Skúsenosti s pôrodnicou v Piešťanoch: Ako prebieha pôrod?
Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Piešťanoch má podľa viacerých príspevkov zrekonštruované priestory, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou, pričom nadštandardný pobyt a prítomnosť konkrétneho lekára sa eviduje ako platená služba.
- V diskusii sa opakovane odporúčal MUDr. Gleso ako lekár „s dobrým prístupom“, pričom ďalší často spomínaní lekári sú MUDr. Karab a MUDr. Dojčan; hodnotenia lekárov sa medzi rodičkami líšia.
- Pre pobyt v pôrodnici sa v praxi odporúča pribaliť nočné košele, popôrodné vložky, 2 jednorazové plienky pre dospelých, jednorazové podložky, Infadolan alebo Sudocrem pre dieťa, vlhčené utierky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Piešťanoch zajednať konkrétneho lekára k pôrodu?
A: V diskusii ženy popisovali dohodu osobne alebo telefonicky u vybraného lekára a niektoré spomínali, že sa to dá vybaviť aj na poradni; oficiálne v minulosti visel pri pôrodnici oznam o poplatku za výber lekára.
Q: Koľko sa platí za výber konkrétneho lekára v Piešťanoch?
A: Viaceré príspevky uvádzali oficiálny údaj 3000 Sk (polovica podľa príspevkov ide lekárovi, polovica nemocnici), pričom niektoré ženy uviedli aj neoficiálne vyššie sumy 5000 Sk alebo 170 EUR.
Q: Čo si vziať so sebou do pôrodnice v Piešťanoch?
A: Z odporúčaných vecí v diskusii: malé balenie jednorazových plienok pre bábätko, jecorisovu pastu, Infadolan, Sudocrem, balík vlhčených utierok, detské mydielko, nočné košele, popôrodné vložky, 1–2 ks jednorazových plienok pre dospelých, jednorazové podložky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Q: Koľko dní zostáva matka v Piešťanoch po normálnom pôrode, ak nie sú komplikácie?
A: Podľa príspevkov sa štandardne zostáva 5 dní po pôrode, resp. minimálne 96 hodín, ak nie sú komplikácie.
Q: Je v Piešťanoch možné byť na izbe s manželom a koľko to stojí?
A: Diskutujúce uviedli, že existuje možnosť nadštandardného apartmánu, kde môže byť návšteva na izbe a muž môže spať spolu s vami v nemocnici; v diskusii sa spomínal poplatok za nadštandardnú izbu okolo 500 Sk za noc a samostatne aj údaj 500 Sk za prítomnosť manžela pri pôrode.
Q: Koľko stojí epidurál v Piešťanoch a je to bežná možnosť?
A: V diskusii sa uvádzala orientačná suma 2000 Sk za epidurál v Piešťanoch; epidurál ženy opisovali ako bežnú a účinnú možnosť zmiernenia pôrodných bolestí.
Q: Akí lekári sú v Piešťanoch najčastejšie odporúčaní?
A: Najčastejšie pozitívne hodnotenia v diskusii získal MUDr. Gleso; ďalej boli spomínaní MUDr. Karab a MUDr. Dojčan s rôznymi skúsenosťami od rodičiek.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Piešťanoch má zrekonštruované časti, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou.
- MUDr. Gleso bol v diskusii opakovane označený za lekára s dobrým prístupom.
- Pre pobyt v pôrodnici sa odporúča priniesť nočné košele, popôrodné vložky, jednorazové plienky pre dospelých, vlhčené utierky a doklady.
Sporné názory
- Niektoré ženy opisujú Piešťany ako milú, rodinnú pôrodnicu s milým personálom a dobrou starostlivosťou, zatiaľ čo iné uvádzali nepríjemné skúsenosti so sestrami alebo s konkrétnymi lekármi.
- K otázke poplatkov za výber lekára sú dve verzie: oficiálne komunikovaných 3000 Sk (polovica nemocnici, polovica lekárovi) a nezávislé tvrdenia o 5000 Sk alebo 170 EUR.
Otvorené otázky
- Aká je aktuálna výška oficiálneho poplatku za výber konkrétneho lekára vyjadrená v eurách po zavedení meny?
- Aké sú presné odstupňované ceny za epidurál, prítomnosť partnera a nadštandardnú izbu v súčasnom cenníku pôrodnice?
Spomenuté značky a firmy
PN, Trnava, Kramáre, Mimibazar, Mimiaukcia, Kaufland, Piešťanské noviny, DANONE
Spomenuté produkty a metódy
Infadolan, Sudocrem, jecorisova pasta, Betadine, epidurál (epi), serkláž / zašitý krček, cisársky rez, rooming-in, odsávačka, genciánová violeť, kalciovka, 3D ultrazvuk, popôrodné nohavičky, jednorazové plienky pre dospelých, nadštandardná izba (platba za izbu)
Miesta a osoby
Piešťany, Trnava, Topolčany, Brno, Kramáre, Trajan, Hurbanova, Sale, MUDr. Gleso, MUDr. Karab, MUDr. Dojčan, Dr. Kubranský, Dr. Čupko, Polák, Varga, „Pikna“
tehulky a mamicky... zelam Vam krasne vianocne sviatky plne radosti a pohody...
uzivajte si svoje bruska aj deticky, ktore uz mate!! 🙂
ahojte!
ani som nevedela, že v nemocke je nové doktorka. ja idem na veľké sono 20.1. - mala by som byť okolo 22tt, a hádam už budem vedieť, čo budeme mať.
Ahoj Kluara, no áno, ja som tiež nevedela, že v PN je nová doktorka....čakala som, že natrafím na niektorého doktora. Táto je inak veľmi milá a ochotná. Ja idem na ďalšiu kontrolu 30.12. asi znovu k nej lebo ma objednávala 🙂 🙂
Ahojky babenky, chcela by som sa spytat tiež idem rodiž do PN a 30.12.idem prvy krat na CTG na pôrodnicu budú mi robiť aj nejaké ine vyšetrenia okrem merania srdiečka?? 🙂 mam z toho celeho divny pocit, ked sa pytam gynekologa, ze co a ako ked dostanem bolesti a taak - a jeho odpoved je, ze nemam predbiehat udalosti, ze vsetko ma cas..rodit mam o necele 3tyz a koho sa mam pytat? dufam teda, ze v nemocnici mi budu ochotny zodpovedat moje otazky 🙂)
no ja si na tú novú doktorku budem musieť ešte chvíľu počkať 🙂 pri prvom tehu som si pobudla pár týždňov v nemocke pred termínom, teraz by som rada až v čase termínu.
Lucka, ty máš podobný termín ako som mala ja pri synovi 🙂
Matula - ja ani neviem, ako to chodí, som normálne zabudla. pamätám si iba na tie pásy a na meranie tlaku (mala som ho vysoký), tak mi dr. Gleso merával aj tlak.
Ahoj matula, no pojdeš najprv na ctg. na prvé posch., tam ti sestrička zmeria aj tlak a potom by ťa mala poslať na 5.posch., tam zazvoníš na porodnícke, že ideš natočená. Tam ma potom pozerali aj zospodu a kontrolovali mi lístok z ctg. Mala som dosť vysoké, tak uvidím či už toho 30.12 nebudem mať aj po.... 😀 😀
lucka75 - na prvom poschodi som bola pred 2tyz na ctg, v stredu som bola u svojho gynekologa ten mi robil kultivaciu a vzorky som si bola odniest do labaku..vravel, ze 30.12 si mam ist po ne a s tymi vysledkami mam ist rovno na 5.posch tak mi asi nebudte treba ist aj na prve ci hej? aby na mna nekukali, ci som z jahody spadla, ze to tam chcem a tak 🙂 no fakt jak hluchy a slepy niektory doktory..
matula, keď ti povedali na 5.posch tak len tam, vieš ja som tam bola prvý krát a to hneď na 1 aj na 5.posch 🙂
ahojte... ja idem na prve ctg 13.1. ale to budem "iba" v 36tt..takze asi ma este nik nebude posielat na 5.posch.
ked som volala do ambulancie,tam mi sestricka povedala, ze pri tej prvej navsteve mi vsetko vysvetli.... tak sa necham prekvapit...
Matula,nie je "neskoro" ist v 38tt na prve ctg? ci si uz bola aj predtym u svojho lekara... myslim, ze by sa malo od 36tt...
ahojte....
...túto stránku navštevujem dlhšie no až teraz som sa odvážila napísať....
...chcela by som prispiet skúsenostou z Pieštanskej pôrodnice...termín pôrodu som mal 06.01.2010 ....
....no pôrodné bolesti nastúpili 17.12.2009 večer...drobec sa vypítal na svet 18.12.09 o OO:50 hod....máme zdravého,krásneho chlapca...
....pri pôrode bol dr.Karaba a bola som s ním velmi spokojná....je odborník na správnom mieste ...v pôrodnici som bola 5 dni...a za celý čas som nemala najmenší problém z ničím.....sestričky,ktoré sme tam mali boly naozaj velmi milé,ústretové,ochotné a velmi nám mamičkám pomáhali....taktiež lekáry ktorý mali služby sa o nás starali....ja musím povedať že ak by sme sa rozhodli mať druhé bábo chcem byť zasa v Pieštanoch.... 🙂
zusika ja som bola v 36tt uz na ctg na prvom poschodi, teraz ma na gynde poslali na piate..tak som zvedava lebo na 1.posch.som objednana zas 13.1 deň pred pôrodom 🙂
zuzka20091812...gratulujem, mala si podobný termín, ako ja 🙂 Normálne závidím, že to máš už za sebou. Karabu si mala vybaveného ?
matula...jeee...aj ja idem 13.1....to sa tam uvidime ..na tom 1.posch...
ozaj baby....ked idete uz hore na 5.posch. tak vas tam aj pozru, ci sa neotvarate? podavaju aj take info,ze ci babo nema omotany pupocnik a kolko vazi?
lebo ja uz nepojdem svojej gynekologicke, tak nebudem vediet na com som.... hmm??
a Zuzka..srdecne blahozelam!!! a dakujem za pozitivne hodnotenie 😉 povzbudilo!!
zusika, mňa pozerali len zo spodu na 5.posch, ale sono mi nerobili......ale aj ja by som chcela už vedieť koľko to naše bábo už váži a či je všetko ok. Zajtra idem, tak ich poprosím, nech mi spravia aj sono. Ak si ma tam teda nenechajú ☹
Ja tam idem zajtra tak som zvedava 🙂 babenky a ako to je s vybavevenim si porodnika? cena a tak? 😵
Ahojky, ja som bola dnes na 5.posch. na gtg na natcani inak mi nic nerobil..vravel, ze mam slabsie kontrakcie tak mi zvysil davku magnerotu 2x denne a najblizsie tam idem 13.1. 🙂
Matula, podla cennika je suma za lekara 100€... das si HO zavolat, ked tam budes...podebatujete a ak ma cas tak sa aj viete dohodnut...teda aspon takto to viem ja.....ja osobne stale nie som o zazmluvnovani rozhodnuta....
ahoj matula, aj ja som bola dnes na ctg. okolo 10hod. mala si asi Dojčana ? Bola tam aj tá mladá doktorka ale vyšetroval ma on. 🙂 a asi som aj videla Svarovú ale nie som si istá 🙂
Ano Dojcan tam bol..ale nevysetroval ma bola pri mne len ta mila sestricka 🙂 ja stale vaham koho si dat zazmluvnit? ci karabu alebo toho glesa..
áno taká tmavovlasá, bola veľmi príjemná. Aj mne minulý týždeň hovorili, že mám slabšie kontrakcie a dnes nič ☹ povedal mi, že ak sa malá nevypýta na svet, tak mám prísť 7.1. na kontrolu ☹ počula som, že Glesso chodieva v januáry na lyžovačku, tak by si sa mala poponáhlať.....neviem, ale myslím si že je to už aj trošku neskoro...no vyskúšaj. 🙂 držím palce 🙂
ahoje!
matula, Gleso veru v januári lyžuje - aj pri mne lyžoval. ja som rodila 6.1. a on odchádzal na dovču 3.1. - vtedy som nastupovala do nemocky. ja som zazmluvneného lekára nemala, len som sa veľmi modlila, aby som nemala pri pôrode dr. Šv. a to mi aj vyšlo.
Hm..ja by som prijala aj karabu..kolegynu odrodil a bola s nim velmi spokojna..len jak si ho zajednat??zavolat do nemocky alebo uz ked budem tlacit ci ako? 🙂
mati, ked budes tlacit..tak to uz je neskoro...toto treba riesit dopredu a cim skor kvoli dovolenkam....
ok jaska tak tam zavolam a hotovo kedze niesom priamo z PN a najblizsie tam idem 13ho. ďakujem zusika 🙂
Mati, pocuj....ked vidim ze si v 39tt...ako sa citis?
ja som vcera asi prvy krat mala za sebou asi 3-4 take tie poslickovske kontrakcie a malinko som sa zlakla....
ono asi rodit do toho 38tt je este stale povazovane za rizikove, nie? Ak by ma to chytilo takto skor, asi by som mala ist hned radsej do TT,nie? kvoli tym pluckam maleho...
neviete o tom nieco blizsie? tiez mam ctg az 13.1.- dufam, ze dovtedy budem este 2v1
zusika, ak by si porodila do 38tt bolo by to považované za predčasný porod, ale neboj ja mám poslíčkov od cca 35tt a tiež som sa bála, že čo keď ma to chytí skor.... 🙂 🙂 a vidíš stále sme ešte 2v1. No malú už cítim dole, takže sa už asi pripravuje 😀 Hádam sa už do týždňa pripravý. Áno, ak by ťa to náhodou chytilo, tak radšej do TT. Tvrdne ti pritom aj bruško ?
zusika, ja mam tak 2x do dňa take slabe a kratke bolesti a rano ma zvykne pobolievat pod bruskom-ako pri menstruacii..doktor vravel, ze je to v poriadku, ze sa nemam bat a do nemocky mam ist ak budu bolesti pravidelene zvysil mi davku magnerotu 2tablety rano a 2vecer..neviem ty beries nejake zelezo alebo nieco? Tak ma to trosku upokojilo, kym ma to fakt neboli tak velmi tak som este pokojna 😉 inak sa citim dobre, len uz o nieco tazsia 🙂) mne bolo cele tehotenstvo dobre a zatial sa to drzi chvala bohu

Ahoj lucka75, to je asi ta nova doktorka, tusim tu niekde o nej pisali... sa mi zda, ze Petra Strakova... ale nie som si ista. A zapamatala som si, ze tiez o nej pisali, ze je prijemna, mila.