Živnosť so štátnym príspevkom a materstvo
Ahoj, potrebovala by som poradiť.
Od 1.4.2013 som na živnosti - SZČO so štátnym príspevkom na 2 roky. Pred rokom som skončila VŠ a pracovala iba na dohody. Čo osud dal, že momentánne ma čaká materstvo. V soc. poisť. mi anno predbežne povedali 0€ na príspevok v materstve -materská, a aby som príspevok vôbec dostala musím odvádzať aspoň 9 mesiacov, keďže som neodvádzala zatiaľ ani cent do soc. poisť. a keďže som už v skoro 2. mesiaci gravidity, je to celé otázne a pre mňa nepochopiteľné, lebo ani pani v soc. poisť. mi presne ani nevedela povedať ako, a čo. Preto sa obraciam na Vás, čo si mám vybaviť, či je niekto v mojej situácií a hlavne ako nato.
Veľmi pekne ďakujem!
ps.: do zdravotnej platím odvody od začatia svojho podnikania. pomôže to?
ja som presne tak isto zacinala.takze mas narok,ako tu uz spominali,na rodicovsky prispevok.Pokial nadalej budes mat zivnost(teda ju nepozastavis a ani neukoncis),tak prispevok nemusis vracat.1.rok si oslobodena od platenia odvodov do soc.poistovne,druhy rok pokial budes mat stale zivnost a zaroven budes na rodicovskom-cize sa plne 24hodin budes starat o dieta-tak ani tento rok nemusis do soc.poistovne platit odvody-to je dobra vyhoda.ale pokial by si ten druhy rok uz sama osobne vykonavala zivnost(neviem o aku konkretnu zivnost ide),a tym padom by si s dietatkom nebola 24hod denne,tak odvody musis platit.A nezabudni,ze ten prispevok musis polrocne predkladat,ze ake naklady si mala a na co si ho vyuzivala.To, ze platis zdravotne odvody si do tej spravy pre UPSVaR mozes dat.

kedze si neodvadzala odvody do Soc. postovne, nemas narok na matersku, ale budes mat narok aspon na rodicovsky prispevok, to ze si platila do Zdrav. poistovne nijak ti neovplyvni narok na matersku. su to dve institucie ktore nesuvisia s tymi prispevkami. kedze si v 2mesiaci tak sa ti neoplati si platit odvody do Soc. postovni, preto tam je podmienky byt nemocensky poistena 270 dni pred pôrodom....mozno do buducnosti ked budes planovat druhe tak sa rozhodnes platit si uz par mesiacov pred otehotnenim...