Dať dcérku do školy v Rakúsku alebo na Slovensku?

riuska_cicuska
11. aug 2011

Ahoj,

práve sa nachádzam vo fáze rozhodovania, či dať dcérku do školy vo Viedni alebo na Slovensku. Sú tu maminy, ktoré dokážu porovnať obidva školské systémy, ide mi o základné školy. Dcéra chodí do súkromnej škôlky vo Viedni, ale nie som spokojná, mám pocit, že za posledný rok "ohlúpla" (či ako to nazvať), lebo škôlka je na štýl "ring voľný", program si robia deti samé, neviem či je to neschopnosťou učiteliek alebo je to tak normálne 😖 , ale za celý rok sa nenaučila nič a ako som mala možnosť vidieť na besiedkach, tak ani ostatné deti, lebo pesničky si vždy odspievali učky samé, decká len koktali, a myslím, že to nie je až taký problém naučiť dieťa 2-3 piesne za pol roka. Až sa rovnako učia deti na Volkschule, tak potom ďakujem pekne.

Ja som počas svojich školských čias bola pravidelne v kontakte s deckami z Rakúska, v jazykových táboroch aj z Nemecka a teda vedeli vždy podstatne menej ako my. Hoci viem, že školstvo aj na Slovensku ide dole vodou, učivo sa prerieďuje, ale sestra je učiteľka, takže v prípade potreby by vedela pomôcť.

A ešte jedna otázka - je niekde vo Viedni niečo ako výtvarná škola pre deti? Kde môže chodiť viac rokov, kde sa postupne učia techniky kreslenia (na Slovensku tak fungujú umelecké školy, ktoré decká ukončia absolventskými skúškami a chodia tam v poobedňajších hodinách). Nemám záujem o kurzy, ktoré trvajú 2-3 mesiace, ale niečo trvalé.

Ak máte niekto skúsenosti s obidvoma školskými systémami, plus s výtvarnou školou, prosím napíšte mi svoje postrehy. Trebárs aj do súkromnej správy.

Ďakujem 🙂

smilexd
12. aug 2011

@riuska_cicuska Ahoj, v Rakúsku majú podľa mňa horší systém či už sa to týka mš,zš,sš a aj vš. Ja som raz bola zo školy v IT a tam boli aj Rakúšania alkohol tam pili NON-STOP. A učitelia sa o nich starali iba od 7:00 do 16.00 a potom mali voľno. Deti mohli mať od 11 do 16rokov. Ja keby som si mala vybrať medzi Rakúskom a Slovenskom určite by som si vybrala Slovensko. Lebo ked na školskom zájazde sa o deti nestarali tak pochybujem že v škole budú sa starať. Ved sama si písala ze si vymýslajú program sami. A v škole si to neviem predstaviť ako to prebieha. A čo sa týka výtvarnej vo Viedni sú len čo ja viem pár mesačné kurzy.

riuska_cicuska
autor
12. aug 2011

@smilexd A máš aj osobnú skúsenosť, či len na základe skúsenosti z mladých čias hovoríš? Či žiješ v AT? Moje osobné skúsenosti tiež hovoria v prospech SK, ale tak to bolo už dosť dávno.

Lebo ja chcem porovnanie od niekoho, komu napr. deti chodili do školy v AT aj na Slovensku, proste aká je úroveň, náročnosť. Alebo napr. od učiteľky, čo učila na Slovensku aj v AT, tie by asi najlepšie vedeli porovnať jednotlivé školy.

macamac
12. aug 2011

@riuska_cicuska no ja neviem-ja učím na SK,ale jedno viem-mali sme lepšie prepracovaný systém vzdelávania,okolité štáty si brali z nás príklad,alebo nám ticho závideli 😉
i keď teraz po reforme je to trochu chaotické,čas ukáže,či bola dobrá,ale podľa mňa-šitá horúcou ihlou 😉
ak máš taký pocit,že v Rakúsku je to slabšie-daj na svoju intuíciu 😉

monika15
12. aug 2011

@riuska_cicuska
@macamac

nechcem odbocovat od temy, pretoze neviem ako je vo viedni, viem ako je na Sk, a ked sme prisli do kanady tak moj brat bol o 3 rocniky dopredu a kazdy len kukal ze skadial vie tie veci....

macamac ma pravdu.... Sk skoly su vopred.....

radlinka
12. aug 2011

@riuska_cicuska ahoooj ja mozem poradit iba tolko, ze niet nad nas skolsky system, sice si to nase deti uz b v dnesnej dobe nevazia, ze sa mozu skoro zadarmo vzdelavat na vysokej urovni a obohacovat sa o tie najlepsie vedomosti,kt. mozu v skole nadobudnut. ... mozno je to v tychto casoch ako hovorite chaoticke, ale stale sme na vyssej vedomostnej urovni ako ostatne krajiny strednej ci zapadnej EU. My sme kedysi robili vymenny pobyt s Holandskom a to bolo vidiet co tie decka stvarali, nevedeli fakt co so sebou a pozerali na volnych hodinach na nasich studentov ze ako to, ze su taky skoordinovani, schopni adaptovat sa do prostredia, naucit sa nieco nove a este to prevadzkovat aj doma vo formou uloh a dalsich prac. 😕 😕

V dnesnej dobe mam moznost porovnat iny system skolstva k slovenskemu a preto sa tiez zamyslam, kde raz dam dieta do skoly a aku vyuku by malo absolvovat. Vsetkymi desiatimi vyhrava slovenska skola, pokial mu nevyberiem sukromnu, kt. je v zahranici velmi nakladna v porovnani s nasimi 😅
Ak by som zila v AT v blizkosti BA, asi by som dieta nosila na vyuku cez hranice domov, pokial by to bolo mozne, alebo sa prestahovala blizsie, aby dostalo co najvyssie vzdelanie. Samozrejme ze aj vo Wien musia byt dobre skolky, skoly a zariadenia, pripadne kruzky, kt. by dieta mohlo navstevovat ale tie lepsie su aj financne nakladnejsie. Treba si to dobre premysliet, popytat sa na tie najlepsie skoly a vybrat si spravne. 😉

riuska_cicuska
autor
13. aug 2011

Ďakujem za príspevky. Uvažovala som aj nad privátnou školou, ale čo teda mám referencie, že sa jedná fakt o dobré školy, tak buď je hrozné školné, vlasy mi dupkom stávajú, keď si predstavím, že za základné vzdelanie mám platiť nejakých 500 eur mesačne (a viac) 😝 alebo sú na 90% privátne školy náboženského zamerania, a to nechcem. Chcem školu, ktorá nebude náboženstvo ťahať do vyučovania, resp. nič sa neponesie v náboženskom duchu.

Je to pre mňa veľmi ťažké rozhodovanie, aj škôlku máme privátnu, vyberala som na základe referencií, rakúske mamičky sú maximálne spokojné (hoci neviem z čoho pramení to nadšenie, asi z toho, že decká nie sú celý deň rušené žiadnymi pravidlami, obmedzeniami...). Aj preto som zadala tému radšej sem ako do rakúskeho fóra. Lebo keď niekto pozná len jeden systém, nedokáže porovnať, zhodnotiť... a je spokojný s tým, čo má k dispozícii.

Inak mamičky zo škôlky doporučujú tiež väčšinou privátne školy, ale hlavne kvôli tomu, že na štánych je veľa turkov, juhošov a pod.

riuska_cicuska
autor
13. aug 2011

Ďakujem za príspevky. Uvažovala som aj nad privátnou školou, ale čo teda mám referencie, že sa jedná fakt o dobré školy, tak buď je hrozné školné, vlasy mi dupkom stávajú, keď si predstavím, že za základné vzdelanie mám platiť nejakých 500 eur mesačne (a viac) 😝 alebo sú na 90% privátne školy náboženského zamerania, a to nechcem. Chcem školu, ktorá nebude náboženstvo ťahať do vyučovania, resp. nič sa neponesie v náboženskom duchu.

Je to pre mňa veľmi ťažké rozhodovanie, aj škôlku máme privátnu, vyberala som na základe referencií, rakúske mamičky sú maximálne spokojné (hoci neviem z čoho pramení to nadšenie, asi z toho, že decká nie sú celý deň rušené žiadnymi pravidlami, obmedzeniami...). Aj preto som zadala tému radšej sem ako do rakúskeho fóra. Lebo keď niekto pozná len jeden systém, nedokáže porovnať, zhodnotiť... a je spokojný s tým, čo má k dispozícii.

Inak mamičky zo škôlky doporučujú tiež väčšinou privátne školy, ale hlavne kvôli tomu, že na štátnych je veľa turkov, juhošov a pod.

riuska_cicuska
autor
15. aug 2011

Dúfam, že ešte nejaké maminy pridajú svoj názor, resp. hlavne osobnú skúsenosť. Budem moc rada 🙂

vroni
15. aug 2011

Nuž, ja vysokú mienku o rakúskom školstve nemám, ale stále je na lepšej úrovni, než to slovenské. Že u nás deti sedia v laviciach ako pečiatky a majú čosi nabiflené spamäti - tak toto za nijaké výhry systému nepovažujem. Slovenské školstvo poskytuje (objektívne merané a nie že učitelia nám hovorili) jeden najmenších rozhľadov a schopností životného uplatnenia v Európe (jasajme, Maďarsko či Bielorusko sú na tom ešte slabšie). Obidva školské systémy sú na milú jarmilu, učia z obrovskej časti ľudia, ktorí do školstva nepatria a ten menšinový zvyšok nadšených a nadaných (učiteľov) to moc nemá šancu vytrhnúť. Aj vo Viedni a aj v Bratislave sa dajú nájsť aj dobré štátne školy, len ich je treba tvrdo hľadať (môjho favorita už autorka témy pozná z iného fóra), súkromná škola je podľa mňa istejšia (po výbere, aj tu sa nájdu plevy medzi zrnom), školy spred 15-20 rokov a dnešné sa nedajú porovnávať (ani tu ani tam)
Som z učiteľskej rodiny (mama i sestra) a dostala som sa do učiteľskej rodiny (švagriná a najnovšie aj vlastný chlap), takže som s učiteľmi z rôznych škôl i národov hodne. V živote som v skutočnosti nestretla s tým, že by niekto Slovákom školstvo "závidel" alebo niečo obkukával. Zato s tým, že naše školy neuznávajú, tak s tým som sa stretávala hodne. Ale tiež nám onehdá v škole rozprávali, ako nám "svet" závidí naše úžasné školstvo...

sisaka
15. aug 2011

To ake je slovenske skolstvo vynikajuce su len obycajne bachorky. Moje dieta sice nechodi do rakuskej skoly, ale chodi v zahranici a zo slovenskou skolou sa to neda ani porovnat a to nechcem pisat o vybavenosti, ktora je fakt nezrovnatelna. neviem cim to je, mam pocit, ze ucitelia tu chcu naozaj ucit, maju radi deti a podla toho sa k nim aj spravaju. I ked tu tiez nie je vsetko ruzove a mnohe veci by sa mohli zlepsit, jedno je dolezite, dcera vdaka tunajsim skolam ma vytvoreny pozitivny vztah k uceniu, co je pre jej buducnost velmi dolezite a ak aj ma medzery v nejakych oblastiach, ak ju budu zaujimat hocikedy si ich moze dostudovat.
Ked si spomeniem na dcerine zaciatky v skole a porovnam zo skusenostami deti v slovenskych skolach (cest vynimkam) tak mam az zimomriavky, uzasne ucitelky, priam materinsky pristup, dcera si vdaka nim vytovrila pozitivny vztah k skole, skola pre nu nikdy nebola strasiakom, nikdy sa nebala pisomiek, testovania, nikdy nebola pretazovana domacimi ulohami, ziadne drezury, ziadne biflovanie a nekonecne memorovanie. Dcera sa mnozstvom vedomosti mozno nechyta na svojich rovesnikov na SLovensku, ale vedomosti, ktore ziskala v skole su trvale, predmety su vysvetlovane tak, aby deti dany jav, temu pochopili, su zapajane do vyucovania, same objavuju suvislosti, hladaju informacie a tym su ich vedomosti ovela trvalejsie, ja vzdelana slovenskym systemom som len cumela, akymi neuveritelnymi sposobmi si priblizili dejiny, ci fyziku, ci geografiu. To, ze nikdy nebude vediet kedy sa narodil a zomrel Martin Kukucin a aky priemysel je v Zimbabwe ma nes..e, dcera sa v skole naucila predniest a odovodnit svoje nazory, pisomne ci ustne ich obhajit, vidiet suvislosti medzi minulostou a pritomnostou a mnoho praktickych veci pre dalsi zivot, i ked objem vedomosti je mensi zda sa mi trvalejsi a pre zivot prinosnejsi a viac pouzitelny, uz od 6 rocnika si okrem povinnych predmetov moze vyberat z predmetov, ktore ju zaujimaju a tam si viac rozsirit vedomosti, ci v neskorsich rocnikoch moznost si vybrat uroven predmetu.
Takze moj nazor je, ze ak zijete v Rakusku treba sa poobzerat po skole, ktora ma dobre meno a nechat dcerku chodit do skoly tam, myslim si,ze skoly tam budu menej stresujuce, budu viac orientovane na zazitkove ucenie, pravdepodobne aj lepsie vybavene a taktiez pre jej buducnost je podla mna lepsie vzdelavat sa v nemcine, ako v slovencine.

riuska_cicuska
autor
15. aug 2011

@vroni 😉 jojo, tvoje tipy poznám. Problém je, že z tej štátnej v 1. Bezirku, čo si mi dala tip, tak vraj mávajú vysoký záujem a že najskôr "uspokoja" rodičov, čo bývajú v danom okrese a potom až deti z ostatných bezirkov. Takže je veľmi neisté, že by sme sa vôbec na tú školu dostali. Ale keby sme ju mali istú, tak asi neváham. Presný počet detí budú vedieť až po zápise.

No a súkromnú - bolo by to finančne o hubu, keďže na konci roka pôjdem na materskú (rozhodli sme sa pre druhé dieťa, lebo s malou je to jedna veľká katastrofa, tak keď som doma, nech nejako rozumne využijem čas 😀). Naše posledné zážitky zo škôlky sú o ničom, proste tak som strašne sklamaná, lenže malá nechce o inej škôlke vo Viedni ani počuť, aj sme sa boli pozrieť, v tejto má jedného kamaráta, veľká láska a tak nechce odísť, hoci je to takmer denne plač ráno a bohužiaľ často aj poobede. Učiteľka radšej nekomentujem, a bojím sa, aby som rovnako "dobre" ako som vybrala škôlku nevybrala aj školu. 😒

riuska_cicuska
autor
15. aug 2011

@sisaka ďakujem za názor, neviem v ktorej krajine si, ale mňa zaujíma výlučne Rakúsko verzus Slovensko, systém v tvojej krajine môže byť úplne iný ako v AT.

Pozitívny vzťah k učeniu vytvára predovšetkým učiteľ, ak je ten na začiatku o ničom, tak sa to väčšinou negatívne odrazí na vzťahu ku škole. Takisto ako píšeš, že sa učia pochopiť súvislosti, obhájiť názor, nemá strach z písomiek..... to je všetko na učiteľovi. Ja som tiež mala učiteľov aj na ZŠ aj na SŠ, ktorí vyžadovali bifľovanie a potom učiteľov, ktorí nás učili presne systémom, o akom píšeš. Lenže to musí byť snaha z ich strany. Napr. na ZŠ sme mali učiteľa, ktorý nikdy po nás nechcel žiadne poučky, teórie, lebo hovoril, že ak tomu nerozumieme je to k ničomu, preto nás učil matematiku skvelým spôsobom ako všetko pochopiť (dodnes patrí k mojím obľúbeným predmetom) a následne si vedieť nejaké tie definície či poučky odvodiť. A vedeli sme to preto, lebo sme to pochopili. Na SŠ bola učiteľka matiky jedna veľká katastrofa, tú trápili len poučky. Ale rovnako som mala skvelých učiteľov na dejepise, geografii, chémii a účtovníctve (názorne spojená teória s praxou, učiteľa sme zbožňovali...), museli sme robiť rôzne práce, pričom v tom čase sme mohli o pomoci internetu snívať, ale museli sme zaliezť do knižnice, zobrať noviny.....

Takže to nie je podľa môjho názoru systémom, ale hlavne učiteľom. A čo sa preťažovania detí týka, ja mám pocit, že toho majú práveže stále menej a menej.

Inak súhlasím, tiež neznášam kdejaké somariny, čo sa učia a pomerne zbytočne.

vroni
16. aug 2011

@riuska_cicuska, tak s tymto by som si velmi starosti nerobila. To je totiz standardny vyrok na odplasenie neskalnych... Skola je v prvom bezirku a tam byva deti skutocne len minimum. A ludia, ktori platia pat az desat tisic najomne za byt, spravidla nedaju dieta do statnej skoly. Tento rok vzali vsetky prihlasene deti (dve deti z Natalkinej skolky tam sli) a je ich v triede 13....

felixa
18. aug 2011

@riuska_cicuska
"Takže to nie je podľa môjho názoru systémom, ale hlavne učiteľom."

Na učiteľovi, či bude deti viesť aj k samostatnosti, k obhajitelnosti svojich názorov a k presadeniu sa - to je na Slovensku. V zahraničí je to súčasťou "ich osnov". Obyčajne na Slovensku učiteľom vadí, ak dieťa nesúhlasí s učiteľom a uvádza svoje argumenty, dokonca takéto dieťa označí za drzé, hoci mu dieťa uvádza z danej oblasti racionálne dôvody. Môže ísť o akýkoľvek predmet - históriu, geografiu, biológiou alebo aj dokonca matematiku, kde učiteľ má zle vypočítaný príklad - aj tak má obyčajne na Slovensku pravdu učiteľ. Mám s tým osobné skúsenosti, dokonca vo výberovej škole.

Nemám skúsenosti so ZŠ ani SŠ vo Viedni, len s VŠ (pri porovnaní so slovenskou VŚ mala vyšší kredit, ale možno záleží od odboru - napr. techniku je lepšie študovať v Nemecku), ale aj tak reagujem.
Rozhoduješ sa medzi školou v Rakúsku alebo na Slovensku, čiže predpokladám, že bývaš niekde medzi Viedňou a Bratislavou. Obyčajne sa rodičia rozhodujú aj podľa toho, kde pracujú, kde majú pracovnú perspektívu, a kde majú svoje "sociálne zázemie" (t.j. kde využívajú súkromne služby a je predpoklad, že ich budú využívať aj v budúcnosti - lekárov, detských lekárov, zubárov, právnikov, učiteľov, plus aj šport. záujmy najmä pre deti - rôzne kurzy, krúžky plávania, krčuľovania, lyžovania, kultúru...) Je jednoduchšie, keď sa celá rodina rieši v jednom meste, ako keď každý člen niekde inde, najmä keď sú deti malé. Popr. dieťa chodí do školy do jedného mesta a v druhom má lekára, tak to je dosť náročné na cestovanie... popr. jeden rodič ochorie a druhý nestíha riešiť dieťa, lebo cestuje opačným smerom...

Potom, dať dieťa do školy na nejakej dedine, či v Rakúsku alebo na Slovensku, vždy je to len vidiecka škola, ktorá nemá kredit mestských škôl. Tam treba zvážiť, či pozitíva prevýšia negatíva...

Priamo v Bratislave sa dajú vybrať aj veľmi kvalitné ZŠ a predpokladám, že toto je zrejme aj vo Viedni, len to by bola skôr otázka na Viedenčanky, aké majú skúsenosti a ktoré ZŠ pokladajú za najlepšie alebo dobré. Mala by si sa rozhodovať aj podľa toho, kde uvažuješ, že bude dieťa študovať na strednej škole. Ak bude chodiť na ZŠ v Rakúsku, tak má automaticky miesto na rakúskych stredných školách. Ak by chcela ísť potom na Slovensko, musela by sa doučovať matematiku a slovenčinu na prijímačky, na Slovensku je viac učiva. Takisto aj ďalšie predmety sú brané na Slovensku podrobnejšie.

A mala by si brať do úvahy aj jej "spoločenskú stránku". Kde bude maž dobré vzťahy so spolužiakmi, či bude mať umožnené sa s nimi stretávať...

Najlepšie sú také rozhodnutia, ktoré majú perspektívu aj do budúcnosti. Polovičaté riešenia, že veď teraz to spravíme takto a lepšie to spravíme o pár rokov sa obyčajne nevyplácajú, vždy sa tam náíjde potom nejaký "zádrheľ" a meniť školu v reáli nie je až také jednoduché.

sisaka
18. aug 2011

@felixa super si to vystihla, so vsetkym suhlasim, s prvym odstavcom do bodky.

sis12
29. aug 2011

@vroni ktora ZS v 1. bezirku je dobra? dik

vroni
1. sep 2011

@sis12, Stubenbastei

sis12
1. sep 2011

@vroni no to si ma potesila, tu mam najblizsie, aj som dufala, ze to bude ona, vdaka 😉

evaevaevaeva
17. sep 2011

bv

evaevaevaeva
17. sep 2011

my mame skusenost slovenska verzus rakuska skolka, skola a uplne v skratke a jednoznacne hovorim ze slovenske skolstvo je 1000 krat lepsie ako rakuske z hladiska vychovneho aj vedomostneho- vsetko je to tu falosne a len rakusaci to vedia s noblesou zaobalit do pozlatka. Mam toho tolko na srdci ze by to bol roman. A ku 100 negativam je tu len jedine pozitivum.....
Tolko moj nazor- i ked priznavam ze som teraz v zlostnej nalade.

bea131
15. nov 2011

Ahoj chcela by som sa spýtať či nevie náhodou niekto či môžem svoje dieťa vybrať zo školy na 1 rok.A ked áno kde to treba nahlásiť????ohladom práce v rakúsku....Ďakujem za radu

vroni
15. nov 2011

@bea131, nahlasuješ to normálne v škole, do ktorej dieťa chodí. Ak sa budeš chcieť vrátiť, musí ti dieťa urobiť skúšky minimálne zo slovenčiny, matematiky a angličtiny a dieťa by v ten rok malo chodiť do normálnej školy v mieste pobytu (čiže asi v Rakúsku)

sis12
20. mar 2012

tak nam dnes prisiel list zo stubenbastei, ze maly bol zaradeny do triedy lollipop 😀

moni_
21. mar 2012

ohladne skolky v rakusku- moj syn chodi do statnej a som veeeelmi spokojna. mali sme stastie. zacal ako 3-rocny to vedel len zakladne slova dakujem, prosim, ist na zachod 🙂 . teraz je druhy rok v skolke a uz sa vie bez problemov rozpravat. naucil sa tam vela pesniciek, maju pohyb vonku a chodia aj do telocvicne v jednej skole , maju vzdy temy na ktore kreslia, bastluju, atd. jednoducho robia vsetko mozne. kazda skolka je ina jedna lepsia, ina horsia, pocula som uz vselico a aj videla.

ajka2323
21. mar 2012

ahojky viete niekto napisat viac ohladom škôlky v Rakúsku ?
Bývam v Petržalke a tak by to nebol až taký problém 😉
Zaujíma aj cena a aj podmienky prijatia 🙂 dakujem

maximka4
4. aug 2012

ahojte žienky..mam v plane ist žiť so svojim 12 rocnym synom do Viedne..vie mi niektora poradit nejaku zakladnu skolu??..ako je to tam vlastne so skolopovinnymi detmi,ktore nerozumeju po nemecky?

katiebali
12. sep 2012

@moni_ Ahoj Moni, vsimla som si tvoj prispevok ohladom tvoj synceka, ktoreho si dala do skolky. Ak mozes, mohla by si mi napisat viac o tej skolke? Mam dvojrocnu dcerku, byvam v Bratislave a hladam skolku v Rakuskom pohranici. Ak tak info o prijati, postupe.. atd. Dakujem ti za odpoved.
Katka

bela333
14. jan 2014

@moni_
@moni_ Ahoj moni
mohla b si mi prosim ta poradit co sa tyka nastupu do rakuskej skolky ake maju poziadavky a este ako dlho trvalo pokial sa mali naucil jazyk, ale nemyslim perfektne...tak aby sa dorozumel
dakujem

bela333
14. jan 2014

@vroni
Ahojky
ak mas skusenosti s rakuskom mohla by si nam poradit co sa tyka poziadaviek od rakuskej skolky?
Co musi dieta splnit? ake priblizne su poplatky.... atd
dakujeme

bela333
14. jan 2014

@ajka2323
ahojky ty si pisala , ze mas zaujem o rakusku skolku ako Vam to dopadlo? chodite do rakuska?ako ste spokojny?