Skúsenosti s pôrodom v Košiciach-Šaci: Otázky a rady
Zdravim vsetky mamicky, aj tehulky, ci snazilky!
Chcem sa spytat, ci sa tu niekto najde kto v poslednom case rodil v Saci... co vsetko potrebujem do nemocnice pre babo??? Ako ste boli spokojne a aky je tam system? Dakujem vsetkym... Slavka
Stručné zhrnutie
- Nemocnica Košice‑Šaca poskytuje rooming‑in (bábätko je s mamou počas dňa) a možnosť epidurálnej analgézie za poplatok (v diskusii uvádzané sumy 3 950–3 990 Sk).
- Nadštandardné izby v Šaci majú rôzne ceny (v diskusii spomínané 350 Sk, 500 Sk, 950 Sk → 1 200 Sk) a rezerváciu izby je možné zabezpečiť aj cez „sponzorský dar“ 10 000 Sk.
- V Šaci rodičky hlásia možnosť dohodnúť si pôrodníka cez ambulantného lekára a v diskusii sa pozitívne spomínali mená lekárov (Lendak / Lendák, Lupták / Lubták, Dosedla, Linkes, Ševčovičová, Ivanovová, Rozpravka, Dankovcik).
Q: Koľko stojí epidurál v Košice‑Šaci?
A: V diskusii sa uvádzali sumy epidurálnej analgézie 3 990 Sk a 3 950 Sk v rôznych príspevkoch.
Q: Koľko stoja nadštandardné izby a dá sa izba rezervovať?
A: V príspevkoch sa spomínali ceny nadštandardných izieb 350 Sk (bez chladničky), 500 Sk (s chladničkou), 500 Sk za jednolôžkovú izbu a historicky 950 Sk → 1 200 Sk za rovnakú izbu; rezervácia izby sa podľa diskusie dá aj cez sponzorský dar 10 000 Sk.
Q: Ako zabezpečiť prítomnosť partnera pri pôrode v Šaci a koľko to stojí?
A: Diskutované poplatky sú 500 Sk za prítomnosť otca pri pôrode a 550 Sk za prítomnosť manžela počas prvej doby porodnej; presné pravidlá sa líšia podľa typu izby a dohody s oddelením.
Q: Kedy nemocnica Košice‑Šaca prevezme tehotnú do svojej starostlivosti?
A: V diskusii účastníčky uviedli, že Šaca zvyčajne preberá starostlivosť od 36. týždňa tehotenstva, pri komplikáciách môže nemocnica prijať pacienta aj skôr.
Q: Čo si vziať do nemocnice pre bábätko a pre matku?
A: Odporúčané veci: pre mamu – niekoľko košieľ na dojčenie, uteráky, hygienické potreby (krém na stehy, vložky), prezuvky, župan; pre bábätko – zavinovačka/deka, čiapočka, textilné plienky 2–3 ks, jednorazové plienky (Pampers newborn), cumlík, mastička na zadoček (Sudocrem), vlhčené obrúsky, nosná odsávačka.
Q: Ako si dohodnúť konkrétneho pôrodníka v Šaci?
A: V diskusii rady odporúčajú kontaktovať svojho ambulantného gynekológa, ktorý môže pacienta „posunúť“ k konkrétnemu pôrodníku, alebo priamo volať do ambulancie vybraného lekára; v príspevku je uvedená ambulancia MUDr. Luptáka na Hroncovej 3 a tel. číslo ambulancie 055 633 36 23.
Q: Aké možnosti vyšetrení 3D/4D sú k dispozícii a kde sa objednať?
A: V diskusii boli spomenuté súkromné 3D/4D vyšetrenia u lekárov ako Rozpravka a Dankovcik; odporúčanie bolo kontaktovať priamo daného lekára a objednať sa v 20.–25. tt podľa konkrétnej praxe.
Závery z diskusie
Zhoda
- Personál v Košice‑Šaca je vo viacerých príspevkoch hodnotený ako milý a odborný.
- V Šaci funguje rooming‑in a novorodenecké služby (kúpanie, očkovanie, vyšetrenia) sú vykonávané personálom podľa harmonogramu.
- Nadštandardné izby a epidurál sú k dispozícii za poplatok.
Sporné názory
- Rezervácia konkrétnej nadštandardnej izby: niektoré príspevky tvrdia, že izby sa nedajú dopredu rezervovať, iné uvádzajú, že „sponzorský dar“ 10 000 Sk umožní obsadiť izbu.
- Pravidlá pre prítomnosť partnera: niektoré príspevky uvádzajú prítomnosť otca ako bežnú za poplatok (500 Sk), iné naznačujú rozdielne podmienky podľa typu izby a interných pravidiel.
Otvorené otázky
- Ktorý konkrétny pôrodník bude mať službu v deň porodu zostáva nepredvídateľné a treba mať záložný plán.
- Aktuálne platné ceny nadštandardných izieb po avizovanom navýšení o 200 Sk (od 1.12.) si vyžadujú potvrdenie priamo na oddelení.
- Detailné pravidlá návštev a prítomnosti partnera (hodiny, výnimky pri nadštandarde) je potrebné overiť priamo v nemocnici.
Spomenuté značky a firmy
Nemocnica Košice‑Šaca, modrykonik.sk, babetko.sk, ambulancia MUDr. Luptáka (Hroncová 3), gyneko.sk
Spomenuté produkty a metódy
epidurál / EPI (3 950–3 990 Sk), nadštandardná izba, sponzorský dar 10 000 Sk (rezervácia izby), prítomnosť partnera pri pôrode (poplatky 500 Sk, 550 Sk), rooming‑in, 3D ultrazvuk, 4D ultrazvuk, cesársky rez (sekcia), vyvolávačka (indukcia porodu), Sudocrem, Pampers newborn, nosná odsávačka, vlhčené obrúsky
Miesta a osoby
Košice‑Šaca, Prešov, Michalovce, Stará Ľubovňa, Sabinov, Ružomberok, Tahanovce, Amfiteáter, Lendak, Lendák, Lupták, Lubták, Dosedla, Linkes, Linkesch, Ševčovičová, Ivanovová, Rozpravka, Dankovcik
@silvulik10 ďakujem pekne. Kupovala si z lekárne či zo zdravot.potrieb? V utorok sme boli v Maderne v barci kupovať nejaké veci pre malú a všimla som si že aj tam majú tie veci/ podložky, vložky.../ a aj predavačka že či nechcem kúpiť si tie veci, ale tak som nevedela, že koľko z čoho tak som nekupovala nič. Akurát som kúpila 2x poštolky/ortoped.gaťe pre malú/ a bavlnené biele plienky. Kedy máš termín?
@anicka9 Kupovala som v zdravotníckych potrebách. Ja veci pre malého mám po malej takže plienky už mám oprané, dnes ich idem žehliť 🙂 Bojím sa , že si ma v pondelok nechajú v nemocnici. Termín mám až 11. mája, ale pravdepodobne to bude plánovaná sekcia niekdy koncom apríla.
@anicka9 ja som mala tri-styri, na striedacku som ich susila na radiatore a manzel mi nosil ciste na vymenu. vlozky a podobne veci som kupovala v zdavotnickych ale potom som v tescu nahodou nadabila na poporodne vlozky TESCO - velke ruzove balenie, 12 ks v baliku, nemaju ich na drogerii ale pri babatkovskych veciach. tie boli super.
@katusskaa Ja keď som tam ležala pred 10 rokmi v 8 mesiaci celý mesiac tak som spoznala všetky sestričky, dokonca som im po večeroch písala nejakú prácu, čo mali odovzdať. Myslela som si, že si tým urobím u nich očko. A keď prišlo na lámanie chleba, tak som dopadla tak, že dotyčná o mňa celú noc ani nezakopla ☹ V piatok o 11 mi odtiekla plodová voda, o 14tej nás prijali na pôrodnú sálu. Na moje nešťasie tam nikot nebol /nerodil/ bola som tam sama. No neotvárala som sa, tak lekár kázal sestričke aby mi pravidelne robila CTG, ale ona miesto toho celý čas vzdychala na posteli, až nová smena sa začala o mňa starať ráno o 6 tej. Pichli mi infúziu a po veľkom prosíkaní, že nech mi už pomôžu, že mám narodeniny tak doktor Tóth ma začal masírovať, pichli aj oxytocín a tak som o 11:05 porodila. Vytrápila som sa poriadne ☹ Ale aj napriek tomu by som bola na druhý deň rodila znova 🙂
@anicka9 Tak tehotenstvo prišlo ako blesk z jasného neba, lebo sme sa pokúšali a nič. Po 6 rokoch sa nám podarilo no potratila som. Až teraz sa to podarilo znova po 10 rokoch a ani neviem ako, lebo samé zlé veci sa nám stali v tom období, ani som nemyslela na to, že budem tehotná. Začiatok bol celkom v pohode, do 20tt. Vtedy som prvýkrát odpadla, pochodila som všetky oddelenia, ale všetko v poriadku. Potom mi bolo zle znova a zistili sme, že mám problém z tepom, mám ho niekedy aj 160-180/min. Kvôli tomu ma poslali na kardiológiu, kde mi zistili, že mám defekt predsieňového septa a srdce mi nebije pravidelne, okrem toho mám aj astmu. Ten defekt srdca môže byť spôsobený aj tehotenstvom, ale možné je aj to, že mi to v detstve nezistili. Takže som na magnéziách a nič by som nemala robiť, ale kto vie obsedieť bez toho aby niečo nerobil? Ja nie 🙂 A práve pre toto bude musieť byť sekcia, lebo, že vraj nezvládnem pôrod ☹ V pondelok idem k Doselovi na USG, tak dúfam, že bude všetko ok a hlavne sa bojím prietokov, lebo kvôli tým som bola v prvom tehu mesiac v nemocnici.
@silvulik10 Tak v prvom rade gratulujem, po toľkých rokoch snaženia, že sa Vám to podarilo 🙂 No tak to by si sa mala šetriť a nič nerobiť, vyložené nohy a oddych 😉 Ale viem, ťažko sa to píše 🙂 Ja tiež niekedy už nevládzem, alebo ma bolia kríže, ale stále ešte niečo urobím a večer keď ležim na posteli, tak stukám a manžel len kýve hlavou 😒 ale čo už, to sme my ženy 🙂 Tak v pondelok budem na Vás myslieť, nech ti to dopadne dobre. Chceš potom rodiť aj pri Dosedlovi?
@silvulik10 budeme drzat palce 🙂 ja som rodila pri Dosedlovi, mozes sa nanho spolahnut, dobre ti poradi
@anicka9 Ďakujeme pekne 🙂 Vieš ja ešte aj pečiem na objednávky, síce už nové neberiem, ale na marec mám ešte 4 torty a z toho jenu svadobnú, tak dúfam, že to zvládnem. Ja k Dosedlovi chodím len na ultrazvuky a asi si dojednávať lekára nebudem, veď tam sú všetci dobrý a šikovný, ale uvidíme. A Ty?, bude to prvé bábätko, alebo druhé? A viete čo to bude? Mne povedal Dosedla v 20tt, že to bude chlapček, tak budeme mať párik 🙂
@katusskaa Ďakujem Katka 🙂 Ja Dosedlu poznám len z ultrazvuku, ale počujem a čítam o ňom samé chvály. A keďže som tam piekla sestričke tortu s ktorou bola veľmi spokojná, tak som si urobila trošku protekciu. Tak sa teším, že od 36tt budem chodiť na poradne a nebudem musieť čakať 🙂
@silvulik10 Fúha, tak to sa potom nenudíš 🙂 Ja si tiež myslím, že sú tam dobrí lekári a aj lekárky. Je to naše prvé, budeme mať dievčatko Romanku 🙂 Meno už máte vybraté pre synátora?
@anicka9 No nenudím sa, pozri si ak chceš www.silvikinetorty.sk Takže to bude prvé 🙂 Romanka je krásne meno. Ty už máš len pár týždňov, dievčatá sa pýtajú na svet skôr. Moja dcérka sa volá Edinka bude mať 10 rokov, a pre chlapčeka ešte nevieme, nedohodli sme sa, ale asi bude Gabriel po ockovi 😉 A Ty si budeš zazmluvňovať lekára?
@silvulik10 Stránku si prezriem 🙂 No o chvíľku ju budeme mať pri sebe. Dúfam, že sa nevypýta nejako veľmi skôr, my si na ňu počkáme s radosťou 🙂 Pekné mená aj dcérka má a aj synátor bude mať. Sestrička sa teší na bračeka? Nie nebudem, kto bude mať službu, tak má dúfam len odrodí 😀
@anicka9 Ja som rodila v 38tt, a aj teraz tomu bude tak ak bude sekcia, lebo že vraj to plánujú 2 týždne pred termínom. Edinka sa veľmi tešíííí, už sa nevie dočkať. Každý deň mi skáče po bruchu 😀 Malý reaguje na jej hlas, vtedy dobre že nevyskočí z brucha 🙂 Aj ja som s tým podobne, kto bude mať službu tak ten nech sa stará 🙂 A ani nadštandard veľmi nechcem, veď je to kopa peňazí, viem ich použiť aj na potrebnejšie veci.
@anicka9 ahoj, ak Ti mozem poradit, tie veci..co zhanas - podlozky, vlozky a pod. kup v zdravotnickych potrebach, ja som to akurat vcera vsetko nakupovala na Fejovej, neviem,kde byvas .. ale tam napr. vysla jedna podlozka 0,36 za kus, z tych som si zobrala 6kusov , vlozky stali 1,19 /20ks balenie a kupovala som tam este aj tie poporodne nohavicky, vzala som 4 kusy. Tie podlozky mozes kupit aj viac pre istotu, ja som to vyuzila, ked sa mi zvysili pri prvom - napr. k doktorke, resp. na prebalovanie. Kupila som v Tescu akurat tampony na kojenie, ale do porodnice neberiem celu krabicu, max. tak 6-8 ks.
@silvulik10 Tak to už teraz sú z nich parťáci 😉 Malú si rodila prirodzene či cisarakom? Tak ako hovoríš, načo si budem zamluvňovať doktrora/doktrorku, keď je tam stále niekto. A ten ťa odrodí 🙂 Ja by som chcela rodiť prirodzene, dúfam, že nebudú žiadne komplikácie. Veď uvidíme, že ako bude 🙂 V pondelok ideš vlastne na kontrolu či prietoky?
@anicka9 Malú som rodila prirodzene. V pondelok idem na ten ultrazvuk v 30tt a čítala som, že sa robia aj prietoky. No a v utorok idem do poradne, a potom ma čaká ešte interné a kardiológia. Ty už začínaš chodiť do poradne do Šace však? Kedy ideš do prvej?
@silvulik10 Nie ešte nechodím do poradne do Šace. Chodí sa od 36 tt až nie? a 36 tt mi vychádza až 5.marca a 6.marca idem na poradňu ešte ku svojej gynekologičke, tak uvidím čo mi povie. Len by som chcela vedieť, že aké dni sú poradne v Šaci, či každý deň alebo len niektoré dni?vôbec neviem 😒
@anicka9 Môj gynekológ hovorí, že tam budem chodiť od 35tt. Tak neviem. Ak som dobre vyčítala, prvýkrát ideš so sprievodným lístkom od svojej gyndošky a na ostatné týždne Ťa už objednajú oni. Prvý krát, že tam stráviš aj pol dňa ☹ No neviem čo je na tom pravdy, a že vraj sa musíš objednať aj na ultrazvuk. A dočítala som sa ešte, že sa platí 6 Euro za tie poradne jednorázovo. Ak chceš v pondelok sa opýtam.
@silvulik10 Čo sprievodný lístok? som nepočula 😖 pol dňa a čo tam budem robiť, hrať schovávačky 😉 Keď budeš taka zlatá tak sa v pondelok popýtaj, že ako to je a daj vedieť. ďakujem 😉
@jjeanny ahoj, tak to si kúpila super lacno, vidno, že bývam v zapadákove a ceny dávajú z brucha. Ja som dnes platila 0,49 Eur za jednu podložku, 2,80 Eur za balík vložiek /20ks/ 4,46 Eur za vložky do podprsenky /50ks/ a to my ešte ponúkala tie čo sa dajú prať za nejakých 7 Eur, ale tie som nekúpila. Kupovala som ešte kalciovú mastičku na bradavky, tá stála 2,78 Eur a balík tých jednorázových nohavičiek /7ks/ za 4,10 Euro. A to som kupovala v zdravotníckych potrebách. 😢
@anicka9 Všetko Ti zistím a v pondelok poobede napíšem. Moja známa je sestrička tam, kde sa robia poradne. Toľko sa že vraj čaká, lebo je veľa žien čo chodia do poradne. Minule moja kamoška čakala 2 hodiny kým ju zobrali a pritom bola objednaná na 9 hod. 😕
@silvulik10 drzim palce v pondelok, neboj, bude vsetko ukazkovo dobre, aj prietokyy 🙂
@anicka9 ahojky, kedy Ti vychadza termin? prveho aprila?
@jjeanny ahoj moja, ako sa mas? ako sa citis? chcem sa opytat na tie vlozky a podlozky , co riesite... ja som myslela, ze podlozky davaju oni v nemocnici, nie je to pravda? aaa ked ja idem na cisarsky, tiez mi bude treba tak vela vloziek? mam zatial iba jeden balicek a hentie nohavicky tri kusy...

@silvulik10 ja som zo vsetkych co tam boli len raz zazila taku co to komentovala - ani nie mne, ale spolubyvajucej - ze oni to nedavaju na cely pobyt. a zas ina sestricka sa stale chodila pytat ci mame dost a vzdy nam pred vizitou aj priniesla. ozaj je to individualne.