Je normálne, že 5 ročné dieťa nevie fúkať nosom?

ketrin1980
19. nov 2012

Mám chlapca, ktorý ma isť v septembry do školy , a do teraz sa nám ho nepodarilo naučiť fúkať nosom . Keď je nachladený ,len si ho utiera a plače lebo on to nevie, proste sa bojí fúknuť. Skušaly sme to už rôznou metodou, ale už strácame sinfonie, už neviem je to normálne ???

xlucia
19. nov 2012

nie je to normalne. a co robil doteraz?? daj mu kus vaty na stôl a nech fuka nosom aby ju odfukol, potom len jednou dierkou potom druhou

matozazzo
19. nov 2012

No... mal by to urcite vediet. Skus ho nenutit, ale vyskusat nejaku formu hry, napriklad, nadych ustami a nechvydychne napr.do sacku nosom, ze ako sa nafukne... alebo nieco podobne... A az bude mat plny nos, potom mu to pripomen, ze nadych pusov a vyfukni ako vtedy pri .... Urcite na tom popracujte 🙂

monikajaco
19. nov 2012

kazde dieta je ine .. ale aj moja ma 5 a fuka nosom od takych 3 rokov urcite ...

dada200
19. nov 2012

Nie je to normálne,5 ročné dieťa by to už malo ovládať, určite to nie je tým, že to nevie, ale skôr sa mu nechce.Ako už radili vyššie, treba nejakou formou hry ho prinútiť fúkať iba nosom a vysvetliť mu, že takto sa fúka aj keď má soplík.

liska
19. nov 2012

Co ja viem, ked som bola s mojim vtedy 5 rocnym u pediatra, tak sme tam nahodou fukali nos a on ze fiha,aky sikovny, uz si vie vyfukat, nie vsetky deti to uz v tomto veku zvladaju...detske statistiky a porovnavania robia vela zla medzi rodicmi, kazdy sme nejaki a na vsetko pride spravny cas, pokial viem, v skole nie je podmienka, aby si dieta vedelo vyfukat nos a do buduceho septembra predsa chyba este skoro rok!!!...ked mu tecie, nech si utiera a ked tam ma tvrdsie sopliky, vyberajte mu ich vatovou tycinkou, nevidim ani pol problemu v tomto probleme 🙂

nivalis
19. nov 2012

moja Ninka si nosik fuka asi od 18mes, no timi ma dva roky a stale nic...kazde dieta je ine... ale 5rokov sa mi zda uz dost, uz by to asi mal vediet 😉

rakywanda
19. nov 2012

naša smrká od cca 2 rokov, dovtedy sme odsávali. učili sme ju to, že ako fučí ježko... 🙂

ginger_fox
19. nov 2012

som tomu ochotna verit, kedze moj syn ako 18mesacny fukat vedel tak, ze pediatricka len zasla no a pri poslednej nadche ako 3rocny fukat odmietol...

jaja28
19. nov 2012

moja mala sa naucila fukat nosom v skolke, mohla mat tak 3,5 - 4 rocky 😉 neboj sa aj vy sa to naucite, skor ci neskor, skus zavolat nejaku kamosku aj s dietatom a nech mu ten kamarat / kamaratka ukaze ako "krasne fuka" mozno ho tym motivujes a bude chciet skusat aj on... neviem nam tato metoda zabrala pri viacerych problemoch 🙂

anulka1000
19. nov 2012

podla mňa každé dieťa je iné a niektoré šikovné v iných veciech a niektoré im proste nejdú. Môj väčší syn tiež keď mal 5 rokov moc mu vyfúkať nos nešlo ale vedel čítať. Takže moja rad žiadne nie je to normálne, ale je. Každé dieťa potrebuje svoj čas na určité veci. Nebojte sa určite sa to naučí, len treba mať trpezlivosť. Aj mi sme všeličo skušali a nič. Až si to uvedomil a začal si sám fúkať nos.
Držím palce 😉 😉 😉

bodka13
19. nov 2012

nie je to normálne ....treba rýchlo trénovať 😉 vata na stole či vo vzduchu,aby nespadla na ze...,papierové lodičky alebo orechové škrupinky do nádoby s vodou...veľká súťaž kto najďalej odfúkne vatový chumáčik-súťaží povinne celá rodina 😉
...treba ísť na to postupne ako radí @xlucia či @matozazzo

@liska ....podmienka v škole to určite nie je,ale pre jeho zdravie je to nevyhnutné 😉

greenfrog
19. nov 2012

moja neterka ma 2 r a 6 mesiacov a uz vie pekne fukat nosom...ked jej tecie soplik jej poviem urob fuk fuk a uz aj je...

marlenka27
19. nov 2012

mojej sestre to tiez nejde a uz ma 34 rokov 😀 😀 ale bez srandy, raz som videla relaciu kde sa o tom rozpravali s Dr. z ORL a radil ze je to dobre vyskusat so svieckou, striedat nosove diery, najprv jednou, druhou a potom obidve naraz, detom sa to vacsinou paci, ukazat na sviecke aky to ma efekt 😉

polyana
19. nov 2012

Môj syn má 5 a pol roka a hoci vie ako sa fúka, tak to odmiera robiť. Tiež si ho sám len poutiera. Ale kedže strasne neznáša sprej do nosa Physiomer, lebo má dosť silný prúd- tak s týmto ho vždy postraším. Ze ak nebude fúkať- tak budeme striekať tento sprej. Vtedy to vzdá a začne aspon trošku fúkať. Prípadne ,že budeme odsávať s pomocou vysávača- ako ked bol malý.

ankaevka
19. nov 2012

ja som svoje deti učila na hre, ukazovala som im ako robí ježko: skrčila som nos a rýchlo fúkala (nádych, výdych)...začali to opakovať a potom som im to hovorila pri fúkaní aby urobili ako robí ježko...mali síce trošku menej ako tvoj ale za skúšku nič nedáš..ale je načase aby sa to naučil 😉

cecil36
19. nov 2012

Je to uplne normalne. Kazde dieta je ine. Moja dcera ma 13 a naucila sa vysmrkat az ked mala 10 rokov. Skusali sme fukat, do zalapiek, spajdiel, vaty..... nic. Akykolvek nacvyk bol zbytocny. Preco? Neviem. Pritom to bolo sikovne, inteligentne dieta. Naucila sa to sama od seba, ale az v tych 10-tich rokoch. Takze skusajte, a ak to nepojde az potom odsajte. Nic ine sa poradit neda. A nie je to ziadna vada 😉

inguna
19. nov 2012

Nič si z toho nerobte, ja mám dve deti, a tie neviem či sa boja, ale poriadne nefúknu s tým nosom nikdy. Darmo sa budete zlostiť, nič nepomôže. Dcéra má tiež 5 rokov a dodnes jej aj povyťahujem odsávačkou soplíky. Už troška lepšie fúka, ale nie je to ono.

vinifred
19. nov 2012

..ako tak pozerám,každý má problém v niečom inom,ani ja nie som výnimkou a tiež ma desia stavy,keď niektoré deti všetko vedia a ja mám pocit,že moje sa vie akurát tak nadurdiť.. 😀 Môj má tiež 5,vyfúkať sa vie,ale nevie otvoriť ústa tak,aby mu doktorka pozrela do hrdla a k tomu rozpráva ako maďar..čo už narobím,treba mať len pevné nervy a nohy v teple.. 😀

maminka3
19. nov 2012

Ahoj..ak to nevie...
skus taku skor logopedicku pomocku....obycajna veterna vrtulka....ale taka mensia s asi priemerom do 10 cm...taka lahsia.....zavri mu usta a jednu dierku....a druhou nech dycha....aj silnejsie nech vyfukne.....v vrtulka sa roztoci....to uplne pekne ako sa bude snazit roztocit vrtulku vydychom pekne si vyfuka tak nostek.....aspon 10x......potom vymen dierky...moj syn tiez mu robilo problemy vyfukat nos....tento sposob je motivujuci a fakt nostek uzasne vyfuka....a cvicit a cvicit....samozrejma vsetko zabavne...a pojde to uvidis....potom uz neskor bez vrtulky ...a skusat...s oboma dierkami....

zuzin78
19. nov 2012

Ahoj radsej to ries niekde u kamaratky ako tu na MK lebo vsetky Ti tu napisu ,ze uz pomaly rocne vedelo fukat nos a ake je genialne .tu sa rady nedockas .

kubkopatko
19. nov 2012

mozno sa boji ,mozno niekedy predtym si vyfukal nostek a je mozne ze fukol az moc a zostalo mu zalahnute v uskach tak sa boji skuste sa od neho dozvediet preco nechce alebo preco sa boji ci nevie a urcite na nieco pridete drzime palce

missia
19. nov 2012

podla mna by uz mal vediet fukat nosom.Moja mala mala cerstve 2 roky,ked vedela fukat.Ucili sme ju ako robi jezko a bolo to-jeko sa nadychne a vydychne len nosom. vyskusajte.

zapka21
19. nov 2012

Treba trenovat, je to vskutku nezvycajne, ze to este nevie.

namornicka
19. nov 2012

Môj má tiež 5 rokov a nevie fúkať nosom. Beriem to tak, že (hoci by to už mohol vedieť) sú aj horšie veci. On býva málokedy chorý tak to nie je až také akútne. Dcéra vedela už v 3 rokoch. Chalani sú lenivci 😀

senoble
19. nov 2012

...no mi bojujeme s nasou 8 rocnou tvrdohlavou babou,nejde,nemozem, boli!!!!!naparujeme sa a vsetko ide von same,inac by som ju asi ....a nas drobec uz pekne fuka,len sa mu musi chciet🙂zalezi od dietata,povahy a atd...

alena16
19. nov 2012

S tymto sme mali aj my veeeelky problem, vzdy som stracala nervy pri tom... naucil sa to az ked mal 7 rokov 🙄

ivani
19. nov 2012

ja sama som sa naucila smrkat az ked som isla na strednu skolu. a nemyslim si ze som bola nenormalne dieta kvoli tomu

tuttifrutty
19. nov 2012

neznasam knižkove mamicky ze dieta musi id 3 mes toto od roka toto a neviem co...
každé je iné a inak sa vyvíja, inak rozmýšla a o iné veci sa zaujíma...
podla mna je to uplne OK... však raz sa to naučí aj sám 🙂

lenka.s
19. nov 2012

vela deti v tomto veku to nevie, urcite to nie je ziadna tragedia, ale naucit by sa to mal, ked uz ide do skoly ... nas sa to naucil. ked mal cca 4 roky, dcera ma 16 mesiacov a uz jej to ide celkom dobre, je to asi individualna zalezitost, treba len skusat skusat skusat 😉

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadka212
19. nov 2012

moja dcéra má 3,5 a nevie to, skúšala som rôzne veci, či už hrou, na ježka, atď...nepomohlo nič, ona to vie len do seba a to sa potom celá rozžiari, že "mamina ja som čikovná viem to" , syn to vie už asi od roka a pol ...niektoré tu z toho budú robiť tragédiu ale keď to nejde tak to nejde...môj muž nevie piť zo slamky, proste to nevie a to už má dosť rokov a nevie sa to naučiť 😉 je to pre niekoho banálna vec, no pre niekoho je to dosť obtiažne...