Skúsenosti s pôrodnicou v Banskej Štiavnici?
Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Banskej Štiavnici má v diskusii prevažne pozitívne hodnotenia za personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby; často menované meno pozitívneho primára je MUDr. Špila.
- V diskusii sa opakovane uvádza problém s jedným „mladým lekárom“ a rozporuplné hodnotenia MUDr. Podobenovej; pri komplikáciách nemocnica prepája novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.
- Praktické informácie spomenuté v diskusii: nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň, nemocničný hotel stojí tiež 500 Sk na deň, a predpôrodná príprava sa organizuje približne od 36. týždňa.
Najčastejšie otázky
Q: Koľko stojí nadštandardná izba a môže byť pri mne partner?
A: Nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň; manžel môže byť s vami, ak je izba voľná; ak nie je, existuje nemocničný hotel za 500 Sk na deň alebo možnosť dochádzať.
Q: Kedy začať chodiť na predpôrodnú prípravu v Banskej Štiavnici a aký je rozvrh?
A: Predpôrodná príprava sa v diskusii uvádza približne od 36. týždňa; kurzy sú spomínané v dňoch pondelok, utorok a štvrtok a počas posledných týždňov sa na poradni zvyčajne kontroluje tlak, moč, UTZ, prietoky a CTG.
Q: Robia v Banskej Štiavnici cisársky rez a kto ho vykonáva?
A: Áno, cisársky rez sa v diskusii uvádza ako bežná operácia a plánovaný či urgentný cisársky rez zvyčajne vykonáva primár MUDr. Špila; operačné dni sú spomínané ako streda a piatok a plánované cisárske sa často dohadujú okolo 39. týždňa s hospitalizáciou deň pred zákrokom.
Q: Je v pôrodnici možnosť spinálnej alebo epidurálnej anestézie pri cisárskom reze?
A: Diskusia uvádza, že pri plánovaných cisárskych je možnosť spinálnej anestézie a pacientky sa s anesteziologičkou dohodnú deň pred operáciou; niektoré príspevky odporúčajú spinál namiesto celkovej anestézie.
Q: Je epidurálna analgézia pri spontánnom pôrode v Banskej Štiavnici dostupná?
A: Disponibilita epidurálu pri spontánnom pôrode bola v diskusii sporná: niektoré ženy tvrdili, že epidurál v Štiavnici nie je možný, iné uviedli, že epidurál/spinál je dostupný pri cisárskych a v niektorých prípadoch; odporúčané je overiť priamo u MUDr. Špilu alebo anesteziologického tímu.
Q: Má pôrodnica novorodenecké oddelenie pre komplikované prípady novorodencov?
A: V diskusii sa opakovane uvádza, že pôrodnica v Banskej Štiavnici nemá komplexné novorodenecké oddelenie a pri komplikáciách reportujú prevod novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.
Závery z diskusie
Zhoda
- Veľa žien v diskusii chválilo personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby v pôrodnici v Banskej Štiavnici.
- Predpôrodné kurzy a pravidelné kontroly od 36. týždňa sú považované za užitočné a odporúčané.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že epidurál pri spontánnom pôrode nie je v Štiavnici dostupný; iné príspevky uvádzajú, že epidurál alebo spinál je použitý pri cisárskych a v niektorých prípadoch pri pôrode.
- Niektoré ženy opisujú negatívne skúsenosti s „mladým lekárom“ alebo s MUDr. Podobenovou, zatiaľ čo iné ženy tieto osoby hodnotia neutrálne alebo pozitívne.
Otvorené otázky
- Ako rýchlo a akým spôsobom prebieha prevod novorodenca do BB alebo ZV pri akútnych komplikáciách v praxi?
- Aké sú presné kritériá a kapacitné limity pôrodnice pre prijatie rizikových tehotenstiev a plánovanie hospitalizácie pred termínom?
Spomenuté značky a firmy
Porodnica Banská Štiavnica, porodnicabstiavnica.sk, Markíza, nemocnica (nemenné názvy v diskusii: Nemocnica Banská Bystrica, Nemocnica Zvolen, Nemocnica Nitra)
Spomenuté produkty a metódy
nadštandardná izba, nemocničný hotel, predpôrodná príprava, fitlopta, pôrodný plán, glukózový test, glukózový profil, CTG, UTZ, epidurálna analgézia, spinálna (spinal) anestézia, celková anestézia, cisársky rez, vakuový pôrod, fototerapia (modrá lampa) pri žltačke novorodenca, oxytocín (pichanie oxytocínu)
Miesta a osoby
Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Zvolen, Nitra, Topoľčany, Nové Zámky, Žarnovica, Žiar, Lučenec, Žilina, Martin, Prievidza, Brno, Dunajská Streda, MUDr. Špila, MUDr. Brosková, MUDr. Podobenová, MUDr. Čaradský, MUDr. Košecká, MUDr. Šiška
@standa82 Vyzerá to ako v normálnej nemocnici - aj to je vlastne súčasťou mestskej nemocnice. Je to na prízemí a pôrodnica je vlastne jedna chodba, na ktorej sú izby, apartmány, sesterská izba a ordinácie. Úplne na konci je pôrodná sála s takou predmiestnosťou, kde sa utierajú a merajú babatká. Neviem, čo konkrétne by si chcela vedieť, že ako vyzerá?
Prístup je podľa mňa normálny, ja som sa stretla so 4 lekármi - 2 ženy a 2 muži, primár a vrchná sestra sú práve na dovči, takže s nimi som sa zatiaľ nestretla. Sestričky sú tiež v pohode, len tým, že je dovolenkové obdobie, tak majú toho veľa, tak sa možno stane, že sú nervóznejšie (nie všetky). Bábatkovské sestričky zatiaľ neviem 🙂 , ešte nemám babo,lebo robí planý poplach 😒 ale čo som sa rozprávala s niektorými (dosť ťažko sa rozoznáva, ktoré sú pôrod. asistentky a ktoré detské) ohľadom dokrmovania v prvých dňoch po pôrode, tak boli milé a ochotné.
Úplne súhlasím s @avila , čo sa týka prítomnosti mm. Mohol byť so mnou celý čas, mohol ísť so mnou na wc, do sprchy - pomôcť mi so všetkým, podať, obuť aj obliecť, čo si sama neviem (pre mňa je namáhavé aj utrieť si nohy a prsty na nohách po sprche, lebo hneď strácam rovnováhu 😀 )
@standa82 Ja som sa tam zoznámila s jednou mamičkou, ktorá bola na apartmáne a manžel odtiaľ chodil do práce a poobede sa vrátil, tak boli spolu aspoň ten čas. Ale oni sú odniekiaľ z Krupiny, takže to asi nemal do práce ďaleko. Majú 3 dcéry, ale tie sú u strarkej na prázdninách. Ja si myslím, že aj keď by mm nebol s tebou, tak je tam dobrá atmosféra, ja som sa tam už na druhý deň cítila ako doma. Veľmi sa mi tam páči aj to, že tam nie sú stresy, keď je vizita ( zažila som klasické vizity u nás v nemocke, no a to bolo otrasné: nič sme nemohli mať na stolíku, ani vodu poriadne, všetko spratať do stolíkov, 3x sa prišli spýtať sestričky, či sme dole vyzlečené, lebo že primár nebude na nás čakať - no proste vojaci v pozore). Na vizitu sa ide do sesterskej izby a odtiaľ do ordinácie. Sú tam prítomní lekári, dvaja zapisujú, jeden vyšetruje, no žiadne divadlo, ako u nás v nemocke.
baby, asi blba otazka, ale koselu na porod si mam doniest sama nejku, co rovno zahodim, alebo mi daju njaku erarnu? a pre babatko netreba osusku?
ahojte tehulky 🙂
s radostou vam oznamujem, ze 24.8.2010 o 4.20 hod. sa nam narodila nasa Lara s mierami 2890 g a 51 cm 😵 😵 😵
vsetko bolo super, len porod bol taky rychly, ze do BS by sme to nestihli, takze sme nakoniec porodili v roosveltke, aj to sa stava 🙂
ahojte 🙂
dakujem pekne za gratulacie 😵
musim povedat, ze som nemala v roosveltke najmensi problem ani sa nemozem na nic stazovat...vsetci boli velmi zlati, aj zenske sestry aj detske sestry velmi ochotne a mile, strava sa dala vydrzat, lekari tiez ok...myslim, ze predsa sa tam len urcite veci zmenili k lepsiemu a k rodickam sa pristupuje ovela lepsie, s respektom a uctivo; pobyt v nemocnici bol pre mna prijemny aj vdaka tomu, ze som mala nadstandardnu izbu, kde sme boli s malinkou same a male sme klud hlavne v noci, na spolocnych izbach sa babatka v noci navzajom budili, aj cez stenu som ich pocula riadne plakavat...skoda, ze tuto izbu maju len jednu, ja som ju vystihla akurat, ked z nej odisla moderatorka martina meciarova...
mali sme aj vzruso, ked zavolal nejaky debil, ze je v nemocnici bomba, ale podarilo sa im to pred zenami utajit, nikto o nicom nevedel, ja som to len tusila, ked mi sestricka prisla povedat, aby som nevychadzala na chodbu a potom som pocula vela muzskych chlapov behat po chodbe a rano mi mm volal, ze pred nemocnicou boli nastupeni poziarnici, policajti a zvazovali evakuaciu...
primarovi do BS som aj napisala mail, aby vedeli, preco uz nechodim do poradne 😀
@katrin31 vobec sa ma v nemocnici nepytali, kde som chodila na pripravu...zrejme preto, ze nebol absolutne cas 😀 kedze mna mm priviezol na voziku z urgentu rovno na porodnu salu s hlavickou malej uz medzi nohami 😅 takze som rodila v mojich nohaviciach a satach co som mala na sebe, ale ani ked uz bolo po vsetkom, sa ma nepytali, ci som chodila na pripravu, ved odrodit ta musia tak ci tak...
babulky dakujem pekne 🙂
mne zacali uplne slabunke kontrakcie o polnoci, medzitym som este driemala na posteli, ked to bolo silnejsie rozdychavala som, zobudila som mm a sofiu a isli sme ju zaviest k nasim do sasovej, moja mama ju uz cakala pred barakom a my sme upalovali do nemocnice, lebo kontrakcie uz boli kazdu chvilu, aspon mne sa tak zdalo, v aute asi 5 minut od nemocnice mi praskla voda a odhadujem to tak na 5-8 minut maximalne sa Lara narodila...ja som ani tlacit nemusela, ona isla uplne sama, citila som len velky tlak, bolest skoro ziadnu...keby to nebolo take dramaticke, kedze sme sa bali, ze nedobehneme, tak by som povedala, ze som mala krasny porod 🙂 a narodila sa 4:20h



@danabel ...ako to tam vyzerá? Ja sa totiž stále rozhodujem medzi ZV a BŠ. Aký je prístup lekárov a sestričiek a tak isto aj bábätkovských sestričiek? Ďakujem