Skúsenosti s pôrodom v Košiciach-Šaci: Otázky a rady
Zdravim vsetky mamicky, aj tehulky, ci snazilky!
Chcem sa spytat, ci sa tu niekto najde kto v poslednom case rodil v Saci... co vsetko potrebujem do nemocnice pre babo??? Ako ste boli spokojne a aky je tam system? Dakujem vsetkym... Slavka
Stručné zhrnutie
- Nemocnica Košice‑Šaca poskytuje rooming‑in (bábätko je s mamou počas dňa) a možnosť epidurálnej analgézie za poplatok (v diskusii uvádzané sumy 3 950–3 990 Sk).
- Nadštandardné izby v Šaci majú rôzne ceny (v diskusii spomínané 350 Sk, 500 Sk, 950 Sk → 1 200 Sk) a rezerváciu izby je možné zabezpečiť aj cez „sponzorský dar“ 10 000 Sk.
- V Šaci rodičky hlásia možnosť dohodnúť si pôrodníka cez ambulantného lekára a v diskusii sa pozitívne spomínali mená lekárov (Lendak / Lendák, Lupták / Lubták, Dosedla, Linkes, Ševčovičová, Ivanovová, Rozpravka, Dankovcik).
Q: Koľko stojí epidurál v Košice‑Šaci?
A: V diskusii sa uvádzali sumy epidurálnej analgézie 3 990 Sk a 3 950 Sk v rôznych príspevkoch.
Q: Koľko stoja nadštandardné izby a dá sa izba rezervovať?
A: V príspevkoch sa spomínali ceny nadštandardných izieb 350 Sk (bez chladničky), 500 Sk (s chladničkou), 500 Sk za jednolôžkovú izbu a historicky 950 Sk → 1 200 Sk za rovnakú izbu; rezervácia izby sa podľa diskusie dá aj cez sponzorský dar 10 000 Sk.
Q: Ako zabezpečiť prítomnosť partnera pri pôrode v Šaci a koľko to stojí?
A: Diskutované poplatky sú 500 Sk za prítomnosť otca pri pôrode a 550 Sk za prítomnosť manžela počas prvej doby porodnej; presné pravidlá sa líšia podľa typu izby a dohody s oddelením.
Q: Kedy nemocnica Košice‑Šaca prevezme tehotnú do svojej starostlivosti?
A: V diskusii účastníčky uviedli, že Šaca zvyčajne preberá starostlivosť od 36. týždňa tehotenstva, pri komplikáciách môže nemocnica prijať pacienta aj skôr.
Q: Čo si vziať do nemocnice pre bábätko a pre matku?
A: Odporúčané veci: pre mamu – niekoľko košieľ na dojčenie, uteráky, hygienické potreby (krém na stehy, vložky), prezuvky, župan; pre bábätko – zavinovačka/deka, čiapočka, textilné plienky 2–3 ks, jednorazové plienky (Pampers newborn), cumlík, mastička na zadoček (Sudocrem), vlhčené obrúsky, nosná odsávačka.
Q: Ako si dohodnúť konkrétneho pôrodníka v Šaci?
A: V diskusii rady odporúčajú kontaktovať svojho ambulantného gynekológa, ktorý môže pacienta „posunúť“ k konkrétnemu pôrodníku, alebo priamo volať do ambulancie vybraného lekára; v príspevku je uvedená ambulancia MUDr. Luptáka na Hroncovej 3 a tel. číslo ambulancie 055 633 36 23.
Q: Aké možnosti vyšetrení 3D/4D sú k dispozícii a kde sa objednať?
A: V diskusii boli spomenuté súkromné 3D/4D vyšetrenia u lekárov ako Rozpravka a Dankovcik; odporúčanie bolo kontaktovať priamo daného lekára a objednať sa v 20.–25. tt podľa konkrétnej praxe.
Závery z diskusie
Zhoda
- Personál v Košice‑Šaca je vo viacerých príspevkoch hodnotený ako milý a odborný.
- V Šaci funguje rooming‑in a novorodenecké služby (kúpanie, očkovanie, vyšetrenia) sú vykonávané personálom podľa harmonogramu.
- Nadštandardné izby a epidurál sú k dispozícii za poplatok.
Sporné názory
- Rezervácia konkrétnej nadštandardnej izby: niektoré príspevky tvrdia, že izby sa nedajú dopredu rezervovať, iné uvádzajú, že „sponzorský dar“ 10 000 Sk umožní obsadiť izbu.
- Pravidlá pre prítomnosť partnera: niektoré príspevky uvádzajú prítomnosť otca ako bežnú za poplatok (500 Sk), iné naznačujú rozdielne podmienky podľa typu izby a interných pravidiel.
Otvorené otázky
- Ktorý konkrétny pôrodník bude mať službu v deň porodu zostáva nepredvídateľné a treba mať záložný plán.
- Aktuálne platné ceny nadštandardných izieb po avizovanom navýšení o 200 Sk (od 1.12.) si vyžadujú potvrdenie priamo na oddelení.
- Detailné pravidlá návštev a prítomnosti partnera (hodiny, výnimky pri nadštandarde) je potrebné overiť priamo v nemocnici.
Spomenuté značky a firmy
Nemocnica Košice‑Šaca, modrykonik.sk, babetko.sk, ambulancia MUDr. Luptáka (Hroncová 3), gyneko.sk
Spomenuté produkty a metódy
epidurál / EPI (3 950–3 990 Sk), nadštandardná izba, sponzorský dar 10 000 Sk (rezervácia izby), prítomnosť partnera pri pôrode (poplatky 500 Sk, 550 Sk), rooming‑in, 3D ultrazvuk, 4D ultrazvuk, cesársky rez (sekcia), vyvolávačka (indukcia porodu), Sudocrem, Pampers newborn, nosná odsávačka, vlhčené obrúsky
Miesta a osoby
Košice‑Šaca, Prešov, Michalovce, Stará Ľubovňa, Sabinov, Ružomberok, Tahanovce, Amfiteáter, Lendak, Lendák, Lupták, Lubták, Dosedla, Linkes, Linkesch, Ševčovičová, Ivanovová, Rozpravka, Dankovcik
Mne skončilo šestonedelie v nedeľu a v pondelok som hneď bola na kontrole, asi som mala štaštie 😉
jaruska - ja som nezodpovedný pacient a ja som to odkladala až nakoniec som ani na kontrole po šestonedeli nebola.malý už ma dva roky a ja o mesiac rodím 🙂))))).ak ti nič nebude neboj sa nič s tým nepokazíš.keby bola tá kontrola životu nevyhnutná aj sestrička by ťa objednala ihneď. je to len bežná kontrola či je tam dole všetko ok ako má byť. 😉
Baby čo ste mali epidurálku teraz niekedy.Je ešte stále nutné dopredu ísť podpísať poučenie? Dá sa ísť aj poobede alebo len do jednej ako kedysi?
Babulka na poucenie treba ist urcite, bez toho ti ju vraj nedaju, ja som bola minuly tyzden, su tam do 14:30 tusim.
no tak ja teraz neviem ci sa predsa neobjednat na teraz niekedy, alebo kaslat nato.....nechcem nic podcenit, ale zase ani prehanat to.
Ahojte baby! Dakujem za vsetky infosky o Saci, este som vahala, ale presvedcili ma vase skusenosti. Tiez sa tam chystam rodit - termin mam 27.5., ale este som tam nebola ani pozriet. Chystam sa objednat na CTG v 36.TT.
Ahojte, som v 31. tyzdni a chystam sa rodit u dr. Linkescha tak sa chcem spytat ci unho niekto rodil a ake ma skusenosti. Vopred dakujem
ahoj nefertiti, ja som rodila u Linkescha a mozem odporucit. Mne sa porod skomplikoval a museli pouzit klieste ale bol skvely po cely cas, a myslim ze hlavne jemu mozem vdacit za to ze to dopadlo dobre. 🙂
Dakujem aarwen velmi pekne, musim povedat, ze si ma ukludnila, mam sice este nejaky ten tyzden cas ale uz teraz som z toho straasne nervozna.
nefrititi dr. linkesch je velmi dobrý a velmi ľudský a milí lekár, vrelo odporúčam
ahojte,tiez vam chcem povedat ze ja chodim k dr.Linkeschovi a som snim velmiiiiiiiiiii spokojná,je velmi ludsky 😉
urcite aj rodit budem pri nom 🙂
Mna lekarka upozornila,ze maly nemusi kakat aj tyzden.Myslim, ze sa nemusis zatial bat.
Dievcata,do porodnice Saca treba mat vlastne nocne kosele a zupan?Pretoze vraj na Rastislavke Vam nedovolia,mat vlastne. 🙂 Dakujem
ahojte baby ,,, tak aj ja vám napíšem svoju skusenossť .. tiež som rodila v šaci v auguste 2009 a síce som nemala zaplateného doktora a mala som dva dni bolesti lebo som sa najprv nevedela otvoriť ale potom behom štyroch hodín som bola na 10 a pôrod bol super ... 4 zatlačenia a malá bola vonku a mala som to šťastie že mal službu dosedla fakt je to super doktor a myslím si že aj človek aj ked je niečo pravdy na tom že je niekedy horenos 😀 ale tak ku mne bol vždy milý .... takže chceli by sme mať ešte jedno bábo ..tak určite chcem pri pôrode jeho ak tam ešte bude pracovať čo dufam že áno ... 😅 takisto som bola bez nástrihu s jedným stehom takže som ani nevedela že som rodila ...
akurát čo ma naštvalo bolo že po tých dvoch nociach nespania som bola už taká unavená že som chcela epi a oni mi ju pichli už ked som bola na 6prstov takže mi to nejako extra nepomohlo ale nevadí aj tak to už potom šlo velmi rýchlo takže možno mi ju ani netrebalo 😀
ale tak isto som počula chvály na Dr. Luptáka, a Lendáka ....ale tak každý má iné skusenosti tak to ťažko povedať každý si padne s niekým iným takže tak ...
ale moj celkový dojem z Dosedlu bol velmi dobrý ešte aj tesne pred pôrodom sme srandovali a smiali sa 😀 no bolo to milé ... a takisto tie pôrodné asistentky fakt vela práce tam maju ... a oni najviac pomáhaju rodičkám aj psychicky lebo Dr. príde už až ked "to ide" ... tak iba tolko z mojej skusenosti 😝
KARINNKA no ja som mala vlastnu nočnu košelu aj župan a myslím že každý tam mal vlastné ... nie tie nemocničné ... ešte aj pri pôrode som mala svoju nočnu košelu 😝 takže si vezmi 2 jednu na pôrod a druhu po pôrode 😵
ahoj noellia mne sa tiež dva dni nevykakal,kupila som ovsene vločky uvarila vo vode , precedila a v tej vode som mu spravila mlieko a hned sa mi vykakal a vraj sa dobre s toho priberá. jednu lyžicu pol litra vody a daj prevariť pol hodinu a potom preced a v tej vode mu urob mliečko a daj spapať.
karinnka nam tam dovolili mat svoje vlastne 🙂
noelia, babatko nemusi kakat aj dlhsie, ak neplace a nic ho neboli tak ok, ale ak ma viditelne nejaku zapchu tak my sme davali do zadocku teplomer namasteny olivovym olejcekom. To stale pomohlo.
dakujem baby,, no uz to je za nami, 🙂 na 5 den to vyslo,, cakala som buum v plienke ale nic extra asi vsetko spotreboval 😝 ... ja nepotrebujem aby mi priberalo🙂 aj teraz je poriadny tucko 🙂 🙂 ale hlavne ze to islo, lebo som uz bola velmi nervozna
Dievcata, pisem do tejto temy,lebo tu ste uz vacsinou tie co mate porod a celych tych 9 mesiacov za sebou.
Chcem sa opytat aky mate nazor na situaciu? Mam moznost chodit ku pani doktorke,ktora je znama, teda vybavena, mojho partnera nejaka vzdialenejsia rodina.Raz som u tej pani doktorke bola a musim sa priznat, ze mi nebola dvakrat sympaticka. Je to starsia pani po 60tke videla uz toho asi habadej a samozrejme, nie som z jej pohladu prva ani posledna tehotna....mam pocit, ze by ma tak brala. Neviem ci ma chapete....Na druhej strane mala by som to ku neja z domu blizko a asi by som ani necakala v cakarni a zobrala by ma(zevraj) hned. Inac patrim ku mojej doktorke, ktora je mila je mladsia 40tnicka ale dost zaneprazdnena.Je aj porodnicka a citala som na nu chvaly.Len si asi trochu pockam,ale u nej sa objednava na cas,takze nemala by som tam presediet vecnost.Tak teraz neviem ako sa rozhodnut. Prosim napiste mi svoj nazor aj na zaklade skusenosti.
VLOCKA nuž musíš sa rozhodnuť sama ... mať známych je dobrá vec ... velá krát to pomôže 😉 ale zase ked vravíš že tá 40čka doktorka je milá a dobrá doktorka tak neviem no .. ja by som sa asi rozhodla pre nu radšej ... ide o to aby si sa dobre cítila aj ty a tým aj tvoje bábo .. ked je tamtá "známa" nesympatická tak vieš .... no neviem ... to je len môj názor neviem či som ti pomohla 😅
bombulka200 dakujem za nazor nejako sa nevieme s ocinom dohodnut...ale skor sa priklanam k tej mojej 🙂
Ahojte,chcem sa opytat,tie co ste uz rodili.Kedy kVám po porode pustilil manzela?Moze dojst aj na izbu?A este moze byt so mnou polovicka pri porode?Ale ked tak len v tej prvej a druhej faze,pretoze pri tlaceni na sale by to uz nerozdychal 😀
A este wcka su spolocne na chodbe? 🙂
KARINNKA myslím že sa pripláca 500sk ak je otecko pri pôrode ale neviem či aj pri prvej dobe pôrodnej alebo leen pri druhej ... a potom už ked budeš na šestonedelke tak tam už môže prísť mangel hehe ...a ja som rodila v noci takže manžel prišiel až na druhý den .... a neviem teraz aké wcka myslíš ešte ked si na prípravke na pprôod alebo už na šestonedelke s bábom ... ak si na prípravke tak wcko je tam priamo jedno a druhé vonku na chodbe .. ja som pooužívala to druhé wcko hehe ... no a na šestonedelke podla toho n a akej izbe si ... ja som bola na dvojpostelovej a mali sme wcko aj sprchu na izbe .. a platila som za izbu 400sk na noc ....
karinka,manzela pustia az na druhu dobu porodnu,ked uz budes rodit,cez prvu dobu porodnu,ktora je vacsinou najdlhsia budes na predporodnej izbe kde ti manzela nepustia lebo su tam aj ine rodicky,inak caka manzel na chodbe,ale v šaci maju jednu samostatnu porodnu salu a tam mozes byt s manzelom od zaciatku plati sa za nu myslim 500 sk ak budes mat stastie mozno bude volna, 🙂 a ak bude este priamo aj pri porode tak platis este 600 sk za otca pri porode.Myslis ze by manzel porod nerozdýchal? 😀 aj moj to tvrdil pri prvom dietati a nakoniec bol pri porode a zvladol to na 1 a pri druhom aj ked chcel nestihol lebo sedel na chodbe a nemal ho kto zavolat dnu lebo vsetci mali plne ruky prace, tak potom az po porode ho pustili ku mne 🙂 ,ale to sme uz neplatili za to nic.S tymi wc-kami je to tak ako pisala bombulka,na šestonedeli maju všetky izby wc aj sprchu na izbe
DAkujem Vam dievcence 🙂 Aste na obycajnu izbu pustia otecka ked pride za mnou kazdy den?
KARINNKA no na obyčajnu neviem či pustia ... ale sa mi zdá že nie .. ale nie som si istá 😝


hned po sestonedeli...no neprijemne, ze ma gyndos tolko pacientok, ze sa ti ujde cas az o 3mesiace 😖