Trnavské maminy: Skúsenosti a rady o pôrodnici a lekároch
🙂 oslovujem vsetky trnavske mamicky! mozeme spolu pokecat o nasej porodnici o doktoroch a podobne. dobre bude ked sa tu stretneme a poradime si kde co kupit a podobne.
Stručné zhrnutie
- V Trnavskej nemocnici mamičky opakovane chvália konkrétnych pôrodníkov (dr. Strba, dr. Čech, dr. Štefániková, dr. Eliáš) a personál pri pôrode za profesionálny prístup.
- 3D ultrazvuk nie je bežne dostupný v Trnave; pacientky sa objednávajú do Bratislavy alebo Hlohovca, pričom jedna zmienka uvádza cenu 1500,- za 3D vyšetrenie.
- Epidurálna analgézia bola podľa skúseností v diskusii zadarmo (spomínané obdobie 2003), zároveň však diskusia uvádza plánované poplatky a konkrétne sumy za vedenie pôrodu sú uvedené ako napr. 5000,- (2500,- nemocnici + 2500,- lekárovi) a v Bratislave spomínané 7500,-; hospitalizácia súvisí s pravidlami vpustenia súkromného lekára do pôrodnice.
Najčastejšie otázky
Q: Ktorí gynekológovia a pôrodníci sú v Trnave v diskusii odporúčaní?
A: V diskusii sú menovaní dr. Strba, dr. Čech, dr. Štefániková a dr. Eliáš ako odporúčaní lekári; ďalej sa spomínajú dr. Visinská (zástupkyňa) a ambulantní lekári ako dr. Ondrašík a dr. Navrátil.
Q: Kde v okolí urobím 3D ultrazvuk a koľko to stojí?
A: 3D ultrazvuk sa v diskusii odporúčal vykonať v Bratislave alebo Hlohovci (v Trnave údajne nie bežne), jedna konkrétna cena uvedená v diskusii je 1500,-.
Q: Kedy treba ísť na pohotovosť pri krvácaní v ranom štádiu tehotenstva?
A: Viaceré príspevky odporúčajú ísť na pohotovosť, ak krvácanie presiahne niekoľko dní, ak ide o čerstvú červenú krv alebo ak sa krvácanie zosilní; po cytológii sa v diskusii spomína možnosť špinenia maximálne 3–4 dni.
Q: Kedy sa odporúča vykonať AFP/odbery v tehotenstve?
A: V diskusii sa uvádza odporúčanie robiť AFP približne v 16. týždni tehotenstva; jedna žena uviedla, že jej bol odber naplánovaný/skontrolovaný už v 14. tt a bola z toho zmätená.
Q: Ako fungujú predpôrodné kurzy v Trnave a kde sa prihlásiť?
A: Predpôrodné kurzy v Materskom centre Trnava majú podľa diskusie 7 lekcií, odporúča sa chodiť po 20. tt, posledná lekcia zahŕňa exkurziu do pôrodnice; informácie a kontakty sú dostupné na tmc.bezakdesign.sk.
Q: Koľko sa v diskusii uvádza, že stojí „dohodnutý“ lekár pri pôrode a aké sú podmienky prístupu lekára do nemocnice?
A: V diskusii sú spomenuté sumy 5000,- (z toho údajne 2500,- pre nemocnicu a 2500,- pre lekára), v Bratislave sa spomínalo 7500,-; súkromní lekári bez väzby na nemocnicu môžu mať problém byť vpustení na pôrod, preto niekedy platí kombinácia platby lekárovi a nemocnici.
Závery z diskusie
Zhoda
- Viaceré mamičky v diskusii vyjadrujú spokojnosť s Trnavskou pôrodnicou a spomínanými lekármi (dr. Strba, dr. Čech, dr. Štefániková, dr. Eliáš).
- Predpôrodné kurzy v Materskom centre Trnava sú považované za užitočné (7 lekcií, exkurzia v nemocnici, odporúčané od 20. tt).
- Pri krvácaní v tehotenstve je častá rada: monitorovať, a ak krvácanie zosilnie alebo je čerstvé červené, okamžite ísť na pohotovosť.
Sporné názory
- Epidurál: niektoré príspevky ho odporúčajú ako výrazne uľahčujúci pôrod, iné pripomínajú možné zdravotné obavy a preferenciu prirodzeného zvládania bolesti.
- Platby za súkromného lekára: niektoré ženy platia lekárovi a nemocnici (uvedené sumy 5000,-, 7500,-), iné poukazujú, že nemocnica nie vždy pustí súkromného lekára k pôrodu.
Otvorené otázky
- Aké sú aktuálne a oficiálne poplatky za epidurálnu analgéziu a za prítomnosť súkromného lekára pri pôrode v Trnavskej nemocnici?
- Ktoré ambulancie v Trnave dnes skutočne vykonávajú 3D ultrazvuk (konkrétne pracoviská a cenníky)?
- Aká je presná medicínska interpretácia a následný postup pri 7+ dňovom hnedastom výtoku po cytológii v tehotenstve?
Spomenuté značky a firmy
Trnavská nemocnica, Materské centrum (Trnava), TMC (tmc.bezakdesign.sk), Osmosa, Tesco, IKEA, Hornbach, Decodom (Topoľčany), McDonald's, Billy, Dráčik, Promenade u Gulivera
Spomenuté produkty a metódy
3D ultrazvuk, citológia, epidurálna analgézia (epidurál), AFP test, Ascorutin, intubovanie, masáž srdca (resuscitácia), prebalovací pult s vaničkou, predpôrodný kurz (7 lekcií), materská dovolenka, hypotekárny úver
Miesta a osoby
Trnava, Bratislava (BA), Hlohovec, Nové Zámky, Topoľčany, Kremnické hory, Tatry, Kopánka, Družba, Prednádražie, Mozartova ulica, Halenárska ulica, Dolné hony, Ružinov, dr. Strba, dr. Čech, dr. Štefániková, dr. Eliáš, dr. Visinská, dr. Rosemberg, dr. Ondrašík, dr. Navrátil
Čaute baby.Tak gratulujem ku škôlkam.... 🙂
Ja už konečne žijem.Ešte to neni na 100%,ale dá sa.Dnes sme boli tiež skoro celé poobedie vonku,ale malý bol od rána zlý jak čert.Furt za všetko plakal.Už ma z neho bolela hlava.Teraz konečne zaspali a mna tu čakajú dve kopy žehlenia .... tak idem.potom sem ešte mrknem .papa
Ajo je hore od 5,30 a nespal vôbec dnes.....cez obed prišiel dedko, tak to už bol koniec so spaním...tak sa hrali a ja som zobrala auto a išla po obchodoch pokukať tenisky a tak.....a teraz už je taaaak upišťaný....idem ho dať spať...lebo už ma porazí... 😝
a stretli sme aj Vladku - teda sme sa len zdravili ako som išla s autom preč......., teda Vladi svečalo ti to s tým bruškom! proste tehulky sú vždy peknučké... 🙂
Vladi, 🙂 aký krásnučký.....a ako sa usmieva...pusinu má tuším po tebe......o hodinku príde ku nám kamoška s malým bábätkom...tak popestujeeeeem...dúfam, že ešte bude krpec spať.....zaspal o 12,00 ako hodinky je teraz --- klop klop.... 😉
Caute, neviete mi, prosim, niekto povedat co stoji 3d ultrazvuk v Trnave a kde ho robia? Vopred dakujem.
Emilia ,ja som bola normalne u gyndosa Ilavskeho viem ze u neho je 3D sono velmi drahe okolo 80 siat eur on je sro -cka
no robia aj v Hlohovci za 45 myslim ze sa to pohybuje teraz a v TT kde robia neviem poradit este.
Lyz dakujem pekne ,no tak si popestuj pomojkaj ,jaj take malicke vonavucke ja sa na to velmi teskam na to male stvorenie ,aj ked neskor budem nadavat ja viem ked budem mat toho vela 😅
vladka,
dakujem velmi pekne. Snazim sa pozistovat si, kde to vobec robia a zatial co citam tusim najviac chvalia Hlohovec. Tak uvidim. Ja mam blizko aj do Senice, len o tom nemam ziadne info. Neviem, ci im tam vobec niekto aj chodi, lebo zatial na Senicu ziadne ohlasi. Som na konci 12.-teho tyzdna, tak mam asi este dost casu na rozmyslenie.
V Hlohovci som bola aj ja / patrím síce MUDr Ilavskému, no vtedy ešte nemal 3D/4D sono/ a super prístup, komunikácia i podrobné vysvetlenie o celom vyšetrení. Robia aj cez víkendy, prispôsobia sa pacienke. Držím palečky.
Čaute baby.Dnes sme boli s deckami na dvore skoro celé poobedie.Aj ked dosť fučal vietor,ale malý nechcel ísť dnu.Reval jak besný.Pomáhal MMlovi vyvážať bordel do kontajnera,tak bol happy. 😀
inak,ten vietor mi už lezie na nervy.Včera to fučalo a dnes znova ...,dúfam,že zajtra to bude lepšie...
No my sme doobeda boli asi hodinku vonku, na našom dvore, bolo fajn detičky sa pohrali spolu. Bola aj Andrejka s detičkami a Vladka s Luckou. Krásne bolo 🙂
Poobede sme boli zas pozrieť vláčiky na stanici, asi pol hodinku a potom sme išli k manželovej sestre akože na šibačku, lebo na sviatky budeme u dedka v Prievidzi. Malý sa už nevie dočkať, veľmi zbožňuje môjho ocina. A budú tam aj jeho dvaja bratranci, tak sa vyhrajú...
Gabulik, no veru ten vietor by sa už mohol trochu skludniť, náš malý ho neznesie od malinka. Keď bol miminko, plakal, tak som rýchlo plienku prehodila, aby ho neofúklo a nevadilo mu to a teraz už povie a hnevá sa ak fučí.
ahojte 🙂 tak idem docitat co mam zameskane... sak ked chodim spavat vecer o 20,00... hned po malej 😀 . Ta nasa potvorka vstava rano o 5tej aj cez vikend.... dnes som odchadzala do roboty o 4,45 a este spala... ale zas len do 5tej.... tak ma mm radost 😝 😀
No Peťka máme asi rovnaké deti v tomto🙂 Vladka aj Erik sa otočí, schováva, ale povie, že mu to vadí. On od malička vietor nemá rád.
Dnes sme boli celý deň vonku, najskôr doobeda v meste, potom sme boli v parku Promenáda, tam bolo otváranie Trnávky a pálenie Moreny, rôzne súťaže, ktoré organizovali miestne noviny. Dostali sme tričko, malý balón a jojo s ich logom. Poobede sme išli na vystúpenie Mira Jaroša, bolo super, malý sa vyjašil, vytancoval. Hudbu má veľmi rád 🙂 no čo je po maminke... Domov sme prišli o 20.00h, napapal sa a hneď zalomil.
Jasné moja, ja viem, že to vieš... len som písala, že Erik si to povie hneď krpec jeden.... čo ste robkali dnes?
vcera sme hnili doslova moja,nic take extra ,,
Dnes si pridu pre malu nasi uz je ńachystana a idu do smolenic na zamok a tak prejst sa s nou a vyvencit ju ,jej je vsetko okolo auta vozenie sa vzacne .
Takze doma bude klud na pol dna a pojde smikat borisa v klude
Super, aspoň si oddýchneš trošku. My sa chystáme na výlet pozrieť, asi do Hodonína ešte nevieme. Závidím v dobrom, že Ti občas vezmú malú. Využito a oddychuj 😉
Inak chceme ísť aj na futbal pozrieť dnes, ale iba za bránou, lebo dnes tu bude dosť ľudí, tak aby sme niečo náhodou neschytali no....
no ja by som to na futbal neriskovala ,Spartak- Slovan a to chcete ist s malym????? 😕
mne stacilo ked sme isli cez fotbal minule segre gratulovat a po ceste sa nam ozran skoro zvalil na kocik .. no des...
super uzite si vylet 😉
Marcelka, na štadióne už by mal byť aj sektor pre rodičov s deťmi, tuším na východnej tribúne, mala by tam byť aj miestnosť pre deti a ešte niečo. To som čítala nedávno na stránke spartaku, aj keď dnes tam asi budú padať všetky vybrané slová a policjtov bude všade 😉
Anesim no super to som vobec ja napr. nevedela . 😉
Sme sa akurat s muzom bavili ,ze on by s malu isiel na fotbal ,ale ja by som ju nepustila. 😅
No prave prisla z vyletu s babku a s detkom priniesli mi jaburiatka a konvalinky 🙂
Čaute baby.Tak ja mám zas chorú Moniku.Od rána má hrozný kašel,až ju dusí a teplotuje od obeda .Teraz som jej merala a má 38,8.Takže zajtra pádime k dokine.Zas budeme týžden doma. 😝 ☹ Len dúfam,že to nelapne aj malý.
Vladi,do tých smoleníc som chcela isť aj ja.Ved bolo dnes krásne a hroooozne dlho sme nikde neboli.No len čo už,ked Mončátko ochorelo.Inokedy.....
ahojte, tak Mon vracala od 4tej rana asi 4x a poobede sa dostavila zas hnacka.... mna asi dr.... tak zajtra padi mm s nou k dokyne.... a tiez asi do jasli az po velkej noci..... 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠






ďakujem vám za gratuláciu 😉
Peti ja viem, že tam dala Katka malú, jej tam chodí už aj Lukáško a vlastne vďaka nej mi malého prijali, teda myslím to tak, že ona mi tú škôlku poradila, tak sme tam rýchlo utekali zahlásiť malého, keď na cirkevnej s nami takto vybabrali, no a teda len vďaka nej bude malý chodiť do nejakej škôlky...