Skúsenosti s pôrodnicou v Piešťanoch: Ako prebieha pôrod?
Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Piešťanoch má podľa viacerých príspevkov zrekonštruované priestory, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou, pričom nadštandardný pobyt a prítomnosť konkrétneho lekára sa eviduje ako platená služba.
- V diskusii sa opakovane odporúčal MUDr. Gleso ako lekár „s dobrým prístupom“, pričom ďalší často spomínaní lekári sú MUDr. Karab a MUDr. Dojčan; hodnotenia lekárov sa medzi rodičkami líšia.
- Pre pobyt v pôrodnici sa v praxi odporúča pribaliť nočné košele, popôrodné vložky, 2 jednorazové plienky pre dospelých, jednorazové podložky, Infadolan alebo Sudocrem pre dieťa, vlhčené utierky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Piešťanoch zajednať konkrétneho lekára k pôrodu?
A: V diskusii ženy popisovali dohodu osobne alebo telefonicky u vybraného lekára a niektoré spomínali, že sa to dá vybaviť aj na poradni; oficiálne v minulosti visel pri pôrodnici oznam o poplatku za výber lekára.
Q: Koľko sa platí za výber konkrétneho lekára v Piešťanoch?
A: Viaceré príspevky uvádzali oficiálny údaj 3000 Sk (polovica podľa príspevkov ide lekárovi, polovica nemocnici), pričom niektoré ženy uviedli aj neoficiálne vyššie sumy 5000 Sk alebo 170 EUR.
Q: Čo si vziať so sebou do pôrodnice v Piešťanoch?
A: Z odporúčaných vecí v diskusii: malé balenie jednorazových plienok pre bábätko, jecorisovu pastu, Infadolan, Sudocrem, balík vlhčených utierok, detské mydielko, nočné košele, popôrodné vložky, 1–2 ks jednorazových plienok pre dospelých, jednorazové podložky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Q: Koľko dní zostáva matka v Piešťanoch po normálnom pôrode, ak nie sú komplikácie?
A: Podľa príspevkov sa štandardne zostáva 5 dní po pôrode, resp. minimálne 96 hodín, ak nie sú komplikácie.
Q: Je v Piešťanoch možné byť na izbe s manželom a koľko to stojí?
A: Diskutujúce uviedli, že existuje možnosť nadštandardného apartmánu, kde môže byť návšteva na izbe a muž môže spať spolu s vami v nemocnici; v diskusii sa spomínal poplatok za nadštandardnú izbu okolo 500 Sk za noc a samostatne aj údaj 500 Sk za prítomnosť manžela pri pôrode.
Q: Koľko stojí epidurál v Piešťanoch a je to bežná možnosť?
A: V diskusii sa uvádzala orientačná suma 2000 Sk za epidurál v Piešťanoch; epidurál ženy opisovali ako bežnú a účinnú možnosť zmiernenia pôrodných bolestí.
Q: Akí lekári sú v Piešťanoch najčastejšie odporúčaní?
A: Najčastejšie pozitívne hodnotenia v diskusii získal MUDr. Gleso; ďalej boli spomínaní MUDr. Karab a MUDr. Dojčan s rôznymi skúsenosťami od rodičiek.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Piešťanoch má zrekonštruované časti, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou.
- MUDr. Gleso bol v diskusii opakovane označený za lekára s dobrým prístupom.
- Pre pobyt v pôrodnici sa odporúča priniesť nočné košele, popôrodné vložky, jednorazové plienky pre dospelých, vlhčené utierky a doklady.
Sporné názory
- Niektoré ženy opisujú Piešťany ako milú, rodinnú pôrodnicu s milým personálom a dobrou starostlivosťou, zatiaľ čo iné uvádzali nepríjemné skúsenosti so sestrami alebo s konkrétnymi lekármi.
- K otázke poplatkov za výber lekára sú dve verzie: oficiálne komunikovaných 3000 Sk (polovica nemocnici, polovica lekárovi) a nezávislé tvrdenia o 5000 Sk alebo 170 EUR.
Otvorené otázky
- Aká je aktuálna výška oficiálneho poplatku za výber konkrétneho lekára vyjadrená v eurách po zavedení meny?
- Aké sú presné odstupňované ceny za epidurál, prítomnosť partnera a nadštandardnú izbu v súčasnom cenníku pôrodnice?
Spomenuté značky a firmy
PN, Trnava, Kramáre, Mimibazar, Mimiaukcia, Kaufland, Piešťanské noviny, DANONE
Spomenuté produkty a metódy
Infadolan, Sudocrem, jecorisova pasta, Betadine, epidurál (epi), serkláž / zašitý krček, cisársky rez, rooming-in, odsávačka, genciánová violeť, kalciovka, 3D ultrazvuk, popôrodné nohavičky, jednorazové plienky pre dospelých, nadštandardná izba (platba za izbu)
Miesta a osoby
Piešťany, Trnava, Topolčany, Brno, Kramáre, Trajan, Hurbanova, Sale, MUDr. Gleso, MUDr. Karab, MUDr. Dojčan, Dr. Kubranský, Dr. Čupko, Polák, Varga, „Pikna“
@l81 Dr. Antalová doletela za nami do izby s tým, že zajtra si berú malú na odber krvi pretože si som ja podľa nich matka-vrahyňa nenechala pred pôrodom pichnúť ATB proti pozitívnemu streptokokovi. Bola som na nadštandarde s mužom a s malou. Mala som ju na posteli pri mne priloženú na cicíku a ona driemkala. Prisunula si ju a neuroticky ju začala vyzliekať s tým, že ju musí vyšetriť. Štekala na mňa a tak som jej povedala, že ten odber krvi jej urobia až keď budem ja s tým súhlasiť. Na to ona, že sa ma nikto nebude pýtať a ak budem robiť problémy, zavolajú na mňa políciu. Malú začala počúvať cez fonendoskop a pritom na mňa doslova revala. Muž ju upozornil, že mu vádí keď kričí pri našom novorodencovi. Ja som sa jej zase spýtala, čo môže počuť cez fonendoskop keď pri tom kričí. To nezvládla a vyletela von z izby jak fúria a o hodinu sa vrátila aj s riaditeľkou.
Tá prišla veľmi slušne, podala nám ruku, predstavila sa a spýtala sa ma prečo je taký problém odber krvi. Ja som jej povedala, že so samotným odberom problém nemám, ale nedokážem akceptovať chovanie dr. Antalovej, jej direktívne správanie a úplne uletené vyhrážky, že zavolá na mňa políciu. Povedala som jej, že aj ja som mala mnohé požiadavky v PP, ktorá ona neakceptuje a je to tam stály boj. Teda ak bude ona akceptovať moje potreby, tak aj ja môžem pristúpiť na tie jej. Otočila sa teda na ňu a spýtala sa jej, či by bol taký problém vyhovieť mi. Ona totálne vytočená čosi zakoktala a nakoniec súhlasila. Z izby vyšla ešte viac vytočená ako bola. 😀
@reanda to si ani nevies predstavit, dodnes mavam nocne mory z toho a stale si vycitam, ze som nespravila viac. A to maju sakra stastie, ze sa malinka nakoniec z toho dostala, lebo kebyze sa jej nieco vaznejsie stane, tak by som to riesila velmi razne. Presne aj mne tak pripadaju-ako mäsiari a nie ako zdravotnici.
@bubulka722 super,klobuk dole za odvahu. Konala si uplne spravne. A ako to dopadlo nakoniec? Dostala malinka nejake ATB?
To je presne ta primitivna komunisticka reakcia- s prepaceniem za vyraz: drz hubu a krok , ty si tu pacient, tak bud rad ze sa ti dostalo toho privilegia byt tu a neopovaz sa ani pipnut!Jaaaaj, kedy sa uz toto zmeni konecne? O 50 rokov?!
@bubulka722
@l81 to je ta zvratenost, ze v roku 2011 neboli doktori pripraveni zvladnut argument, ze das dietatu vziat krv kedy Ty chces.
Moj muz tak odmietol vysetrenie obliciek, ked mu chceli do zily vstreknut nejaku radioaktivitu a tiez na neho DOSPELEHO cloveka zavolali primarku 😀 😀 😀 😀 😀 . Ale uznam, ze jeho argumenty sa zvladat nedaju takze odisla so zvesenymi usami aj ona 😀 😀 😀 😀 😀 a on domov bez radioaktivnej krvi.
@l81 Ak sa my pacienti budeme chovať ako teliatka a poslúchať na slovo, tak pochybujem že sa niekedy niečo na tom zmení. Malá žiadne ATB nedostala, nebolo jej nič. Na môj vkus sú ATB pred pôrodom brutus prevencia a pichajú ich 50% rodiacich žien. Aké následky majú samotné ATB na organizmus novorodenca a ako sa potom dokáže brániť veľmi nebezpečným rezistentným baktériám a infekciám, ktorých sú nemocnice preplnené je tiež na uváženie. Pred samotným odmietnutím ATB pred pôrodom som študovala krížom krážom všetko a podľa toho som sa naozaj zodpovedne rozhodla a som presvedčená, že správne. Mali ma tam ako vzorovú ukážku podľa nich totálne nezodpovednej a šibnutej matky, ktorá odmieta všetky výdobitky tohto skvelého systému založeného na poškodzovaní zdravia.
@l81 Ďakujem! Pred odchodom z nemocnice som jej darovala film What babies want. Možno si ho pozrela a možno sa v nej pohlo svedomie. Je to nádherný film a všetkým mamičkám a hlavne budúcim mamičkám by ho mali premietať v predpôrodných kurzoch. Dr. vraj z PN pôrodnice zakrátko odišla. Neviem ani prečo, ani kam...
Ja ked som rodila, uz tam nebola. Hm, no ktovie, moznoze si ju inspirovala tym filmom 😉
@bubulka722 asi do buši ucit sa rodit prirodzene 😉
Ja som prave dostala v teme o pocitacovej gramotnosti deti nalozene, ze som debilna ked nutim moje deti nepouzivat pocitac, takze odchadzam von s kocikom vyvetrat sa s prislubom, ze so sliepkami sa uz fakt hadat nebudem
kto kto kto kto jááááááááááááááááááá???????????????
haha ked vas tak citam, tak vy ste tam tie sestricky a doktorky trenovali...nooo aspon nebudem prva co bude nespokojna a urevana 😀 😀 😀
jaaa by som sla rodit aj inam ale to si neviem predstavit ak by som niekam inam cestovala ked ma to chyti, to budem zase stresovat 😠
@bubulka722 no pochybujem ze by sa v takej osobe pohlo svedomie...nema totiz ake..taki ludia niecio take aj tak nemaju ☹
ozaj este jednu vec som chcela...zoznam veci co treba do porodnice vam dali alebo ste zobrali veci podla zoznamov na internete??
Aj mne dala vcera porodna asistentka, co natacala CTG, ten zoznam, co do porodnice. A odprevadzala ma so slovami, ze si mam teraz dat dietku 😕 😕 jest len ovocie a zeleninu...akoze uz nech nepriberiem. Trochu som nepochopila...ale neva 😅
Inak baby, ja som sa tam vcera obzerala, aj na 5. poschodie vysla /skoro ma slaktrafil hehe/ a kde je vlastne prijem, ked pojdem uz rodit?? To na prizemi na lavo? Taky vseobecny? Lebo som myslela, ze to porodnicke alebo gynekolog. oddelenie ma svoj...
@aamanda tak tu je zoznam: Pre mamicku: 2ks nocna kosela+zupan,1prezuvky+2ponozky,uterak+osuska,hygienicke potreby,1ks ziletkovy holiaci strojcek+teplomer,2ks pampersky pre dospelych,2ks podlozky pre chorych do postele,mast na bradavky,tampony pre dojciace matky,min.2 bal.menstruacne vlozky-nelepive,mineralna voda aj pre otecka pri porode,---karticka poistenca,tehu.preukaz,obciansky,sobasny list kopia,dohoda o mene dietata prip.prehlasenie o priezvisku. Pre dietatko: 1maly bal.jednorazove plienky (2-5kg),detske mydlo,jecorisova pasta,infadolan. Na cestu domou:letna-zimna supravicka,kosielka,4ks plat plienky,ortopedicke nohavicky,v zime deka nanoznik prip overal do autosedacka.
@l.s
@urma mne to tlacivo dal moj gynekolog, a na prijme som ho uz musela mat pri sebe a odovzdat 😉
_________________________
I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://s.exps.me
odo mna tam nikto ziadnu dohodu o mene nepozadoval a ako sa bude dieta volat sa ma spytali az ked bola mala na svete 🙂

@l81 jaj, to muselo byt strasne pre teba aj pre malu ☹ ..ja to nechapem, co ti ludia, co tam robia, nemaju ziadny cit?? kam sa im podel? vsak nech idu robit na bitunok a nie do porodnice teda! 😠
je to pochopitelne, ze si tak reagovala vtedy, clovek nevie, co sa deje, ci dietatu skutocne nieco nie je a nechce spravit nieco zle 😒 .,. a dufa, ze ti doktori predsa nemozu byt az taki hrozni.. no a oni su
doriti