Tehotenstvo a opuchy nôh: Mali by ste ísť na PN?
pracujete, alebo rozhodli ste sa v tychto horučavách vypísať. Mne každý dohovára , že v 27tt by som nemala robiť ale sedieť doma, mavam opuchy noh
Stručné zhrnutie
- Opuchy nôh, bolesti chrbta a zhoršenie pri horúčavách sú v tehotenstve bežné dôvody na žiadosť o pracovnú neschopnosť (PN) alebo o uznanie rizikového tehotenstva.
- Lekár môže vystaviť PN alebo rozhodnúť o rizikovom tehotenstve; pri vystavení PN/rizikového tehotenstva sa podľa diskusie vypláca nemocenská dávka a živnostníčka, ktorá platí nemocenské odvody, môže podľa diskusie dostať nemocenskú aj zo živnosti (diskusný údaj).
- Materskú dovolenku je možné nastúpiť už 8 týždňov pred pôrodom; ženy v diskusii riešili kombinácie PN, dovolenky a home office podľa pracovnej záťaže a teplotných podmienok.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy môže tehotná žena nastúpiť na materskú dovolenku?
A: V diskusii viaceré ženy uviedli, že materskú je možné nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom.
Q: Môže lekár dať PN kvôli opuchom nôh a horúčavám?
A: Podľa skúseností z diskusie lekár môže vystaviť PN pri opuchoch nôh, bolestiach chrbta alebo keď pracovné podmienky (napr. státie 8 hodín) predstavujú riziko pre tehotnú ženu.
Q: Je rizikové tehotenstvo platené rovnako ako PN?
A: Diskutujúce uviedli, že pri rizikovom tehotenstve ide o PN a dostáva sa nemocenská dávka; živnostníčka, ktorá platí nemocenské odvody, má podľa diskusie nárok na nemocenskú aj zo živnosti (diskusný údaj, nie oficiálne právne vyjadrenie).
Q: Ako postupovať, ak je práca fyzicky náročná (napr. stáť 8 hodín)?
A: Diskusia odporúča porozprávať sa s lekárom; v praxi sa používa žiadosť o PN alebo rizikové tehotenstvo, ak nie je možné presadiť preloženie na ľahšiu prácu.
Q: Ako riešiť platenie počas PN, ak má žena zamestnanie aj živnosť?
A: V diskusii sa odporúča skontrolovať platenie nemocenských odvodov z oboch príjmov; jedna účastníčka uviedla, že pri platených odvodoch z živnosti dostala papier na PN oddelene pre zamestnanie a pre živnosť a následne dve žiadosti o materské.
Q: Kde hľadať pracovné ponuky, ak tehotná žena potrebuje zmeniť prácu?
A: V diskusii bola doporučená pracovná inzercia cez portál Profesia, konkrétne URL na ponuky: http://www.profesia.sk/praca/list_offers.php3?m... a http://www.profesia.sk/praca/list_offers.php3?s....
Závery z diskusie
Zhoda
- Ak tehotnej žene spôsobuje práca opuchy, bolesti alebo výrazné zhoršenie stavu pri horúčavách, bežné odporúčanie bolo požiadať lekára o PN alebo o uznanie rizikového tehotenstva.
Sporné názory
- Možnosť zostať v práci vs. ísť na PN: jedna skupina preferuje zostávať v práci, ak sa cíti dobre a potrebuje sociálnu interakciu; druhá skupina odporúča radšej PN kvôli odpočinku a zníženiu stresu pre bezpečie dieťaťa.
- Termín odchodu do predporodnej materskej: niektoré ženy plánujú využiť maximálne možný čas v práci až do poslednej chvíle, iné radšej nastupujú na PN alebo materskú skôr (napr. 8 týždňov pred pôrodom).
Otvorené otázky
- Presné podmienky a právne pravidlá vyplácania nemocenskej dávky pri kombinácii zamestnania a živnosti zostali v diskusii nejasné a vyžadujú overenie u pracovnoprávneho poradenstva alebo Sociálnej poisťovne.
- Možnosť presunutia na ľahkú prácu zo strany zamestnávateľa pri tehotnej žene v rôznych odvetviach zostáva v diskusii nevyriešená.
Spomenuté značky a firmy
Profesia
Spomenuté produkty a metódy
PN (pracovná neschopnosť), rizikové tehotenstvo, materská (MD), nemocenská dávka, amniocentéza, syndróm zmiznúceho dvojčaťa, home office, dovolenka, presunutie na ľahkú prácu
Miesta a osoby
Mikulasi, NZ
Ja este pracujem lebo tu sa na MD nemoze ist skor kym sa neporodi takze jedine ak by ma vypisal na PN, aj tak mam opuchnute nohy ako medvedie laby tak dufam, ze ma uz necha doma. 😒
ahojte
ja pracujem lebo to zatial zvladam v pohode. Ale som zvedava ako dlho to vydrzim lebo mam pracu a k tomu aj vlastnu zivnost ale to sa uvidi. Najviac sa bojim leta a tých horucav ako to zvladnem.
chcem sa spýtat rizikové a PNka je platané rovnako?
Ahojte, ja som bola na PN 2 mesiace ako rizikove tehotenstvo. Od polky 4.mesiaca pracujem a zatial zvladam dobre. Dufam, ze vydrzim do konca juna a od jula budem na dovolenke az do nastupu na MD.
Hmm, neviem ako je platene PN. 😕
Ja sa chystam od zaciatku jula na matersku, pojdem skor o 2 tyzdne, uz 8 tyzdnov pred porod sa da ist, aj ked by som rada robila, ale uz teraz je mi hrozne teplo ☹
Nelinka ako si to myslela, ze ci je rizikove a PNka platene rovnako? Lebo ked mas rizikove tehotenstvo a doktor Ta vypise, tak si vlastne na PN-ke a dostavas nemocensku davku. A este tolko, neviem, ci si z tej zivnosti tiez odvadzas odvody (konkretne nemocenske), lebo ak ano, tak dostanes nemocensku davku zo zamestnania aj zo zivnosti...len si nezabudni u lekara vypytat 2 PN-kove papiere (jeden zo zamest. , jeden ako zivnostnicka)...a pri nastupe na MD -2 ziadosti o materske tak isto
inak stretneme sa v nemocke? Tiez som z NZ a podla pasu cakam babo 4.11.... 😉
ja som mala rizikove tehotenstvo od zaciatku. povodne ma chcel nechat doktor doma na PN, ale citila som sa dobre, tak som chcela chodit do prace. ale v polovici tehotenstva som mala silne bolesti (predcasne stahy maternice), tak som bez reptania zostala doma. na PN som bola potom 3 mesiace. zostala som doma z jedneho dna na druhy. ale nastastie uz som presla na matersku (8 tyzd. pred porodom).
Aj ja mam moznost ist skor na matersku (8 tyzdnov pred porodom) co vychadza na zaciatok augusta, ale zatial nepotrebujem. Aspon si vycerpam dovolenku (mam vela) a taktiez aspon budem mat normalnu vyplatu.

Oraia samozrejme ma to rozculuje, je to velmi velky nepomer. Ja som ale trochu s tym ratala, a postielku a aj detske veci som si nechala. Teraz som dokupovala kocik, a zopar oblecenia, ani to nie moc, lebo znovu cakam chlapca. 🙂 🙂 . Jedno je iste ze na vladu a stat sa clovek v nicom nemoze spoliehat, Rozculuje ma aj strop pri vypocte materskej, zvysenie dane pri vacsom prijme a pritom prispievam do systemu viac ale ked ostanem na materskej nedostanem viac, mozno menej ako niekto kto tam ani nicim neprispel 😠 😠 .