Skúsenosti s pôrodnicou v Piešťanoch: Ako prebieha pôrod?
Ahoj.Nema niekto skusenosti s porodnicou v Piestanoch.Mam termin v septembri, tak dufam, ze dovtedy mi niekto napise.
Stručné zhrnutie
- Pôrodnica v Piešťanoch má podľa viacerých príspevkov zrekonštruované priestory, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou, pričom nadštandardný pobyt a prítomnosť konkrétneho lekára sa eviduje ako platená služba.
- V diskusii sa opakovane odporúčal MUDr. Gleso ako lekár „s dobrým prístupom“, pričom ďalší často spomínaní lekári sú MUDr. Karab a MUDr. Dojčan; hodnotenia lekárov sa medzi rodičkami líšia.
- Pre pobyt v pôrodnici sa v praxi odporúča pribaliť nočné košele, popôrodné vložky, 2 jednorazové plienky pre dospelých, jednorazové podložky, Infadolan alebo Sudocrem pre dieťa, vlhčené utierky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Najčastejšie otázky
Q: Ako si v Piešťanoch zajednať konkrétneho lekára k pôrodu?
A: V diskusii ženy popisovali dohodu osobne alebo telefonicky u vybraného lekára a niektoré spomínali, že sa to dá vybaviť aj na poradni; oficiálne v minulosti visel pri pôrodnici oznam o poplatku za výber lekára.
Q: Koľko sa platí za výber konkrétneho lekára v Piešťanoch?
A: Viaceré príspevky uvádzali oficiálny údaj 3000 Sk (polovica podľa príspevkov ide lekárovi, polovica nemocnici), pričom niektoré ženy uviedli aj neoficiálne vyššie sumy 5000 Sk alebo 170 EUR.
Q: Čo si vziať so sebou do pôrodnice v Piešťanoch?
A: Z odporúčaných vecí v diskusii: malé balenie jednorazových plienok pre bábätko, jecorisovu pastu, Infadolan, Sudocrem, balík vlhčených utierok, detské mydielko, nočné košele, popôrodné vložky, 1–2 ks jednorazových plienok pre dospelých, jednorazové podložky, prezuvky do sprchy a doklady (OP, sobášny list, kartička poistenca, materská knižka).
Q: Koľko dní zostáva matka v Piešťanoch po normálnom pôrode, ak nie sú komplikácie?
A: Podľa príspevkov sa štandardne zostáva 5 dní po pôrode, resp. minimálne 96 hodín, ak nie sú komplikácie.
Q: Je v Piešťanoch možné byť na izbe s manželom a koľko to stojí?
A: Diskutujúce uviedli, že existuje možnosť nadštandardného apartmánu, kde môže byť návšteva na izbe a muž môže spať spolu s vami v nemocnici; v diskusii sa spomínal poplatok za nadštandardnú izbu okolo 500 Sk za noc a samostatne aj údaj 500 Sk za prítomnosť manžela pri pôrode.
Q: Koľko stojí epidurál v Piešťanoch a je to bežná možnosť?
A: V diskusii sa uvádzala orientačná suma 2000 Sk za epidurál v Piešťanoch; epidurál ženy opisovali ako bežnú a účinnú možnosť zmiernenia pôrodných bolestí.
Q: Akí lekári sú v Piešťanoch najčastejšie odporúčaní?
A: Najčastejšie pozitívne hodnotenia v diskusii získal MUDr. Gleso; ďalej boli spomínaní MUDr. Karab a MUDr. Dojčan s rôznymi skúsenosťami od rodičiek.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pôrodnica v Piešťanoch má zrekonštruované časti, nové pôrodnícke kreslo a možnosť nadštandardnej izby s WC a sprchou.
- MUDr. Gleso bol v diskusii opakovane označený za lekára s dobrým prístupom.
- Pre pobyt v pôrodnici sa odporúča priniesť nočné košele, popôrodné vložky, jednorazové plienky pre dospelých, vlhčené utierky a doklady.
Sporné názory
- Niektoré ženy opisujú Piešťany ako milú, rodinnú pôrodnicu s milým personálom a dobrou starostlivosťou, zatiaľ čo iné uvádzali nepríjemné skúsenosti so sestrami alebo s konkrétnymi lekármi.
- K otázke poplatkov za výber lekára sú dve verzie: oficiálne komunikovaných 3000 Sk (polovica nemocnici, polovica lekárovi) a nezávislé tvrdenia o 5000 Sk alebo 170 EUR.
Otvorené otázky
- Aká je aktuálna výška oficiálneho poplatku za výber konkrétneho lekára vyjadrená v eurách po zavedení meny?
- Aké sú presné odstupňované ceny za epidurál, prítomnosť partnera a nadštandardnú izbu v súčasnom cenníku pôrodnice?
Spomenuté značky a firmy
PN, Trnava, Kramáre, Mimibazar, Mimiaukcia, Kaufland, Piešťanské noviny, DANONE
Spomenuté produkty a metódy
Infadolan, Sudocrem, jecorisova pasta, Betadine, epidurál (epi), serkláž / zašitý krček, cisársky rez, rooming-in, odsávačka, genciánová violeť, kalciovka, 3D ultrazvuk, popôrodné nohavičky, jednorazové plienky pre dospelých, nadštandardná izba (platba za izbu)
Miesta a osoby
Piešťany, Trnava, Topolčany, Brno, Kramáre, Trajan, Hurbanova, Sale, MUDr. Gleso, MUDr. Karab, MUDr. Dojčan, Dr. Kubranský, Dr. Čupko, Polák, Varga, „Pikna“
ahoj martinkkka22,
nepoznam nikoho kto by chodil dr.Icovej, ale pokial si krvacala, tak by mala u teba zahajit nejaku liecbu, aby sa predislo hroziacemu potratu, nie ta strasit.
Dobre referencie som pocula na dr. Kubranskeho (v sucasnosti uz trosku menej), na dr. Ferakovu a dr.Batovskeho. Rozhodnut sa a vybrat si musis sama, nikto ti nezaruci, ze u toho, alebo u toho bude 100% starostlivost.
Drzim ti palcule, aby ti to vsetko dobre dopadlo a mohla si si bez obav uzivat najkrajsie obdobie v zivote 🙂
Kocky, neviem ci je dobre ist na kontrolu az ked dostanete menzes...Ved ten nemusite dostat pokym kojite. A ked budete kojit rok a potom dostanete menzes tak pojdete na kontrolu potom? 😨 To sa potom minie ucinku 😒
Ved to je kontrola na to, aby zistili, ci sa vam to dole vsetko dobre zahojilo a vobec sa nemusite bat, ze to nejako boli. Mne spravila dr. len sono na bruchu, ci sa maternica dobre stiahla a povedala, ze 3 mesiace po skonceni kojenia mam prist a spravi kompletne vysetrenia a posle na sono prsnikov, ze aby sa mi tam teraz nesparala, ze vie ake citlive to teraz je.
Vobec neviem, coho sa tak bojite 😖 Ved horsie ako porod to nebude 😀
Dufam, ze to nevyznelo ako keby som vas chcela vyhresit alebo nieco take 😅
To nie a ak by to to vyznelo, ospravedlnujem sa 😉
Dakujem Janka,
aj mi dala nejake tabletky a zajtra na to sono, no som bola uplne zhrozena z toho, čo mi tam napisala, ze hroziaci potrat....no čo uz....
tak dakujem este raz...
martinkkka,neboj,dr.Ičová aj mňa posielala do nemoc "s hroziacim potratom"a všetko bolo o.k.Ale odporúčam ti,zmeniť ju hneď.
Ahoj Dadulka,
dala mi Duphaston a Ascorutin a este aj kyselinu listovu acidum folicum ... Si ma teraz potesila, ze som neni sama. a ty si ju hned zmenila? a ku komu si isla potom?
martinkkka,ja chodim kubranskemu sa som si nim velmi spokojna. chodi k nemu vela mojich kamaratok a tie su tiez spokojne. katren,vdaka za povzbudenie je to asi fakt o strachu kedze tam dole je to este take citlive sama sa bojim,ze sa mi tam bude vrtat a budem mu musiet tak kopacku nohou potom... 😖
matula ja tiez k nemu chodim (teda vzdy sa mi usla poradna u dr.Lajdu) a nepacilo sa mi, ze od 12tt ma vobec nepozeral az do nejakeho 38tt, ked mi bral vyter na streptokoka. A to tiez vlastne nepozeral, iba zobral vyter a bolo. Pritom som mala aj rozne problemy a bolesti, ktore riesil odpovedou medzi dverami - to je v sulade s tehotenstvom. Keby som nemala tie tazkosti co som mala, tak nech sa paci, ale takto ma nechal v neistote. Az som to v 37tt nezvladla a musela na pohotovost do nemocky.. najviac ma skrelo to, ze nekontroloval ani ozvy plodu, ktore by mal robit pri kazdej navsteve. Ale zase musim povedat, ze vsetky odbery a testy boli poctivo vykonane.
Takze to ma svoje plus aj minus a tazko vyslovit jednoznacny zaver...
martinkkka kyselina listova je teraz pre teba dolezita, mala by si ju uzivat hlavne v 1.trimestri a duphaston sa pri zvysenom riziku tiez dava
matula tie klobúčiky sú super,bala som saže mi nebude cez ne papat ale chmatla to do úst a už tahala,ona je hladoško ked je hladná nič ju nezastaví,a poviem ti vobec ma to nebolí ked mam tie klobúčiky tak vrele odporúčam mamičky ked budete mat taký problém ako ja,je to super 😀
Katren no ja sa veru bojím prvej kontroly po porode,ešte pri prvom dietati to mam živo v pameti ake to bolo nepríjemné 😝 ale čo budem muset vydržat 😠
😵 suzi to som rada a nemusis kupovat umelu vyzivu nech pekne papka mliecko..boze ja sa tak bojim ten kontroly jak cert kriza..suzi co ti robili aj sa ti vrtal doĺe alebo ako ta vysetroval? mna to este obcas pobolieva ☹
Ahojte..
bola som na tom sone a Gleso povedal, ze je vsetko v poriadku, takze som sa zbytočne stresovala...zelam vam vsetko dobre....🙂)
matula vyšetroval ma zo spodu,strčil do mna akesi železo 😀pripadalo mi to ako lopatka na zákusky, či čo to bolo no bolo to nepríjemné,mna to ani nebolí ale ten pocit,že ked sa mi tam zas bue štúrat,no brrrrrrr
a čo ta bolí nútro či to čo si mala šité
martinkkka22,vidíš,všetko je o.k.Ičová je ,ak to jemne poviem,slabý odborník a každú mini odchýľku zveličuje a posiela do nemocky.Mňa,keď tak poslala prvý krát,tak si ma v nemocnici nechali,ale ani ma nevyšetrili,len pozreli papiere.Strávila som tam asi týždeň a poslali domov.Nič so mnou ani nerobili.No odchytila som si tam Glesa a poprosila som ho,či môžem rodiť u neho.Tak sme sa dohodli,že keď budem v 8 mesiaci,prídem a on si ma už bude "strážiť".Lenže Ičová za nejaký čas prišla s tým,že hrozí potrat.Znovu som sa teperila do nemocky,ale hneď som išla za Glesom.Ten mi spravil sono a povedal,že je všetko o.k.Od vtedy som k Ičovej už nešla a Glesovi som chodila až do pôrodu.Po pôrode som prešla Kubranskému.A neskôr som sa dozvedela,že Gleso má aj ambulanciu,tak som sa prehlásila k nemu.Druhé tehu som absolvovala len u neho.Držím ti palčeky 🙂 🙂 🙂
Dadulka19 dakujem..
rozmyslam, či sa vazne od nej neodhlasim.., no to sono v nemocnici mi robil Gleso a bol velmi mily a vsetko...a kde ma on ambulanciu? ozaj a este ma napadla jedna otazka, je to pravda, ze ked tam niekoho nepodplatis, tak sa na teba jemne povedane "vyseru" ked budes rodit, teda ze sa o teba nebudu poriadne starať a tak..Som o tom počula, že niektorí dávajú aj 10tisic uplatok, aby vsetko dobre islo....
Diky za odpovede..
martinkkka22 ja som nikomu neplatila ani euro a bolo tam vela inych co tiez neplatili a chovali sa k nim velmi pekne,je pravda,ze ked si zajednas doktora tak chodi za tebou kazdy den a pyta sa ta ako ti je pod.ma starost hej ale inak su aj bez toho zlaty,takze nemozem povedat,ze je to az tak o tych peniazoch..jedna co tam so mnou bola si zajednala glesa,dala mu do obalky 100eur a bolo ok,on nepytal sumu ale prijal obalku..
martinkkka,ambulanciu má Gleso na prvom poschodí v nemocnici,ale ordinuje tam len štvrtky poobede.Ale keď je niečo súrne,berie hneď hore na piatom a keď aj sono si potrebuje spraviť,len sa zbehne do ambulancie.A čo sa týka peňazí,nie,nie je to pravda.Neboj.Vybrať lekára k pôrodu si môžeš,aj nemusíš a odrodí ťa ten,kto má práve službu.Ak si niekoho vyberieš oficiálne,myslím,že sa platí 100€,polka ide dokimu a polka nemocnici.Ale ak sa súkromne dohodneš s lekárom,je to na tebe.Gleso určite nič nepýta.Jedine,čo som počula,nadrzovku si pýta Karaba.
caute babule co nove, Janka este si cela? pozeram ze vcera si mala termin. ja sa veru neotvaram a vraj krcok mam este 3 cm, neviem co to znamena ale asi to tak skoro nebude. a inak ked sa tu uz bavite o tych prachoch, ako to davate? do obalky? a kedy? snad nie hned na sale este 😕 ja som veru tento krat na nahodu nenechala nic 😀 ale nechcem tam daky trapas vyrobit
Ahojte babulky,
tak my stale nic, male skvrna mi prezradilo, ze von sa mu nechce 😀 Zatial ziadne priznaky, ani zatka mi neodisla, ani ziadne bolesti, tak neviem... ani sa mu nedivim, ved vonku nie je dva-krat lakave pocasie... hihi
V stredu mam dalsie ctg, uvidim co bude nasledovat. Asi dalsi termin na ctg 😀
Jani, a my sme cely vikend cakali SMS 😅
Ved drobuliatko najlepsie vie, kedy treba ist von 🙂
matula čím mastíš Veronike prdelku,ja používam JECORISOVÚ MAST ALE DNES JU MA AKÚSI ČERVENÚ TAK MOC nepomáha 😒
my mastime Nivea baby SOS krem, alebo Rychla pomoc proti zapareninam....este sme ritulu cervenu nemali 😉
dakujem Katren vyskúšam 😉 ja neviem zakaždým jej ju namastím až by som povedala premastím a aj tak sa jej zaparila 😢 poradili mi aj pityol mast dost smrdí tak uvidím ako bude reagovat ona 🙂

Mlada tmavovlasa je Dr. Strakova, Icova je ambulantna doktorka, sukromnicka.