Skúsenosti s Prima bankou

florinka
9. máj 2013

Nakoľko som denne masírovaná reklamou Prima banky o skvelej hypotéke za 3,4% mám potrebu verejnosti nejakou formou dať vedieť ako naozaj funguje táto banka. Ak si chcete zobrať hypotéku a hľadáte referencie na jednotlivé banky tak ste sa preklikali správne a čítajte ďalej.
Hypotéku sme si brali od DEXIA banky asi pred 7 rokmi – všetko klapalo s bankou sme boli spokojní. Akonáhle ju však kúpila PENTA začali sa diať veci. Bez vysvetlenia nám zdvojnásobili na hypotéke úrok – išli sme hneď za riaditeľkou pobočky, kde sme nedostali žiadne vysvetlenie – lebo pani nevedela. Písali sme na teda na centrálu – na odpoveď sme čakali mesiac (čím nám vypršala lehota na vyplatenie zostatku úveru). Odpoveď bola veľmi všeobecná niečo v zmysle že sme rizikový klient (nikdy naša splátka nemeškala) a že trh z nehnuteľnosťami sa zhoršuje (ručíme 90tis. nehnuteľnosťou už len 18 tis. úver). Obrátili sme sa na ombudsmana, ktorý nám odpísal, že Prima banka s ním odmieta komunikovať a že sa máme obrátiť na súd. Obrátili sme sa aj na TV, bohužiaľ nakoľko je Prima banka veľký sponzor odmietli... Tak sme počkali rok a prešli sme do Mbank, kde nám dali polovičný úrok. Pri prekladaní úveru sme si niekoľkokrát potvrdili absolútnu neschopnosť pracovníkov na pobočkách a pravdepodobne aj veľmi lacný software. Ako perličku uvediem príklad: keď sme sa pýtali na presný dátum kedy môžeme úver splatiť pani nám povedala, že systém jej ukazuje, že sme hypotéku vyplatili v roku 1978..🙂.. O neskutočne dlhých termínoch na všetky dokumenty, ktoré sú potrebné na zmenu a nekompetencii pracovníkov čo sa týka informácii písať nebudem, bolo by to nadlho. (napr. Pre zistenie zostatku na účte klikala asi 10minút)
Na záver len toľko, v TV reklame sa na mňa každý deň usmieva ujo, ktorý sľubuje hypotéku iba za 3,4 %, nám v tejto banke po pravidelnom splácaní po siedmych rokoch zdvojnásobili úrok na 4,9% a neprejavili žiadny záujem o komunikáciu a vyriešenie problému k obojstrannej spokojnosti.
Urobte si názor sami. Ja učím svoje deti, že RE-KLAMA je o klamaní ľudí a čím je väčšia tým väčšie klamstvo v nej ponúkajú. A v prípade Prima banky to platí na milión precent.

sympa1
9. máj 2013

☹ takto asi funguju vsetky banky

modrofuzik11
9. máj 2013

🙂 . alebo skôr ☹ . je hrozné, ako je celý systém nastavený. aby sa bohatí stali ešte bohatšími. vôbec nemám chuť platiť odvody, dane,... na čo? aby si niekto mohol kúpiť prima banku a zvýšiť úroky?... jáááj, to je zlé.

matulik222
9. máj 2013

@florinka Ako dobre že som ten úver tam neprefinancovala...lebo ozaj je to tak, že reklama je len taký velký podfuk...vobec to není bez dokladovania príjmu, vobec to není so starým znaleckým posudkom a už vobec to nie je rýchlo a bezproblémov...mne schvalovali refinanc 3 týždne, a ešte stále schvaľujú, vraj majú niečo so systémom a ja som tak ojedinelý prípad že im to tam nejde nahodiť...dobré nie? Keby ma nenaťahovali tak dlho už dávno som mohla mať vybavený refinanc vo vubke, ktorej to išlo šup šup...najviac ma nasrdili s tým príjmom, tak je to bez dokladovania a musela som dokladovať všetko, dokonca im nestačilo a ešte som musela mať aj spoludlžníka, moju mamu (tá má dva príjmy ) a aj to bolo málo tak aj moj otec, no bolo nás tam ako na rodinnom stretnutí...a to som im mala ručiť 100 tisícovou nehnuteľnosťou a aj to málo...a to som chcela prefinancovať len 13 tis. eur...no hotová groteska..a este jedna sranda, ked sme vypisovali tu žiadosť o úver tak normálne mi dali podpísať prázdny papier, že oni to tam potom dopíšu rukov, že im to nechcelo vytlačiť, no skoro som odpadla...keby som tu žiadosť neotočila, že si idem prečítať čo podpisujem, tak ani neviem... 😀 😀

selecta22
9. máj 2013

@florinka dakujem za info. Uvazovala som, ze si k nim prenesiem hypo..nech sa strcia

veronikaurgeova
9. máj 2013

presne tak že reklamy klamú aby oblbli ľudí a nalákali ich na výhodné produkty..lenže tie akože výhodné produkty sú výhodné len pre banky..robím nezávislú finančnú poradkyňu a veľa mojich terajších klientov sa predtým dalo nalákať na reklamu..v reklame sa snazia vyzdvihnúť jeden a pre nich najvýhodnejší produkt pre všetkých, lenže všetkým ľuďom nemôžu odporúčať 1 produkt lebo každý človek má aj iný plat a preto každému vyhovuje niečo iné..napríklat to je akoby išlo 20ľudí na pohotovosť s inou diagnózou a lekár každému z nich predpíše antibiotiká proti chrípke aj napriek tomu že polovica z nich tam príde s úrazom..ale keby to funguje tak ako má potom by neboli reklamy a oni by natom nezarábali 😅

zuzanale
10. máj 2013

@florinka my sme vyplácali úver našťastie ešte keď to bola dexia a banka stála ešte aspoň za niečo pred rokmi to bola ozaj banka kde sme dostali úver len na základe prímu potom už len dodokladovali nehnuteľnosť úrokmi vždy vychádzali v ústrety aj fix sme mali super aj personál vedel čo robí všetko bolo ako má ale teraz hrôza robia si čo chcú ešte že sme tam keď ich penta kúpila mali už len bežný účet a postupne začali okresávať služby v balíku znížili na sporení úroky tak sme všetko zrušili a odišli postupne sa aj personál schopných ludí vymenil všade babráci riaditel z jednej banky vyhodený za neschopnosť vzali ho jasne že do prima banky atď takže tiež by som k nim nešla niekedy to bola banka teraz sú horší ako nebankovka ktorá zdiera ludí 😝

csikike
10. máj 2013

tak my sme brali uver pred 7 rokmi, v inej banke a bez zdvojansobenia mame teraz urok 5,7% tak mne aj zdvojnasobeny urok 4,9% pripada este celkom fajn... na zaver: a ty s kym bankujes? asi pochopite o aku banku sa jedna ☹

ooo
10. máj 2013

tak ja pojdem mimo prud. 🙂 my mame v prima banke 1 bezny ucet + 2 hypo, ktore boli brane este z cias dexie (stale bezia) a doteraz ziadne problemy. vsetko, co sme potrebovali vybavit bolo rychlo a bez problemov. urok nam dali najlepsi zo vsetkych bank. zmeny sa samozrejme udialy, ale nic o com by sme dopredu nevedeli a urcite sa nam nestalo, ze by nam zvysili urok o dvojnasobok alebo podobne. skor nam ponukli znizenie. sme aj dlhorocny klienti tatrabanky (mame tam niekolko firemnych a sukromnych uctov) a napriek tomu sme si tie hypo zobrali radsej v prima banke - mali a stale maju lepsie podmienky.
no a reklama... 3,4% maju, len treba splnat urcite podmienky. ak ich nesplnite, tak samozrejme taky urok nemate, to je jasne... tak je to ale v kazdej jednej banke...

anuska74
10. máj 2013

tak to máš aj pri poštovej, tú nasprostú reklamu, a proste na podľa reklamy sa neriadim, to je obyčajný podfuk.

ivanka.7
10. máj 2013

@ooo len je potom zavadzajuce hovorit v reklame "kazdy" 🙂 to mi len nedalo, myslim, ze kazdemu normalne rozmyslajucemu cloveku je to jasne, ked cumi na vysmiateho uja v telke, ale aj tak 😀

ooo
10. máj 2013

@ivanka.7 "kazdy", kto splni ich podmienky... ale sak reklama, vedia ako na to, len je potom kopec ludi naprdenych...

franovka
13. máj 2013

Myslim ze kazda banka ma skupinu klientov, ktorych chcu a ktorych nie. Som Financny poradsa v oblasti hypotekarnych uverov a su aj spokojni aj nespokojni klienti. Momentalne mam ja zase pozitivne skusenosti s PRIMA BANKOU a aj klienti, ktorym som tam vybavila hypoteku. Beriem samozrejme, ze su ludia aj s negativnym nazorom a skusenostami a ti sa skor ozvu, ako ti spokojni. SOm nezaujata, poznam ako funguju vsetky banky a raz je dobre tam, inokedy inde 🙂 😀

mataharyyj
17. máj 2013

Ked vidim ich reklamy, ze 3,4% pre kazdeho 1000x za den, iba si pomyslim "Ked vtacka lapaju, pekne mu spievaju"
Rada by som tiez reagovala na tuto temu. Sme tiez klientom Prima banky cca 10 rokov. Momentalne cerpame druhy hypoterkarny uver, nikdy sme so ziadnou splatkou nemeskali, mame stabilne zamestnanie a prijmy.
V zmluve, ktoru sme podpisovali pred piatimi rokmi, sme mali stanovenu urokovu sadzbu ako sucet bribor + urokove rozpätie 1,20%. Takto to fungovalo 5 rokov, tesili sme sa z klesajuceho euriboru a vyhodnej sadzby pre nas. Po piatich rokoch nam ale prisiel list, ze nova urokova sadzba je 4,99% urokove rozpätie nam zvysuju na 4,49% (z 1,20%). Hned sme isli do banky reklamovat, kedze v nasej zmluve bolo jasne napisane urokove rozpätie 1,20%. Vobec sa s nami nebavili, vraj oni maju na to narok atd. Poslali sme reklamaciu, odpovedali vseobecne, ze doslo k zhorseniu nasho rizika. Prijmy mame ale vyssie, ako v case cerpania uveru, hodnota nehnutelnosti je cca 180 000€, zostatok uveru 30000€. Napisali sme druhu reklamaciu, kde sme ziadali podrobne vysvetlenie, odbili nas vseobecnymi frazami, ze to je bankove interne pravidlo a ze skutocne doslo k zvyseniu rizika. Kontaktovali sme ombudsmana, ale vraj s nimi nie je dohoda, vraj odkazuju ludi na sudne konanie. Skoda, ze sme kvoli dlhemu cakaniu na ich odpovede na nase reklamacie nestihli refinancovat z inej banky, buduci rok pri vyroci fixacie, budeme reagovat okamzite.

spiritkatka
29. máj 2013

Aj ja sa pripájam k nespokojným klientom Prima banky. Mne sa stalo to isté, po skončení fixácie mi šokujúco neúmerne navýšili úrokové rozpätie z 1,29% na 4,25 %. Banka ako dôvod uviedla, že došlo k zhoršeniu rizika klienta. S týmto tvrdením ja absolútne nesúhlasím a k zhoršeniu rizika vonkoncom dôjsť nemohlo. Úver som poctivo splácala bez jedného dňa omeškania. Môj muž, ktorý sa pohybuje v oblasti bankovníctva a risk managementu, keď som mu to oznámila, neveril a dlho rozdýchaval. Zvažujem aj súd, pretože som jednoznačne v práve, ale zároveň zisťujem aj možnosti refinancovania úveru. Mám chuť tam neostať ani minútu navyše! Banku jednoznačne neodporúčam.

marges
29. máj 2013

Ahojte..nerada by som sa pripojila k zástupu nespokojných klientov Prima banky. Utekali ste niekto s hypotékou z VÚB ? Neponúkli vám pri "úteku" v niektorej fáze nejaké zásadné zlepšenie úrokov ? Kam až treba zájsť, aby uznali, že to myslíte s odchodom vážne a ponúkli vám zníženie ??

andreah25
30. máj 2013

@marges Vyžiadať si potvrdenie o zostatku so súhlasom s predčasným splatením (poplatok za to potvrdenie je 15 eur) a zároveň predložiť ponuku inej banky, kde je uvedené, aký úrok Vám ponúkajú a dať pobočke čas cca týždeň na to, aby s tým niečo urobili, ak nie....

marges
31. máj 2013

@andreah25 dík za tip..s akým asi tak predstihom to treba začať s nimi riešiť pred výročím fixácie ? Predpokladám, asi nečakať na list s oznámením o tom že nám nechávajú úrok aký máme ? Dva posledné roky nám nechali 5,29%, predtým sme boli na 4,44%, to sa dobre pamätá. Minulý rok , na materskej, som radšej čušala, s tým biednym príjmom keby nás niekto vtedy začal posudzovať tak sa na nás len milo usmejú (možno), tento rok na jeseň to už bude kúsok lepšie.

TIe svoje ponuky dávajú banky písomne, na základe nejakého predbežného nezáväzného záujmu, alebo iba po predložení kompletnej žiadosti o úver od nich? Lebo to by sme museli zrejme zaplatiť nový posudok najprv ? Splácame vzorne 8 rokov, zostatok dlžoby je max tak 20% hodnoty domu.

A posledná otázka, je to tak že pri prenose všetci, aj vub, ponúkajú prebehlíkom lepšie podmienky, a keď už ich polapia tak po roku to zdvihnú? Máte niekto takú skúsenosť ? Pre úsopru 10e mesačne po dobu len jedného roka by mi to asi nestálo za to, ale pre 20 už by som do toho išla. Najradšej by som bola , keby zabralo to postrašenie banky, predpokladám že kto sa vôbec neozve, tak si so svojimi úrokmi nijak nepolepší...

lubikan
31. máj 2013

nooo,fajn prispevok....a nazov by mohol zniet...." VSETKY BANKY"...

podobne skusenosti mam aj s VUB,aj CSOB,aj SLSP......vsetko narychlo vykvasene uradnicky (ako vsetky mgr.,bc...ing..atd....o mladych pipkach v lekarni nehovorim...ked som chcela vediet pocet kmenov v probiotikach,nevedela,vsetko citala z letaku)

oni zaznamy vacsinou ani neuschovavaju,nieco moj MM dovrzal ohladom hypo,chcela som vedie tpodrobnosti,preskumat to..pozerali na mna ako na idiota,kolegynka musela volat kolegynku.....

a najlepsie je na tie drobnuckym pismom pisane podmienky zavolat pravnika.....banky maju pravo aj na zmluvne stanoveny poplatok za vedenie uctu si ho mirnix dirnix len tak zdvihnut.....a potom cumet,ked sa mi to nepaci...

lubikan
31. máj 2013

@marges

asi treba zajst za redaktormi z STV...ci uz aj im platia za reklamu???

ingrida4
31. máj 2013

ahojte dneska som bola v jednej banke , popitat sa par veci a zaroven som sa spytala, kde a ako sa mam poztiet ze ci mam a naco mam exekuciu. no a oni mi povedala a dali tento link www.kataster portal.sk ale ked ja si dam tam udaje tak mi vypise iba ze sme vedeny na tejto parcele ale neukaze ci je tam exe alebo nieje ale to viem ze je ale neviem zaco. viete mi poradit ako sa to pozera a kde?

andreah25
31. máj 2013

@marges Najlepšie je začať to riešiť ihneď ako príde oznámenie o výročí fixácie, netreba zbytočne čakať.
Ponuky v iných bankách získaš jednoducho na počkanie, stačí navštíviť ktorúkoľvek pobočku, povedať, že by si chcela hypo na takú či onakú sumu, na akú dobu, popýtajú sa na výšku príjmov a výšku splátok + nejaké doplňujúce info a urobia ponuku v písomnej podobe - tieto ponuky sú nezáväzné, netreba k nim predkladať žiadne dokumenty - tie treba až keď sa rozhodnete, že idete podať žiadosť.

Sú banky, ktoré nalákajú klienta na nízky úrok a po zmene fixu rapídne úrok dvihnú, no sú i také, ktoré to nerobia - toto sa nedá na 100% nikde zaručiť. Ale napr. VUB zbytočne úrok nezvyšuje. Z minulosti viem, že sa úroky aj znižovali, aj zvyšovali, aj ponechávali na pôvodnej výške. Sú banky, ktoré ale nikdy klientovi neznížili, práve naopak.

Podľa Tvojho príspevku som pochopila, že asi máš 1 ročný fix. Poradím tak, že ak by sa Ti podarilo vybaviť zníženie úroku v tej VUB, tak si rovno požiadaj aj o zmenu fixácie úroku napr. na 3 roky, tzn. na 3 roky ho budeš mať pevný, ak teda dajú úrok, ktorý by Ti vyhovoval. Za túto zmenu síce zaplatíš tuším 150 eur jednorázovo - je to zmena zmluvy zo strany klienta - ale zase pri fixácii nízkeho úroku na dlhšie obdobie sa to určite oplatí. Reálne si myslím, že by ste mohli pokojne získať zníženie úroku pod 4%.
Ak máš čas, tak aj hneď dnes si napíš žiadosť o zníženie úroku, pokojne napíš aj aký úrok si predstavuješ (pokojne aj 3,5%) - prilož k žiadosti kópie ponúk z napr. dvoch-troch iných bánk a napíš do žiadosti, že v prípade zníženia úroku akceptuješ aj predĺženie fixácie úroku na dlhšie obdobie a toto odnes na svoju pobočku.
Je totiž pravda, že ak banke navrhneš predĺžnenie fixácie, tak budú možno ešte prístupnejší na zníženie úroku, pretože banka potom vie, že jej min. trebárs tie tri roky neodídeš, lebo by si platila poplatok za predčasné splatenie. A banky majú radi niečo za niečo.
Držím palce a dobre vybav. 😀

dedenini
31. máj 2013

Mna primabanka nedavno dost nasrala.Zijem v UK a mali mi poslat po 2 rokoch novu kartu co mam u nich ucet..Nakolko zijem v zahranici, tak som tam nie raz volala a pisala, a vybavila si ze ta karta mi nepride na moje trvale bydlisko ale k priatelovym rodicom na slovensku. Nechcela som aby karta prilka ku mne domov , lebo u nas dome zije otec -alkoholik. a pin som mala doma tiez , lebo som si doma zabudla vsetky papiere... Tak koli tomuto som si to chcela dat poslat k priatelovym rodicom.Spokojne som to vybavila, a bola som v tom ze karta pride k nim. No bola som na velkom omyle.Na hovno som prevolala peniaze co som do banky volala viac krat. Nakonec som sla na dovolenku na slovensko a v tom case mi to malo prist ku priatelovi..tak mi to vyhovovalo celkom ze si to zoberem.Nakonec pridem ku mne , si po veci nejake, paiere a taak..a otec mivravi mas tu postu.. kukam ze ziadnu necakam... no omyl..tie svine mi tu kartu poslali domov...na hovno som volala potom z anglicka..ma to nasralo..Ale nastastie sa nic nestalo... tak to je skvela primabanka 🙂

mokon
31. máj 2013

Ja mám otrasnú skúsenosť s VUB, doteraz 5 rokov fix 5,14 % na flexihypotéke, teraz reklama na 3%, nám dvihli na 5,69% - nikdy žiadna splátka nemeškala. Pýtala som sa, veď teraz dávate 3% a na pobočke mi povedali : "milá pani, to je5reklama" - no teda... Výpis po 5 rokoch mi prišiel, že som zaplatila 54 splátok - 5 rokov má 60 mesiacov, teda som uhradila 60 splátok - chodím tam už 2 mesiace, nikto nič nevie, teraz som podala sťažnosť, ale ako čítam, ombudsmanovi je škoda písať. Som zvedavá na vybavenie sťažnosti. 😢

marges
1. jún 2013

@andreah25 ĎAKUJEM ďakujem za dobré rady !

mirkave
1. jún 2013

@dedenini toto spravili aj nam.a to sme na slovensku.ked sme sa stahovali,tak sme zmenili vsetky udaje vo vsetkych instituciach.po case nam vyprsala platnost kariet,cakame a cakame na nove karty.stale nikde nic.pytali sme sa na banke,na infolinke a ze to nam pride a tak.nic neprislo.stare karty neplatne......nastvana jak rit.samozrejme mi ponukli,ze nam vystavia nove karty s novym pinom,ale.....samozrejme to budem musiet JA zaplatit!!! prosim??preco by som to mala platit,ked mi karta od vas,posielana obyc.postou neprisla? odpoved znela,ze to im robi externa firma a oni s tym nic nemaju.hahaha cize bankova karta s ktorou banka nic nema,externa firma starajuca sa o karty nam ich udajne poslala ,no niekde sa stratili a platit mam ja.maju to pekne vymyslene.nakoniec som sa ako furia dovalila do banky,ze mi svojim pristup a systemom brania vo vyuzivani svojich penazi a ako zazrakom sa karty nasli.ti hajzli,aj napriek tomu,ze sme po stahovani zmenili vsetky adresne udaje,ze zabudli poslat zmenu tej externej firme starajucej sa o platobne karty.no nech idu dakam.... a na druhej strane,sme od dexie mali autouver a boli sme nadmieru spokojni.natrafili sme na super milu uradnicku,jednanie na jednotku s hviezdickou,nic sa pocas splacania nemenilo....ale hypouver je samozrejme nieco ine

susangha
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maria43
4. júl 2013

neda mi, aby som nereagovala na tuto temu, o ktorej sa uz popisalo kadeco az to cloveka uz unavuje. my sme si prefinancovali hypoteku do prima banky a nemali sme absolutne ziadny problem. urok presne taky aky slubuju s fix. na 3 roky, hypoteka schvalena v ten isty den, zmluvy podpisane do 5 dni, vsetko ok. pracovnicka pobocky v ba bola fundovana, rychla, vsetko nam vysvetlila. zmluva bola jasne a zrozumitelne napisana. chcela by som len na margo tohoto problemu podotknut, ze kazda banka ma svoju politiku a ze je potrebne si zmluvu poriadne prestudovat a hlavne jej porozumiet hoci aj s pomocou odbornika, ktory sa naozaj rozumie financnym veciam. my sme naopak mali problem s inou bankou a preto sme sa rozhodli pre refinanc do prima. a myslim, ze spravne.

ivan7778
13. júl 2013

co je zaujimave ludia si beru uvery na niekolko desiatky rokov 20, 30 a oni vam poskytnu fixaciu max 5 10 rok od typ ban rozne poplatky skryte poplatky nevedomost a ze je zrusenie poplatku za predcasne splatenie banka vam napise ze poplatok za likviditu tercialneho urokoveho fundamentu a je vymalovane 😀

sonahajdukova
6. aug 2013

@mataharyyj
Ahoj, ja mam s touto bankou ten istý problém, mám právnika a práve podávam na súd žalobu. Ak máte záujem, ozvite sa mi na 0915306613 alebo sona.hajdukova@gmail.com
sona

sonahajdukova
6. aug 2013

@spiritkatka
Ahoj, ja mam s touto bankou ten istý problém, mám právnika a práve podávam na súd žalobu. Ak máte záujem, ozvite sa mi na 0915306613 alebo sona.hajdukova@gmail.com