Pôrodnice vo Viedni a Wahlhebammen - skúsenosti

tinulik
16. feb 2017

Ahojte tehulky a maminy zijuce vo Viedni 🙂 Rada by som sa dozvedela vase skusenosti so statnymi porodnicami vo Viedni a vase odporucania. Mali ste Wahlhebamme pri porode a ak ano mozte nejaku doporucit? Budem velmi rada za vase postrehy a skusenosti kedze to aktualne riesim aj ja 😉 Vdaka

vroni
16. feb 2017

Ja som rodila dvakrat v Semmelweisklinik. Pristup, lekari, vsetko v pohode, maximalne nestresujuce prostredie, kludne znova (nie, nie naozaj, tretie nehrozi nijako). Izby boli dvojky a trojky, vsetky s kupelnami, velke, priestranne, miestnost pre navstevy, kaviaren/jedalen, ochotne, mile sestricky a doktor hned poruke, ked bolo treba. Pediatricka kontrolovala deti kazdy den, gynekologicka matky detto (bez toho, ze by im kontrolovala vlozky ako je milym zvykom na SK), chodila aj fyzioterapeuticka, davala tipy na cvicenie, stahujuce pasy, psychologicka bola tusim k dispozicii tiez.... Wahlhebamme som nemala, necitila som potrebu, pri prvom bola super Hebamme, pri druhom sme si nesadli ani omylom, nastali komplikacie a prevazali ma do Rudolfstiftungu. To bol iny zahul. Trcala som tam desat dni, ak by som mala mat este jedno dieta a toto by bola jedina porodnica vo Viedni, rodim radsej na poli. Sprchy a WCka spolocne na chodbe, mydlo len svoje, uterak detto, v izbach natrepanych tolko posteli, ze detske postielky museli zostavat pred izbou (neboli plni, takze neslo o nudzovy stav), navstevy len na izbe (vonku sa nikde nedalo sediet), takych 17 prribuznych z blizkeho i dalekeho vychodu od 8.00 do 20.00 je fakt super. Dieta som chranila vlastnym telom, aby si mu iniciativny pribuzny spoluleziacej nesadol na hlavu (ale ano, kludne sa uvelebili aj na posteli, v ktorej ste lezali) Gynekologa som za tych 10 dni nestretla, tak posudit neviem, sestricky az na dve vynimky mali zrejme v pracovnej naplni nepohnut sa z izby sestier a celu sluzbu jest (fakt som ich nevidela robit nic ine), hoci to mozno tak bolo aj lepsie, lebo hovorili vyhradne jazykmi kmenov, ktorym nerozumiem. Ich nemcina koncila pri pokrceni pliec, pripadne skonstatovani kein Problem bez toho, aby tusili, co im kto povedal. Ked sa ma anesteziologicka prisla opytat, ako som prezila operaciu, ubezpecila som ju, ze urcite nijako, lebo toto oddelenie celkom splna moju predstavu predpeklia a za zivota som sa sem dostat nemohla (dosiahla aspon, ze ma prelozili na izbu s normalnou babou, mimo indickych a tureckych pribuznych)

maciatkolulu
16. feb 2017

@vroni jeeej, toto ked tak citam, tak mi to len nasepkava, ze teda tie nase slovenske nie su az take desne a ten idylicky zapad nie je vzdy tak idylicky....😉

vroni
16. feb 2017

@maciatkolulu, tak idylicky celkom isto nie je. Ale mam taky dojem, ze co je tu za des, je v slovenskych porodniciach bezny standard (sprchy na chodbe, myslim, ze mydlo v slovenskych nemocniciach nikto neocakava, verejne vizity s hufom studentov....) Absolvovala som si mozno zo sest pobytov v miestnych nemocniciach a toto bol jediny hororovy zazitok. Hovorime o statnych nemocniciach, nie o sukromnych zariadeniach tu ci tam.

bluka2
16. feb 2017

@tinulik Ja som si vo Viedni pozrela 6 porodnic a potom som sa rozhodla pre porod doma, co bolo super. Habamme tiez super. Z tych 6tich sa mi najviac pozdavala Semmelweis. Druha moznost bola pripoistit sa Zusatzversicherung a do Doeblinger Privatklinik. Ak by bola poloha KB, tak do St.Josef, tam sa da rodit prirodzene.

tinulik
autor
17. feb 2017

@vroni dakujem velmi pekne zu info, len sa mi potvrdzuje co som tusila. Tiez sa priklanam k Semmelweis Este ju pojdeme obhliadnut. Rudolfstiftung poznam z klasickej pohotovosti a bolo to podobne ako pises. 😉

tinulik
autor
17. feb 2017

@bluka2 dakujem tiez za tvoje info aj ja sa priklanam k Semmelweis 🙂

tinulik
autor
17. feb 2017

@vroni Mas prosit Ta skusenost aj s odberom pupocnikovej krvi vo Viedni?

vroni
17. feb 2017

@tinulik, nie, nemam.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre