Kedy ste dali do školy dieťa narodené v septembri?

licona
11. dec 2020

Ahojte. Ak máte deti narodené v septembri, dávali ste ich do školy skôr alebo až pred 7.narodeninami? Ak neskôr, nenudili sa v škole? Ak skôr, zvládali to?
Neľutujete svoje rozhodnutie spätne? Môže ísť vlastne septembrové dieťa do školy skôr? Aký je postup? Vďaka.

zuzikak
11. dec 2020

nepytaj sa ostatnych na nazor lebo kazda ma ine dieta a ako sama vies, kazde dieta je original, co sa tyka uplne vsetkeho. Ak si si neni ista ako dalej, skus si vyzistit, kde u vas najblizsie robia testy zrelosti pre predskolakov. Ak dieta 1.9 dovrsi 6 rokov, si povinna prist na nastup do skoly. Ak vsak chces dat dietatu odklad, mozes tak urobit na zaklade odporucania prave vysetrenia z tohto centra. Vysetrenie na zaklade testov robia psychologicky a specialne pedagogicky. V tom pripade spravis nastup do skoly a tam hned vydokladujes odklad. V rovnakom case budes informovat aj skolku aby mu na nasledujuci rok drzali miesto, kedze neodchadza ale este rok ostava. Tieto testy skolskej zrelosti robia takmer vsetky skolky cca v marci-aprili tesne pred zapisom do skoly. Nie je to vsak 100%- ny recept lebo dieta do septembra za toho pol roka moze dost dospiet. Tu zalezi na rodicoch ako dieta vnimaju a ako sa rozhodnu.

erikad82
11. dec 2020

@licona Ahoj! Môj syn je 4.9. v škôlke mi hovorili,že je dosť zrelý až ho dám v 6r. do školy,no musel by absolvovať nejaké psycho testy,tak som zamietla a nič nezmeškal. Do školy chodí veľmi rád. Ten rok mu len prospel,lebo bol taký neposed....

uriva
11. dec 2020

Ahoj, septembrové dieťa musí mať odporúčanie psychologického centra, robia s atam rôzne testy a posudky. Ako učiteľka ti poviem rovno - nedávaj dieťa skôr, ak je septembrové. Už aj júnového chlapca by som rozmýšľala. Nudiť sa nebude. Prvý stupeň zvládne, ale od piateho ročníka nastúpia napr. fyzika a celkovo iný štýl učenia a tam ťa proste nepustí vývin mozgu, logických procesov... to nedá ničím. Ale poznám takých, čo deti dali. Sú zatiaľ na prvom stupni, relatívne im to ide. Jedného poznám, dospeláka, čo šiel tiež skôr(augustový chalan) a jeho mama si dodnes trepe hlavu, že načo to robila. Keď sa nevieš rozhodnúť - vravím, choď do poradne. Tu ti jeden poviem áno, druhý nie. My to dieťa nepoznáme. Ale z profesného hľadiska - teda čisto môj osobný názor - je to blbosť dávať ho skôr. Doplatíte na to všetci, vidím to často. A ešte idú rušiť deviaty ročník, tak čo už potom - na strednú pôjde silne zavčasu...

lucimax
11. dec 2020

@licona ahoj,vraví sa, že ideálny stav pre nástup do školy je už "vynudene dieťa" ;) potom.je pripravené raketovo nasavat nové veci, priam baží po poznatkoch. Nie učiteľky sú podstatne v škôlke, čo hovoria. Ale keď už , tak CPPPaP. Poznám 4 rodičov čo dali skôr do školy. 3 z nich ľutujú. Totiž tie 6 ročne deti, chodia do triedy s takmer 7 ročnými. A je to riadny rozdiel. 7 ročne sú aj sociálne niekde inde už. Môj názor ;)

ikissedagirl
11. dec 2020

ako prve by som sa opytala ucitelky v skolke. ta vie celkom zhodnotit pripravenost dietata na skolu. a myslim, ze nejde ani tak o pismenka ako o povahu ;)

heleninamama
11. dec 2020

@licona Ja som dala dcéru skôr. Boli sme v CPaPP, najprv som šla na jar pred zápisom a potom ešte raz vlete.
Odporučili mi to učiteľky zo škôlky. My sme ju brali ako obyčajné, len šikovné dieťa a keďže bola jedináčik, mysleli sme, že také sú všetky deti. Testovali ju, nejaké verbálne testy a neverbálne... Robila to sama, ja som čakala na chodbe, takže presne neviem,hoci nejaké veci mi zreferovala. Vysledky bolo ok, zistili jej vyššie IQ ako priemer, výborné komunikačné schopnosti a sústredenie v norme...
Len psychológovi sa zdala hravá (aké má byť inak 6ročné dieťa neviem), tak ma trošku ohováral, ale keďže ona chcela do školy, tak sme ju dali.
Nikdy sme to neoľutovali. Bola síce detská v porovnaní so spolužiakmi, taká naivná, milučká, doverčivá (niektorí spolužiaci boli aj o rok a pol starší), ale už v 2. ročníku sa to zrovnalo. Myslelo jej to vždy výborne, školu ma rada a nemám pocit, že som ju pripravila o detstvo, ako mi niektorí vraveli. Skôr to beriem ako výhodu, ak pôjde študovať VŠ. Aspoň skončí mladšia...

heleninamama
11. dec 2020

@uriva 9.triedu zrejme len tak rýchlo nezrušia... A som rada, že dcérina učiteľka nikdy nedala najavo, že dcéra je v triede podľa nej skoro.
Učila sa vždy rada a výborne a hneď ako prišlo náročnejšie učivo, excelovala, za čo ju aj učiteľka chválila. Pritom mnohé deti vedeli pri nástupe do škole aj viac ako ona.
Často sa pýtala (doma aj v škole) aj navyše, veľa čítala aj stále číta. Vlastne som sa s ňou nikdy poriadne neučila a len na rodičovských združeniach som zisťovala, čo všetko iným deťom nejde, čo nechápu, aké majú rodičia s nimi problémy...
V 5. triede urobila bez problémov a doučovania prijímačky na 8 ročné gymnázium (nedostali sa tam mnohí jej zrelí a prezretí spolužiaci). Takže, je to individuálne. Ak je raz dieťa bystré, patrí do školy.
Mimochodom, chlapca mám narodeného koncom mája a tiež v úplnej pohode, hoci je iný ako sestra. Miluje čísla, nasáva poznatky, má vynikajúcu pamäť, ale slovenčinu veľmi nemusí...

mariska1989
11. dec 2020

Však keď je dieťa narodené napr 5.9. a teda tým dátumom dovŕši 6 rokov tak nejde v tedy do školy však dieťa ktoré ide do školy musí mať 1.9. už 6 rokov aj keby sa narodilo 2.9 tak do školy nejde .musí mať vek 6rokov takže ak tvoje dieťa je niekde v tomto dátume tak do školy pôjde ako 6 a hneď ma teda povedané 7 ...sú to deti ktorým nevychádzaju roky povedané

tanyan
11. dec 2020

@mariska1989 u vyspelých detí sa robí test školskej zrelosti a pripravenosti a na základe výsledkov psychológ z poradenského centra dá alebo nedá odporúčanie na takzvané predčasné zaškolenie (pred dosiahnutím veku 6 rokov).

matapo
11. dec 2020

...individualne velmi, syn isiel v siedmych a bolo to pre neho super, nelutujem ze siel neskor a dcera isla v piatich a bolo to pre nu tiez super a tiez nelutujem ze sla skor 🙂 Kazde dieta je ine. Pri tom syn je bol aj je velmi bystry, sach hrava od troch rokov, ma foto pamat, uz v styroch rokoch vedel citat, pisat, pocitat, pise poviedky, napriek tomu sme mu vsak dali rok odklad pretoze nevedel zvladat vobec stresove situacie, ani pracovat pod casovym tlakom, nemal zaujem o to co ho nezaujimalo, obsediet 45 minut na jednom mieste nehrozilo, roztrzity, hravy,... za ten rok sa to o dost zlepsilo, teraz patri medzi najlepsich ziakov. Dcera naopak ta bola velmi samostatna od mala, je az januarova ale mali sme moznost dat ju do skoly v piatich tak sme ju dali a chytila sa hned, pre nu uz bola skolka nuda. Ma rada skolu, je svedomita, vo vsetkom ma poriadok a prehlad, omnoho je vsak menej rychla a chapava ako syn, nemozem ich dvoch vobec porovnavat, absolutne su odliny aj mentalne aj fyzicky 🙂 aj ked patria medi najlepsich ziakov obaja.

pininka1
11. dec 2020

Moj je 15.9 a nelutujem. Sestra je 16.9 nechali ju o rok dlhsie lebo bola taka utiahnuta a vonec nic to nepomohlo. Syn vsak urobil vyborne testy na ktore sa musi ist ked bude predcasne zaskoleny. Ak je dieta hrave a nezvlada sediet v klude, tak by som ho asi nedavala.

viikkki
11. dec 2020

V 6

kika831
12. dec 2020

@licona syn je septembrovy. Do skoly isiel skor- teda v 5 rokoch. Ale bol naozaj velmi sikovny- sam sa naucil citat, scitovat, odcitovat a hlavne velmi sa tesil do skoly. A nelutujem vobec. Neviem si ani predstavit zeby mal byt dalsi rok predskolak. Ale vzdy je to velmi individualne a treba to zvazit.

taminy
12. dec 2020

@licona ja som septembrová a išla som skôr do školy. Robila som testy a prešla som. Neľutujem, síce som bola vždy najmladšia v ročníku, ale aj VŠ som skončila v lepšom veku a vôbec mi ten rok škôlky nechýbal...

mirka.n
12. dec 2020

@licona syn narodený 30.9. Išiel skôr, vedela som, že by to zvládol už v škôlke, absolvovali sme testy v súkromnom psychologickom centre, kde dali len všeobecné hodnotenie, či chceme dať dieťa do školy, bolo na našom rozhodnutí. Teraz je šiestak, jednotkár, fyzicky skoro najväčší z triedy.

miriam2908
12. dec 2020

@licona suhlasim s @uriva ja som augustova a dali ma v 6tich rokoch. Pre mna to bolo skoro mala som problemy hlavne s citanim. 1.trieda pre mna bol des a hroza. Hlavne citanie. Ked bola veta ,,na strome... " na som precitala ale slovo strome mi vobec nedaval zmysel ked som si to precitala v duchu tak som si myslela ze som sa pomylila a citala som si to jedno slovicko stale dokola a nechapala som co by mohlo znamenat strome ved to nema ziadny vyznam. Nedokazala som si to spojit. Ak to cital niekto iny malo to logiku, ale ked som mala citat ja slovo po slove nic. Teraz mam 6 rocne dvojicky 29.8. A nedala som ich, mala by uz aj chcela je sikovna ale na skolu to este nebolo a syn s tym budeme mat este problemy behame po podagpgickych psychologoch. Zbytocne sa budu deti trapit v skole, za ten rok im nic neutecie. Mozes mu tym akurat tak sprijemnit casy v skole a vytvorit aj lepsiu buducnost 😉

mariska1989
12. dec 2020

@tanyan cooooo to fakt .to prvý x počujem tým teda pádom dieťa nastúpi do školy ako 5 ročne a hneď na to má 6 .ak to chápem správne ...ja som 7 a brácho 2 septembra a nemali sme nič také .kamarátka má dcéru ktorá je 14 septembra veľmi chcela až sú s mojou v triede chcela až dám odklad keby toto vedela asi by ju dala na tie testy aby boli spolu v škole

1gabriela13
12. dec 2020

@licona ahoj. Tu ti to nikto nevie povedať. Každé dieťa je originál. Ja som augustova teda koniec augusta a meskala som rok. Dali ma neskôr. Moja mama zas hovorila ze to bola katastrofa. Psychológ vtedy odporúčal dat ma o rok neskôr no co som bola v septembri v škôlke posledný rok začalo ma baviť písanie, aj počítanie. Naučila som sa veľa vecí za ten rok a mama hovorila ze 4 roky trpeli lebo som na hodine vykrikovala, nezaujímalo ma to lebo som už veľa vecí vedela. Nikto nevie aké je to dieťa a kedy ho začnú baviť určite veci co sa v škole preberajú.

evinqua
12. dec 2020

To musis vyhodnotit ty, ucitelia v mš a potrebujes papier o skolskej zrelosti od psychologa. Ja osobne som nar.5.9.moji rodicia neriesili, sla som ako takmer 7rocna a v skole som sa nudila, ale to bol moj pripad, zapis do skoly byva teraz az v aprili, takze ak zvazujes svoje dieta, ktore ma teraz 5, dat skor, niekedy v marci s nim absolvuj testy skolskej zrelosti a uvidis.

tanyan
12. dec 2020

@mariska1989 niektorí rodičia nepoznajú takéto možnosti. väčšinou s prvotným návrhom prichádza učiteľka v škôlke, ktorá navrhne na základe výsledkov dieťaťa rodičom testy v pedagogicko-psychologickej poradni. takéto centrá testujú deti aj v prípade nadpriemernej inteligencie alebo diagnostikovania odchýlok vývoja dieťaťa (rýchlejší alebo pomalší voči ostatný). testujú sa tam aj vývinové odchýlky a poruchy (reč, pozornosť, dislexia, disgrafia, diskalkulia...). na základe výsledkov testov je možná integrácia alebo aj odporúčanie na školy pre nadané deti (prípradne triedy pre nadané deti) alebo školy pre deti so špeciálnymi potrebami. správna včasná diagnostika pomáha a uľahčuje život dieťaťu aj rodičom.

alenka7777
12. dec 2020

@mariska1989 toto bolo tak vzdy. Sesterka je 8.9.1986 a isla ako 5 rocna

mariska1989
13. dec 2020

@tanyan
@alenka7777 asi nie každý učiteľ dá vedieť .takto by bolo viacej deti teda v škole možno .ja som fakt o tomto ani nepočula a ja som tiež šla do školy ako 6ročna a hneď som mala 7 ..takže vždy som bola najstaršia v triede

mon895
13. dec 2020

Ja som narodena 2.9 do skoly som isla presne ked som mala 7r a nikdy mi to nevadilo ani som to nevycitala nasim