Sú tu maminky z Považskej Bystrice na pokec a stretko?
Ahojte, najde sa tu mamina/y z PB na kamosenie, stretnutia, pokecanie? Mam 2 synov, jedneho 6 rocneho a druheho 8 mesacneho. Som na materskej. Tak sa ozvite, cakam 🙂
Stručné zhrnutie
- Prerezávanie zúbkov u dojčiat často spôsobuje horúčku, nespavosť a kašeľ a rodičia v diskusii uvádzali ako riešenia lokálne znecitlivenie (gély), Fenistilové kvapky podľa odporúčania lekára a sledovanie stavu u pediatra.
- Dojčenská kolika sa v diskusii riešila predpisom probiotika Hylak a podávaním probiotika Infants Dophilus, prípadne úpravou stravy alebo prechodom na inú dojčenskú výživu (hypoalergénne mlieko).
- V Považskej Bystrici a okolí sú spomenuté lokálne aktivity a zdroje pre rodičov: kurzy plávania (Hups, Salus), detské centrum Včielka (mcvcielka.sk), dom detí s krúžkami a obchody Hypernova, DM, Unimate pre zásoby plienok a výbavy.
Q: Ako upokojiť bábätko pri prerezávaní zúbkov?
A: Pediatri a matky v diskusii písali, že bežné gely na prerezávanie zúbkov často nezaberajú; lekári odporúčali podávanie Fenistilových kvapiek podľa odporúčania pediatra, najmä v noci.
Q: Čo pomáha pri dojčenskej kolike?
A: V diskusii matky uviedli, že pediater predpísal Hylak, ktorý pomohol, a že niektoré deti mali úžitok z probiotika Infants Dophilus; tiež sa spomínalo skúšanie zmeny výživy alebo dočasné úpravy dojčenia.
Q: Kde v Považskej Bystrici nájdem kurzy plávania pre bábätká?
A: Spomenuté boli kurzy Hups (http://www.hups.sk) a Salus (www.salusdca.sk); v diskusii bola uvedená orientačná cena pre kurz v Trenčíne cca 200sk za lekciu alebo 8 lekcií za 2200sk.
Q: Ktoré plienky odporúčajú miestne matky?
A: Matky chválili Babylove (DM) za pružný pás ako vhodnú voľbu; Huggies boli spomínané pri nočnom presiaknutí ako menej vyhovujúce a Pampers boli kupované v akcii v obchode Unimate (Lánska).
Q: Ako riešiť podozrenie na alergiu na kravskú bielkovinu u dieťaťa?
A: V diskusii sa odporúčalo prepnúť na hypoalergénne dojčenské mlieko (hypoal.), prípadne vyskúšať bezmliečne príkrmy; matky uvádzali konkrétne značky dojčenských mliečok a zmieňovali, že hypo mlieko má iný, nepríjemný chuťový profil.
Q: Aké miestne zdroje a centrá sú k dispozícii pre rodičov s malými deťmi v PB?
A: V diskusii boli uvedené MCVCielka (mcvcielka.sk), dom detí s výtvarným krúžkom, ABC na Lánskej ako miestne krúžky, plavecké kurzy Hups a Salus a bežné obchody Hypernova, DM a Max (Žilina) pre nákupy.
Závery z diskusie
Zhoda
- Gély na prerezávanie zúbkov často nezaberajú a rodičia odporúčajú konzultovať s pediatrom.
- Fenistilové kvapky sa v diskusii uvádzali ako bežný prostriedok na uľavenie pri nočných ťažkostiach spôsobených zubami.
- Hylak a probiotiká (Infants Dophilus) boli v diskusii uvedené ako pomôcka pri dojčenskej kolike.
Sporné názory
- Chirurgické odstránenie zväčšenej nosnej mandle: jedna možnosť je operácia, ktorú pediater odporučil, a druhá možnosť je počkať a sledovať priebeh bez operácie.
- Alergia na kravskú bielkovinu: jedna možnosť je okamžitý prechod na hypoalergénne mlieko, druhá možnosť je pokračovať v dojčení a upraviť príkrmy bez mliečnych produktov.
Otvorené otázky
- Ako dlho presne trvajú ťažkosti (horúčka, kašeľ, nespavosť) pri prerezávaní zúbkov u rôznych detí?
- Koľko lokálnych krúžkov a aktivít pre predškolákov je reálne dostupných v blízkom okolí PB?
- Najlepší postup pri opakovaných zvracaniach po príkrme: alergia vs ťažšie strávenie?
Spomenuté značky a firmy
Fenistil, Hylak, Infants Dophilus, Nutrilon, BEBA (Beba 2, Beba 3), Pampers, Babylove (DM), Huggies, MCVCielka (mcvcielka.sk), Hups (hups.sk), Salus (www.salusdca.sk), Hypernova, DM, Unimate, Ládia (predajňa v Troch vežiach), Tatralandia, Dom detí, ABC na Lánskej, Max (Žilina), Modrý koník
Spomenuté produkty a metódy
Fenistilové kvapky, gely na prerezávanie zúbkov, Hylak, Infants Dophilus (probiotikum), hypoalergénne dojčenské mlieko, BEBA 2, BEBA 3, Nutrilon, Pampers, Babylove (DM) plienky, Huggies, detské kašičky, plávanie s bábätkami (kurzy Hups/Salus), vyvolávacia injekcia (vyvolačka), epidurálna analgézia (epiduralka), zmrazenie zeleniny na príkrmy
Miesta a osoby
Považská Bystrica, SNP (sídlisko), Stred (Stred mesta), Lánska, Rozkvet, Bytča, Žilina, Trenčín, Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy, Irsko, Tatralandia, Bratislava, Dom detí, Mestská knižnica
Kačiatko najlepší by mala tento https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... len škoda, že by jej bol malý 😒
moj cez leto ked boli tie horúčavy spával len v tom body a ešte sme mávali otvorený balkon a cez den spával len tenučkom tričku a v plienke aj to sa budil celý spotený.
janka ak sú zvyknutý spávať na lahko tak ich tak nechaj ved aj môj ak je viac oblečený tak sa mi hned budí a celí prepotený a na čo ich bambušiť ak im to vyhovuje a nie sú chorlavý. 🙂
No veď práve ja som napríklad zimomravá a MM ten je stále horúci, až sa mi zdá, že niekedy až páli 😀 Ja sa tam pri ňom drkocem cez zimu, lebo nemám rada keď je v izbe teplo a on sa mi len smeje 😝 A tak to je aj s deťmi, jednému vyhovuje to a druhému zase niečo iné. Ale ja už budem musieť byť teraz pri Domine opatrná, aby jej náhodou tie obličky neprechladli 😒
ten môj čertík ešte nespí ale už mu vela k tomu nechýba len akosi nechce cumlík tak som mu skúšala diasenka a má ich akési pripuchnuté žeby tak skoro zuby? 😕
Miselin : ten by bol krásny. Rukávik odmerám zajtra. Už som úplne grogy a idem spať.
Ahoj PB, no vcera mna ta burka zastihla na terase Sinaj, ci ako sa to vola, bola to celkom prca, hostia ani domov nemohli odist, pravdaze sme boli bez dazdnikov... 😉 😉 😉
Ivka, zubky mozu ist uz v cca 7. mesiaci, takze kludne to moze byt, nasi slintali vzdy jak o preteky a vsetko ohryzali, do par dni sa zjavili malinke pasiky v pusine, pri prvom som si vsetko do detailu zapisovala, ale pri dalsich detoch som to uz nezvladala... 😅 😅 😅 , ale tak to vzdy chodi...
Miselin, to ste s mužom presne ako my.... 😀 Ja som oblečená v dlhých nohaviciach aj v mikine a on si len tak leží len v spodkoch... Ani ponožky nemá... 😀 Musím povedať, že mu len ticho závidím, lebo mne je zima takmer celý rok. Už aj teraz by som si najradšej ľahla pod deku. Preto tak nemusím zimu... 😖
Ivka, tak to kľudne môžu byť zuby... Vychádazjú tak okolo siedmeho mesiaca, tak to malý ešte mešká... Ale pochybujem, že bude meškať až tak, ako ten môj. Jemu vyšiel prvý zub, keď mal 13,5 mesiaca a doteraz má len dva. 😀
Jalao, žiadna sláva, keď búrka niekoho zastihne niekde vonku.. Ale keď som doma, ja búrky priam milujem... 🙂
Do tej školy chodím do ZA, budem "už" druháčka... 😉
ahojte. no tak som deťom dala tie tenučké nohavice na spinkanie, aby som si svedomie trocha napravila. a spravila som debilinu asi. boli hore pomaly každú pol hodinu a vrchol bol keď vstali 3.50 a ani za čo ďalej spinkať.vyzuli ponochle a trhali tepláky. tak som sa rozhodla , že ich nebudem trápiť a vyzliekla som ich gate a nechala len v tom body a plienke a tak zaspali okolo 5.15 a ešte hodinu potiahli. tak asi ich ešte chvíľu nechám spinkávať len v tom body a tak za týždeň dva pomaly prejdem na tie tenučké nohavivce, inak to riešiť neviem a asi sa nebudem trápiť tým, že asi ako jediná ich tak nechávam spinkať☹
janka, ved zalezi, ako chladno, resp. teplo v spalni mate...my mame napr. teplu spalnu, takze ja som vzdy davala normalne bavlnene pyzamka a bose nozicky, mam to tak zafixovane, ze koza si ma v noci od oblecenie skratka oddychnut 😉 😉 Pokial nie su mali vyslovene ladovi,alebo prechladeni, nechaj ich v tom, co im je pohodlne, ved to ti isto nestoji za vstavanie o 3.50...
ja som taka mama, ze som skor za otuzovanie, ako bambusenie, poznam maminy, co obliekaju na noc detom pancusky este pod pyzamko, to sa mi zda uplne neprirodzene... 😖
im asi toto vyhovuje s tým , že katka je ešte aj tak niekedy spotená a leží len a len na perine a miško sa zakutre pod perinu ale potom o chvíľu ju skope a ke´d ho zakryjem vydrží chvíľu a zasa je odkopaný, teda aspoň jednu nohu musí mať vonku. v spálni nemáme nejaké teplo. do cca 22h jeotvorené okno a potom ešte v noci keď stávam ku nim vetrám ale to len tak troška na pár sekúnd.
Ved aj nasi byvali vzdy odkopani, ale nemali kvoli tomu ladove nohy, ani nechoreli...tak som ich tak aj nechala..Ked boli trosku starsi, aj sami sa uz zakryli 🙂 🙂
janka, malu mas piatacku, ako ja? 😕
Ja vam normalne zavidim,ze ste tak malo pribrali ja som doteraz pribrala skoro 17.No nic moc to nie je tolke kila naviac ☹ A normalne som rada,ze uz nie je take teplo,lebo uz som myslela,ze umriem 😒
Dobry den damy.
Tak v tej Lešnej bolo super.
Maly ani v Zoo nespal.
4 hodiny v kuse čumel na zvieratká.😀
Sebi, pocula som, ze je tam pekne, boli ste aj na tom zamku? A nezmokli ste nahodou, ci kedy ste boli? 🙂 🙂
jalao a ludka aj viem že to kludne už zuby môžu byť robila som si srandu že tak zavčasu ale my si s neho robíme srandu že mu dáme spraviť protézu lebo iné deti v jeho veku aj mladšie majú aj po osem zubkov a viac.no to som ešte nepočula že tak neskoro 13,ť mesiaca ? no super aspon mu dlhšie vydržia. 😉
bola som kuknúť v tej hudobnej škôlke a zuzi bolo to tam kde si sa bola pýtať a viedla to aj tá kardošová ale nejaká katka.tak to nie tej mojej riaditeľky .bolo super ešte napíšem viac ak bude mať niekto záujem a ja viac času. bežám sa napapať kym drobec spí
🙂
vidim ze ste tu rozoberali oblecenie na spanie.
Mne sa mala tiez odkope,ale ja jej davam deku, lebo tu tak neciti ,ze je tazka ako perina.....a spavala body +puncosky....teraz body+nohavice bez ponoziek, ale ,ked zaspi ,tak jej ich obujem. 🙂
A ja nenavidim zimu ja som taky cencul 😀 .
Andulkau ja som jej tiež miesto periny obliekla takú ľahšiu deku do obliečky ale aj tak nespáva zakrytá 😀 Ja by som ju aj nechala spať holatú ale sa bojím keď je taká studenšia aby náhodou nedostala neskôr reumu alebo tak nejak a aj podla seba ju obliekam, keď je zima mne tak ju oblečiem tiež 😅 Ale tiež ju neobliekam nejako moc
ahojte
andulka a kam dávaš malú do jaslí? na rozkvet či na lánsku?
ja mám prihlášku na lánskej,
a ako to zvládate? ako malá teší sa do jasličiek? a ty už ideš do práce? alebo už pracuješ?
Ivka a tebe malý ráno o koľkej vstáva, keď ti ide večer tak neskoro spať? Lebo takýto istý problém mala aj Zuzka s malým, ale on ráno vstával neskoro tak preto išiel aj večer tak neskoro spať,ale keď ho ráno zobudila trebars o siedmej tak aj večer išiel spať skôr
Bože to je za počasie, malej tu už vyhráva z toho, že je doma 😖 Škoda, že tá Včielka neni otvorená, by som išla aspoň tam ju odreagovať ☹
V Lešnej je super aj my sme tam boli asi tri tyzdne dozadu.Tento vikend sa chystáme do Trenčianskych zas kuknut s malou.Chodil niekto s deckami do cvc na nejaky kruzok?
misel on vstáva medzi 7-8 ako kedy ale u neho je skôr problém že chodí dosť neskoro poobede spávať ale naštastie už len občas vačšinou sa mi ho podarí večer okolo tej deviatej najneskôr pol desiatej do postele dostať a to mi celkom vyhovuje.

aj ja ich mám stále odkopaných , teda hlavne katku ale to sa nedá nazvať odkopanie, keďže on asa nedá zakryť ani za svet /ani v čase spánku ani bdelosti