Nový život v rakúsku

barbiiika1810
4. júl 2018

Ahojte chcela by som sa spytat ci mozem poberat rodicovsky zo slovenska a manzel rodinne pridavky z rakuska.? Manzel zacal pracovat v rakusku ja s dvoma detmi 1rocny syn a 8 rocna dcera sa chystame tiez. Manzel tam ma trvaly pobyt no moj trvaly pobyt aj s detmi zostava na slovensku(brali sme sa po 12tich rojov deti uz boli na svete byvame v podnajme).... Takze rodinne pridavky bude poberat on, lenze kedze rodicovsky prispevok nam tam vonku neprislucha a mne s detmi zostava trvaly pobyt na SR tak by som nadalej poberala odtialto.... Je to mozne? Este aj dcera zostava prihlasena na SR v skole lebo chodi do zakl skoly s vyuc jaz madarskym a kedze jej zatial zostava slovenske obcianstvo musi skladat skusky z predmetov ktore nebude mat v rakusku skusky kazdy rok

montemotherone
4. júl 2018

@barbiiika1810 buď budete poberať prídavky v Rakúsku, alebo na Slovensku. Ak máte nárok v Rakúsku, tak tam. Doteraz to bolo bez ohľadu na pobyt dieťaťa. Ale chystajú sa zmeny a chcú to zrušiť 😒

bibyke
4. júl 2018

Ty budes ale aj rodicak poberat teda tvoj manzel z rakuska,doplatia rozdiel. Ak teda nepracuje tam kratko. Ale chystaju sa vraj nejake zmeny tak si to radsej zistite presnejsie

alus33
4. júl 2018

@barbiiika1810 ahoj, ano manzel ma narok na pridavky na deti ( Familienbeihilfe ) ak je v Rakusku zamestnaný, ty ako pises narok na rodičovský príspevok ( Kinderbetreungsgeld )nemáš, asi preto ze vam uz uplynula moznost podat žiadosť..predpokladam..da sa spätne max.182 dni od narodenia dieťaťa a to by asi musel byt aj manžel na materskej alebo sa prestriedat..to neviem presne, takze poberas len z Sk

barbiiika1810
autor
4. júl 2018

A mozu mi ostat dva trvale pobyty?

alus33
4. júl 2018

@barbiiika1810 pokial viem, trvalý pobyt môžeš mať len jeden..písala si, ze máš na sk

bibyke
4. júl 2018

@barbiiika1810 nie. Bud mas v rakusku prechodny pobyt a na sk trvaly alebo opacne

evakalna
15. júl 2018

Musíš mať iba jeden trvalý pobyt kdekoľvek na svete. A môžeš mať k nemu aj prechodný pobyt hocikde.

madeleine
15. júl 2018

@barbiiika1810 Trvaly pobyt mas na Slovensku, hlavny pobyt v Rakusku, je to pravnicke slovickarenie, ale nikto ta nemoze prinutit zrusit jeden z nich, nakolko mozes mat napriklad hypoteku alebo ine povinnosti v jednej z krajin, ktora je na tento druh pobytu viazana. Radi sa tym vyhrazaju, ale v principe je to nedohladatelne a nevymahatelne. Nezabudni vsak kvoli pridavkom uvadzat vsade adresu, ktoru sa rozhodnes mat ty ako prioritnu, pretoze to hlavne v socialke a na ostatnych uradoch zavazi.