Prosím o pomoc pri účtovaní
vie mi niekto poradiť? sú dve kamošky, ktoré pracujú na živnosť. Jedna fakturuje druhej za odvedenú prácu. ako to zapísať do účtovníctva obom? ďakujem ..
to je jasne že vystaví faktúru, len ako to zapísať v programe. potrebuje to suseda do školy ..
@mirkakab velmi zalezi, ci sa jedna o jednoduche alebo o podvojne uctovnictvo, na porada.sk sa toho da najst hodne, ked nie, hned odpovedia...
a ak kamaratka robi taku ulohu do skoly, museli sa o tom ucit... len to mozno v danej ucebnici, zosite maju napisane trosku inak, iny pripad, nech aj to poriadne pozrie...
Na nete mas zadarmo napr. https://www.faktury-online.com/ alebo www.humanet.sk Skus pozriet, vyskusat.
urcite je dolezite, ci maju JU alebo podvojne, ci je platba v hotovosti (prijmove alebo vydavkove doklady) alebo na fakturu... Existuju na nete aj videa, kde to pekne vysvetluju. Myslim, ze to ma aj humanet.sk.
@mirkakab pri jednoduchom uctovnictve
1. ta co robi sluzbu pre druhu jej vystavi vyslu fakturu, zapise si ju do knihy pohladavok a pri uhrade, aj v ten den kedy ju vystavi si ju zapise s prijmovym pokladnicnym dokladom/bankovym vypisom do penazneho dennika do prijmov ovplyvnujucich zaklad dane v rozdeleni prijmy za sluzby a dph do prijmov neovplyvnujucich zaklad dane
2. kamoska co fakturu prijme si ju zapise do knihy zavazkov a v den zaplatenia faktury ju zapise s vydavkovym pokladnicnym dokladom/bankovym vypisom do penazneho dennika do vydavkov ovplyvnujucich zaklad dane
ak sa jedna o podvojne ucto tak to bude vyzerat asi takto
1. vystavena fa za sluzby 311/602
inkaso fa 211,221/311
2. prijata fa za sluzby 518/321
uhrada fa 321/211,221

@mirkakab a to je co za otazku? jedna fa vystavi druha prijme, jedna zaplati, druha platbu prijme.... ci o co ti ide?