Ako sa stať učiteľkou?
ahojte dievcata mam na vas jednu prosbu, tie ktore sa do toho vyznate, uz som nieco studovala po intedrnete ale...mam ukoncnu strednu skolu z maturitou a chcela by som ucit v skolke alebo deti na 1 stupni. to je jedno co, nemam neake zameranie jazyky neovladam na komunikativnej urovni...co by som mohla ucit? a vlastne ako ziskat taketo vzdelanie na ucenie ako dlho trva co sa uci, Viete mi niektora poradit ako s adopracujem na taketo vzdelanie? musim mat vysoku skolu?pedagogicke minimum, vobec sa do toho nerozumiem, prosim info 🙂
Stručné zhrnutie
- Na vyučovanie na 1. stupni ZŠ je potrebné vysokoškolské pedagogické vzdelanie v odbore učiteľstvo pre 1. stupeň (učiteľstvo 1–4 alebo integrované 5‑ročné/Mgr.), prípadne Bc. v predškolskej a elementárnej pedagogike s pokračovaním Mgr. Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie.
- Do materskej školy (MŠ) sa dá nájsť zamestnanie so stredoškolským pedagogickým vzdelaním alebo po absolvovaní 2‑ročného pomaturitného nadstavbového štúdia v odbore predškolská pedagogika; niektoré MŠ zamestnávajú aj nekvalifikované osoby.
- Alternatívy štúdia zahŕňajú denné, externé (diaľkové) a pomaturitné študijné programy; prijímacie skúšky na pedagogické odbory často zahŕňajú skúšky zo slovenského jazyka (diktát), matematiky, psychologické testy a talentovky (VV, HV, telesná výchova).
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa stať učiteľkou v materskej škole (MŠ)?
A: Možnosti sú: mať SŠ/vzdelanie v odbore (napr. SPgŠ) alebo absolvovať 2‑ročné pomaturitné nadstavbové štúdium zamerané na predškolskú pedagogiku; niektoré MŠ prijímajú aj nekvalifikované kandidátky za podmienok podľa zamestnávateľa.
Q: Aké vzdelanie potrebujem na učenie na 1. stupni základnej školy?
A: Potrebujete VŠ pedagogické vzdelanie v odbore učiteľstvo pre 1. stupeň (učiteľstvo 1–4 alebo Bc. predškolská a elementárna pedagogika s následným Mgr. učiteľstvom pre primárne vzdelávanie; niektoré programy sú 5‑ročné alebo kombinované).
Q: Čo je pedagogické minimum a kto ho potrebuje?
A: Pedagogické minimum (nadstavbové pedagogické štúdium) sa robí po vysokej škole nepedagogického zamerania pre tých, ktorí už majú VŠ a potrebujú pedagogickú kvalifikáciu pre vyučovanie konkrétnych predmetov; niektoré príspevky diskutovali, že jeho systém sa mení alebo bol navrhovaný na zrušenie (tento bod je v diskusii spomínaný kontroverzne).
Q: Aké prijímacie skúšky sa robia na pedagogické fakulty a učiteľské odbory?
A: Prijímačky často zahŕňajú testy zo slovenského jazyka (vrátane diktátu), matematiky, psychologické testy a talentovky (kreslenie, hudobná výchova, telesná výchova); niektoré odbory však podľa diskusie prijímajú bez prijímačiek.
Q: Dá sa študovať učiteľstvo externou alebo diaľkovou formou a koľko to stojí?
A: Áno, pedagogické programy sú dostupné aj externé/diaľkové; v diskusii sa spomínala suma približne 700 eur za rok pri diaľkovom štúdiu (konkrétna cena závisí od fakulty a programu).
Q: Kde hľadať informácie o konkrétnych študijných programoch?
A: Odporúča sa kontaktovať študijné oddelenie konkrétnej fakulty alebo školy (v diskusii bol ako príklad uvedený odkaz na štúdium na UKF: https://www.ukf.sk/studium/135).
Závery z diskusie
Zhoda
- Na učenie na 1. stupni ZŠ je potrebné vysokoškolské pedagogické vzdelanie v príslušnom odbore (učiteľstvo 1–4 alebo ekvivalentná Bc.+Mgr. cesta).
- Pre prácu v MŠ je akceptovateľná cesta cez SŠ pedagogickú kvalifikáciu alebo 2‑ročné pomaturitné nadstavbové štúdium v predškolskej pedagogike.
- Príprava zahŕňa aj prax počas štúdia a zvládnutie slovenského jazyka a matematiky ako nosných predmetov.
Sporné názory
- Jedna možnosť: dokonalé ovládanie pravopisu a gramatiky je nevyhnutné pre učiteľa 1. stupňa. Druhá možnosť: dôležitejší je rečový prejav, vzťah k deťom a pedagogické kompetencie, a gramatiku možno doplniť počas štúdia.
- Jedna možnosť: prijímacie skúšky sú potrebné na udržanie kvality a filtrovanie uchádzačov. Druhá možnosť: kvalita školy a procesu štúdia by mala byť rozhodujúca a prijímacie skúšky sú menej podstatné.
Otvorené otázky
- Presný súčasný stav a legislatívny osud „pedagogického minima“ boli v diskusii spomínané protichodne a zostali nezodpovedané.
- Nie je jasné jednotné pravidlo o prednostnom prijímaní medzi uchádzačmi so 4‑ročnou SŠ pedagogickou a uchádzačmi s 2‑ročnou pomaturitnou nadstavbou; rozhoduje pracovný trh a konkrétny zamestnávateľ.
Spomenuté značky a firmy
UKF, UK (Univerzita Komenského, UK BA), SPgŠ, PASA, SPgS, Montessori, Helen Doron
Spomenuté produkty a metódy
predškolská a elementárna pedagogika (Bc.), Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie (Mgr.), učiteľstvo 1–4, 2‑ročné pomaturitné nadstavbové štúdium, pedagogické minimum, talentovky (kreslenie, hudobná výchova), diaľkové/externé štúdium, štátna skúška zo slovenského jazyka, prijímacie skúšky (slovenčina, matematika, psychologické testy), DPŠ (doplňujúce pedagogické štúdium), Montessori, lesná škôlka, Helen Doron
Miesta a osoby
Bratislava, Ružinov, Jadrová ulica, Lučenec, Trnava, Rakúsko, Švajčiarsko
@mahalo ja len otazocka, naco potom mame vobec vysoke skoly, ak sa tam ma preberat ucivo ZS a SS? Vysoka skola by mala byt uz nadstavba na toto vsetko a kto to neovlada a zazrakom prejde prijmackami, tak sa to ma svojpomocne doucit, nie ze sa to ma preberat znovu na VS. A ako sa to chce doucit, kym pojde do parxe, ked na skuskach od neho budu ziadat uz daleko viac? Uz len seminarku ked odovzda s xy hrubkami vyleti...Teda aspon by mal... 😉
@bubelko presne tak, mame na to iny pohlad. Ja si myslim ze vystudovany ucitel uz musi ovladat gramatiku a bez toho aby ju neovladal by tou skolou nemal prejst. Ty si toho nazoru ze taky clovek nema mat pravo taku skolu ist studovat. Je to presne o tom, ze mame na vec iny pohlad a ja som vyjadrila podporu zakladatelke temy, ze by ju to nemalo odradit pokial citi ze to je jej povolanie. To ze neovlada gramatiku moze mat xy dovodov..s poruchou ucenia by asi tazko bola ucitelka, no pokial je to problem zanedbania z dalsich xy dovodov, tak to nie je stratene. To je cele v skratke z mojho pohladu, ostatne k comu som sa vyjadrovala vyplnulo z konkretnych reakcii a komentarov pricom nie vzdy sa ludia pochopia obzvlast cez nepriamo komunikaciu 😉 pekny den vospolok!
@mahalo jo, ale ucitelka asi nebudes, lebo pady Ti nejako nejdu a to by si sa predsa na VS bola byvala doucila 😝
@bubelko ale zato, taky ucitel bude mat vacsie pochopenie pre tie deti, ktorym to nepojde a nebude ziaden stres 😝
@zuzkaanicka ja som ani nikde nenapisala ze som ucitelka, to si sa len ty priznala ze si VS ucitelka a tiez si o tom myslim svoje..moja a co v nedelu nemas co robit? 😝 a inac pady mi idu bez problemov pokial pisem v pohodicke napriklad pracu, nemam problem s gramatikou..su aj ine faktory, napriklad sustredenie a to nakolko povazujem presnost za dolezite vies 😉
Presne ako ti tu píšu baby až na to že to nie je primarna a elementarna pedagogika či ako to tu nazvali ale Predškolská a elementárna pedagogika- to je Bc. štúdium, s týmto vzdelaním môžeš učiť v MŠ, štúdium pokračuje odborom Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie- Mgr. s týmto si kvalifikovaná na učiteľstvo 1-4.A urážať sa netreba, s takýmto pravopisom naozaj nemáš čo učiť.
@mahalo pytala som sa, ci si ucitelka, lebo ked ja podla Teba strielam naslepo, tak som si myslela, ze Ty pises zo svojich dlhorocnych skusenosti 😉 ... o svojom volnom case rozhodujem sama, takze sa Ti nemusim spovedat, ci mam, alebo nemam, co robit 😉
@zuzkaanicka kvoli tebe by som si to normalne opravila moja aby si bola spokojna no na opravu preklepov je nejaky casovy limit fnuk ☹ 😝
@mahalo kvoli mne si to vobec nemusis opravovat, kvoli sebe by si sa mala zlepsit 😎
@zuzkaanicka som z prostredia ktore sa toho priamo dotyka a riesi tieto problemy 😵
@zuzkaanicka no neriesi, pretoze ti co maju moc to zmenit, to neriesia..ale neznamena to ze snaha a navrhy z nizsich radov nie su! 😉
@mahalo no, pokial sa to bude riesit tak, ze bude snaha doucovat na VS studentov ucivo ZS, tak radsej nech sa neriesi nic 😝
@zuzkaanicka no moja budem ti asi chybat ale uz musim ist, nabuduce ked budem chciet nejake ustipnutie ti urcite napisem 🙂 😝 pekny den a neboj sa to su trosku zlozitejsie navrhy ktore by priniesli skvalitnenie samotneho studia a aj samotnych VS ucitelov 😉)))
@mahalo nebudes mi chybat 😅 ... a ustipnutie si nechaj pre manzela 😉 ... mozno to oceni 😉
@mahalo inak, tie navrhy by ma celkom zaujimali ... to, ze su zlozitejsie, to nevadi, ja som pomerne chapava ... mozes nam nejake z nich sem hodit 😉 ... aj ked teda na Slovensko sa vratit nemienim.
Ja tiez študujem pepku, gramatiku ovladam- dufam 🙂 , ale co mna poburuje, je podvadzanie mojich,, kolegýň,, pri skúškach...kto uz ma byt poctivý, ked nie učiteľka. A druha vec nie su schopné prijať kritiku od vyučujúcich- pýtam sa teda, ako chce taký človek učiť?...
učiteľka má mať - vztah k detom!!!!
A perfektné vzdelanie,inteligenciu a vedomosti zo zs, ss, vs! Uz na vš má ísť s rozhladom...niektoré moje,, kolegyne, robia aj trivialne skúšky na 2-3x. To by jednoducho nemalo byť.
Ja pokladám vzťah k deťom a vedomosti za rovnako dôležité.
@veronkarisko maximalne s Tebou suhlasim, ale ako vidis, su aj ine nazory 😝 ... a citia sa byt fundovane 😝
@sunshineka tak to s tymi rodicmi ani nekomentujem, to by bolo na dlho 🙂 je tam trochu viac dovolenky, ako u inych smrtelnikov. Tie minies casovo na pripravu, kreditne vzdelavanie, takze sa to vyrovna. Cez rok, si dovolenku mozen zobrat vtedy, ked su prazdniny. Je rozdiel v akej MS robi. V meste sa prazdniny nezhoduju so ZS. Vzdy je otvorenych aspon par tried. Cez letne prazdniny jeden mesiac je prevadzka, z druheho 3 tyzdne hygienicka pauza. Posledny tyzden sa uz pripravuju triedy, dokumentacia.

@mahalo ale ono jedno s druhym suvisi. osoba, ktora neovlada poriadne (nemusi perfektne) gramatiku materinskeho jazyka, nema na vysokej skole co robit -je jedno akej. aj ked budiz, na technickych smeroch sa da privriet oko. ale pravnik? ucitel?
toto by sa malo zistit uz na zakladnej skole, najneskor ale na strednej, ze dana osoba nema "hlavu" na skoly, ale mozno ma ine schopnosti, ktore by boli na inej skole lepsie vyuzite.
pripadne, ak ma rada deti, tak mozno skolka, jasle, kde v podstate na gramatike este tak nezalezi, ale na tej empatii o to viac...
a to, ze problemy neriesia kompetentni, to je zname... ale podporovat to nebudem tym, ze podporim studium niekoho, kto tam podla mna nema co hladat. ale mu oporucim, najskor si dostudovat tu gramatiku, zlepsit sa v jednom a potom sa pustit do druheho. a nenapisem, chod, lebo je to jedno, beru vsetkych... dostudujes potom... a nebudem tvrdit, ze na tom jednom nezalezi, ked podla mna zalezi. a ako pisem, jedno suvisi s druhym, neda sa to oddelit. skratka, mam na toiny pohlad ako ty... to je cele.