icon

Zdravotníkom 3-násobne zvýšili registračné poplatky v komorách

10. okt 2025

Pekný večer,
zdravotníci na MK, aký máte názor na to, že včera BEZ DISKUSIE potichúčku prešlo 3-násobne zvýsenie platieb komorám (povinné registračne, čo sa platí každý rok)? Ja som už vážne nasraná, lebo tie komory nič extra neponúkajú, keď niečo potrebujem, málokedy sa dovolám, stalo sa, že vypisali zlé údaje, atď… a za toto si zvyšia povinne platby? A keď nezaplatíme 2r po sebe, vyhodia nás z komory. Ha, a kto tu už len bude potom robiť? Už si hovorím, nech si ma vyhodia, v zahraničí chýbajú zdravotníci tiež. Ospravedlňujem sa, toto má byť len výlev, ak to tu niekto cítite podobne, budem rada, ak prezdielame pocity frustrácie.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 26. máj 2026 · 54 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • V diskusii sa uviedlo, že výbor komory schválil návrh trojnásobného zvýšenia povinného registračného poplatku z údajne 15 € ročne na 45 € ročne, pričom zmena podľa diskutujúcich ešte neprešla snemom a zapracovaním do hospodárskeho poriadku.
  • Niektorí diskutujúci tvrdili, že pre sestry je súčasný ročný poplatok 25 €, takže pri trojnásobnom zvýšení by išlo o 75 € ročne; tieto dve verzie (15 €→45 € vs. 25 €→75 €) boli v diskusii sporné.
  • Zdravotníci v diskusii uviedli, že si väčšinou hradia povinné vzdelávanie sami, zbierajú kredity cez on‑line semináre a platformu Agrama, a pri nezaplatení poplatkov spomínali vylúčenie z komory, odobratie licencie alebo exekúciu.


Najčastejšie otázky

Q: Koľko je súčasný registračný poplatok a koľko má byť navrhnuté zvýšenie?
A: V diskusii sa uvádzalo, že aktuálny poplatok je buď 15 € ročne a výbor navrhuje zvýšenie na 45 €/rok, alebo že pre sestry je súčasný poplatok 25 €/rok a po zvýšení by to bolo 75 €/rok; účastníci tiež uviedli, že výbor schválil návrh, ale zmenu musí potvrdiť snem a zapracovať do hospodárskeho poriadku (údaje v diskusii boli protichodné).

Q: Platia členovia komory poplatok počas materskej alebo rodičovskej dovolenky?
A: V diskusii bolo uvedené, že registračný poplatok sa aj počas MD/RD platí, pričom niekoľkí diskutujúci spomenuli sumu 10 €/rok pre osoby na MD/RD.

Q: Aké sú dôsledky nezaplatenia registračného poplatku?
A: Diskutujúci uviedli, že dôsledky zahŕňajú vylúčenie z komory, odobratie licencie a vymáhanie cez súd a exekúciu; niektorí popisovali prípady, že im prišla exekúcia bez predchádzajúcej výzvy.

Q: Kto by mal podľa diskusie platiť povinné vzdelávanie a kongresy?
A: V diskusii sa konštatovalo, že podľa účastníkov by mal vzdelávanie hradiť zamestnávateľ a poskytnúť platené voľno, avšak realita podľa viacerých bola taká, že sestry si školenia, cestovné a ubytovanie často platia samy; diskusný príspevok tiež uviedol, že dni voľna na povinné vzdelávanie sú dané zákonom, ale hradenie kongresov zákon nezaväzuje.

Q: Ako sa dajú získať kredity za vzdelávanie v praxi?
A: Diskutujúci popísali postup: zaregistrovať sa na platforme Agrama pod prideleným registračným číslom, prihlásiť sa cez zaslaný kód na web a absolvovať prednášky, pričom každá prednáška poskytuje zväčša 1–2 kredity (upozornenie, že nie každá prednáška je bodovaná pre všetky odbory).

Q: Koľko komôr je na Slovensku v porovnaní so zahraničím?
A: V diskusii sa uvádzalo, že na Slovensku je približne 15 komôr, pričom v iných krajinách sú bežné len 3 komory (lekárska, lekárnická a komora zubných lekárov).

Závery z diskusie

Zhoda

  • Väčšina diskutujúcich považuje plánované trojnásobné zvýšenie povinného registračného poplatku za neprimerané vzhľadom na vnímanú nízku pridanú hodnotu komôr.
  • V diskusii panovala zhoda, že sestry si vo veľkej miere hradia povinné školenia a kredity sami.
  • Všetci zúčastnení pripomínali, že nezaplatenie poplatku môže viesť k vážnym právnym dôsledkom (vylúčenie, strata licencie, exekúcia).


Sporné názory

  • Niektorí tvrdili, že súčasný poplatok je 15 € a má byť zvýšený na 45 €, zatiaľ čo iní tvrdili, že súčasný poplatok pre sestry je 25 € a po zvýšení by to bolo 75 €; tieto dve verzie sa v diskusii navzájom vylučovali.
  • Jedna skupina považuje 45 €/rok za zanedbateľnú položku v porovnaní s inými profesijnými poplatkami, druhá skupina považuje akékoľvek zvýšenie za neprijateľné pri súčasnom tlaku na príjmy zdravotníkov.
  • Bolo spochybnené, či zákon povoľuje také zvýšenie (v diskusii sa objavilo tvrdenie o maximálnej sume 15 € v zákone, iní to popierali alebo požadovali overenie).


Otvorené otázky

  • Kto presne a akým právnym postupom hlasoval za zvýšenie (úloha výboru vs. snem) zostalo v diskusii nezodpovedané.
  • Nie je jasné, či prípadné zvýšené poplatky budú alokované na služby, ktoré reálne zlepšia postavenie a vzdelávanie členov komory.
  • Otázne zostáva, či zamestnávatelia začnú hradiť viac povinného vzdelávania a poplatkov, čím by sa zmiernila záťaž na zdravotníkov.


Spomenuté značky a firmy

Agrama, Spravy.Pravda.sk, Trend

Spomenuté produkty a metódy

registračný poplatok, kredity za vzdelávanie, on‑line semináre, registrácia na Agrama, exekúcia, hospodársky poriadok, povinné školenia, povinné zákonné poistenie, 50 kreditov

Miesta a osoby

Bratislava, Kyjev, Uzbekistan, Slovensko, Majerský, Ciganikova, Fico, MUDr. Mrázová

Strana
z3
avatar
biba_18
10. okt 2025

sestry sa musia vzdelávať cez komoru, či?

avatar
huxy
10. okt 2025
@biba_18

sestry sa musia vzdelávať cez komoru, či?

@biba_18 nevzdelávajú sa cez komoru

autor
10. okt 2025
@biba_18

sestry sa musia vzdelávať cez komoru, či?

@biba_18 Nie, komora len diktuje pravidlá a pripisuje kredity.

avatar
luxus10
10. okt 2025

a ake su tie platby vysoke? mesacne ci rocne?

avatar
viky7
10. okt 2025

pri tejto vlade uz hadam nie je den, kedy clovek neupada z niecoho do frustracie a hnevu.. teda s vynimkou ich volicov, ti este stale veria, ze ich vodca ich ma rad a robi vsetko pre ich dobro, lwn zial chudak niekedy musi kvoli tej hroznej minulej vlade, ktora pomaly zadlzenim priviedla tento stat na mizinu, musi urobit nepopularne opatrenia ...

anonym_4ac958
10. okt 2025

Momentálny poplatok je 15 eur ročne, má sa zdvihnúť na 45 €/ročne.

avatar
lenja123
10. okt 2025
@anonym_4ac958

Momentálny poplatok je 15 eur ročne, má sa zdvihnúť na 45 €/ročne.

@anonym_4ac958 opravím ťa, pre členov komory je v súčasnosti u sestier poplatok 25 eur. Takže po zvýšení 75 eur.

autor
10. okt 2025
@anonym_4ac958

Momentálny poplatok je 15 eur ročne, má sa zdvihnúť na 45 €/ročne.

@anonym_4ac958 áno, 45€ de facto za nič😅… ja už lámem palicu… keby sa to nejako odrazilo v niečom pre nás… ale nie, výpalné treba vyberať. Poplatky zvyšovať áno, platy nie.

anonym_adee84
10. okt 2025

Môžeme byť v kľude pán predseda nám vybavil 150 000 pracovníkov z Uzbekistanu a budú tam aj zdravotné sestry, tie sú tam lacné pracujú len za 230€.
Len neviem ako je doriešené či sa moslimská zdravotná sestra môže dotknúť cudzieho muža, lebo lekár/zdravotník muž sa určite nesmie dotknúť cudzej ženy, ani ju vytiahnuť zo sutín a ošetriť po zemetrasení. Ale to by sme vyriešili samostatnými nemocnicami pre mužov a ženy.

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/755302-fic...

anonym_c1d9c6
10. okt 2025
@anonym_adee84

Môžeme byť v kľude pán predseda nám vybavil 150 000 pracovníkov z Uzbekistanu a budú tam aj zdravotné sestry, tie sú tam lacné pracujú len za 230€.
Len neviem ako je doriešené či sa moslimská zdravotná sestra môže dotknúť cudzieho muža, lebo lekár/zdravotník muž sa určite nesmie dotknúť cudzej ženy, ani ju vytiahnuť zo sutín a ošetriť po zemetrasení. Ale to by sme vyriešili samostatnými nemocnicami pre mužov a ženy.

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/755302-fic...

To nie je úplne pravda. Aj teraz je v zákone uvedené, že maximálna suma poplatku za vedenie registra je 15€. Nemusia to dať až na 45€.
Dnes som sa informovala v našej komore a povedali mi, že to schválil len výbor, že zákon zmenený ešte nie je, že aj keby bol, tak to musí prijať snem do hospodárskeho poriadku a nastaviť sumu a že u nás toto zatiaľ neplánujú.
Vaše sestry to chcú urobiť??? Pozrela som si záznam z toho výboru a hovorili tam, že to riešili s lekármi a sestrami + Majerský ako záchranár.
Veď v televízii hovoria ako máte nízke platy a potom vám zdvihnú náklad? Dúfam, že budú mať zdravý rozum a nezvýšia to maximálne.

avatar
anonym_285
Odpoveď bola odstránená
avatar
summer138
10. okt 2025
@anonym_4ac958

Momentálny poplatok je 15 eur ročne, má sa zdvihnúť na 45 €/ročne.

@anonym_4ac958 eeeej nevedela som, extrémna suma. Stále som na rodicaku, už ma to čaká obnoviť.

avatar
jurly
10. okt 2025

@anonym_autor a kto hlasoval proti navrhu?

anonym_9479f4
10. okt 2025

Za pomoc sa plati-
Bratislava za minulých vlád darovala Kyjevu od invázie vo februári 2022 trinásť balíkov vojenskej pomoci v hodnote viac ako 670 miliónov eur.

avatar
krtko1313
10. okt 2025
@anonym_285
Odpoveď bola zmazaná

@anonym_285 no aby si nebola prekvapená, že ti príde exekúcia. Radšej si to prezisti. Už je postup taký, že je súd a ľudia sa dohladávajú políciou.

anonym_e5a198
10. okt 2025
@anonym_9479f4

Za pomoc sa plati-
Bratislava za minulých vlád darovala Kyjevu od invázie vo februári 2022 trinásť balíkov vojenskej pomoci v hodnote viac ako 670 miliónov eur.

@anonym_9479f4 A už si čítala aj o tom ze na odvodoch od ukrajincov už slovensko VIAC ZÍSKALO ako dalo? Kľudne si to vygoogli
Rada pomôžem prvým linkom
https://www.trend.sk/spravy/viac-dali-nez-stali...

avatar
jurly
Autor odpoveď zmazal
anonym_c1d9c6
11. okt 2025
@anonym_285
Odpoveď bola zmazaná

@anonym_285 dlh by som zaplatila. To, čo dlžíš môžu vymáhať súdne a ak neuhradíš platobný príkaz zo súdu ide to exekútorovi. To ti ani hypotéku potom kvôli "15eurám" nedajú.

V zahraničí sú bežné len 3 komory a to lekárska, lekárnická a komora zubných lekárov. U nás ich je 15. Neviem ako lekárska komora, ale tie zvyšné dve samé organizujú kopec seminárov a kongresov aj v malých mestách, aby mohli zdravotníci prísť. Prečo by to nemohli robiť všetky komory, ale vy si musíte za nezmyselnosti platiť?
Mňa by zaujímalo, ak je to nejaká zdravotná sestra, či robila Vaša komora nejaký prieskum aké je Vaše nastavenie k tomu, či môže alebo nemôže byť na ambulancii praktická sestra, keď to označila vaša prezidentka ako ohrozenie pacientov. Úplne nerozumiem, prečo nemotivujú sestry k štúdiu ale takto skôr demotivujú.

avatar
anonym_285
Odpoveď bola odstránená
avatar
anonym_285
Odpoveď bola odstránená
avatar
pieksamaki
11. okt 2025
@anonym_e5a198

@anonym_9479f4 A už si čítala aj o tom ze na odvodoch od ukrajincov už slovensko VIAC ZÍSKALO ako dalo? Kľudne si to vygoogli
Rada pomôžem prvým linkom
https://www.trend.sk/spravy/viac-dali-nez-stali...

@anonym_e5a198 aby to bolo objektívne musime zistiť kolko klesli slovenským firmám príjmam vďaka ukrajinskej konkurencii......analýzy musia byt dotiahnuté tak , qby boli všetky strany zohľadnené.....to ze sa to rozklade je ďalšia vec.....kde sa použili tieto peniaze? Určite aj sa použili na nieco....vzdy je to o svedomi daného výkonného riaditeľa firmy

avatar
krtko1313
11. okt 2025
@anonym_285
Odpoveď bola zmazaná

@anonym_285 a keď sa nemýlim, registračný poplatok určuje štát! To som skoro odpadla.

avatar
subartic
11. okt 2025
@anonym_4ac958

Momentálny poplatok je 15 eur ročne, má sa zdvihnúť na 45 €/ročne.

@anonym_4ac958 ja platím ročne 360 eur do inej stavovskej komory . 45 EUR ročne je nič.

avatar
anika
11. okt 2025
@subartic

@anonym_4ac958 ja platím ročne 360 eur do inej stavovskej komory . 45 EUR ročne je nič.

@subartic asi nemate plat ako sestra, predpikladam

avatar
anonym_285
Odpoveď bola odstránená
autor
11. okt 2025
@subartic

@anonym_4ac958 ja platím ročne 360 eur do inej stavovskej komory . 45 EUR ročne je nič.

@subartic 45€ len tak hodiť do koša je dosť. Neviem, či si ty vážiš svoje zarobené peniaze, ja áno, takže riešim, kam ich dám.. a navyše keď sa tu všetko zdražuje a zdražuje a ešte ťa takto ožebračia, už to cítiť dosť.

avatar
subartic
11. okt 2025
@anonym_autor

@subartic 45€ len tak hodiť do koša je dosť. Neviem, či si ty vážiš svoje zarobené peniaze, ja áno, takže riešim, kam ich dám.. a navyše keď sa tu všetko zdražuje a zdražuje a ešte ťa takto ožebračia, už to cítiť dosť.

@anonym_285 no a čo si myslíš že je u nás ? Platí sa všetko, každé jedno školenie , každý obed.
@anonym_autor 45 eur je nič oproti ostatným komorám . 15 eur už bol naozaj výsmech ako platba. Môžeš sa na mňa hnevať koľko chceš. Platím ročne 360 eur poplatok za komoru , 980 eur povinné zákonné poistenie , a musím mať školenia za niekoľko kreditov, kotré okrem klubových taktiež platím a lepšie školenie pod 120 eur nejde. Inak mi hrozí vylúčenie, odobratie licencie a skončila som . A podobne ako u vás niekto zarobí a niekto je na pokraji prežitia , podľa toho ako je na trhu umiestnený .

avatar
ikuska27
11. okt 2025

Ja sa na to už z vysoka môžem viete čo!!! nemám zaplatenú komoru asi 5 rokov...je mi absolútne jedno....na hodnotení som mala byť tiež už riadne dávno... aj to mi je jedno!!!nemám peniaze, ani čas, ani chuť riešiť nejaké nezmyselné kredity... sú mi úplne ukradnuté...robím sestru na ARE 21 rokov...po novom nezaplatím nezmyselné zvýšenie dva roky, môžem prísť o prácu 😂😂haha ...sa smejem...a kto im tu už bude robiť???všetky mladé po roku odišli do zahraničia...ostali sme na oddelení opäť už len staré sestry....tak nech nás vyhodia...potom nech si to už tí hajzli idú robiť sami...naozaj mi to je jedno....🙄

avatar
ikuska27
11. okt 2025

A ešte dodám že oddelenia sú plné praktických sestier, ktoré toho veľa robiť nemôžu....takže v takomto zúboženom stave je naše zdravotníctvo.... Pamätám si ako nám profesor na zdravotnej hovoril, na akej prestížnej škole sme...teraz??teraz tam berú všetko čo má ruky a nohy, lebo im to nemá kto robiť....tak nech si zmýšľajú rôzne smiešne poplatky a už tam nebude ozaj nikto!!prestáva ma to baviť....kedysi vrchná vyberala koho príjme z toho množstva...teraz???Teraz tam nechce ísť už nikto....

avatar
derdia
11. okt 2025

Ale tu sa mozeme len my sestry spojit ze to nezaplatime. Potom mozu ist do riti....ak nebudete olatit vy nebudem ani ja.

Strana
z3