Nezmyselné ponuky z úradu práce
Čaute, som evidovaný na úrade práce od apríla. Už raz má úradníčka poslala do konkrétnej firmy na nezmyselnú pracovnú pozíciu. Hovorím si ok, potvrdil som si to. Dnes mi príde domov pošta
s názvom druhej spoločnosti a, že do 3 dní to musím doniesť potvrdené.. Inzerát som si našiel na nete a hneď prvé dve podmienky. Hladajú ženu, ktorá perfektne ovláda ukrajinský jazyk. Ja som muž a ovládam slovenský jazyk. Je toto normálne? Možem sa na to monštrum dakde sťažovať za šikanovanie? Ďakujem za rady....
Stručné zhrnutie
- Úrady práce často zasielajú evidovaným uchádzačom pracovné ponuky, ktoré nesúhlasia s ich vzdelaním, požiadavkami zamestnávateľa alebo pohlavím; na doručenú ponuku býva v diskusii spomínaná lehota reagovať do 3 pracovných dní.
- Opakované odmietnutia alebo neúčasti na pohovoroch môžu viesť k vyradeniu z evidencie a strate nároku na podporu v nezamestnanosti.
- K dispozícii sú formálne opravné prostriedky: písomná sťažnosť podľa Zákona č. 9/2010 Z. z., odvolanie sa k vedúcemu/riaditeľovi úradu alebo podanie podnetu na Ústredie práce (ÚPSVaR); cestovné lístky MHD na pohovor sa podľa diskusie môžu preplatiť pri doložení dokladov, benzín väčšinou nie.
Najčastejšie otázky
Q: Môže mi úrad práce poslať ponuku na pracovné miesto, ktoré neodpovedá môjmu vzdelaniu alebo pohlaviu?
A: V diskusii boli skúsenosti s tým, že úrady posielajú aj ponuky, ktoré nezodpovedajú vzdelaniu alebo štandardným požiadavkám uchádzača; zároveň sa spomínalo, že ak inzerát vyžaduje konkrétny jazyk (napr. ukrajinský) alebo pohlavie, úrad by uchádzača, ktorý tieto požiadavky nesplňa, nemal posielať.
Q: Čo sa stane, ak odmietnem pracovnú ponuku z úradu práce?
A: Podľa skúseností v diskusii môže opakované odmietnutie (uvádzané ako 2–3 krát) alebo neospravedlnená neúčasť viesť k vyradeniu z evidencie a strate nároku na podporu v nezamestnanosti.
Q: Ako podať oficiálnu sťažnosť na konanie pracovníka úradu práce?
A: Sťažnosť možno podať písomne podľa Zákona č. 9/2010 Z. z.; adresovať ju možno vedúcemu pracoviska, riaditeľovi úradu alebo Ústrediu práce (ÚPSVaR) a sťažnosť musí obsahovať meno, adresu, predmet sťažnosti a podpis, inak ju úrad môže odložiť.
Q: Môžem si nechať preplatiť cestu na pohovor z úradu práce?
A: V diskusii sa uvádzalo, že úrad môže preplatiť cestu MHD pri doložení lístkov/bločkov a splnení interných podmienok; benzín podľa viacerých účastníkov väčšinou nepreplácajú.
Q: Má rodič s malým dieťaťom právo odmietnuť nočné alebo trojsmenné zmeny, ak ho úrad posiela na pohovor?
A: V diskusii účastníci tvrdili, že starostlivosť o dieťa môže chrániť pred poslaním na nočné/trojsmenné smeny a jedna príspevky uvádzala hranicu do 10 rokov dieťaťa; toto tvrdenie bolo v diskusii sporné a nebolo právne overené.
Q: Kam sa obrátiť, ak pracovná ponuka zaslaná úradom zjavne nezodpovedá realite alebo sú tam diskriminačné požiadavky?
A: Diskutujúci odporúčali najprv žiadať písomné vyjadrenie od referentky, potom podať sťažnosť vedúcemu pracoviska a nakoniec podať podnet na Ústredie práce (ÚPSVaR); ako právny rámec spomínali Zákon č. 9/2010 Z. z.
Závery z diskusie
Zhoda
- Úrady práce často ponúkajú pozície, ktoré uchádzačom nesedia (nesprávny jazyk, neprimerané zmeny, požiadavky na pohlavie).
- Opakované odmietnutia alebo neospravedlnené neúčasti môžu viesť k vyradeniu z evidencie a strate práv na dávky v nezamestnanosti.
- Existujú formálne cesty riešenia: písomná sťažnosť podľa Zákona č. 9/2010 Z. z., sťažnosť riaditeľovi úradu alebo podanie podnetu na Ústredie práce (ÚPSVaR).
Sporné názory
- Názor A: Úrad by mal pri výbere ponúk zohľadniť vzdelanie, jazykové kompetencie a zdravotný stav uchádzača. Názor B: Úrad nemusí úplne prispôsobovať každú ponuku, lebo eviduje konkrétne pozície zadané zamestnávateľom.
- Názor A: Podanie sťažnosti má zmysel a môže viesť k náprave. Názor B: Sťažnosti sú často neúspešné a administratívne odložiteľné (skúsenosti účastníkov).
- Názor A: Nevhodné správanie pracovníčok je osobná zodpovednosť. Názor B: Nevhodné správanie je dôsledok pracovného tlaku a systémových podmienok.
Otvorené otázky
- Presné právne pravidlá o tom, kedy môže úrad poslať rodiča s dieťaťom na nočné alebo trojsmenné práce (vrátane vekovej hranice dieťaťa), zostali v diskusii nevyjasnené.
- Presné kritériá a lehoty, za ktorých úrad prepláca cestu na pohovor (vrátane pravidiel pre benzín vs. MHD), neboli v diskusii jednotne uvedené.
- Presný počet odmietnutí alebo neúčasí, ktoré vedú k automatickému vyradeniu z evidencie v každom konkrétnom prípade, zostal nejasný a závisí od miestnych postupov.
Spomenuté značky a firmy
ÚPSVaR, Ústredie práce, Tesco, McDonald's, Repas
Spomenuté produkty a metódy
Zákon č. 9/2010 Z. z. (sťažnosti), evidencia na úrade práce, podpora v nezamestnanosti, dávka v hmotnej núdzi, preplatenie cestovných lístkov MHD, benzín (preplatenie sporné), PN (práceneschopnosť), rekvalifikačný kurz, ZŤP (70 %), trojsmenná práca, vyradenie z evidencie, podnet, písomná sťažnosť
Miesta a osoby
Bratislava (Ružinov), Slovensko
Odmietnes 2_3krat vyradia ta ze nemas zaujem.takto sa umelo znizuje nezamestnanost.
Skús u vedúcej oddelenia, ale ťažko uspeješ. Ako píšu baby, snažia sa umelo znížiť stav. Ja som preto aj odtiaľ odišla a platím si zdravotku sama.
Akože áno, ale nemala by mi ponúkať také miesta, ktoré vyhovujú mojim znalostiam? A hlavne pohlaviu? Zbytočne sa tam musím trepať.
Lenže mne ešte platia aj nezamestnanecké a tvári sa akoby mi to platila zo svojho :D
Choré. A vraj tam musím ísť do 3 dní. Si to potvrdím a nacapím jej to hlavu :D
Takže tak či tak tam musím ísť :( A potom sa budem sťažovať a nechám si preplatiť naftu :D
@potkan212 nie, nemusí ti ponúknuť také, ktoré vyhovujú tvojim znalostiam.... a ten dotazník pred prijatím na úrad práce považujem iba za zbytočné vyrúbanie lesov ☹
benzín nepreplatia, ale ako uchádzaš si môžeš nechať za nejakých podmienok preplatiť cestu na pohovor hromadnou dopravou (treba doložiť bločky).
@zuzanka.zuzu znalosti v tomto pripade zohladnit mysia ved ked ma zamestnavatel ze potrebuje vediet jazyk XY na dakej urovni tak my tam nemoze predsa poslat niekoho kto ho neovlada...ak by on jazyk vedel a na dane muesto by nebol potrebny je to ok ale nie takto
@zuzanka.zuzu tak ale aj takýto extrém, že hladajú babu a pošle tam mňa? Veď to je na hlavuu :(
Asi by som skusila zavolat do tej firmy preverit si to popripade ci by Ti to aj mejlom neposlali a stym ist za pracovnickou ze na zaklade coho Ta poslala tam kdevyslovene chcu zenu 🙂 a popros aj ju o pisomne vyjadrenie :p a staci raz odmietnut pracu nesplnit si povinnost pre urad a vyraduje sa pre nespolupracu. Este je 1 moznost a to ist na PN, co je nie stale sicd najvhodnejsie riesenie
Este sa moze stat,ze hladaju aj na inu piziciu a tu zatial nemaju este v ponuke,ale urad prace ju uz eviduje.
problem je,ze clovek teda ide kam ho poslu,pride do tej firmy a tam na neho pozeraju ako na neandertalca,ktory nechape vyznam slov v ich podmienkach...ja som tam bola nastastie len chvilu evidovana,ale hned prva ponuka ze mam ist vyberat vcelie ule...pytam sa-aspon trosku adekvatne k mojmu vs vzdelaniu by nebolo? 😀 paradox je,ze cloveka s ucnovkou poslu na miesto na ktore nema a naopak...nie som si ista,na co urady prace vobec su-ale keby ich zrusili,to by sakra stupla nezamestnanost 😀
Že vyberať včelie úle :D Noo mňa drbne už z tých primitívnych úradníkov 🙂
Napisala som to podla nas aktuálne to momentalne mame.su tam zadane.pozicie ktore potrebujeme ale v tyzdni sa to vie Menit a ked niekto pride tak sa mu ponukne viac moznosti.neviem ci sme sa pochopili.
@janci05 ahoj cize si dobrovolne nezamestnana? A kolko si platis zdravotku a socialku? Tiez nad tym uz uvazujem 🙂 dakujeem za info
@zlte_kuriatko Ja si platím len zdravotku a to je 63,84 eur. Sociálka je dobrovoľná, ale to neviem koľko je.
@janci05 a socialka je naco dobra? Aby sa mi ratali akoze roky fo dochodku ci ako to je?
Ja som slobodna mamina podľa zakona ma nemohli poslať na pohovor kde je 3 smena. Prídem za tetusou ona celá nadsena nasli sme vam prácu pojdete do vyroby nakolko firmu poznám a viem že ani nevyhoveju sa jej pekné opytam a kde mám nechať dieťa počas nočnej ? Alebo ráno mi ho kto da do Skolky keď zacinam o 6.00 a skolka o 6.30 a pani ale Vy tam musíte ist a ja jej Na rovinu ale ja nikam nemusím podľa zakona a už bola ticho. Keby čítala zlozku vedela by a ešte na prednej strane velkym slobodná mamickA 🙂A keby iná nevedela by bola vyradená a Z toho mala si plati sama Odvody. Svinstvo toto čo sa deje
To je normálne teda sila čo si už dovoľujú tieto spuchnuté zamestnankyne úradov práce. Jaj jej spravím tiež zajtra výplach žalúdku :D
@zlte_kuriatko ak si na úrade, poberas podporu v nezam. po dobu 6 mes. Ak sa vyradis sám alebo ťa vyradia, stracas nárok na podporu. Ak si chces platiť sociálku, nemôžeš byť na úrade práce, ERGO nedostaneš podporu. Nedá sa aj platiť aj poberať súčasne. Skôr by som sa dohodla s tou pani, nech ťa nechá 6 mes žiť a potom nech sa odbavuje. Predpokladanám, že robotu si zhanas tak či tak od októbra.
@potkan212 moju dcéru vyradili. Dosla do obchodu a majiteľ arogantne na ňu. No toto z hlavy si dáš ostrihať!! ( Má dredy). To tetovanie budeš nosiť zásadne pod blúzkou a zabudni ze tu budes v teniskách!! Povedala ze o elektronike ( kde mala robiť). vie úplne prd a jej dal razitko ze odmietla!! Vyradili ju!!

@potkan212 silou mocou chcu vyradiť ludi kvoli odvodom