze dieta ma byt v postielke a ze vyberat iba na kojenie. Vazila som ju sem tam ze kolko mliecka vypila a zapisovala som si potom som to sestre hlasila. Brali mi ju kaxde rano od 7 do 9 porobit vysetrenie a okupat lebo na izbe nesla tepla voda. Ostatnym maminkam nosili deticky na kojenie kazde tri hodiny. Keby som mala viac moznosti a odvahy tak mohol byt moj porod a chvile po nom aj krajsie a lepsie pre mna aj pre babo ale vramci moznosti to bolo fajn oproti mojim predchadzajucim dvom porom v trstenej. A naozaj sa tam nic nezmenilo. Rodi sa tam ako na pase. Prostin, oxitocin, nastrih, klystir, vakuum, zbytocne urychlovanie, ked zena nevladze zas magnezium, koopec zbytocnych injekcii a zena ani nevie co jej davaju, ziadny bonding, ziadne samoprisatie, ziadne dotepanie pupocnika, otec moze prist az na koniec ked zena uz tlaci, ziadna pomoc pri kojeni, zle rady ohladom kojenia, kojenie kazde tri hodiny ak nieste na roomingu... a ze sa treba pytat a oni vysvetlia tak vacsina ano ale u niektorych som mala skor pocit ze ich to otravuje ked ma zena vela otazok. Pri druhom porode som mala Pa ktora mi rovno do oci klamala ze co idu somnou robit. Ale nakoniec je to vsetko aj tak o matkach. Vsetky matky sa mi tam cudovali ze chcem byt na roomingu a nechcem si oddychnut. Ako moze zena matka oddychovat ked nema pri sebe svoje dieta ktore prave krvopotne porodila a ktore dakde zanou place za zatvorenymi dverami a ani nevie co sa snim deje aco snim robia. Kym zeny nezmenia svoj pristup tak v trstenej nemaju dovod menit svoj system. Co pocuvam z okolia tak zeny tam prave preto chodia rodit any si oddychli. Ak by si chcela este daco vediet tak kludne sa pytaj. 😉😉

makaronka01
28. okt 2018

Nie vsetky sestricky su protivne, niektore su naozaj velmi mile. Tak nechapem preco vsetky nemozu byt aspon normalne, necakala som od nich nic extra, iba slusne spravanie. Pokial clovek nema ziadne problemy tak ho nejak neriesia, ale ked s Vami musia robit tak koniec. A nemyslim si ze je to pacientkami, ja som extra mily clovek, vtierala som sa im do ...novu nocnu koselu som vela krat dostala jedina, ale aj tak mi z nich bolo zle, pokazili mi cely pobyt v nemocnici. Inak bolo viacmenenej vsetko v poriadku. Napisala som iba svoju skusenost, Trstenu som si nevybrala, odporucil mi ju gynekolog, vela mamiciek tam ide podla bydliska, rodia tam vacsinou mamicky z hornej Oravy.

lajola
29. okt 2018

@magimi tie klasicke otazky, ku prirodzenemu porodu, co som tu uz niekolko krat pisala... pozri a ak mas cas a chut zodpovedz... hladam cestu prirodzeneho zdraveho porodu, ktory nerizikova rodicka zvladne bez zbytocnych medikamentnych ci rutinnych alebo technologickych zakrokov... vopred velmi pekne dakujem za seba aj za vsetkych, ktory citaju taketo forum ked sa rozhoduju, kde rodit, napis ak chces a mas chut a cas... ako to teraz v skutocnosti je v Trstenej...

lajola
29. okt 2018

@0martina0 ustipacnych a ironickych poznamok od personalu som sa tiez v Trstenej hodne napocuvala... dokonca od vedenia odzenli aj tieto slova, hoc som s nikym nepotykala: "tebe drbe" ... "preinternetovana chudera" ... "dalsia premudrela krava" ... citujem slova, ktore realne odzneli na moju odresu, niektore priamo do oci, niektore za chrbtom, oponou, stenou, z prezliekarne sestier... :( ... smutno mi je s toho, ale zial to su moje realne skusenosti s pred 7 a 5 rokov v Trstenskej porodnici :(

lajola
29. okt 2018

@evka1988 moc dakujem za tvoj nazor a zdielanie sa... v monohom si to pochopila a som rada, ze to pise uz aj niekto okrem mna... ak mamicky, nebudu chciet zmenu same, tak sa jej nikdy nedockame... hoc poznam mamicky, ktore zmenu chceli, ziadali si ju a samozrejme nic sa nezmenilo, tak rozumiem aj tym mamickam, ktore prosto chcu odrodit bez konfrontacie sa stale s personalom a ich praktikami, a tie k tomu este casto pridaju bullshit: "ako sa spravas ty k nim, taky je aj presonal k tebe" ... co je blbost, lebo mozes byt akokolvek slusna, ak ich poprosis len o informacie o sebe o svojom tele, co presne idu robit, co to znamena pre mna, pre moje baby, pytam sa na info o svojom dietatku, tak na teba zazeraju, co sa zas premudrele pytas? ... a to uz nevravim, ak poviem ze si nezelam nieco, co je rutina, a citim ze to bude dobre aj bez toho, a oni zazru a povedia len: "u nas sa to takto robi a tak to bude" alebo "musim to urobit, inak ma doktor/ka vyhresi" ... takze tak ... je to aj o mamickach a ich informovanosti, preto tu pisem vela... ako aj o ochote personalu a teda hlavne o vedeni, lebo radovy personal hoc niekedy chce ... nemoze, lebo dostane "zdrba" ... zial ... ako vsade... ryba smrdi od hlavy... ked bude mat porodnica v Trstenej vo vedeni trpezlivu, neskorumpovanu, ustretovu a nie podlizavu-slizku osobu, lebo to si porodica zasluzi, tak potom bude aj v Trstenej moznost na zmenu... zatial odporucam hladat ine moznosti, kde porodit zdravo... 🙂

evka1988
29. okt 2018

@lajola ja by som to povedala tak ze trstena je pre maminky ktore sa nezaujimaju, ktore chcu proste odrodit a nech si s nimi a ich babom robia co chcu a takych je strasne vela a ja to nikdy nepochopim ako to moze byt niekomu jedno co sa s nim a s dietatom bude robit. Pa ktoru som mala pri tretom porode bola fakt super vyhovela vo vsetkom, odpovedala na vsetko ale bolo vydno ze sa boja tych hore . Robi tam moja znama a bola aj pri mojom porode akurat, tak sme sa rozpravali trosku hlasnejsie aj sme sa zasmiali a sestra nas hned upozornila ze tichsie a jednym okom ukazala na Dr. Rusnakovu. Sestri vsetky boli fajn asi dve boli take neprijemnejsie ale ako vravis to je vsetko o vedeni oni proste musia robit ako im povedia a niekedy su aj preto take ze sa boja. Ak niekto hlada prirodzeny porod a kontakt so svojim dietatom tak urcite nie trstena... ale uvidime po prerabke ci sa to zmeni 🤔🤔

ester177
29. okt 2018

Mozno ked "starí dr" ktorí este maju zmyslanie stredoveku, odídu na dochodok a prilezitost na vedenie a zmena praktik bude v rukach mladych ludi (doktori a doktorky), mozno sa to tam zmeni a zmodernizuje sa aj dusa porodnice, nie len priestory. Moderne zeny, ktore si vazia seba a svoje dieta pojdu rodit tam, kde sa budu moct zverit profesionalnym porodnikom so ustretovym a slusnym spravanim. Tak isto s respektovanim intimity zeny. Nie kazda nema problem sa vystavovat 10 ludom. Je to zbytocne ponizovanie. A lekar, ktory ma vysmesne poznamky, nema v nemocnici co robit. Taky patri niekam do zavodu. Ludska dostojnost nie je nejaka hracka, s ktorou sa mozu hrat. Lajola, ak si naozaj pocula poznamky typu "premudrela krava", tak to moze vypustit clovek, ktory si asi mysli, ze je na bytunku, a clovek nie je clovek ale nejaky kus. Otrasne. Ja som tam bola vely cas v strachu a strese, nic som sa nepytala, tak nemali ziadne hlupe poznamky, ale isla som im na nervy, lebo porod nepostupoval. A cisarsky je operacia, to sa len tak nikomu nechce robit. Bez priplatku.

ester177
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0martina0
29. okt 2018

a to mi rozpravala sestrička ktora pracuje na nemenovanom oddeleni v trstenej aky je primar ako sa milo sprava k ženam a po vizite sa s tych žien smeje a robi si srandu tak to som ostala uplne vedľa

ester177
29. okt 2018

@0martina0 to je otrasne. Ja si myslim, ze kazdemu sa raz vsetko vrati...

tobias11
10. dec 2018

Ja osobne by som už do trstenej rodiť nešla. Lekár pochybil pri pôrode dieťatko zomrela a žiadna ľútosť ani nič z ich strany. Bolesť sa opísať nedá.

ester177
12. dec 2018

@tobias11 och, to je strašné, ten ich prístup!!! A samozrejme mi je to ľúto, že si prišla o dieťatko 😢😢😢
Prepáč, že sa pýtam, ale bábätko malo zlé odozvy alebo čo sa stalo? A nepoužili extraktor? Ja mám traumu z násilného pôrodu v Tstenej dodnes.

ester177
12. dec 2018

Pre nich je úpne normálne, že dieťa má 2 dni zlé odozvy srdca, a je 30 hodín bez plodovej vody, pricom má matka zápal obličiek. Ale mladá si má vytrpieť, na dieťati nezáleží, a bez peniažkov sa im robiť podľa nich zbytočná sekcia robiť nechce. Buď dieťa prežije 3 dni vyvolávačiek, alebo nie. Je im ro fuk. No stredovek. Ja som to tam mala takto.

tobias11
12. dec 2018

Stále mi tvrdili že je všetko v poriadku. Kontrakcie na pôrod boli len som sa neotvarala. Ale aj hlupák si všimne že sestrička okolo lieta bez duše, doktorka je napeta a stále sledujú hodnoty. Srdiečko skablo kontrakcie silneli a ja som sa vôbec neotvarala len na sedem cm to bolo všetko. Bola som vyčerpaná. Doktorka tri krát povedala doktorovi čo mal s ňou službu aby mi urobili cisársky ale on nechcel. Ale keď už bolo veľmi zle tam mi dotyčný doktor povedal že nie s krz mojej vôle ale skrz seba mi ide urobiť cisársky lebo sa už nemôže na to pozerať. No len malý sa počas pripraví na cisársky pridusil a už ho neozivili. Takže prístup lekára bol hrozný. Neprajem to nikomu zažiť. Žiadna ľútosť nič.

ester177
12. dec 2018

@tobias11 boze, toto iste som tam aj ja zazila!!! 3 dni vyvolavacky, 2.den zacali slabnut odozvy, 3.den cely den uz pri kazdej 5.kontrakcii srdiecko nebilo, a ked po 8 hodinach 100vkach kontrakciach srdce prestalo uplne bit, tak ma doktorka rozrezala a maleho vytiahla zvonom, pricom mu to vytrhlo kozu aj s vlasmi. 5 minut ho ozivovali, napokon ho vzkriesili. Bola som v tom, ze zomrel. A myslela som, ze aj ja umieram. Proste hororovy zazitok. Nikomu neodporucam ist porodit dieta do Trstenej. To mozem aj doma sa trapit, a nik mi nebude davat konske davky oxytocinu ako kobyle, ktore dusia dieta. Chcu sa vyhnut neprirodzenym porodom akoze cisarskym, ale nechapem, co je PRIRODZENE NA NASILNE VYVOLAVANOM PORODE,ktory dieta zabije? Jednoznačne daj staznost na urad pre dohlad! Nech to uz tento doktor neurobi dalsej zene! Arogantny chudak. Nech vrati diplom. Chcela by som vidiet, ci by sa mu to pacilo, keby toto urobil iny lekar jeho vlastnej zene, chrapuň akysi. Asi čakal obáločku, ako každý lekár, ktorý je lekárom pre peniaze, nie pre ľudí. Nenechaj to tak, nech nemocnica zaplatí a druhý krát si uvážia, či majú podceňovať situáciu! V Bratislave keby sa to stalo, tak to zena nenechá tak.

ester177
12. dec 2018

@tobias11 úprimne s tebou súcitím, a viem si predstaviť tvoje zúfalstvo. Zažila som síce len vtedy ten hrozný strach, ale preslo 11 rokov, a stále to mám pred očami. Zo srdca ti želám, aby si mala este bábätko, a porodila ho v inej porodnici... Ženy, ktoré si to prečítajú, nech neváhajú trvať na sekcii pri čo i len náznaku slabnutia oziev srdca. Ked nemá rozum lekár, musíme ho mat my. Mna caka 2.porod v juni, a porodit chcem v BA, a pre istotu si aj obalku pripravim, ak mi nebude porod postupovat. Uz nechcem zazit to, co v Trstenej. Je to tam jak v base. Co povie zena, ich nezaujima, a beru ju ako kus na páse v zavode. Nezmenili sa za 11 rokov. Fuj.

tobias11
12. dec 2018

No dúfam že Pán Boh nám ešte požehna dieťatko a už bude všetko v poriadku. Mám už doma tri. Aké syn sa na bračeka veľmi tešil a vinou nezodpovedného lekára oňho prišiel. Aj tebe prajem nech všetko dobre dopadne pri pôrode a už nezažies takí zlo ako v trstenej

ester177
12. dec 2018

@tobias11 ďakujem. Tvoj anjelik je urcite s vami a bude vas ochranovat. Zo srdca ti zelam, aby ta bolest bola mensia. Snad ti 3 deticky robia radost. 😘

tobias11
12. dec 2018

Áno robia a veľkú. Ďakujem Bohu za to že ich mám a sú zdraví.
A náš anielik nech nás ochraňuje a dáva nám silu. Musím ísť ďalej aj keď bez liekov sa to nedá ale musím.

lajola
27. feb 2019

neaka nove skusenosti z porodnice Trstena? ... zaujimaju ma hlavne pristupy k prirodzenemu nemedikametnemu idealne bez zasahovemu porodu... vopred dik za info a najnovsie skusenosti 🙂

katinka4
27. feb 2019

@lajola ahoj, ja som teraz rodila druhé dieťa, a bol rozdiel akurát v tom že mi nerobili nastrih.Oxytocin mi podali , dôvod bol vraj taký že nás rodí 10 behom pár hodín ,preto musia byť porody rýchle.Na sale som bola hodinu.Aj so sitim.Bábätká boli dlhšie pri nás lebo sa preraba.

merry1
23. máj 2019

@lajola presne moja skúsenosť pred 6rokmi praskla mi cievka a do očí mi primár povedal z som úbohá chudacka ktorá mala dať vedieť čo ju boli a zjebal má ako sirotu že na jeho otázky odpovedám Hej a nie áno katastrofa

ester177
23. máj 2019

@merry1 fuha, to je teda otras. Ja sa čudujem, že tam chodí toľko žien rodiť. Celý námestovský okres by mal ísť rodiť do Kubína, kým sa pôrodnica neurobí v Námestove. Inak, pred 40timi rokmi sa Trstenská pôrodnica nechytala na námestovskú. Svokra rodila v jednej aj druhej, a že námestovská bola fajn. Snáď sa v blízkej budúcnosti žienky dočkajú lepšej pôrodnice v Námestove, a hlavne s lepším personálnym prístupom, kde sa nebudú cítiť "ako na páse". Ja mám traumu dodnes z toho, čo som tam zažila. Teraz som pred porodom, a lekárka v pôrodnici v BA na minulej poradni bola zdesená, keď som jej vyrozprávala, čím som si prešla ja a moje dieťa, ktoré zázrakom prežilo. Po násilnom pôrode. Tu z mamičiek neťahajú dieťa nasilu. Keď to nepostupuje ( v mojom prípade to boli 3 dni chémie a šprtania, a zlých oziev srdiečka), tak jednoducho urobia sekciu. Bez úplatku. Lebo majú charakter a pochopenie.

veronikaanikuska
24. júl 2019

Porodnica trstena nikdy viac !!!!! Hnusny personal beru zeny ako kus nie ako cloveka !!! Hnusne arogantne ...tak isto sestricky z novorodeneckeho hodia vam babatko na postel ani nestihnete oci otvorit!! Vyhrazaju sa ze vas nepustia domov za kazdy blbost !!!

veronikaanikuska
24. júl 2019

Nikdy viac do trstenskej porodnice traumu mam doteraz stale nepochopim matky kt povedia aa ved uz som zabudla....mne sa to tak povedat neda....blbe poznamky vazne ksichty ako na vojne ide to tam jak na pase ked porod ide pomalsie hned vyvolavavky oxitociiny pritom sa ani nespytaju ci mozu !!! Sestricky urazene ak kladiete viac otazok, este aby ste sa im vy ospravedlnovali brutal ...ani nie fyzicke vycerpanie tak ako psychycke! Vy v bolestiach a primar tam vrieska po vsetkych a samozrejme urazky nedame si epidural a skuviname potom ako take kravy ....no dakujem pekne pristup jak hrom!!!!!!!!!!

tobias11
24. júl 2019

@veronikaanikuska No Trstená už sklamala viac mamičiek. Už to tam není ako v pôrodnici ale ako na bitúnku

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre