icon

Skúsenosti s pôrodnicou v Banskej Štiavnici?

avatar
cipca
18. jan 2007

Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 28. jún 2026 · 3541 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Pôrodnica v Banskej Štiavnici má v diskusii prevažne pozitívne hodnotenia za personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby; často menované meno pozitívneho primára je MUDr. Špila.
  • V diskusii sa opakovane uvádza problém s jedným „mladým lekárom“ a rozporuplné hodnotenia MUDr. Podobenovej; pri komplikáciách nemocnica prepája novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.
  • Praktické informácie spomenuté v diskusii: nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň, nemocničný hotel stojí tiež 500 Sk na deň, a predpôrodná príprava sa organizuje približne od 36. týždňa.


Najčastejšie otázky

Q: Koľko stojí nadštandardná izba a môže byť pri mne partner?
A: Nadštandardná izba stojí 500 Sk na deň; manžel môže byť s vami, ak je izba voľná; ak nie je, existuje nemocničný hotel za 500 Sk na deň alebo možnosť dochádzať.

Q: Kedy začať chodiť na predpôrodnú prípravu v Banskej Štiavnici a aký je rozvrh?
A: Predpôrodná príprava sa v diskusii uvádza približne od 36. týždňa; kurzy sú spomínané v dňoch pondelok, utorok a štvrtok a počas posledných týždňov sa na poradni zvyčajne kontroluje tlak, moč, UTZ, prietoky a CTG.

Q: Robia v Banskej Štiavnici cisársky rez a kto ho vykonáva?
A: Áno, cisársky rez sa v diskusii uvádza ako bežná operácia a plánovaný či urgentný cisársky rez zvyčajne vykonáva primár MUDr. Špila; operačné dni sú spomínané ako streda a piatok a plánované cisárske sa často dohadujú okolo 39. týždňa s hospitalizáciou deň pred zákrokom.

Q: Je v pôrodnici možnosť spinálnej alebo epidurálnej anestézie pri cisárskom reze?
A: Diskusia uvádza, že pri plánovaných cisárskych je možnosť spinálnej anestézie a pacientky sa s anesteziologičkou dohodnú deň pred operáciou; niektoré príspevky odporúčajú spinál namiesto celkovej anestézie.

Q: Je epidurálna analgézia pri spontánnom pôrode v Banskej Štiavnici dostupná?
A: Disponibilita epidurálu pri spontánnom pôrode bola v diskusii sporná: niektoré ženy tvrdili, že epidurál v Štiavnici nie je možný, iné uviedli, že epidurál/spinál je dostupný pri cisárskych a v niektorých prípadoch; odporúčané je overiť priamo u MUDr. Špilu alebo anesteziologického tímu.

Q: Má pôrodnica novorodenecké oddelenie pre komplikované prípady novorodencov?
A: V diskusii sa opakovane uvádza, že pôrodnica v Banskej Štiavnici nemá komplexné novorodenecké oddelenie a pri komplikáciách reportujú prevod novorodencov do Banskej Bystrice alebo Zvolena.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Veľa žien v diskusii chválilo personál, prostredie a možnosť nadštandardnej izby v pôrodnici v Banskej Štiavnici.
  • Predpôrodné kurzy a pravidelné kontroly od 36. týždňa sú považované za užitočné a odporúčané.


Sporné názory

  • Niektoré príspevky tvrdia, že epidurál pri spontánnom pôrode nie je v Štiavnici dostupný; iné príspevky uvádzajú, že epidurál alebo spinál je použitý pri cisárskych a v niektorých prípadoch pri pôrode.
  • Niektoré ženy opisujú negatívne skúsenosti s „mladým lekárom“ alebo s MUDr. Podobenovou, zatiaľ čo iné ženy tieto osoby hodnotia neutrálne alebo pozitívne.


Otvorené otázky

  • Ako rýchlo a akým spôsobom prebieha prevod novorodenca do BB alebo ZV pri akútnych komplikáciách v praxi?
  • Aké sú presné kritériá a kapacitné limity pôrodnice pre prijatie rizikových tehotenstiev a plánovanie hospitalizácie pred termínom?


Spomenuté značky a firmy

Porodnica Banská Štiavnica, porodnicabstiavnica.sk, Markíza, nemocnica (nemenné názvy v diskusii: Nemocnica Banská Bystrica, Nemocnica Zvolen, Nemocnica Nitra)

Spomenuté produkty a metódy

nadštandardná izba, nemocničný hotel, predpôrodná príprava, fitlopta, pôrodný plán, glukózový test, glukózový profil, CTG, UTZ, epidurálna analgézia, spinálna (spinal) anestézia, celková anestézia, cisársky rez, vakuový pôrod, fototerapia (modrá lampa) pri žltačke novorodenca, oxytocín (pichanie oxytocínu)

Miesta a osoby

Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Zvolen, Nitra, Topoľčany, Nové Zámky, Žarnovica, Žiar, Lučenec, Žilina, Martin, Prievidza, Brno, Dunajská Streda, MUDr. Špila, MUDr. Brosková, MUDr. Podobenová, MUDr. Čaradský, MUDr. Košecká, MUDr. Šiška

avatar
dasenabb
18. apr 2013

@swetluscka ja zacinam akurat dnes 37tt, dnes rano som sa odvazila postavit na vahu, tak mam stale rovnako +16kg, co je uspech v tom ze som od minuleho tyzdna nepribrala 🙂, ale buduci tyzden v BS sa stavim, ze ked sa postavim na vahu, tak tam bude ine cislo... :((((

avatar
swetluscka
18. apr 2013

@dasenabb nedelej si s tim starosti... Dneska jsem byla jeste naposled v poradne na gynekologii ve zvolene, a tam mi rekli, at se s tim netrapim, ze to je prirutek akorat, a imkdyby se o mne osobne nelibilo, ted se s tim nic delat neda...rozhodne nedrzet diety 😎 (ps: ale uplne te chapu, taky jsem uz 2krat stala na vaze)

avatar
mkristofka
19. apr 2013

@swetluscka ja som z Kokavy nad Rimav. a bola som teraz 1x v poradni termin mam 4 Maj . 🙂

avatar
swetluscka
19. apr 2013

@mkristofka tybrdo!! Mne furt doma strasi, ze to do Stiavnice nestihnem, ale ty to aj tak mas este o pul hodinu dal.... 😝
Rada si pockam, jak to u tebe dopadne...mas termin uz brzy....ja az v pulce kvetna...

avatar
boise
19. apr 2013

@swetluscka 😀 ja som z BA a rodila som v Stiavnici 😉 ale je pravda ze by som to nestihla, keby som sa tam vopred neubytovala...ja som mala extremne rychly porod 😉 Ale prvy som dala za 4 hodiny, takze ako prvorodicka by si mala stihnut s prehladom 😉 I ked ja by som si asi v bolestiach rozhryzla auto pod zadkom 😝 😀 Moja segra sla do Stiavnice z Hrinovej (to mas kusok 😉 ) po tom ako jej odtielka voda a stihla v pohodicke 😉

avatar
swetluscka
19. apr 2013

@boise to moc rada slysim 😀

avatar
mkristofka
19. apr 2013

@swetluscka no ja som mala prvy porod dlhy takze neverim ze to pojde az tak rychlo ak tak zavolam si zachranku 🙂

avatar
swetluscka
19. apr 2013

@mkristofka drzim palce, ale ta te asi odveze do nejblizsi porodnice, ne?

avatar
mkristofka
19. apr 2013

@swetluscka ja dufam že budeme mat dost casu urcite dam vediet ako sme dopadli 🙂

avatar
swetluscka
19. apr 2013

😉 dej, dej, dej.

avatar
buduca_maminka
20. apr 2013

Tak baby, musím pridať referenciu o Štiavnici. Rodila som tam 9.4.2013 a cestovala som tam (prvorodička) s rozbehnutými kontrami cca 10 min. z Komárna. Všetci boli úžasní. Rodil ma pán primár Špila a PA Rita. Obaja sú úžasní ľudia. Veľmi pokojní, pôrodný plán bol do bodky dodržaný a bol to teda riadny román. 😅 Som z celého pôrodu nadšená. Mala som možnosť voľného pohybu, mohli sme byť s milým spolu celý čas a dieťatko mi dali okamžite na bruško. Proste najväčšia spokojnosť. Ďalej by som chcela poďakovať detskej pani sestričke, ktorá má priezvisko na F (bohužiaľ si nepamätám celé meno), ktorá mi veľmi pomohla s dojčením. 😵 Som celému tímu maximálne vďačná za starostlivosť, úsmevy, podporu a trpezlivosť. Je vidieť, že v tejto pôrodnici pracujú skutočne ľudia, ktorí túto prácu milujú. 😵

avatar
dasenabb
20. apr 2013

to som rada za dalsiu super referencie,ako pozeram ja to mam najblizsie kedze som z BB...Inak moj gynekolog sa netvari moc nadsene ze tam chcem rodit, zevraj BS ma najviac cisarskych na SK a nema kvalitny tym pediatrov keby bolo nieco s dietatom atd....☹ Treba mysliet pozitivne, lebo coho sa obavame to sa aj stane 🙂

avatar
buduca_maminka
20. apr 2013

@dasenabb
nedaj sa odradiť. Je to tvoj pôrod. Nech sa každý tvári ako chce. Mňa keď hocikto počul, že chcem cestovať takú diaľku, tak si klopkali na čelo a nikto nechápal, veď mám pôrodnicu pod oknom. Ale bolo to veľmi správne rozhodnutie.
Ak máš všetko v poriadku, nedaj sa odradiť. 😉

avatar
llienocska8989
20. apr 2013

No presne súhlasím. Určite sa nedávaj odradiť...samozrejme, že asi majú veľa S.C. ked tam z celého Slovenska chodia na plánované cisárske rezy...(zlá poloha dieťatka, veľké dieťatko alebo stavy po cisárskom reze). Nechodiad tam ženy zo Slovenska len rodiť prirodzene s pôrodnými plánmi, ale aj kvôli operáciám, lebo ten prístup personálu sa nedá vôbec porovnať s inými pôrodnicami. Je to taká malá pôrodnica, veľmi útulná s malým počtom personálu, takže si ich tváre nemáte problém zapamätať, a práve kvôli tomu sa tam všetci k sebe správajú ako taká malá rodinka....Majú strašne veľa aj prirodzených pôrodov a aj keď niekedy majú problém kam chúďa rodičku uložiť na lôžko, vôbec to nedajú na javo, a privítajú každú novú s úsmevom. Veď skúste si to tam ísť obzrieť. Stavím sa, že odídete s veľmi príjemným pocitom...Vôbec to tam nevyzerá ako v nemocnici... a pokiaľ viem, keby sa pri pôrode niečo stalo, cisársky rez by ti urobili vo všetkých nemocniciach na Slovensku.

avatar
sampo
20. apr 2013

@llienocska8989 no ja nemam teda pocit, ze by tam robili planovane cisarske. Praveze sa im snazia vyhnut 😅 akurat, ze to nenechavaju zajst az do krajnosti ako v niektorych inych porodkach. Ked som tam bola ja, skoro az do odchodu som tam bola jedina, co mala CR a to bola vtedy porodnica na prasknutie..za den aj 3porody

avatar
happy8051
20. apr 2013

@dasenabb BS ma najvasi pocet sekcii na Slovensku??? to mas odkial takyto udaj? 😀

avatar
dasenabb
21. apr 2013

@happy8051 to mi povedal moj doktor, uz z kade si to vytiahol to neviem nepytala som sa, ale myslim si ze kedy som trosku "poguglila" tak najdem ine udaje...Ja sa urcite nenecham odradit, som pevne rozhodnuta 🙂

avatar
llienocska8989
21. apr 2013

@sampo no tak moja kamarátka je z BA a dieťatko malo polohu koniec panvový. Chcela rodiť v BŠ, samozrejme vedela, že prirodzene nemôže, ale aj napriek tomu chodila k primárovi do poradne. No a keď sa už blížil termín pôrodu, dohodli sa na dátume cisárskeho rezu. Prišla do nemocnice deň pred tým dátumom, prijali ju na oddelenie, urobili ešte potrebné vyšetrenia a na druhý deň mala sekciu. Tak toto je plánovaný cisársky rez. Keď sme ju boli navštíviť na pooperačnej izbe ležali s ňou ďalšie dve ženy, ktoré mali sekciu. Jedna po akútnej operácii a druhá bola tiež plánovaná, kvôli vysokému veku a problémom so srdcom.....a keď sme sa rozprávali tuším jedna bola z Michaloviec a druhá z Martina....a obe prišli do BŠ.

avatar
sampo
21. apr 2013

@llienocska8989 v takomto pripade by robili CR aj inde. Ja som mala prve dieta tiez koncom panvovym, rodila som v LM a tiez planovanou sekciou. To je normalka myslim. A teraz som bola vlastne tiez panovana (ale nie z nejakeho rozmaru - urobili by mi cr kdekolvek), len mlady sa zacal pytat skor, takze akutna 😉

avatar
mirka831
21. apr 2013

Ahojte, ja sa chcem opýtať , či je možnosť pri prirodzenom pôrode v BS aj nejakých liekov proti bolesti? A čo ste si dávali do pôrodného plánu? prvé dieťa som rodila pred 8mimi rokmi a vtedy nič takéto úžasné neexistovalo. ďakujem

avatar
happy8051
22. apr 2013

@mirka831 mozes si priplatit rajsky plyn, inak sa analgetika davaju skor vynimocne. do porodneho planu si daj vsetko, co je pre teba dolezite a uvidis, ci ti ho primar podpise

avatar
mirka831
22. apr 2013

no super, takže to celé nechať na prírodu? Keď si predstavím tie bolesti, už rodím teraz 🙂

avatar
macus44
23. apr 2013

Baby ja sa chcem opýtať ktoré ste rodili v BS a nemáte trvalý pobyt tam museli ste ísť tam na matriku???

avatar
boise
23. apr 2013

@macus44 ano, par dni po porode tam musi ist niekto pre rodny list 😉

avatar
macus44
23. apr 2013

@boise a nie aj pred pôrodom uznať ocovstvo

avatar
boise
23. apr 2013

@macus44 tak toto netusim, toto sme my neriesili, neviem ako to je ked nie ste zobrati 😅

avatar
boise
23. apr 2013

ale teda pokial viem tak segra tam rodila a v BA potvrdzovali otcovstvo na matrike 😉 som si prave spomenula
@macus44

avatar
macus44
23. apr 2013

@boise aha tak ďakujem ti takže otcovstvo pôjdeme sem a tam potom len po rodný list ďakujem ešte raz

avatar
boise
23. apr 2013

@macus44 ano ano a to vyhlasenie o otcovstve ci ako sa to vola si vezmes do porodnice so sebou 😉

avatar
vyzkumnice
23. apr 2013

@dasenabb No ja by som aj radsej sla do cisarskeho, ako zazit to, co som videla v TN- zevraj porodnica roku 2012 :(( Babena sa pri kontrakciach neotvarala, tak jej v piatok dali vyvolavacku... nic, sobota to iste- dalsia vyvolavacka, nedela to iste, pond. stale rovnako, to uz bola na pokraji zrutenia psychicky, lebo cely cas bolesti ako krava,... v utorok sa milostivo rozhodli, ze "musia" tu sekciu spravit ( a pokazit si zasa statistiku) 😢 😒 ☹ Porod neplanovane v TN ma na rok vyradil z "normalu". Modlim sa a verim, ze vsetko bude ok a ja sa na konci juna odveziem za svojim snom do BS 🙂