Skúsenosti s pôrodom v Košiciach-Šaci: Otázky a rady
Zdravim vsetky mamicky, aj tehulky, ci snazilky!
Chcem sa spytat, ci sa tu niekto najde kto v poslednom case rodil v Saci... co vsetko potrebujem do nemocnice pre babo??? Ako ste boli spokojne a aky je tam system? Dakujem vsetkym... Slavka
Stručné zhrnutie
- Nemocnica Košice‑Šaca poskytuje rooming‑in (bábätko je s mamou počas dňa) a možnosť epidurálnej analgézie za poplatok (v diskusii uvádzané sumy 3 950–3 990 Sk).
- Nadštandardné izby v Šaci majú rôzne ceny (v diskusii spomínané 350 Sk, 500 Sk, 950 Sk → 1 200 Sk) a rezerváciu izby je možné zabezpečiť aj cez „sponzorský dar“ 10 000 Sk.
- V Šaci rodičky hlásia možnosť dohodnúť si pôrodníka cez ambulantného lekára a v diskusii sa pozitívne spomínali mená lekárov (Lendak / Lendák, Lupták / Lubták, Dosedla, Linkes, Ševčovičová, Ivanovová, Rozpravka, Dankovcik).
Q: Koľko stojí epidurál v Košice‑Šaci?
A: V diskusii sa uvádzali sumy epidurálnej analgézie 3 990 Sk a 3 950 Sk v rôznych príspevkoch.
Q: Koľko stoja nadštandardné izby a dá sa izba rezervovať?
A: V príspevkoch sa spomínali ceny nadštandardných izieb 350 Sk (bez chladničky), 500 Sk (s chladničkou), 500 Sk za jednolôžkovú izbu a historicky 950 Sk → 1 200 Sk za rovnakú izbu; rezervácia izby sa podľa diskusie dá aj cez sponzorský dar 10 000 Sk.
Q: Ako zabezpečiť prítomnosť partnera pri pôrode v Šaci a koľko to stojí?
A: Diskutované poplatky sú 500 Sk za prítomnosť otca pri pôrode a 550 Sk za prítomnosť manžela počas prvej doby porodnej; presné pravidlá sa líšia podľa typu izby a dohody s oddelením.
Q: Kedy nemocnica Košice‑Šaca prevezme tehotnú do svojej starostlivosti?
A: V diskusii účastníčky uviedli, že Šaca zvyčajne preberá starostlivosť od 36. týždňa tehotenstva, pri komplikáciách môže nemocnica prijať pacienta aj skôr.
Q: Čo si vziať do nemocnice pre bábätko a pre matku?
A: Odporúčané veci: pre mamu – niekoľko košieľ na dojčenie, uteráky, hygienické potreby (krém na stehy, vložky), prezuvky, župan; pre bábätko – zavinovačka/deka, čiapočka, textilné plienky 2–3 ks, jednorazové plienky (Pampers newborn), cumlík, mastička na zadoček (Sudocrem), vlhčené obrúsky, nosná odsávačka.
Q: Ako si dohodnúť konkrétneho pôrodníka v Šaci?
A: V diskusii rady odporúčajú kontaktovať svojho ambulantného gynekológa, ktorý môže pacienta „posunúť“ k konkrétnemu pôrodníku, alebo priamo volať do ambulancie vybraného lekára; v príspevku je uvedená ambulancia MUDr. Luptáka na Hroncovej 3 a tel. číslo ambulancie 055 633 36 23.
Q: Aké možnosti vyšetrení 3D/4D sú k dispozícii a kde sa objednať?
A: V diskusii boli spomenuté súkromné 3D/4D vyšetrenia u lekárov ako Rozpravka a Dankovcik; odporúčanie bolo kontaktovať priamo daného lekára a objednať sa v 20.–25. tt podľa konkrétnej praxe.
Závery z diskusie
Zhoda
- Personál v Košice‑Šaca je vo viacerých príspevkoch hodnotený ako milý a odborný.
- V Šaci funguje rooming‑in a novorodenecké služby (kúpanie, očkovanie, vyšetrenia) sú vykonávané personálom podľa harmonogramu.
- Nadštandardné izby a epidurál sú k dispozícii za poplatok.
Sporné názory
- Rezervácia konkrétnej nadštandardnej izby: niektoré príspevky tvrdia, že izby sa nedajú dopredu rezervovať, iné uvádzajú, že „sponzorský dar“ 10 000 Sk umožní obsadiť izbu.
- Pravidlá pre prítomnosť partnera: niektoré príspevky uvádzajú prítomnosť otca ako bežnú za poplatok (500 Sk), iné naznačujú rozdielne podmienky podľa typu izby a interných pravidiel.
Otvorené otázky
- Ktorý konkrétny pôrodník bude mať službu v deň porodu zostáva nepredvídateľné a treba mať záložný plán.
- Aktuálne platné ceny nadštandardných izieb po avizovanom navýšení o 200 Sk (od 1.12.) si vyžadujú potvrdenie priamo na oddelení.
- Detailné pravidlá návštev a prítomnosti partnera (hodiny, výnimky pri nadštandarde) je potrebné overiť priamo v nemocnici.
Spomenuté značky a firmy
Nemocnica Košice‑Šaca, modrykonik.sk, babetko.sk, ambulancia MUDr. Luptáka (Hroncová 3), gyneko.sk
Spomenuté produkty a metódy
epidurál / EPI (3 950–3 990 Sk), nadštandardná izba, sponzorský dar 10 000 Sk (rezervácia izby), prítomnosť partnera pri pôrode (poplatky 500 Sk, 550 Sk), rooming‑in, 3D ultrazvuk, 4D ultrazvuk, cesársky rez (sekcia), vyvolávačka (indukcia porodu), Sudocrem, Pampers newborn, nosná odsávačka, vlhčené obrúsky
Miesta a osoby
Košice‑Šaca, Prešov, Michalovce, Stará Ľubovňa, Sabinov, Ružomberok, Tahanovce, Amfiteáter, Lendak, Lendák, Lupták, Lubták, Dosedla, Linkes, Linkesch, Ševčovičová, Ivanovová, Rozpravka, Dankovcik
@azuz a nerodila si v case prerabky?preto to tak bolo?..mna to nastastie minulo..teda prerabku posunuli, tak som rodila v pohode..
@majka35 sekcia , to je ine, ..vtedy by som mozno aj ja brala nadstandard....mne tie izby ale fakt vyhovovali, aj maminky,sadli sme si, preto som to tu aj napisala, aby sa maminy nemuseli bat, lebo nie kazdej sa podari dostat na nadstandard/ ci uz preto , ze nie je miesto alebo pre financie/
ja som rodila v decembri 2006 a robii prerebku vedľa JIS-ky ... to bolo pooperačná rekonvalescencia ... som myslela, že ma prenesú rovno na psychiatriu ... celý deň vŕtali stenu za mnou 😒
ahoj babenky. tak som sa rozhodla ze aj ja trosku prispejem. Kazdu chvilku cakam ze uz pojdem rodit a vybrala som si taktiez sacu. Uz som sa aj poinformovala na poslednej poradni tak napisem zistenia: chcem nadstandartnu salu...cena je 23 eur+20 za manzelovu pritomnost=43eur....budem tam vraj od zaciatku porodu az do konca aj s manzelom. taktiez chcem nadstandart 2 postelovku - jedna stoji 15 eur noc a dve 30 eur....stacila by mi aj 15 eurova-len neviem ci bude volna...hned pri prichode do porodnice treba povedat ze xete nadstandart...nech ju neobsadia...a epi..to neviem iste kolko stoji- nevedela to ani sestricka nakolko nedavno menili ceny...vraj okolo 130 eur...epi funguje tak ze vam napichnu kanilu a potom to podla potreby davkuju aby to tak nebolelo...velmi uvazujem ze si ju dam...ale je mi to uz pridrahe...ked to zratam tak by to stalo okolo 320 eur ak tam budem 5 dni :o +epi...sak skrachujeme:(...takze to zredukujem na dufam 15 eurovu izbu a salu...to je za 5 dni- 75 eur izba + 43 sala= 118 eur. to este hadam zvladnem. + este mam sancu ze tam budem len 3 dni 🙂 tak drzte palce kocky. Prajem krasne porody vsetkym🙂
Ahojte, keď sa nenahneváte aj ja pridám svoju skúsenosť. 🙂
Ja som rodila v auguste 2010 a bola som na obyčajnej izbe, boli sme tam tri a mali sme aj skriňu na odloženie nejakých vecí a aj jeden prebaľovací pult, bolo tam fajn. Nadštandardné izby na tom neboli o nič lepšie. Keby som mala takú, tak to by som sa nedoplatila, kvôli žltačke malého sme tam boli 12 dní.
A čo sa týka nadštardardnej pôrodnej sály, tak rodila som v nej , ale len kvôli tomu, že v čase môjho pôrodu rodili ešte 3 ženy a nič iné nebolo voľné, takže som to mala grátis z prevádzkových dôvodov, nemohli dovoliť, aby som porodila na chodbe. V tom kresle to bolo pre mňa celkom pohodlné, ale pre lekárov to je utrpenie, musia byť troška v podrepe, tak to nie je pre nich žiadna výhra, ale hlavne že rodičkám to vyhovuje nie? 🙂
Môžem potvrdiť, že čierne spoluobčianky majú svoju izbu a biele k nim vôbec nedávali.
@petka55 Ja som tiez podobne kalkulovala pred porodom. Snazila som sa to vyratat tak, aby to stalo co najmenej. Ale realita bola ina 😖 Ked som mala maximalne bolesti, dala by som aj posledne prachy, aby mi nieco pichli-takze moj plan, ze to zvladnem bez epi nevysiel (130 eur)-inac ODPORUCAM!!!. Ked som dorodila, povedali mi, ze maju jedinu volnu postel-2 postelovy nadstandart (27 eur na den X 5) 🙄 . Nadstandartna porodna sala-skvela vec, velmi mi pomohlo, ze mohol byt manzel pri porode (21 eur). A nakoniec aj umysel, ze doktorovi netreba nic davat, ze predsa dostava za svoju pracu plat nevysiel, pretoze po porode som bola taka stastna, ze vsetko dobre dopadlo, ze mala je zdrava, porod bol rychly, bez nastrihu a potrhania, doktor sa o mna ukazkovo staral a ja som bola takmer hned fit. Ale peniaze nie su vsetko a nakoniec predsa stale boli su aj budu a do koho ich investovat ak nie do sebe a do nasich deti 😉 ....
@ica9 mas pravdu...peniaze boli su a budu...ale radsej by som investovala do niecoho konkretneho pre babatko...tie veci okolo porodu su skor o mojom pohodli a komforte v nemocnici....babatku je to jedno ci mam epi,ci som na lepsiej izbe alebo ci sa mi rodi dobre, ono xe len svoju maminu a mliecko a spokojny spanok🙂 ale uvidime ako to dopande...ked to bude potrebne tak to proste zaplatim a hotovo...akurat manzel z toho asi osivie 🙂
@petka55 Ale vies ako a hovori-spokojna mamicka-spokojne babatko! A mozem to len potvrdit. Inac je velmi dolezite, ci prezijes porod v pohode, alebo v strese. A pre babatko nie je nic dolezitejsie ako spokojna a hlavne nevystresovana mamicka. A myslim si, ze pre zenu je len malo podstatnejsich, dolezitejsich a vynimocnejsich dni ako je porod-tak preco si to neuzit a spominat na to ako na najkrajsi den v zivote? A ked mi k tomu dopomoze skvely lekar, pritomnost manzela pocas celeho porodu a zmiernenie bolesti, tak nelutujem ani cent, ktory som do toho investovala. Akurat ma mrzeli peniaze za tu akoze "nadstandartnu" izbu-ale to som ovplyvnit nevedela. A ked si to tak zoberiete, skuste si spomenut kolko ste investovali do svadobneho dna, ktory ani zdaleka nie je tak dolezity ako porod vasho dietata 🙂
ahojte, skoda ze nemaju standartne dvojky ako v inych nemocniciach, urcite by mi nechybala mikrovlnka ani telka, len uprednostnujem dvojku pred stvorkou, tak nemam na vyber - len zaplatit. v niektorych statnych nemocniciach dokonca za nadstandart sa povazuju len jednopostelove izby (konkretne vo ZV to stoji 500 Sk, alebo 800 s rod.prislusnikom no tam je ale manzelska postel) ostatne su dvoj- a trojpostelove. no neva, som rozhodnuta rodit v Saci, tak zbytocne rozoberat ine nemocnice 😒 . tak dufam ze vsetky co sa tam chystame budeme spokojnucke, a penazi nam urcite nebude luto (presne tak ako pise ica9) 😉
no mate pravdu baby...nemala by som mysliet na tie peniaze. Dnes som bola v saci na kontrolu -ak neporodime cez vikend, tak v pondelok rano ideme na vyvolavacku...pocula som ze to vraj viac boli s vyvolavackou,tak dufam ze sa drobatko rozhodne cez vikend vyliest samo🙂 drzte palce...napisem ako sme dopadli, aj o sluzbach a lekaroch. dufam ze uz o tyzden sme doma zdravucky a stastnucky🙂
@petka55 ja som rodila s vyvolávačkou a zvládla som to bez epi... bolelo to, ale nemala som pocit, že sa tá bolesť nedá zvládnuť... tak ak to s vyvolávačkou bolí viac, tak bez nej by som snáď ani nevedela, že rodím 😕 😅 Tak aj keby bolo treba vyvolávať, neboj sa... každá žena to znáša ináč, nečítaj príbehy na nete, len ťa zbytočne vystrašia, realita bude určite úplne iná 😉 Ja som na základe info z netu bola pripravená na bolestivý pôrod, ktorý bude trvať min. 16 hodín (však som bola prvorodička, nie? 😀 )... porodila som od prvých bolestí za necelý štyri hodinky 😉 s vyvolávačkou....
držím silno palce 😵 drž sa!
Suhlasim s icou9 - spokojna mamicka = spokojne babatko.... ak si to mozete dovolit tak ja osobne odporucam si zaplatit Epi... porod som mala bez stresu a vedela som si vychutnat aj prve chvilky s babatkom....nelutujem ani cent za kompletny konfort v Saci....ani za nadstandart ani za obalku dokimu ani za nic.... veeelmi som bola v Saci spokojna... dokonca aj upratovacka sa na mna rano usmiala a popriala dobre ranko 🙂
my máme síce ešte troška čas, ale ja som tiež rozhodnutá, že chcem aj EPI (som strašný strachoprd), aj manžela pri pôrode, aj nadštandardnú izbu (stačí mi dvojka, dúfam, že vtedy si ju nezaplatí nijaká cigoška 😝 )...akurát nad tou nadštandardnou pôrodnou sálou rozmýšľam, či mi to treba?? Dobré by na tom bolo, že by mohol byť manžel so mnou už od začiatku...Ale snáď tie začiatky nejako zvládnem. A vraj sa dá zo vzdychárne chodiť v pohode na chodbu a tam čakajú ocinkovia 😉 ...Takže keď vás tu čítam, tak si treba pripraviť poriadny balík peňazí...uff.
A čo sa týka finančnej pozornosti pre dokiho, ak budem spokojná - baby napíšte aj mne do internej pošty koľko ste dávali, pls....ďakujeeeeem
ahojte baby chcela by som vediet kam mam ist ak ma lekarka poslala uz na prehliadky do sace.kde sa mam hlasit a u koho ked nemem doktora zvoleneho.
@flamenga dakujem za povzbudenie....naozaj mi tvoje slova dodali odvahu 😉 uz sa pomaly pripravujem a cuduj sa svete aj tesim na porod. Strach opadava a ja sa uz neviem dockat svojho drobceka🙂
@janusa01 hlasit sa mas v ambulancii vedla porodnej saly...je to na tretom poschodi - ides vytahom kt. je pri detskom kutiku-popripade sa opytaj hned pri vchode na recepcii alebo prijme ci ako to volaju.... a sestricke len povies preco si prisla-oni ta poslu na monitor,utz,pripadne ta aj vysetria a objednaju ta na dalsiu navstevu. Doktora nemusis mat zvoleneho ziadneho.
ahojte,chcela by som sa spytat snazim sa dovolat do nem.a obj.na vysetrenie prietokov ale nikto mi nedviha...kde sa to vysetrenie vlastne robi a ako?dakujem pekne
@petka55 rodila som prve aj druhe babo v saci, prvy bol vyvolavany porod dlho to cele trvalo uz som bola fakt unavena a ubolena,takze Epi pomohla a vtedy by som dala aj posledne peniaze za to,druhe som rodila ani neviem ako 😀 najrpv som mala ist na sekciu lebo mala sa nechcela otocit hlavickou,nakoniec sa otocila,potom som mala prist na prijem v pondelok na vyvolavanie presne ako ty,bola som od piatku cely vikend riadne "na nervy" lebo som vedela co ma caka,ale v nedelu v noci prisli bolesti a narodila sa v pondelok rano o 6:20 bez EPI, bez vyvolavacky 😀 takze druhy porod bol super,ty mas tiez druhy tak nech to ide rychlo..drzim palce
@zuzu1111 Epi je super vec ak to uz fakt nezvladas,kazdy zvlada bolest inak,pri prvom som aj ja mala EPI a bolo to super,na nezaplatenie,mas pravdu s izbou,otcom pri porode a s EPI tam zaplatis cely majetok,ja som bola prvy krat s malym 13 dni na izbe za 400 SK,peniaze boli,su aj budu ale my sme boli radi ze ideme domov a malicky je zdravy 🙂 a vtedy by som urobila vsetko preto aby bol malicky zdravy 🙂 neboj sa hlavne aby bolo vsetko v poriadku a uvidis ze budes spominat len na to krasne ako sa ti narodilo babo 🙂 inak otec pri porode (ak tam chce byt )a hlavne pri prvom je super 😉
No baby tak som bola dnes na ULT na prietoky u Dr.Dosedlu....Tak Vam poviem, ze je super....taky vesely mlady clovek...vsetky sestricky ho obletovali 😀 velmi sympaticky clovek a velmi by som ocenila keby mohol byt pri mojom porode. Aj sme sa uz isli dohodnut, NO ALE mam "zly termin". Takze pre vsetky ktore ho chceli v tychto terminoch tak citajte pozorne: Dr.DOSEDLA BUDE PRESNE OD POLOVICE SEPTEMBRA DO 14.OKTOBRA POBEHOVAT KE-BA. Takze pravdepodobnost ze by bol v BA ked by som rodila je velmi vysoka a potom OD 14 NOVEMBRA BUDE NA STALO V BA myslim ze DO KONCA MESIACA. Takze som strasne sklamana....lebo je naozaj fajn, aj manzelovi sa pozdaval....Skda....Ale poradil mi za kym ist. Skoda len ze v SACI je on jediny, ktory nieje za nastrihovaine 😢 vsetci ostatni nastrihuju 😖 . A dokonca som ani nic neplatila (normalne stoji ult prietokov 25 E podla oficialneho cennika a + m urobil foto) 😀 Fakt na nas zanechal dobry dojem.

a pre tie cierne je vzdy miesto, vraj maju velku izbu a tam su spolu